خبر ویژه
کد خبر : 3569
دوشنبه - ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۹
آیت‌الله حائری شیرازی:

طلاب درگذشته برای نمره درس نمی‌خواندند

استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: مشکل بزرگ طلاب امروز آن است که سیستم آموزشی غربی و دانشگاهی وارد حوزه شد و شاگردان بیشتر برای نمره درس می‎خوانند در حالی‌که درگذشته چنین نبود.

به گزارش شهرکریمه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‎الله محی‌الدین حائری شیرازی امروز در درس تفسیر سوره یوسف در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: سوره حمد در واقع کل قرآن است که سند این مسئله در آیه وَلَقَدْ آتَیْنَاکَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ بیان‌ شده است.

وی افزود: منظور اصلی در سوره حمد الرحمن و الرحیم است در نماز امام زمان(عج) ۱۰۰ بار «ایاک نعبد» بیان می‎کنیم زیرا مقدم «اهدنا الصراط المستقیم» است و صراط مستقیم هم همان امام زمان(عج) است در سوره حمد نیز آنچه هست مقدمه این دو کلمه است که در قرآن بارها و بارها تکرار شده است.

استاد اخلاق حوزه عنوان کرد: توحید در استعانت باید اصلاح شود تا حجاب ما نسبت به امام زمان(عج) برطرف شود تمام کسانی که در خواب‌ و بیداری به محضر حضرت رسیدند به میزان عبور از این شرک‎ها و حجاب‎ها، نزدیکی بیشتر به امام پیدا کردند.

آیت‌الله حائری شیرازی بیان کرد: خداوند دو رحمت دارد که نخستین مورد آن رحمت مقدماتی است که می‎توان آن را رحمت سرمایه‎ای دانست، ولی رحمت دوم را رحمت غایی گویند که باید به آن دست‌یافت در واقع رحمت اولیه داده می‎شود تا به رحمت دوم برسیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه بابیان اینکه انبیا آمدند تا به ما بگویند رحمت رحمانی را چگونه به کار ببرید تا به رحمت رحیمی برسید خاطرنشان کرد: رحمت رحمانی شهرت و اسم و عنوان و قدرت و محبوبیت است و همین پیامبران آمدند تا به ما بگویند که چگونه باید این رحمت مصرف شود تا به رحمت رحیمی برسیم.

وی با اشاره به حروف مقطعه ابتدای سوره «یوسف» گفت: در خصوص این حروف هرکسی چیزی به نظرش رسیده بیان کرده است اما هیچ‌ کس در مورد حروف مقطعه ابتدای سوره یوسف نکته روشنی بیان نکرده است.

آیت‌الله حائری شیرازی اظهار داشت: خداوند می‌خواهد معلم اصلی قرآن را از مدعیان جدا کند، در اینجا خداوند می‎خواهد بین معلمان حقیقی قرآن و دیگران خط ممیزه بیان کند، رمز یک صندوق قیمتی را همیشه به محرم‌ترین نزدیکان خود می‎گوییم و نه دیگران و در اینجا هم خداوند بیان می‎کند کسانی که رمز اصلی این قرآن را نمی‎دانید هر چه از کتاب متوجه شدید آن‌ چنان بهادار نیست و باید معنی اصلی را از عالمان این رمز پرسید.

این استاد حوزه در پایان با انتقاد از نمره‌گذاری در دروس حوزوی گفت: مشکل بزرگ طلاب امروز آن است که سیستم آموزشی غربی و دانشگاهی وارد حوزه شد و شاگردان بیشتر برای نمره درس می‎خوانند، یکی از دلایل حافظه قوی طلاب گذشته آن بود که آن‌ها هیچ‌ وقت برای نمره درس نمی‎خواندند و به همین خاطر این مسائل در ذهن ما باقی‌مانده است.

پاسخ شهرداری قم به دغدغه تشکل های دانشجویی

در پی صدور بیانیه تشکل های دانشجویی قم در خصوص واردات اتوبوس روسی از کشور روسیه، جوابیه ای از سوی روابط عمومی شهرداری قم صادر گردید.

