رفتن به بالا

اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی قم

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


 • جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۹ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 24 May
  • چهار شنبه 13 ژوئن 2018 - 08:19
  • کد خبر : 9689
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : ایجاد سازمان مستقل "نظارت بر بانک ها" طبق طرح جدید بانکداری

  به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، شریان مالی‌ کشور ما با بانک گره خورده و باید اظهار کرد سامانه اقتصاد ما بانک کانون است و تقریبا ۸۰درصد تامین مالی موجود از این نهاد تغذیه می گردد و هر خانواده ای چه مستقیم و چه غیر مستقیم با آن دست […]

  به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، شریان مالی‌ کشور ما با بانک گره خورده و باید اظهار کرد سامانه اقتصاد ما بانک کانون است و تقریبا ۸۰درصد تامین مالی موجود از این نهاد تغذیه می گردد و هر خانواده ای چه مستقیم و چه غیر مستقیم با آن دست و پنجه نرم می کند. اما  امروزه وضعیت این نهاد حیاتی به شکلی شده که جدا از ناخشنودی عمومی نسبت به بهای نفع و مسائل شرعی تقریبا کمتر کارشناس مالی و اقتصاد دانی پیدا می شود که بعد فنی و علمی بانکهای ایران را مطلوب بداند. در عرصه بین الملل سامانه بانکی ما نسبت به جهان به‌روز نیست و استعداد رقابت در فضای اقتصادی و جهانی را ندارد و نیز در داخل گریبانگیر معضلات مهمی مثل: دارایی های منجمد و سمی، زیان دهی و شکاف بین دارای و بدهی، سودهای نجومی و نامشروع، خلق پول غیر اصولی و افزایش انبوه نقدینگی، قراردادهای صوری، گریز از شراکت در نفع و زیان، طمع نامشروع دریافت جریمه دیرکرد و… یک  دلیل عمده این معضلات توان دارد به ناتوانی قانونی و کهنه بودن قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال۶۳ باز گردد. در نتیجه مرهم شفا بخش بانکهای ما قانونی جامع و همه جانبه برای احیای بانکداری بی نقص پیشرفته و مطابق شریعت است. در همین باره اظهار کرد گویی داشته ایم با موسی شهبازی استاد درس ها پولی و مالی دانشگاه و یکی از طراحان طرح جدید بانکداری در مجلس شورای اسلامی.الان در مجلس دو طرح داریم یکی طرح جامع بانکداری جمهوری اسلامی و دیگری هم طرح اصلاح بانک مرکزی، که اولی در مورد سامانه و عملیات بانکداری و شعبات است و دومی به صورت مخصوص در مورد اصلاح ارکان و ساختار بانک مرکزی می‌پردازد به شکلی که در آن تشکیلات و سازمان بانک مرکزی باز تشریح و اصلاح می‌شود.

  تسنیم: الان وضعیت طرح جدید بانکداری جمهوری اسلامی در مجلس چه طور پیش می رود؟ از چه ابعادی نظام بانکی متحول می گردد؟

  و در قانون اولی نیز عملیات بانکداری روزمره بانکها و موسسات مالی مورد ارزیابی و اصلاح قرار گرفته است. هر دو طرح در مجلس اعلام وصول شده و می اندیشم تا ۲ هفته آینده استارتش زده می گردد و موضوعش وارد نشست ها کمیسیون و پس از آن صحن علنی می گردد. رسانه ها باید بستر گفت‌وگوی هواداران و مخالفان یک مساله مثل این طرح را مهیا کند.

  *کم تر کسی از وضعیت کنونی بانکها راضی است

  تسنیم: نظر منتقدان شرعی و فنی وضعیت کنونی بانکها در این طرح تامین می گردد؟ آیا  خود طرح مورد توافق همه فرهیختگان است؟

  باید بگویم علمائی که در حوزه علمیه می باشند تعدادی قبول کننده طرح می باشند و تعدادی هم منتقد. ولی عده‌ای که منتقد می باشند و با آنان گفت‌وگو داشته‌ایم و نظراتشان را شنیده ایم . باید بگویم در شرایط کنونی اقتصاد وسسیتم بانکداری کشورمان در حال حرکت  و جریان است و نمی‌شود کسی در این باره نقد صرف داشته باشد ولی الگو و مدلی برای جایگزین کردن مبحث خاص ندهد.  الان وضعیت به گونه‌ای است که خیلی از کارشناسان و صاحبنظران از بعد علمی و فنی و نیز خیلی از علما و مراجع از حیث شرعی منتقد و گله‌مند وضعیت موجود بانکها می باشند.

