خبرهای استان
کد خبر : 29735
چهارشنبه - 8 آوریل 2020 - 18:01

اعمال محدودیت ۷۲ ساعته در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکران – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار شهرکریمه، عبدالرضا آقاخانی بعد از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک میلاد منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج) از اعمال محدودیت در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکران همزمان با نیمه شعبان خبر داد و اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا امسال نمی‌توانیم از زائران و مجاوران در مسجد مقدس جمکران میزبانی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های رفت و آمد در مسیر مسجد مقدس جمکران به مدت ۷۲ ساعت فعال شده است، تصریح کرد: از امروز این محدودیت‌ها اعمال شده است و همچنین از تردد اتوبوس‌ها از استان‌های مبدأ به مقصد قم نیز جلوگیری می‌شود.

فرمانده انتظامی استان قم با تأکید بر اینکه هماهنگی‌های لازم با استان‌های نزدیک به قم صورت گرفته است، گفت: امسال به دلیل شرایط خاصی که به وجود آمده است برخلاف رویه سال‌های گذشته امکان حضور هیئت‌های مذهبی و کاروان‌ها در اماکن زیارتی و مسجد جمکران وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه امسال تمامی برنامه‌های جشن میلاد امام زمان (عج) در شهر قم به صورت غیر حضوری و از طریق فضای مجازی و صدا و سیما برگزار می‌شود، عنوان کرد: از تردد خودروها در مسیرهای ۱۰ گانه به سمت مسجد مقدس جمکران جلوگیری می‌شود و همچنین در ورودی‌های هشت گانه استان قم نیز پلیس و سایر دستگاه‌ها استقرار دارند و از حضور مسافران به قم جلوگیری می‌شود.

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی


به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری شهرکریمه، ورود جهادگرانه طلاب در حوادث طبیعی و مشکلات اجتماعی، سازمان و متولی مشخصی در بدنه مدیریت حوزه ندارد و نمونه‌ای از کار آتش به اختیار محسوب می‌شود. روحانیت دستور این حرکت را قرن‌هاست در منابع روایی دریافت کرده و برای دیگران نیز نقل کرده‌اند که «مَنْ أَصْبَحَ لاَ یَهْتَمُّ بِأُمُورِ اَلْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» [۱].

البته حوادث طبیعی چند سال گذشته، منجر به ایجاد «ستاد حوزوی مدیریت بحران» شده که تلاش‌ها و حمایت‌های مادی و رسانه‌ای قابل‌تقدیری را از خود نشان داده است. با این حال، تجربه نشان داده که سرعت حرکت‌های خودجوش طلاب از تصمیمات این ستاد بیشتر است و این مجموعه نتوانسته میدان‌داری و مدیریت طلاب جهادی را در لحظه وقوع مشکلات بر عهده گیرد. طبیعی است که با گذشت زمان و افزایش تجربه‌ها این امر در سال‌های آینده محقق خواهد شد.

طلاب جهادی در کنار مردم قدم برداشتند

روز‌های پایانی بهمن‌ماه ۱۳۹۸ بود که خبر مثبت بودن تست کرونای دو نفر در شهر قم منتشر شد. البته در کمتر از ۴۸ ساعت آمار دیگر استان‌ها اعلام و مشخص شد که تعدادی از افراد هم در شهر‌های دیگر مانند تهران و یا گیلان، به همین علت در بیمارستان بستری بوده‌اند!

 

 

خبر بسیار نگران‌کننده بود، اما تجربه و درک عمیقی از ابعاد خطرناک آن در بین مسئولان و مردم وجود نداشت. روز به روز آمار مبتلایان افزایش یافت و افرادی را هم به کام مرگ می‌کشید. به‌تدریج نظام سلامت کشور، طلاب جهادی، بسیج و نیرو‌های مسلح با توان واقعی و کامل خود، وارد میدان شدند و هرکدام با توجه به توان، تخصص و تجهیزاتی که در اختیار داشتند به مدیریت اوضاع پرداختند.

حالا این گوی و این میدان رقابت

در این بین، فعالیت طلاب کمی با سختی بیشتری مواجه بود؛ چرا که برای انجام رسالت حوزوی خود می‌بایست در نقش‌های اجتماعی که برایشان تعریف نشده بود، ظاهر شوند. حضور در بخش‌های ویژه نگه‌داری بیماران کرونایی با هدف روحیه‌بخشی و همکاری با کادر درمان و ایجاد نشاط معنوی در بین بیماران، شجاعتی مثال‌زدنی را می‌طلبید. همچنین بر عهده گرفتن تجهیز و دفن اموات این بیماری واگیردار نیز جلوه دیگری از جهاد طلاب در این هنگامه بود که در حافظه‌ها باقی خواهد ماند.

یکی از رسالت‌های طلاب جهادی، ایجاد آرامش روانی در جامعه بود. متأسفانه فضای رسانه‌ای و مجازی رهاشده کشور، جولان‌گاه قابل‌تأملی را در اختیار معاندان و دشمنان دین، مذهب، انقلاب، نظام و مردم قرار داده که آرامش روحی مردم را هدف گرفته و به‌سادگی و از نزدیک‌ترین فاصله ممکن، تیر‌های خود را شلیک می‌کنند.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

 

بر این اساس، حضور نیرو‌های انقلاب و روحانیت در بین مردم و تلاش برای مدیریت و آرام کردن این فضای مسموم، در عرصه مجازی و حقیقی، ضرورت داشت. یکی از گرو‌های جهادی حوزوی در مناطق کم برخوردار شهر قم فعالیت‌های گسترده‌ای را برای مدیریت بحران کنونی سامان داده است.

آموزش نکات بهداشتی متناسب با بیماری کرونا، ایجاد روحیه و توزیع متون ادعیه برای آرامش معنوی خانواده، شناسایی افراد بیمار و نیازمند به خدمات پزشکی، رصد و شناسایی خانواده‌های آسیب‌دیده در این شرایط، توزیع پیک شادی برای ایام نوروز و برگزاری مسابقات برای کودکان، اجرای سرود‌های خیابانی، فعالیت در فضای رسانه‌ای و مجازی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی با جذب نیرو‌های توانمند، ضدعفونی کردن معابر و خودروها، توزیع اقلام بهداشتی و غذایی در بین خانواده‌های شناسایی‌شده، گوشه از فعالیت این گروه جهادی بوده که همچنان ادامه دارد.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

نگارنده نیز مدت کوتاهی را با این گروه همراه شده و نکاتی را به‌عنوان تجربه در اختیار قرار می‌دهد:

۱- حضور طلاب درب منازل و دلجویی از مردم برای آن‌ها جذاب و آرامش‌بخش بود.

۲- در راستای شناسایی خانواده‌های نیازمند، اطلاعات معیشتی و شغلی افراد مورد سوال قرار می‌گرفت که ارائه این اطلاعات به طلاب معمم برای مردم سخت نبود و مقاومتی به چشم نمی‌خورد.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

 

۳- توصیه‌های معنوی و عرضه متون دعایی در قالب بروشور مورد استقبال مردم واقع می‌شد.

۴- در بررسی خانه به خانه محلات، به نیازمندانی که در خانه‌ای استیجاری در انتهای یک کوچه باریک به عرض یک متر و طول بیش از ۲۰ متر در قرنطینه به سر می‌بردند، حس خوب دیده شدن، دست می‌داد.

۵- حضور جهادگران غیرحوزوی در کنار طلاب، موجب هم‌افزایی بیشتر در این گروه جهادی شده بود.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

۶- برای تهیه اقلام غذایی و بهداشتی از ظرفیت خیّرین نیز استفاده شده بود که از نظر فرهنگی و اجتماعی مشارکت عمومی بیشتر در حوادث مشابه و تنوع در خیرات را به دنبال خواهد داشت.

۷- برای نمونه در بررسی میدانی حدود ۲۰۰ خانواده در یک کوچه، تنها یک خانم باردار وجود داشت که در سال‌های آینده خطر بزرگی برای آینده جمعیتی کشور محسوب می‌شود. منطقه بررسی شده یکی از مناطق پیشتاز قم در بحث زادآوری بوده است.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

۸- وجود تعداد قابل‌توجهی از دختران و پسران بالای ۳۰ سال که هنوز ازدواج نکرده بودند، آزاردهنده بود. البته عوامل فرهنگی و اقتصادی این معضل، سال‌هاست که شناسایی شده و در اختیار مسئولان کشور قرار دارد.

۹- جایگاه اعتماد عمومی به رسانه ملی در بحث اطلاع‌رسانی در حال ترمیم است و بسیاری از مردم این منطقه اخبار را فقط از تلویزیون دنبال می‌کردند.

۱۰- رسانه ملی اصلی‌ترین ابزار سرگرمی مردم در این ایام نیز بود که توجه بیشتر متولیان فرهنگی و به‌ویژه این رسانه را به محتوای ارائه شده می‌طلبد.

۱۱- بی‌سامانی اتباع دیگر کشور‌ها به‌خصوص اتباع افغانی حاضر در ایران نگران‌کننده است. در شرایط این‌چنینی این خانواده‌ها فشار بیشتری را تحمل می‌کنند که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی دیگری به دنبال داشته باشد.

 

بررسی اعتماد عمومی در کنار گروه‌های جهادی

۱۲- فرهنگ انسجام و همزیستی خانوادگی در این منطقه، همچنان قوی و پررنگ بود. بسیاری از فرزندان در یک خانه و در طبقات بالا و یا پایین در کنار والدین خود زندگی می‌کردند. در این خانه‌ها سالمندان همچنان محور خانواده محسوب می‌شدند و از احترام خاصی برخوردار بودند. برای نمونه در یک کوچه که بیش از ۱۰۰ خانه وجود داشت، تنها دو خانواده مستأجر وجود داشت و بقیه در خانه والدین خود زندگی می‌کردند.