به گزارش شهرکریمه به نقل از شهرداری قم، در پی بیانیه صادر شده از سوی تشکل های دانشجویی قم و دغدغه ارزشمند دانشجویان مومن و انقلابی نسبت به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی، در ذیل توضیحاتی ارائه می شود:

۱- شهرداری قم خود را مقید به استفاده از تولیدات ملی می داند و در همین راستا طرف قرارداد شهرداری قم یکی از شرکت های تولید کننده داخلی می باشد و شهرداری قم قراردادی با شرکت روسیه ای یا ترکیه ای منعقد نخواهد کرد.

۲- طبق مذاکرات انجام شده، شرکت داخلی متعهد می شود که با فناوری یک شرکت روسی اتوبوس ها را تحویل شهرداری ها دهد و بازدید شهرداران از شرکت تولید کننده اتوبوس روسی، با هدف بررسی فناوری اتوبوس ها صورت گرفته است. جهت اطلاع  به عرض می رساند روند تولید اتوبوس های مورد نظر به مانند تولید خودروهای شرکت های نظیر ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو می باشد که همگی با فناوری و برند کارخانجات فرانسوی، چینی، کره ای و …  توسط خودروسازان داخلی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

۳- برای انتقال فناوری ساخت اتوبوس ها نیز فاینانسی مشخص شده است که این فاینانس به صورت قانونی در اختیار شهرداریها برای تولید توسط مشارکت داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت.

آیت‌ الله سبحانی:

داستان‌های قرآنی در تعلیم و تربیت جامعه مؤثر است

آیت الله سبحانی با اشاره به اینکه بخشی از قرآن را قصه‌ها تشکیل می‌دهد، گفت: بخش سوم کتاب آسمانی ما از قصص‌های واقعی تشکیل‌شده است.

به گزارش شهرکریمه آیت الله جعفر سبحانی امشب در دیدار با مدیر عامل انتشارات گاج اظهار داشت: قصص‌ غیر قرآنی ساختنی هستند، از این رو تاثیرش بر روی افراد کمتر است، ولی قصه‌های قرآنی واقعی و تأثیر به سزایی بر روی افراد می‌گذارد.

وی افزود: قرآن کریم و داستان‌های قرآنی یک ویژگی خاصی دارد، همچنین در عین حال بیاناتی دارد که تمام افراد می‌توانند از آن بهره بگیرند یعنی همه افراد می‌توانند طبق طریقت خود، از آن استفاده کنند.

مدیرعامل انتشارات گاج نیز با اشاره به اینکه نخستین بار است که قصه‌های قرآنی به هفت زبان زنده دنیا ترجمه‌شده بیان کرد: ۱۵ سال است که در این عرصه فعالیت می‌کنم و برای نخستین بار یک مجموعه ۴۰ جلدی از قصه‌های قرآن را به هفت زبان زنده دنیا ترجمه و عرضه کردم.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه نسبت به بقیه آثار مرتبط، با زبان ساده‌تری بیان‌شده است.

منبع: تسنیم

مديركل نظارت بر امور عمراني و ساختماني شهرداري قم خبر داد

تونل غدیر/بهره برداری تا پایان سال از تونل غدیر/پیشرفت ۷۶ درصدی

عباس حلوایی‌زاده با اشاره به میزان پیشرفت پروژه تونل غدیر اظهار کرد: تونل غدیر حدفاصل خیابان طالقانی تا بلوار معلم است و احداث رمپ و لوپ موجود بهره‌برداری از ادامه تونل غدیر حد فاصل خیابان انقلاب تا معلم را مهیا می‌کند.

به گزارش شهرکریمه مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم گفت: خاطرنشان کرد:‌ احداث این پروژه بین شهرداری قم به عنوان کارفرما و شرکت توان راه ارجان با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان منعقد شده است.

مدیرکل نظارت بر امور عمرانی و ساختمانی شهرداری قم با بیان اینکه مدت اجرای پروژه چهار ماه است، گفت: اکنون قسمت تابلیه لوپ حدود ۹۵ درصد، عملیات خاکبرداری داخل لوپ حدود ۶۰ درصد و عملیات تکمیلی برای دیواره‌سازی و بخشی از زیرسازی حدود ۱۰ درصد انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ تاکنون در مجموع پیشرفت فیزیکی پروژه ۷۶ درصد است و در نظر است برای رفاه حال شهروندان، زائران و مجاوران شهر کریمه اهل بیت(س) این پروژه تا پیش از فرارسیدن سال جدید به بهره‌برداری برسد.

حلوایی‌زاده عنوان کرد: با تکمیل این پروژه بخشی از پارکینگ‌های احداث شده در تونل غدیر به بهره‌برداری خواهد رسید و به ظرفیت پارکینگ شبستان اضافه می‌شود.

وی یادآور شد: با تلاش شهرداری منطقه هفت کل پلاک‌های مسیر به فراخور پیشرفت فیزیکی پروژه آزادسازی شده و به پیمانکار تحویل شد و اکنون هیچ گونه معارضاتی در این پروژه وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم

تقدم پیشگیری بر درمان را در قم نهادینه خواهیم کرد/تمام درمانگاههای قم باید به آموزش همگانی نگاه جدّی داشته باشند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن تاکید بر الویت و تقدم پیشگیری  نسبت به درمان،از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی قم جهت ایجاد بخشی مجزا با هدف آموزش و پیشگیری مردم در تمام درمانگاههای استان خبرداد.

به گزارش  شهرکریمه دکترابوالفضل ایرانی خواه در حاشیه نشست شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و در گفتگو با خبرنگار وبدا در قم  از برنامه های طراحی شده در دانشگاه علوم پزشکی قم جهت گسترش آموزش های همگانی و پیشگیرانه خبر داد و گفت: با توجه به زائرپذیر بودن، تنوع خاص جمعیتی  و حضور مهاجرین داخلی و خارجی در قم ، از نظر ما پیشگیری و آموزش همگانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود تمام ارکان حوزه سلامت استان باید در کنار ارائه هرگونه برنامه و خدمات خود ،نگاه ویژه ای به آموزش همگانی و مباحث پیشگیرانه محور باید داشته باشند.

دکتر ایرانی خواه تصریح کرد تعداد ۷۶ درمانگاه در  بخش های خصوصی ،خیریه و دولتی در سطح استان داریم که ان شاالله تمام آنها را به سمت ایجاد و استقرار بخش جداگانه ای جهت آموزش های بهداشتی و پیشگیرانه به مراجعین هدایت و تشویق خواهیم نمود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اختصاص بودجه مناسب جهت  اجرای طرح تحول در نظام بهداشتی و گسترش مراکز بهداشت سلامت جامعه در گوشه به گوشه استان را در همین راستا و با همین هدف اعلام و افزود لازم است تمام ارکان سلامت محور استان در کنار هرگونه خدمات خود، برنامه های خاصّی در  زمینه آموزش و پیشگیری داشته باشند.

دکتر ابوالفضل ایرانی خواه نقش اصحاب رسانه و رسانه ملی را دراین زمینه بسیار مهم دانست و راهکار افزایش سطح سلامتی و بهداشت جامعه را، هماهنگی ، اتفاق نظر و حمایت تمام  دستگاههای اجرایی و مدیران استان دانست .

در اعتراض به خرید اتوبوس های خارجی صادر شد:

بیانیه اعتراضی تشکل های دانشجویی خطاب به شهردار قم

به گزارش شهرکریمه، جمعی از تشکل های دانشجویی قم با انتشار بیانیه ای خطاب به دکترسقائیان نژاد ، نسبت به خرید چندین دستگاه اتوبوس داخل شهری خارجی  انتقاد کردند. متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:

باسمه تعالی

« جنسی که مشابه داخلی دارد، مطلقاً از خارج وارد نشود؛ این را من بارها گفته‌ام»

       امام خامنه ای ۸/۲/۹۵

جناب آقای دکتر سقائیان ­نژاد؛ شهردار محترم شهر انقلاب و ولایت

سلام علیکم

در کمال تأسف، مدتی پیش مطلع شدیم که در شرایطی که بسیاری از تولیدکنندگان داخلی به علت نبود تقاضا و بازار فروش، با بحران مواجه شده ­­اند، موافقت­نامه­ های واردات تعداد بسیار زیادی اتوبوس درون­ شهری با شرکت های روسی و ترکیه ­ای به امضا رسیده و ضمن تضعیف تولیدات ملی، زمینۀ خروج میلیاردها تومان از سرمایۀ ملی را فراهم آورده ­است؛

این واقعه، زمانی غیرقابل تحمل شد که در کمال ناباوری، متوجه شدیم که یکی از این خریداران اتوبوس­های خارجی، شهرداری شهر انقلاب و ولایت، شهر مقدس قم است و عجیب اینکه جنابعالی به صراحت، شرکت­های داخلی را فاقد ظرفیت برای تولید اتوبوس برای همۀ نیازهای شهرداری­ها، عنوان کرده و در نقطۀ اوج کلام خود، تهیۀ چهل عدد از ۲۹۰ اتوبوس سهمیۀ قم! را از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری عنوان می­فرمایید!

شهردار محترم شهر انقلاب و ولایت؛

چگونه می­توان از مقام معظم رهبری کمک و بودجه گرفت تا خلاف دستورات ایشان عمل کرد؟!!

در سال­های اخیر، پرتکرارترین کلام مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی است و ایشان مکرراً بر تولید داخلی تأکید داشته و دارند و همواره به مسئولان نظام دستور می­دهند که از واردات کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارد، پرهیز شود. در چنین وضعیتی چرا باید شاهد چنین تصمیم­گیری­های نادرستی از سوی مسئولان کشوری بود؟

قم، خاستگاه انقلاب است؛ قم همه ­جا در صفوف مقدم بوده و در همۀ امتحان­ های بزرگ، قمی ­ها از عهدۀ امتحان، خوب برآمدند. قمی ­ها همواره از غافل ­بودن، عجز از تحلیل و عدم هوشمندی لازم به دور بوده ­اند؛

اینها مضمون بخشی از دیدگاه­های مقام معظم رهبری درمورد مردم شریف قم است؛ چگونه با چنین عقبۀ قوی و پس از گفتن­ ها و گفتن­ ها و گفتن­ های مکرر به خود اجازه می­دهیم که باز هم چنین تصمیمات اسف باری در قم، گرفته ­شود؟

شهردار محترم شهر انقلاب و ولایت؛

سازندگان داخلی اتوبوس قادرند علاوه بر نیاز های داخلی کشور، کل منطقه و غرب آسیا را پوشش دهند. ما در زمینۀ طراحی و ساخت اتوبوس و حتی خط تولید، مزیت نسبی داریم. این سرمایه به راحتی به دست نیامده و در دنیا کمتر کشوری دارای چنین سرمایه­ای است.

چندین تولیدی بزرگ اتوبوس در کشور وجود دارد که در کنار تولید اتوبوس، ایجاد اشتغال نیز نموده­اند؛ به عنوان نمونه هم ­اکنون ایران خودرو دیزل، به عنوان یک شرکت خودروسازی باتجربه، موفق، دارای سابقۀ صادراتی و به عنوان  بزرگ­ ترین کارخانۀ اتوبوس ­سازی غرب آسیا در کشور عزیزمان مشغول به تولید است و اتوبوس ­هایی با موتور مشابه مدل OM936 LA شرکت بنز، ساختار پایه گازسوز و استاندارد آلایندگی یورو شش، تولید کرده که در تمامی تست­ ها در داخل کشور سربلند بوده­ است؛ حتی شاسی اتوبوس­ های تولیدی، ساخت کارشناسان و طراحان قابل داخلی است که از عمر بسیار بالاتری نسبت به محصولات چینی و اروپایی برخودار است. این در شرایطی است که در بسیاری از کشورهای اطراف، چنین توان طراحی، وجود ندارد. کلیۀ قطعات فولادی نیز از تولیدات داخلی فولادسازی­ ها بوده و مونتاژ آن توسط کارگران داخلی انجام می­شود. موتور این اتوبوس­ها تنها با ۷/۷ لیتر و با سوخت پاک، قدرت یک موتور دوازده لیتری را دارد. این موتور، سیصد اسب بخار قدرت دارد. در اتوبوس­های داخلی، طراحی­های داخلی و بیرونی، متناسب با نوع استفادۀ ایرانی تهیه شده و حتی ابعاد چرخ­ها متناسب با شرایط راه­ها و دست­اندازهای بومی ما طراحی شده­است. همین طور، شیشه ­ها و درب­های اتوبوس، کاملاً ایرانی است؛ و ویژگی­های فنی دیگری که در جلسات تخصصی، قابل ارائه است.

آیا با این شرایط، درست است که بگوییم شرکت‌های داخلی، ظرفیت تولید اتوبوس برای همه نیازهای شهرداری‌ها را ندارند؟!

شهردار محترم شهر انقلاب و ولایت؛

در این ضایعه، شهرداری قم قطعاً به نوبۀ خود، مسئول است و نمی­توان بار مسئولیت را بر عهدۀ سایر نهادها و یا مقامات بالاتر انداخت؛ چراکه اولاً متأسفانه جنابعالی، صراحتاً تولید داخلی را در این زمینه، تضعیف فرمودید و نیز با اختصاص بودجۀ سفر مقام معظم رهبری برای تأمین اعتبار قسمتی از این تصمیم نادرست، تأیید و تسهیلی برای این کار فراهم نمودید و ثانیاً از شهرداری قم و سایر شهرها انتظار می­رفت که باتوجه به دستورات مقام معظم رهبری و نیز منطق عقلانی حمایت از تولید ملی، دست کم در این ضایعه، شریک نمی­ شد.

مطالبۀ جدی مجموعه تشکل­های دانشجویی استان قم این است که ضمن پاسخگویی مسئولان، هر چه سریع­تر جلوی این ضایعه گرفته شده و توافق ­های صورت گرفته، پس از جبران خسارات، فسخ شود.

والسلام علی من اتبع الهدی

رونوشت:

 • حضرت آیت ­ا… اعرافی؛ امام جمعۀ محترم قم
 • حضرت آیت ­ا… بوشهری؛ امام جمعۀ محترم قم
 • حضرت آیت ­ا… سعیدی؛ امام جمعۀ محترم قم
 • حضرت حجۀ­الاسلام ­والمسلمین قوامی؛ امام­ جمعۀ محترم پردیسان
 • جناب آقای دکتر علی لاریجانی؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و نمایندۀ مردم شریف استان قم
 • جناب آقای احمد امیرآبادی فراهانی؛ نمایندۀ محترم مجلس شورای اسلامی از استان قم
 • جناب حجۀ­الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری؛ نمایندۀ محترم مجلس شورای اسلامی از استان قم
 • جناب آقای ولی ­ا… بیاتی؛ ریاست محترم شورای اسلامی شهر قم

***

این نامه از طرف تشکل­ های زیر است:

 • قرارگاه علمی- تخصصی شهید احمدی­ روشن استان قم (برادران)
 • قرارگاه علمی – تخصصی شهید احمدی­ روشن استان­ قم (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه تهران- پردیس فارابی (برادران)
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه­ تهران-پردیس­فارابی (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه قم (برادران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه قم (خواهران)
 • بسیج­دانشجویی دانشگاه علوم­ومعارف قرآن ­کریم (برادران)
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه علوم­ومعارف قرآن­ کریم (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پردیسان (برادران)
 • بسیج­دانشجویی دانشگاه آزاد پردیسان (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پانزده خرداد (برادران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه سما (برادران)
 • بسیج ­دانشجویی دانشگاه سما (خواهران)
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آیت­اله­ طالقانی
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه فرهنگیان حضرت معصومه
 • بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم (برادران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی (برادران)
 • بسیج­دانشجویی دانشگاه علوم­ پزشکی (خواهران)
 • بسیج دانشجویی دانشکده فنی­ حرفه­ ای (پسران))
 • بسیج ­دانشجویی مؤسسۀ­آموزش­ عالی شهاب­ دانش(خواهران)
 • بسیج­ دانشجویی مؤسسۀ آموزش­ عالی پویش (برادران)
 • بسیج­ دانشجویی مؤسسۀ­آموزش ­عالی پویش (خواهران)
 • بسیج ­دانشجویی دانشگاه حضرت معصومه
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه پیام ­نور(خواهران)
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه اصول­ الدین (خواهران)
 • بسیج ­دانشجویی دانشگاه علمی­ک اربردی (هلال ­احمر)( خواهران))
 • بسیج­ دانشجویی دانشگاه علمی­ک اربردی (شفیعه))
 • بسیج­دانشجویی دانشگاه علمی­ک اربردی (شهرداری)( خواهران))
 • کانون صراط دانشگاه مفید
 • انجمن اسلامی مستقل دانشگاه قم
 • انجمن علمی اقتصاد دانشگاه قم
 • انجمن اسلامی دانشجویان پردیس فارابی دانشگاه تهران(۱۳۶۳).

حواشی غسل و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

بعد از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تشییع کم‌نظیر پیکر ایشان از سوی مردم قدرشناس ایران، حالا نوبت به بازخوانی آخرین ساعات حیات آیت الله و همچنین بازگویی نکات دور مانده از چشم رسانه‌ها از غسل و دفن پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

به گزارش شهرکریمه ، مراسم غسل و کفن آن مرحوم  از سوی حاج حسین عرفاتی که حضرت امام (ره) را غسل داده بود به همراه جمعه‌ای و کاظمیان از محافظین قدیمی ایشان و امیر امیدیان، محمدتیموری، علی اژدری و علی منایی ازاهالی شمیران که همیشه با حاج حسین عرفاتی همراه هستند در حیاط منزل امام راحل با مداحی حاج آقا کماسایی که وی نیز از محافظین سابق ایشان بود، با حضور فرزندان نوه‌ها و یادگار امام آیت الله سید حسن خمینی ومحافظین ایشان، باریکانی، اسدی و امانی انجام شد.

چهره آیت الله هاشمی رفسنجانی، بشاش و آرام بود، گویی در خواب است و همه در انتظار بلند شدن او بودند و زیارت عاشورا در حیاط منزل حضرت امام خمینی (ره) قرائت شد.

در طول مراسم، محسن و مهدی و یاسر هاشمی به شدت بی‌تابی می‌کردند.

بعد از مراسم غسل و کفن آن مرحوم، وصی ایشان «محسن» اجازه ورود خانم‌ها را داد که عده‌ای از آن‌ها از جمله فاطمه خانم از شدت بی تابی از هوش رفتند.

روز تدفین نیز ابتدا محسن و مهدی هاشمی وارد قبر شدند و قرآن و دعا خواندند و پس از آن، پیکر مطهر آن مرحوم توسط لاهوتی داماد آیت الله هاشمی، ناصر هاشمی برادرزاده آیت الله و محمد جمعه‌ای از محافظین سابق آیت الله هاشمی رفسنجانی در قبر قرار داده شد و توفیق آخرین بوسه بر پیشانی مرحوم آیت الله با جمعه‌ای بود.

به هنگام دفن، انگشتر عقیق زرد رنگی که سردار قاسم سلیمانی از کربلا آورده بود و شب قبل از دفن به خانم عفت مرعشی، همسر مرحوم آیت الله داده بود بر پیشانی آن مرحوم قرار داده شد.

عماد و علی فرزندان محسن و داماد یاسر وعلی فرزند فاطمه وفرجی، شمس الله عبدوست و کماسایی قبر را پر از خاک کنند و جالب اینکه دو شب قبل از تدفین، سردار سلیمانی با حالتی محزون و ناراحت در منزل مرحوم آیت الله رفت وآمد داشت.

در مراسم تدفین علاوه بر خانواده و نزدیکان و محافظان سابق و فعلی آیت الله -که بنا به دلایل امنیتی از ذکر نام محافظین فعلی معذوریم- از جمله اقبالی پور، سعیدیان، افشاری، سلیمانی، باریکانی، اسدی از اعضای دفتر و تعدادی از اعضای هیات دولت و آقایان علی عسگری و وحید حقانیان نیز حضور داشتند.

منبع: انتخاب

آیت الله شبیری زنجانی:

خدمت به مردم بهترین کارهاست

آیت الله سیدموسی شبیری زنجانی از مراجع عظام تقلید در دیدار با وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: خدماتی که شما انجام می دهید عبادت است.

به گزارش شهرکریمه، آیت الله شبیری زنجانی در این دیدار ضمن قدردانی از زحمات خدمتگزاران در وزارت بهداشت و به ویژه وزیر بهداشت گفت: خدمت به مردم بهترین کارها است و قدر این نعمت را بدانید.
وی از خدمات دکتر قاضی زاده هاشمی قدردانی کرد و افزود: خدمت به مردم بهترین نباید دست کم گرفته شود و همواره بکوشید تا به مردم خدمات رسانی کنید.
در این دیدار وزیر بهداشت نیز گزارشی از روند اجرای طرح تحول نظام سلامت ارائه کرد و با اشاره به راه اندازی بیمارستان فرقانی گفت: این بیمارستان یکی از خدمات گسترده ای بود که در قم ارائه شد و با راه اندازی آن شاهد حضور و استقبال گسترده مردم در آن هستیم.
سیدحسن قاضی زاده هاشمی ادامه داد: موفق شدیم این بیمارستان را پس از گذشت ۲۰ سال، در این دولت به اتمام برسانیم که یکی از بیمارستان های جنرال و مجهز کشور است.
همچنین در این دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: به لطف خداوند قرار است احداث بیمارستان شهدای نیروگاه را نیز در آینده نزدیک به اتمام رسانده که با افتتاح آن مشکلات مردم منطقه نیروگاه رفع خواهد شد.
دکتر ابوالفضل ایرانی خواه افزود: علاوه بر این، بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی امیرالمومنین(ع) نیز ظرف مدت سه تا چهار ماه آینده تکمیل می شود که توسط مرحوم آیت الله خوانساری احداث و توسط دولت تجهیز خواهد شد.

خشکسالی بسیار شدید در قم و سایر مراکز مهم جمعیتی کشور

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن تشریح وضعیت خشکسالی کشور در بازه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، اظهار کرد: آنچه نگران کننده است، آنست که بسیاری از نقاطی که به عنوان منابع تامین آب کشور یا به عنوان مراکز مهم جمعیتی از جمله تهران، البرز قم, و خراسان شمالی شناخته می‌شوند با خشکسالی‌های شدید و بسیار شدید مواجه‌ هستند.

به گزارش شهرکریمه به نقل از  ایسنا، شاهرخ فاتح ضمن تشریح وضعیت خشکسالی کشور در مقیاس کوتاه‌مدت، با اشاره به اینکه بر اساس شاخص SPEI  دوازده ماهه منتهی به آذرماه، در بسیاری از مناطق کشور خشکسالی‌های خفیف تا شدید وجود دارد، اظهار کرد: در بخش‌هایی از استان‌های فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم، تهران، البرز، قزوین، مازندران، آذربایجان شرقی و کردستان خشکسالی‌های شدید و در برخی نقاط خشکسالی‌های بسیار شدید دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس این شاخص کوتاه‌مدت، در بخش‌هایی از شمال اردبیل، آذربایجان شرقی، شرق گلستان ترسالی مشاهده می‌شود، افزود: بقیه مناطق کشور در این بازه زمانی ۱۲ ماهه در حالت طبیعی قرار دارند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی با اشاره به اینکه با نگاه کوتاه‌مدت حدود ۸۴ درصد مساحت کشور با درجاتی از خشکسالی مواجه هستند، گفت: ۳۳ درصد مساحت کشور خشکسالی خفیف، ۴۱ درصد خشکسالی متوسط، ۱۰ درصد خشکسالی شدید، دو دهم درصد خشکسالی بسیار شدید دارند. تنها یک درصد مساحت کشور در این بازه زمانی در شرایط ترسالی قرار دارد و بقیه مناطق، شامل ۱۵ درصد مساحت کشور از شرایط نرمال برخوردار است.

فاتح در ادامه با تاکید بر اینکه تغییرات خشکسالی در بلندمدت بطئی است، به ترسیم وضعیت خشکسالی کشور در مقیاس بلندمدت با تکیه بر شاخص SPEI  هشتاد و چهار ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۵ پرداخت و گفت: با توجه به این شاخص، بسیاری از مناطق کشور با خشکسالی بلندمدت و انباشته شده مواجه هستند. آنچه نگران کننده است آنست که بسیاری از نقاطی که به عنوان منابع تامین آب کشور محسوب می‌شوند یا به عنوان مراکز مهم جمعیتی از جمله تهران، البرز و خراسان شمالی شناخته می‌شوند با خشکسالی‌های شدید و بسیار شدید مواجه‌ هستند.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه ۸۳ درصد مساحت کشور با شاخص بلندمدت با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند، افزود: از این میزان ۲۱ درصد خشکسالی خفیف، ۴۰ درصد خشکسالی متوسط، ۱۸ درصد خشکسالی شدید و سه درصد خشکسالی بسیار شدید دارد و در مقابل تنها سه درصد مساحت کشور در شرایط ترسالی قرار دارد و مابقی مساحت کشور که شامل ۱۴ درصد است در شرایط طبیعی به سر می‌برند.
رئيس مركز مديريت هوشمند شهرداري قم خبرداد؛

نصب ۶۰ دوربین نظارتی تا پایان سال جاری در قم

رئیس مرکز مدیریت هوشمند شهرداری قم از نصب نزدیک به ۶۰ دوربین نظارتی تا پایان سال یاد کرد و گفت: این سامانه‌ها در میادین و تقاطع‌ها استفاده و سامانه‌های کنترلی نیز به منظور ثبت تخلف در نقاط مختلف شهر به ویژه محدوده‌های طرح ترافیک و ورودی‌های شهر نصب می‌شود.

به گزارش شهرکریمه،اکبر قلیچ در حاشیه افتتاح نمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر«الکامپ» ، با بیان اینکه این نمایشگاه با محوریت نمایش ابزار هوشمند در حال برگزاری است، اظهار کرد: مرکز مدیریت کنترل هوشمند شهرداری با حمایت مدیران شهرداری غرفه خود را در نوزدهمین نمایشگاه الکامپ قم برپا کرده است تا بتواند بخشی از خدمات خود را نمایش دهد.

وی تحقق حمل و نقل هوشمند را یکی از مولفه‌های مورد نیاز شهر هوشمند دانست و اضافه کرد: زیرساخت‌های رسیدن به این هدف دنبال شده است چراکه شهرداری قم با توجه به گسترش جمعیت، افزایش جابه جایی افراد، توسعه تجهیزات و تولید روزافزون خودرو به مباحث حمل و نقل هوشمند به صورت ویژه توجه دارد.

رئیس مرکز مدیریت هوشمند شهرداری قم با اشاره به اهتمام این مرکز نسبت به استفاده از سامانه‌های کنترلی و نظارتی عنوان کرد: مرکز مدیریت هوشمند قراردادهای جدیدی را در دستور کار قرار داده است تا بتواند با استفاده از آنها شهر ایمنی را برای مردم ایجاد و از حوادث جلوگیری کند.

وی گفت: در هفته‌های آینده با نوشتن قراردادهای لازم با پیمانکاران طی ۶ ماه شوارع اصلی و فرعی شهر قم مورد پوشش سامانه‌های کنترلی قرار می‌گیرد.

قلیچ از نصب نزدیک به ۶۰ دوربین نظارتی تا پایان سال یاد کرد و افزود: این سامانه‌ها در میادین و تقاطع‌ها استفاده  و سامانه‌های کنترلی نیز به منظور ثبت تخلف در نقاط مختلف شهر به ویژه محدوده‌های طرح ترافیک و ورودی‌های شهر نصب می‌شود.