    در نتیجه کمتر کسی است که از وضعیت موجود بانکداری در کشور راضی باشد ولی قاعدتا هر منتقدی باید مدل جایگزین داشته باشد. سال پیش نامه‌ای از طرف آیت‌الله اعرافی ریاست حوزه‌های علمیه منتشز شد مبنی بر اعلام انتقاد بر طرح جدید بانکداری مجلس و سریعا  در رسانه‌ها اعلام گردید که حوزه مخالف طرح مجلس است.

  *نامه ریاست حوزه علمیه به مجلس در انتقاد از طرح به طور اساسی سو تفاهم بوده است

  تسنیم: منتقدین حوزه به شکلی دقیق مبحث مورد اشکالشان چه بود؟  

  در آن نامه اشاره شده بود باید ابتدا پیش از تصویب طرح مفاهیم بنیادی مثل خود بانک، پول، خلق پول و. از منظر اسلام تشریح بشود و پس از آن در پی اصلاح بانک رفت… جواب داده گردید که این کارها تا به الان وظیفه حوزه و دانشگاه بوده و می‌بایست در این باره پژوهش صورت می گرفته و کم کاری صورت گرفته ولی با این حال در این طرح اهتمام شده به صورت جامع از ابعاد متفاوت نظام بانکی مورد اصلاح قرار بگیرد. اما باید اظهار کرد مکاتبه این نامه از اساس به نحو اشتباه صورت گرفته و سو تفاهم بوده است.

  حجت‌الاسلام بحرینی (نماینده مجلس) خدمت آقای اعرافی دست یافته بودند و درمورد دلیل نگارش نامه حوزه پرس و جو کرده بودند و وی نیز صراحتا عنوان کرده بودند این نظر شخص بنده و حوزه نبوده، لکن نظر عده‌ای متخصص بانکداری در حوزه بوده که ما آن را به شما ابلاغ کردیم . پس از این جریان آقای لاریجانی فرمان تشکیل یک جلسه مشترک بین طراحان طرح و منتقدین حوزه را دادند که متاسفانه عزیزان حوزه در این جلسه حضور پیدا نکردند. تسنیم: زیادتر در مورد کیفیت مفاد و محتوای طرح جدید برایمان توضیح دهید.

  به نظر شما این طرح جذب حداکثری نظر فرهیختگان و کارشناسان را به دست می آورد؟طرح مجلس یک قدم رو به جلو در نظام بانکی از هر جهتی شمرده می‌شود ولی آری باید اظهار کرد که مطلوب نیست لکن ایده‌آل است. به نظر شما این طرح جذب حداکثری نظر فرهیختگان و کارشناسان را به دست می آورد؟

  بنده که از اوائل نگارش نخستین ماده این طرح در آن حضور فعال داشته‌ام باید بگویم بضاعت و حد توان موجود در آن به کار بسته گردیده است. تاحالا با صاحبنظران و کارشناسان فراوان و مختلفی به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌ایم و آن را چکش‌کاری کرده‌ایم و حتی‌ حجت‌الاسلام بحرینی طرح را به مقام معظم رهبری از حیث موضوعات شرعی من جمله مدل جریمه دیرکرد و. عرضه کردند که وی نیز طبق نظرات فقهی خودشان تایید ضمنی بر این مورد ها داشته اند… علاوه بر این به دفاتر علما نیز مراجعه می گردد تا تاییدیه این قانون از بیوت آنان گرفته گردد تا در آینده دو دستگی پیش نیاید چون نظام نباید در این باره هزینه بدهد. تسنیم: دولت هم لایحه ای برای اصلاح طرح سال پیش داده بود.

  *لایحه بانکی دولت قویا ناقص است

  به صورت کلی موضع گیری دولت در مورد طرح مجلس چیست؟ لایحه‌ای که شهریورماه ۹۶ دولت به مجلس داد در مورد اصلاح نظام بانکداری بود که در اصل می‌خواست قانون پولی و بانکی مصوب سال ۵۱ را اصلاح کند. به صورت کلی موضع گیری دولت در مورد طرح مجلس چیست؟

    در اظهار نظر کارشناسی که داشتیم بیان کردیم که این لایحه دولت تقریبا خوب است ولی تماما ناقص است. زیرا منحصرا اصلاحات به شدت محدودی در آن انجام شده و متاسفانه به معضلات امروز بانکی من جمله قراردادهای صوری، وضعیت عقود و جریمه دیرکرد و موضوعات اسلامی اصلا پرداخته نشده و گویا که انگار این معضلات در جامعه نبوده است. از طرف دیگر طرح جامع مجلس که حالا به تازگی دو مرتبه اصلاحیه خورده و تا حدی نقاط ضعفش رفع شده باید بگویم کمیسیون اقتصادی در حیطه کاری خود اولویت‌دارتر از این طرح و لایحه در فرمان ندارد و آقای لاریجانی نیز به تازگی در این باره فرمان هر چه تندتر عرضه شدن یک طرح جامع پولی و بانکی به مجلس را خواستار شده است.

  با طرح بانک مرکزی مجلس ساختار بانک مرکزی اصلاح می‌شود و با طرح جامع بانکداری مجلس و به علاوه لایحه دولت نظام عملیات بانکی کشور مستحکم و اصلاح می‌شود و طرح دیگری هم به اسم بانک توسعه جمهوری اسلامی موجود است که قرار است در آینده‌ای نزدیک به مجلس وصول بشود.

  *عزم ۳طرح و ۱ لایحه برای اصلاح نظام بانکی

  تسنیم: آیا در میزان اختیارات و نفوذ دولت در سامانه بانکی تحولی داده شده است؟ 

  دولت آن موادی که در لایحه خود داده با اختلاف کمی قانون جامع بانکداری اصلاح شده است و قاعدتا نباید با آن مشکل داشته باشد. ولی در مورد قانون بانک مرکزی خود دولت شخصا نباید با آن مخالفت کند چون ریاست کل، ارکان، اعضای هیئت عالی و. همگی با حکم ریاست جمهور تعیین می‌شوند بنابر این برای دولت فعلی علی‌القائده نباید معذوریتی داشته باشد… تسنیم: در مورد اصلاح خود نهاد بانک مرکزی توضیح دهید.

  *سازمان مستقل نظارت بر بانکها وارد میدان می گردد

  ساختار بانک مرکزی چه طور بازتعریف می گردد؟اما خود بانک مرکزی مخالفتهایی را دارد که به صورت رسمی اعلام نکرده و باید در کمیسیون گفت وگو گردد و با گفت‌وگو حل گردد. ساختار بانک مرکزی چه طور بازتعریف می گردد؟

  یک سازمان جدید به اسم سازمان نظارت بر بانکها پا به میدان نظارت بر بانکهای متخلف می گذارد. دلیل پیشنهاد این سازمان آن است که نظارت ما تاحالا بسیار ضعیف بوده و علی رغم یک معاونت در بانک مرکزی نظارت حقیقی انجام نمی‌شده است و همین موجب  رشد موسسات غیر قانونی بوده است. در نتیجه مدنظر داشته گردید که سازمانی مستقل در این باره تشکیل بشود. مشابه کشورهایی مثل انگلیس که این سازمان را دارد. تسنیم: جالب است.

  *بانک مرکزی با اقتدار می گردد

  زیادتر درمورد سازمان نظارت بر بانکها بگویید؟ این نهاد در چارت بانک مرکزی شکل می گیرد؟در این سازمان بانک مرکزی هم در حوزه سیاستگذاری و مقررات نیز صاحبنظر است، ولی اعمال نظارت به دست ریاست سازمان نظارت داده شده که مستقل از ریاست کل بانک مرکزی است. زیادتر درمورد سازمان نظارت بر بانکها بگویید؟ این نهاد در چارت بانک مرکزی شکل می گیرد؟

  شورای فقهی هم طبق قانون رکن می‌شود و دستوراتش لازم‌الاجرا است. شورای تازه ای به اسم ثبات مالی در این طرح مدنظر داشته شده است. و نیز بانک مرکزی به مراتب نسبت به گذشته مقتدرتر خواهد گردید و اختیارات بیشتری را خواهد داشت. به صورت کلی باید بگویم که در این طرح، تغییرات پیشرفته بانکی و مالی بین المللی در آن اعمال شده است.

   بانک مرکزی الان ساختار اداری کهنه‌ و فشلی دارد به طور مثال نهادی به اسم نظارت بر اندوخته اسکناس، تشکیلات رسمی هم دارد و موجود است در حالی که از کل نقدینگی موجود ما ۳ یا ۴ درصد اسکناس موجود است.

  *ساختار کهنه بانک مرکزی اصلاح می گردد

  تسنیم: خود ساختار اداری بانک مرکزی بروز می گردد؟

    متاسفانه ساختار کلی بانک مرکزی حالا خیلی ناکارا و کهنه است و این یک واقعیتی است که ما پس از انقلاب مشکلات ساختاری بسیاری داشتیم ولی متاسفانه جرئت ورود و تغییر را نداشته ایم.

  اظهار کرد و گو از محمدعلی قشقایی خواص

  اخبار مرتبط

  نظرات

  Comments are closed.