شاید بحران کرونا سخت و تلخی بود، اما در عین حال، برکاتی را نیز به دنبال داشت که ایجاد فضای مناسب برای جهاد خالصانه طلاب یکی از آن‌هاست. شکل‌گیری ارتباط و محبت بیشتر بین مردم و روحانیت نیز از برکات این جهاد است. درک بهتر و جزئی‌تر طلاب از شرایط زندگی مردم و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی موجود در بین خانواده‌ها یکی از نتایج این رابطه است که می‌تواند در اختیار مسئولان و متولیان قرار گیرد تا دوران پسا‌کرونا را به‌عنوان فرصتی برای خدمت بیشتر به مردم غنیمت بشمارند. /882/ 701/

 

[۱]. الکافی، ج ۲، ص ۱۶۴؛ (پیامبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود: هرکس صبح کند و توجهى به کارهاى مسلمانان نداشته باشد مسلمان نیست، و هرکس فریاد کمک‌خواهى مسلمانى را بشنود و به او پاسخ نگوید و دادخواهیش نکند مسلمان نیست).

شهرکریمه – پذیرش ۸۸ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم


پذیرش ۸۸ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

پذیرش ۸۸ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم

به گزارش شهرکریمه محمدرضا قدیر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته و تا ساعت ۱۴ امروز بیستم فروردین‌ماه، ۸۸ نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا پذیرش شدند.

وی ادامه داد: ۳۷ نفر از این تعداد در بیمارستان‌ها بستری و مابقی پس از معاینه و بررسی در بخش اورژانس مراکز با دستورات دارویی و بهداشتی مرخص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: در شبانه روز گذشته، ۱۶ نفر از بیماران بستری در بیمارستان‌های قم پس از بهبودی توسط پزشکان معالج از بیمارستان ترخیص شدند.

انتهای پیام / 137

پذیرش ۸۸ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش پایگاه خبری شهرکریمه به نقل از دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته و تا ساعت ۱۴ امروز بیستم فروردین‌ماه، ۸۸ نفر در مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا پذیرش شدند.

وی ادامه داد: ۳۷ نفر از این تعداد در بیمارستان‌ها بستری و مابقی پس از معاینه و بررسی در بخش اورژانس مراکز با دستورات دارویی و بهداشتی مرخص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: در شبانه روز گذشته، ۱۶ نفر از بیماران بستری در بیمارستان‌های قم پس از بهبودی توسط پزشکان معالج از بیمارستان ترخیص شدند.

حمایت از ۳۰۰ خانواده نیازمند در مسجد فاطمه الزهرا(س) قم – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانحجت الاسلام محمدرضا غلامی رکن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرکریمه اظهار کرد: به حمدلله و با عنایت معتمدین و خیرین از استان‌های مختلف کشور در طول سال اقدام به شناسایی و رسیدگی به خانواده‌های بی بضاعت و کم برخوردار شهر بویژه منطقه امامزاده ابراهیم و نیروگاه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در طول این مدت علاوه بر این خانوارهای نیازمند، تعداد کثیری از نیازمندان به صورت موردی مورد حمایت مسجد قرار گرفته‌اند.

امام جماعت مسجد فاطمه زهرا (س) منطقه امامزاده ابراهیم عنوان کرد: در دو طرح ویژه قبل از عید و انتخابات که بحث کرونا مطرح شد به هر خانواده ۲ سبد کالا و یک پک بهداشتی اهدا کرده‌ایم و با مشارکت خیرین، تعداد زیادی ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده سطوح و ضد عفونی کننده دست در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

حجت الاسلام غلامی تصریح کرد: تاکنون چند مرحله از اقلام بهداشتی از طرف خیرین و مردم دریافت شده و به افراد نیازمند اهدا کرده‌ایم و خانواده‌هایی که بیمار کرونایی دارند به طور ویژه از این اقلام بهداشتی در اختیار آنها قرار گرفته است.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) خاطرنشان کرد: اخیراً نیز یکی از خیرین یک کپسول اکسیژن به عنوان امانت در اختیار مسجد قرار داده است تا در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.

وی با بیان اینکه امسال اعیاد شعبانیه غریب واقع شده است، عنوان کرد: بر اساس تصمیم خیرین و با برنامه ریزی و رعایت تمام ضوابط بهداشتی بر آن شدیم تا هزینه اعیاد را در اختیار نیازمندان قرار داده و حلاوت و شیرینی این اعیاد را به آنها بچشانیم، از این رو با همراهی خیرین، در روز نیمه شعبان یک بسته معیشتی و بهداشتی حاوی گوشت، مرغ، برنج، کیک بسته بندی، صابون و در صورت تأمین، مواد ضدعفونی را در اختیار نیازمندانی که شناسایی شده‌اند با رعایت فاصله گذاری قرار می‌دهیم.

حجت الاسلام غلامی گفت: علاوه بر فقرا، در این مسجد به نمازگزاران دستکش، ماسک اهدا کرده‌ایم و قبل از بسته شدن مساجد اقلام بهداشتی را میان آنها توزیع می‌کردیم، به ویژه در شرایطی که تعدادی از نمازگزاران با مشکلات مالی به دلیل تعطیلی شغل خود مواجه شده‌اند، خدماتی را ارائه می‌کنیم.

وی افزود: آماده پذیرایی هر گونه خدمات به نیازمندان و نماز گزاران هستیم و اگر محدودیت‌های ناشی از کرونا تا ماه مبارک رمضان به طول بانجامد، یک سبد کالای دیگر به افراد نیازمند خواهیم داشت. در همین خصوص تاکنون ۲۳ نفر از نمازگزاران دارای مشکلات مالی ثبت نام کرده‌اند و از بسته حمایتی برخوردار شدند.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) تصریح کرد: در این مسجد هر گونه هدیه، کمک‌های نقدی، کفاره، زکات، صدقه، لوازم خانگی و …برای اهدا به نیازمندان دریافت می‌کنیم و سال قبل ۴ دست یخچال و وسایلی چون اجاق گاز، موکت، ویترین، کت و شلوار و پوشاک میان نیازمندان توزیع شد.

وی بیان کرد: این مجموعه اسم ندارد، مؤسسه نیست، زیر چتر هیچ ارگانی قرار نداریم و کاملاً مردمی و دغدغه مند هستیم و گاهی نیز از مشارکت‌های فکری عزیزانمان در کمیته امداد و سازمان بهزیستی استفاده کرده و به افراد تحت پوشش خود شامل شهروندان و حتی اتباع خدمت‌رسانی می‌کنیم.

این فعال اجتماعی ادامه داد: به زودی قرار است سامانه اینترنتی در مسجد شکل بگیرد و شماره حسابی برای آن، ویژه کمک به مستمندان و نیازمندان در یکی از بانک‌ها افتتاح شود تا به طور متمرکز به ارائه خدمت بپردازیم اما اگر خیرّینی خواستار پرداخت نذر، صدقه و یا کمکی هستند می‌توانند علاوه بر مراجعه به آدرس مسجد با شماره ۰۹۱۲۷۴۷۸۶۲۷ تماس گیرند.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) عنوان کرد: با توجه به اینکه مصارف شرعی برای وجوهات و کمک‌های خیرین وجود دارد با دقت و در جای خودش خرج می‌شود و ما حتی ۶ کودک سید یتیم را تحت پوشش خدمات خود قرارداده‌ایم که از محل خمس و هدایای ویژه افراد سید به آنها تعلق می‌گیرد.

وی گفت: این مسجد در خیابان امام زاده ابراهیم، نرسیده به تقاطع معصومیه، بین کوچه ۳۶ و ۳۸ قرار دارد و آماده دریافت کمک‌های مردمی و همچنین شناسایی نیازمندان هستیم.

حجت الاسلام غلامی یادآور شد: در این هفته توسط یکی از ارگان‌ها نیز یک وانت کالای اساسی شامل کیف، کفش، پوشاک تأمین شده است که در بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

شهرکریمه – حمایت از ۳۰۰ خانواده نیازمند در مسجد فاطمه الزهرا(س) قم


حمایت از ۳۰۰ خانواده نیازمند در مسجد فاطمه الزهرا(س) قم

به گزارش شهرکریمه حجت الاسلام محمدرضا غلامی رکن آبادی اظهار کرد: به حمدلله و با عنایت معتمدین و خیرین از استان‌های مختلف کشور در طول سال اقدام به شناسایی و رسیدگی به خانواده‌های بی بضاعت و کم برخوردار شهر بویژه منطقه امامزاده ابراهیم و نیروگاه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در طول این مدت علاوه بر این خانوارهای نیازمند، تعداد کثیری از نیازمندان به صورت موردی مورد حمایت مسجد قرار گرفته‌اند.

امام جماعت مسجد فاطمه زهرا (س) منطقه امامزاده ابراهیم عنوان کرد: در دو طرح ویژه قبل از عید و انتخابات که بحث کرونا مطرح شد به هر خانواده ۲ سبد کالا و یک پک بهداشتی اهدا کرده‌ایم و با مشارکت خیرین، تعداد زیادی ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده سطوح و ضد عفونی کننده دست در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

حجت الاسلام غلامی تصریح کرد: تاکنون چند مرحله از اقلام بهداشتی از طرف خیرین و مردم دریافت شده و به افراد نیازمند اهدا کرده‌ایم و خانواده‌هایی که بیمار کرونایی دارند به طور ویژه از این اقلام بهداشتی در اختیار آنها قرار گرفته است.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) خاطرنشان کرد: اخیراً نیز یکی از خیرین یک کپسول اکسیژن به عنوان امانت در اختیار مسجد قرار داده است تا در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.

وی با بیان اینکه امسال اعیاد شعبانیه غریب واقع شده است، عنوان کرد: بر اساس تصمیم خیرین و با برنامه ریزی و رعایت تمام ضوابط بهداشتی بر آن شدیم تا هزینه اعیاد را در اختیار نیازمندان قرار داده و حلاوت و شیرینی این اعیاد را به آنها بچشانیم، از این رو با همراهی خیرین، در روز نیمه شعبان یک بسته معیشتی و بهداشتی حاوی گوشت، مرغ، برنج، کیک بسته بندی، صابون و در صورت تأمین، مواد ضدعفونی را در اختیار نیازمندانی که شناسایی شده‌اند با رعایت فاصله گذاری قرار می‌دهیم.

حجت الاسلام غلامی گفت: علاوه بر فقرا، در این مسجد به نمازگزاران دستکش، ماسک اهدا کرده‌ایم و قبل از بسته شدن مساجد اقلام بهداشتی را میان آنها توزیع می‌کردیم، به ویژه در شرایطی که تعدادی از نمازگزاران با مشکلات مالی به دلیل تعطیلی شغل خود مواجه شده‌اند، خدماتی را ارائه می‌کنیم.

وی افزود: آماده پذیرایی هر گونه خدمات به نیازمندان و نماز گزاران هستیم و اگر محدودیت‌های ناشی از کرونا تا ماه مبارک رمضان به طول بانجامد، یک سبد کالای دیگر به افراد نیازمند خواهیم داشت. در همین خصوص تاکنون ۲۳ نفر از نمازگزاران دارای مشکلات مالی ثبت نام کرده‌اند و از بسته حمایتی برخوردار شدند.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) تصریح کرد: در این مسجد هر گونه هدیه، کمک‌های نقدی، کفاره، زکات، صدقه، لوازم خانگی و …برای اهدا به نیازمندان دریافت می‌کنیم و سال قبل ۴ دست یخچال و وسایلی چون اجاق گاز، موکت، ویترین، کت و شلوار و پوشاک میان نیازمندان توزیع شد.

وی بیان کرد: این مجموعه اسم ندارد، مؤسسه نیست، زیر چتر هیچ ارگانی قرار نداریم و کاملاً مردمی و دغدغه مند هستیم و گاهی نیز از مشارکت‌های فکری عزیزانمان در کمیته امداد و سازمان بهزیستی استفاده کرده و به افراد تحت پوشش خود شامل شهروندان و حتی اتباع خدمت‌رسانی می‌کنیم.

این فعال اجتماعی ادامه داد: به زودی قرار است سامانه اینترنتی در مسجد شکل بگیرد و شماره حسابی برای آن، ویژه کمک به مستمندان و نیازمندان در یکی از بانک‌ها افتتاح شود تا به طور متمرکز به ارائه خدمت بپردازیم اما اگر خیرّینی خواستار پرداخت نذر، صدقه و یا کمکی هستند می‌توانند علاوه بر مراجعه به آدرس مسجد با شماره ۰۹۱۲۷۴۷۸۶۲۷ تماس گیرند.

امام جماعت مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) عنوان کرد: با توجه به اینکه مصارف شرعی برای وجوهات و کمک‌های خیرین وجود دارد با دقت و در جای خودش خرج می‌شود و ما حتی ۶ کودک سید یتیم را تحت پوشش خدمات خود قرارداده‌ایم که از محل خمس و هدایای ویژه افراد سید به آنها تعلق می‌گیرد.

وی گفت: این مسجد در خیابان امام زاده ابراهیم، نرسیده به تقاطع معصومیه، بین کوچه ۳۶ و ۳۸ قرار دارد و آماده دریافت کمک‌های مردمی و همچنین شناسایی نیازمندان هستیم.

حجت الاسلام غلامی یادآور شد: در این هفته توسط یکی از ارگان‌ها نیز یک وانت کالای اساسی شامل کیف، کفش، پوشاک تأمین شده است که در بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

انتهای پیام / 137

فراخوان چهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم اعلام شد – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش پایگاه خبری شهرکریمه به نقل از اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم، در آستانه فرارسیدن چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، فراخوان چهارمین دوره جشنواره ملی تولیدات هنری و سینمایی مرتبط با حوزه ایثار و شهادت و دفاع مقدس در قم منتشر شد.

بر اساس این گزارش، موضوعات این جشنواره را رهنمودهای امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت ترویج فرهنگ دفاع مقدس، بیانیه گام دوم انقلاب، استکبار ستیزی و دستاوردهای دفاع مقدس، جبهه مقاومت و تأثیرپذیری آن از دفاع مقدس، جوانان و پاسداری از ارزش‌ها و دستاوردهای سال‌های حماسه و ایثار و معرفی الگوهای عملی و نمادهای ارزشی دفاع مقدس به جامعه تشکیل می‌دهد.

همچنین تبیین نقش اقشار، اقوام، مذاهب در دفاع مقدس، معرفی نقش ویژه بانوان، مادران، همسران، خواهران و فرزندان رزمندگان اسلام در معرفی حماسه ایثار و شهادت، معرفی دستاوردها و آثار ارزشمند فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی و بین المللی دفاع مقدس در آستانه چهلمین سالگرد این حماسه بزرگ بخش دیگری از موضوعات چهارمین جشنواره ملی فانوس می‌باشد.

موضوعات جشنواره فانوس نیز شامل شهیدان والامقام، جانبازان و آزادگان سرافراز، رزمندگان و ایثارگران عزیز، مدافعان وطن، مدافعان حرم، مدافعان سلامت، مجاهدان جهاد و مقاومت اسلامی و خانواده‌های معظم ایثارگران می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در قالب‌های مختلف هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی و سرود، تلویزیونی و سینمایی، رادیویی، بخش آزاد و بخش ویژه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، به دبیرخانه استانی این جشنواره واقع در قم، خیابان شهیدان فاطمی (دور شهر)، بین کوچه ۱۳ و ۱۵، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم ارسال نمایند.

آثار تولیدی باید مربوط به سال‌های ۹۷ و ۹۸ باشد و به طور طبیعی آثاری که در دوره‌های قبلی جشنواره ارائه شده، مجاز به شرکت در این دوره نخواهد بود؛ مهلت ارسال آثار تا ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام شده و آثار ارسالی هنرمندان استان قم ابتدا توسط مدیر هنری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در سایت رسمی جشنواره فانوس ثبت و سپس به دبیرخانه مرکزی فرستاده خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاع از جزئیات چهارمین جشنواره ملی فانوس با شماره ۰۹۳۶۸۳۱۱۹۲۰ (وحید رسولی) در پیام رسان های سروش، ایتا و واتساپ و یا شماره ۳۷۷۳۴۱۷۲-۰۲۵ ارتباط برقرار کنند.

آئین اختتامیه این جشنواره در مهرماه ۱۳۹۹ در شهر شیراز با معرفی افراد برگزیده و اهدای جوایز ارزنده برگزار می‌شود.

استان قم در سال گذشته با ارسال ۲۵۷ اثر هنری به سومین دوره جشنواره ملی فانوس رتبه دوم کشوری را از لحاظ تعداد آثار از آن خود کرد و از ۱۲ اثر راه یافته به بخش مسابقه، چهار رتبه کشوری نصیب استان شد.

تخلفات بنگاه‌های اقتصادی قم ۷۳ درصد کاهش یافت – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانمحمود سیجانی در گفتگو با خبرنگار شهرکریمه، اظهار داشت: در اجرای طرح بازرسی فاصله گذاری اجتماعی در قم تا ۱۸ فروردین‌ماه تعداد هزار و ۲۱۱ بازرسی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام گرفت و ۱۷۲ واحد پلمب شد.

وی گفت: در اجرای این طرح در تاریخ مذکور هزار و ۲۱۱ بازرسی توسط اتاق اصناف انجام گرفت و ۶۹ واحد پلمب شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم عنوان کرد: تعداد بازرسی‌های انجام گرفته از اول تا ۱۸ فروردین‌ماه امسال تعداد ۹ هزار و ۹۸۲ مورد بوده در حالی که تعداد بازرسی‌های انجام گرفته در مدت مشابه سال قبل ۹ هزار و ۷۷۸ مورد بود و افزایش ۲ درصدی داشته است.

وی گفت: تعداد پرونده‌های تشکیل شده در این مدت طی امسال ۵۱۴ مورد بود در حالی که این تعداد در مدت مشابه سال قبل ۹۰۶ مورد بوده است و کاهش ۷۶ درصدی را نشان می‌دهد.

سیجانی ابراز کرد: تعداد تخلفات انجام گرفته از اول تا ۱۸ فروردین‌ماه امسال ۷۶۰ مورد بود در حالی که تعداد این تخلفات در مدت مشابه سال قبل هزار و ۳۱۵ مورد بوده است و کاهش ۷۳ درصدی را نشان می‌دهد.

آشنایی با کتاب‌هایی در حوزه مهدویت


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرکریمه، شناخت مسئله مهدویت سبب می‌شود تا انسان سره را از ناسره تشخیص دهد و بتواند به مقام شناخت امام زمان خود برسد که این شناخت می‌تواند هم علمی و هم معرفتی باشد تا در دام اتفاقات مختلف نیفتد و درگیر با امام زمان‌های دروغین و ساختگی نشود.

سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری شهرکریمه، به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان و ولادت امام زمان، ۱۰ کتاب در زمینه ظهور و انتظار را معرفی می‌کند که جهت دریافت این کتاب‌ها می‌توانید به اپلیکیشن کتابراه یا بازار کتاب قائمیه مراجعه کنید.

 

 

انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه

مؤسسه عصر بیان معنوی مجموعه سخنرانی‌های علی‌رضا پناهیان را تحت عنوان «انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه» جمع آوری کرده است. پناهیان با توجه به مفهوم انتظار در شبکه معارف دینی و انسان‌شناسی، مباحث استدلالی و کاربردی را ارائه می‌کند. کتاب حاضر به بیان بخش مهمی از معارف و مفاهیم عمیق انتظار با بیانی شیوا و به صورت تحلیلی می‌پردازد.

 

 

درسنامه مهدویت

«درسنامه مهدویت» مجموعه‌ چهار جلدی نوشته خدامراد سلیمانیان، پژوهشگر حوزه مهدویت است. سلیمانیان در این کتاب به مطالعه اندیشه مهدویت و موعودگرایی از ابتدای شکل‌گیری تا آغاز امامت حضرت مهدی می‌پردازد. شایان ذکر است این مجموعه توسط انتشارات فرهنگی مهدی موعود چاپ و منتشر شده است.

در جلد اول مباحث مربوط به حضرت مهدی را از آغاز تا امامت در ۱۴ درس بررسی می‌شود. جلد دوم نیز به مباحث کلی غیبت مثل فلسفه و علل غیبت می‌پردازد. جلد سوم این کتاب حوادث ظهور تا حکومت حضرت مهدی را بیان می‌کند. در جلد چهارم نیز موضوع حکومت مهدوی را شرح می‌دهد.

 

 

جاهلیت مدرن در رویارویی با امام زمان

اسماعیل شفیعی سروستانی، پژوهشگر حوزه‌ غرب شناسی، مطالعات فرهنگی، مهدویت و آخرالزمان‌شناسی، در کتابی با عنوان «جاهلیت مدرن در رویارویی با امام زمان» مقاله‌هایی از نویسندگان مختلف را گردآوری کرده است. شفیعی سروستانی مباحثی چون معنا و مفهوم جاهلیت، مرگ جاهلی، اصول‌گرایی علوی و ماکیاولیسم اموی، زنان هدف تبلیغات سرمایه‌داران جاهلی، جاهلیت در حدیث معرفت و جاهلیت قبل از اسلام را بررسی می‌کند.

 

 

رسانه و ترویج فرهنگ مهدویت

سروستانی در کتاب رسانه و ترویج فرهنگ مهدویت، فلسفه انتظار را آماده شدن برای زندگی انسانی، آرمانی و آماده شدن مردم برای پذیرفتن ولایت امام معصوم می‌داند. رسانه، مهم‌ترین عنصر بسیج عمومی و افزایش آمادگی مردم برای پذیرش حکومت اسلامی است. سروستانی در این کتاب به نقش اثرگذار رسانه در ترویج آموزه‌های فرهنگ مهدویت و عوامل زمینه‌ساز ظهور توسط رسانه می‌پردازد.

 

 

خانواده و تربیت مهدوی

«خانواده و تربیت مهدوی» اثری مشترک از مرتضی آقاتهرانی و محمدباقر حیدری کاشانی است که به معرفی تربیت‌ یافته‌ترین انسان معاصر یعنی امام زمان می‌پردازد. کتاب پیش‌رو در ۸ بخش تألیف شده که ۴ بخش آن به تربیت فرزند و ۴ بخش دیگر سیمای خانواده در آخرالزمان، دکترین تربیتی مهدویت، عوامل تأثیرگذار در فرآیند تربیت مهدوی و بنیان‌های خانوادگی در فرآیند تربیت مهدوی را بررسی می‌کند.

 

وصال

انتشارات شهید ابراهیم هادی که کتاب‌های خوبی در حوزه شهادت منتشر می‌کند، این بار در اثری تحت عنوان «وصال» به چهل روایت از دلدادگی شهدا به امام زمان می‌پردازد. شهیدانی چون سیدعلی اندرزگو، آیت الله میرزا جواد تهرانی، مهدی صبوری، محمدرضا تورجی زاده، سیدعبدالحمید حسینی، مصطفی ردانی پور، مصطفی احمدی روشن از جمله دلدادگانی هستند که در این کتاب داستان‌شان روایت می‌شود.

