شیوع گسترده کرونا در سطح ‌قم/ممنوعیت ورود افراد با مشخصات سرماخوردگی به ادارات به گزارش شهرکریمه محمدرضا قدیر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران قم اظهار داشت: شیوع کرونا در سطح کشور و قم گسترش یافته است و هر روز شاهد فوت تعدادی از هم‌وطنان خود هستیم. رئیس علوم پزشکی قم افزود: ظرفیت آی سی […]


شیوع گسترده کرونا در سطح ‌قم/ممنوعیت ورود افراد با مشخصات سرماخوردگی به ادارات

به گزارش شهرکریمه محمدرضا قدیر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران قم اظهار داشت: شیوع کرونا در سطح کشور و قم گسترش یافته است و هر روز شاهد فوت تعدادی از هم‌وطنان خود هستیم.

رئیس علوم پزشکی قم افزود: ظرفیت آی سی یو در حال تکمیل است و با افزایش مراجعه کنندگان استراتژی ما باید ارتقای ظرفیت نظارت قانونی باشد.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا از سطح جامعه به درون خانواده‌ها نفوذ کرده است و اعضایی که به بیرون از منزل تردد دارند باید مساله فاصله‌گذاری اجتماعی را در داخل منزل جدی بگیرند.

قدیر بیان کرد: افراد با هر گونه علائم سرماخوردگی باید به مدت دو هفته در منزل قرنطینه شوند، همچنین ممنوعیت ورود افراد با مشخصات سرماخوردگی به ادارات در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: امروز بیماری را به عنوان سرماخوردگی نمی‌توان حساب کرد و هر نوع علامت آب‌ریزش بینی و کوفتگی و تب می‌تواند نشانه کرونا باشد.

رئیس علوم پزشکی قم اظهار داشت: همکاری خارج از حوزه سلامت مهم است و باید آموزش و اطلاع رسانی را توسعه دهیم و وضعیت بحرانی را به اطلاع مردم برسانیم.

وی افزود: نگهداری افراد مسن و در معرض خطر و دارای بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای اهمیت زیادی دارد، تعداد زیادی از این افراد از کودکان ویروس را دریافت می‌کنند، در حال حاضر نیز بیشترین آمار مرگ و میر در میان افراد بالای ۷۰ سال است.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم قم ۶۰ درصد و استفاده از ماسک ۵۶ درصد است

رئیس علوم پزشکی قم تصریح کرد: جلوگیری از تجمعات باید با جدیت دنبال شود، در شرایط فعلی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم قم ۶۰ درصد و استفاده از ماسک ۵۶ درصد و در سطح کشور ۴۲ درصد است.

وی بیان کرد: از طرفی رعایت پروتکل‌ها در نانوایی‌ها همچنان پایین است و در هفته قبل به دلیل عدم پایبندی برخی از اصناف به رعایت پروتکل‌ها، ۲۸۸ واحد صنفی در قم، غیرفعال شد.

قدیر عنوان کرد: با توجه به کاهش تعداد نیروهای جهادی در دادخل بیمارستان‌ها امیدواریم با تعامل حوزه‌های علمیه و نیروهای جهادی و بسیج بتوانیم در ارائه خدمات به بیماران از این ظرفیت برخوردار شویم.

وی گفت: محدودیت ها به یک مدت یک هفته از شنبه تمدید می‌شود تا بتوانیم موج را کنترل کنیم، امیدواریم شهروندان با رعایت مسائل بهداشتی ما را در کنترل بیماری یاری کنند.

محمدجواد باقریان معاون مرکز بهداشت قم نیز در این جلسه عنوان کرد: شیوع بیماری در حالت صعودی قرار دارد و قم ازنظر بروز بیماری کرونا و بستری در رتبه دوم کشوری قرار دارد.

وی تصریح کرد: براساس گزارشات، زدن ماسک در برخی از ادارات، اصناف و بانک‌ها ۵۶ درصد است، همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اصناف ۷۸ درصد، پلیس + ۱۰ به میزان ۵۸ درصد، ادارات ۸۱ درصد، پایانه‌های مسافربری ۲۹ درصد، بانک‌ها ۸۵ درصد و آموزشگاهها ۷۵ درصد است.

انتهای پیام/ ۱۳۷