×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
/ احتمال پیوند آلتینتاش با القاعده و جبهه النصره/جزئیات بیشتری از هویت مرت آلتینتاش ضارب سفیر روسیه

بر اساس گزارش و جزئیات بیشتری که اکنون از ضارب و قاتل سفیر روسیه در آنکارا آندره کارلوف به دست آمده است، فرد مذکور با نام مولود مرت آلتینتاش 22 ساله که عضوی از نیروهای ویژه ضد شورش پلیس ترکیه نیز بوده است، احتمالا پیوندهایی با القاعده داشته و عضوی از جبهه النصره در سوریه بوده است.

به گزارش «شهرکریمه» شب گذشته آلتینتاش در حالی که سفیر روسیه در یک گالری عکس در آنکارا سخنرانی میکرد وی را به ضرب گلوله از پای در آورد. گفته میشود که وی 5 بار به سفیر روسیه شلیک کرده است. بر اساس گفته های شاهدان عینی وی بعد از ترور سفیر روسیه فریاد میزده است: ما در حلب میمیریم شما در اینجا میمیرید! همچنین گفته شده که وی جملاتی به زبان عربی گفته که معنی آن این بوده است: ما قسم خورده ایم که به شهادت برسیم. ما نوادگان کسانی هستیم که حضرت محمد را برای جهاد حمایت کردند. این انتقام سوریه و حلب است.

وی همچنین گفته است: تا زمانی که آنها به امنیت نرسند شما امنیت نخواهید داشت. فقط مرگ من را از این جا بیرون میبرد.

جزئیات بیشتری از هویت مرت آلتینتاش ضارب سفیر روسیه / احتمالا پیوند آلتینتاش با القاعده و جبهه النصره

هنوز مشخص نیست که آیا وی به عنوان یکی از محافظان سفیر روسیه وارد گالری شده است یا آنکه تنها به دلیل آنکه نگهبانان گالری وی را به عنوان یک پلیس شناسایی کرده اند به وی اجازه ورود داده اند. یکی از رسانه های محلی ترک شب گذشته بیان کرده بود که مرت آلتینتاش از یک هفته قبل به عنوان عضوی از محافظان سفیر منصوب شده بود که این موضوع هنوز تایید نشده است.

شهردار آنکارا تایید کرده است که وی به عنوان یک افسر پلیس در آنکارا خدمت میکرده است. افسری که طی دو سال و نیم گذشته در نیروهای ویژه ضد شورش ترکیه بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری سی ان ان کلمات و عباراتی که آلتینتاش بعد از ترور سفیر بر زبان آورده مشابه شعارهایی است که القاعده و اعضای جبهه النصره سر میدهند. همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه آناتولی بیان کرده است که خانه و محل استقرار آلتینتاش در آیدین مورد بازرسی قرار گرفته و خواهر و مادر وی بازداشت شده اند. همچنین محل استقرار وی در آنکارا نیز مورد یورش پلیس قرار گرفته و هم خانه وی که او نیز یکی از افسران پلیس ضد شورش بوده است، دستگیر شده.

جزئیات بیشتری از هویت مرت آلتینتاش ضارب سفیر روسیه / احتمالا پیوند آلتینتاش با القاعده و جبهه النصره

احتمال پیوندهای این فرد با جبهه النصره در سوریه در حالی مطرح شده است که بر اساس آمار رسمی تا کنون بیش از 2 هزار افراطی در سوریه در حملات هوایی ارتش روسیه به هلاکت رسیده اند که بخش مهمی از آنها اعضای جبهه النصره بوده اند. طی 24 ساعت قبل از ترور سفیر روسیه بخش اعظمی از بقایای این گروه در حلب از این شهر خارج شده بودند.

محمد الجولانی سرکرده گروه جبهه النصره روسیه و شخص ولادیمیر پوتین را چنی پیش مسئول شکست های این گروه و سایر شورشیان در حلب عنوان کرده و وعده انتقام داده بود. اما در حالی که آلتینتاش خود به هلاکت رسیده است، به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد هویت وی و این که آیا این اقدام با هماهنگی گروه یا افراد دیگر بوده یا به صورت انفرادی انجام شده است، کاری مشکل است. همچنین درک این نکته که القاعده تا کجا در ساختارهای رسمی و سیاسی کشورهایی مانند ترکیه نفوذ کرده نیز، قابل تخمین نیست.

اما آنچه مشخص است این که اکنون در حالی که تروریست های القاعده و داعش به شدت در عراق و سوریه تحت فشار هستند، نیروهای آنها به شکل پراکنده در سایر کشورهای منطقه مشغول فعالیت های تروریستی شده اند. چندی پیش یک کلیسا در قاهره توسط اعضای گروه داعش منفجر شد و نکته جالب آن است که اعضای این گروه برای مدتی در این شهر به بازرسی و طرح ریزی عملیات خود مشغول بوده بدون آنکه از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شوند. این عملیات از رقه در سوریه هدایت شده بود.

همچنین روز یکشنبه این هفته یک عملیات تروریستی از سوی داعش در اردن منجر به کشته شدن 10 تن شد و روز بعد از آن سفیر روسیه در آنکارا به ضرب گلوله یک افسر پلیس که به احتمال زیاد پیوندهایی با القاعده داشته است جان باخته است. این در حالی است که در همان شب گذشته یک کامیون در برلین در بازاری که برای کریسمس بر پا شده بود وارد جمعیت انبوه شده و 12 نفر را کشته است. مشابه حمله ای که در تابستان در نیس فرانسه 87 کشته بر جای گذاشت.

همه اینها نشان میدهد که داعش و تروریست ها اکنون با از دست دادن تمرکز سیاسی خود در سوریه و عراق به شکلی ویروس گونه در سراسر کشورهای منطقه در حال عملیات هستند و حتی تا قلب اروپا نیز پیش رفته اند. اگر موضوع پیوند این افسر پلیس با القاعده و جبهه النصره صحت داشته باشد، این تبعات بسیار سنگین روانی و سیاسی در ترکیه به همراه خواهد داشت.

true
false
false
false

false
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی