رفتن به بالا

اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی قم

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۹ صفر ۱۴۴۱
 • 2019 Wednesday 9 October
  • پنج‌شنبه 11 جولای 2019 - 15:32
  • کد خبر : 19240
  • سیاسی
  • چاپ خبر : شاعران به احیای امر اهل بیت(ع) توجه کنند/ شعر راهنما و معلم مردم – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرنگار شهرکریمه، آیت‌الله سید محمد سعیدی در آیین اختتامیه کنگره شعر فاطمی که ظهر پنج‌شنبه در پژوهشکده علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به روایتی از امام رضا (ع)، اظهار داشت: فردی از ایشان می‌پرسد شیعیان چگونه امر شما را احیا کنند؟ امام رضا (ع) در جواب فرمودند: خودش یاد بگیرد و بیاموزد […]  به گزارش خبرنگار شهرکریمه، آیت‌الله سید محمد سعیدی در آیین اختتامیه کنگره شعر فاطمی که ظهر پنج‌شنبه در پژوهشکده علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به روایتی از امام رضا (ع)، اظهار داشت: فردی از ایشان می‌پرسد شیعیان چگونه امر شما را احیا کنند؟ امام رضا (ع) در جواب فرمودند: خودش یاد بگیرد و بیاموزد آنچه را که یک شیعه باید بداند، سپس به دیگران بیاموزد؛ چون مردم اگر کلام زیبای ما را بفهمند از ما متابعت می‌کنند.

  وی ادامه داد: این روایت از امام رضا (ع) حکایت از فرصت‌ها و گلایه مندی ازجانب امام رئوف را دارد، یعنی فرصت است که شیعیان و شاعران باید کلام اهل بیت (ع) را منتشر کنند و بر محور اهل بیت (ع) سخن بگویند و جز این، هر کار و سخنی بر باد و خیال است؛ بخشی از گمراه شدن مردم به عهده کسانی است که معارف اهل بیت (ع) را بیان نکرده‌اند.

  امام جمعه قم تأکید کرد: شاعران، مداحان و خدمتگزاران اهل بیت (ع) دوره اعتقادات، اخلاق، احکام شرعی را از منابع اصلی فرا بگیرند؛ هم‌چنین به فرا گیری هنرهای اصیل، دقیق، زمان شناسی، مردم شناسی و مخاطب شناسی از فقیه و عالم زمان‌شناس و دشمن شناس توجه کنند، سپس طبع آموزش دیده خود را بر اساس فنون و اصول مستحکم شعری در قالب شعر به مردم منتقل می‌کنند و مقام معظم رهبری نیز بر این مهم تأکید دارند که یک بیت شعر کار یک منبر را انجام می‌دهد.

  شاعران انصاف را رعایت کنند

  آیت الله سعیدی با تأکید بر اینکه شعرهای ناب بر محور اسلام ناب، گفتمان مقاومت، حسینی و فاطمی می‌تواند معلم و راهنمای مردم باشد، گفت: یکی از مطالبات اهل بیت از شیعیان و شاعران این است که امر اهل بیت (ع) را احیا کنند و امامان معصوم را معرفی کنند.

  وی با اشاره به اینکه اهل بیت (ع) گاهی شعر می‌سرودند اما به گونه‌ای که شاعران با سروده آنها به حاشیه و انزوا نروند یا به شعری استشهاد می‌کردند که هم حرمت شاعران را نگه میداشتند هم بازار شعر و شاعران را رونق می‌بخشیدند، اضافه کرد: شاعران باید مراقب باشند که دیگران به انزوا نروند چرا که انصاف اهل دل این است.

  نماینده ولی‌فقیه در استان قم عنوان کرد: پیامبر اکرم (ص) به حسان بن ثابت فرمودند «تا زمانی که با اشعارت ما را یاری می‌کنی با روح القدس تایید می‌شود» و امام باقر (ع) نیز همان کلام پیامبر (ص) را به شاعری گفتند که «برای تو همان است که پیامبر (ص) به حسان بن ثابت گفت».

  اخبار مرتبط

  نظرات

  Comments are closed.