 

 

غریبه آشنا

«غریبه آشنا»، عنوانی از احمد پهلوانیان است. او در این کتاب به زندگی نرجس خاتون، ملیکا، همسر امام حسن عسکری و مادر امام زمان می‌پردازد. شایان ذکر است این کتاب ۴۸ صفحه‌ای روایتی از رها کردن زندگی شاهانه‌اش در قصر قیصر روم و رسیدن به خانه پرصفای فرزند فاطمه و دستیابی به عزت دنیا و آخرت است. انیمیشن جذاب شاهزاده روم، داستان زندگی آن حضرت را به خوبی نمایش می‌دهد.

 

سیمای جهان در عصر امام زمان

«سیمای جهان در عصر امام زمان» اثری از محمد امینی گلستانی به توضیح مسئله ظهور و نحوه اداره جهان توسط امام زمان می‌پردازد. این اثر دو جلدی که از روایت‌های کتاب‌های مورد اعتماد شیعه استفاده و تلاش می‌کند با استفاده از قواعد و اصول بین آن‌ها را جمع کند. گلستانی در این کتاب به سؤالاتی درباره نحوه حکومت امام زمان پرداخته و با روایات و اسناد پاسخ داده است.

 

تکالیف بندگان نسبت به امام زمان

کتاب حاضر بخشی از کتاب «مکیال المکارم» به قلم آیت الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی است. موسوی اصفهانی به معرفی و بیان هشتاد وظیفه و تکلیف منتظران در زمان غیبت می‌پردازد. تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی‌های امام زمان، اندوهگین بودن در فراق آن حضرت، دعا در زمان غیبت، هدیه کردن نماز و قرائت قرآن و اهتمام در ادای حقوق برادران دینی از جمله موضوعاتی است که در این کتاب بررسی شده است.

 

 

از سبوی انتظار

«از سبوی انتظار» مجموعه‌ای به قلم محمدهادی فلاح و شهاب الدین رهنما است که توسط مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما به چاپ رسید. کتاب حاضر مجموعه‌ای از اندیشه‌های زلال و جاری است که به آستان مقدس امام زمان پیش‌کش شده است. بخشی از کتاب: سلام بر «خورشید پسِ ابر» که با طلوعش به همه آیینه‌های بی تاب، فرصت تماشا می‌دهد و مشام جهان گرفتار نابرابری‌ها را از عطر عدالت، آکنده می‌سازد. /882/ 504/

خبرنگار: محمد حسین کتابی

شهرکریمه – جشنواره فانوس دفاع مقدس در قم فراخوان شد


جشنواره فانوس دفاع مقدس در قم فراخوان شد

به گزارش شهرکریمه فراخوان چهارمین دوره جشنواره ملی تولیدات هنری و سینمایی مرتبط با حوزه ایثار و شهادت و دفاع مقدس در قم منتشر شد.

بر اساس این گزارش، موضوع‌های این جشنواره را رهنمودهای امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت ترویج فرهنگ دفاع مقدس، بیانیه گام دوم انقلاب، استکبارستیزی و دستاوردهای دفاع مقدس، جبهه مقاومت و تأثیرپذیری آن از دفاع مقدس، جوانان و پاسداری از ارزش‌ها و دستاوردهای سال‌های حماسه و ایثار و معرفی الگوهای عملی و نمادهای ارزشی دفاع مقدس به جامعه تشکیل می‌دهد.

همچنین تبیین نقش قشرها، اقوام، مذاهب در دفاع مقدس، معرفی نقش ویژه بانوان، مادران، همسران، خواهران و فرزندان رزمندگان اسلام در معرفی حماسه ایثار و شهادت، معرفی دستاوردها و آثار ارزشمند فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی و بین‌المللی دفاع مقدس از دیگر موضوع‌های این جشنواره به شمار می‌آید.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در قالب‌های مختلف هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی و سرود، تلویزیونی و سینمایی، رادیویی، بخش آزاد و بخش ویژه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، به دبیرخانه استانی این جشنواره واقع در قم، خیابان شهیدان فاطمی (دور شهر)، بین کوچه ۱۳ و ۱۵، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم ارسال نمایند.

آثار تولیدی باید مربوط به سال‌های ۹۷ و ۹۸ باشد و به‌طور طبیعی آثاری که در دوره‌های قبلی جشنواره ارائه‌شده، مجاز به شرکت در این دوره نخواهد بود؛ مهلت ارسال آثار تا ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام‌شده و آثار ارسالی هنرمندان استان قم ابتدا توسط مدیر هنری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در سایت رسمی جشنواره فانوس ثبت و سپس به دبیرخانه مرکزی فرستاده خواهد شد.

آیین اختتامیه این جشنواره در مهرماه ۱۳۹۹ در شهر شیراز با معرفی افراد برگزیده و اهدای جوایز  برگزار می‌شود.

استان قم در سال گذشته با ارسال ۲۵۷ اثر هنری به سومین دوره جشنواره ملی فانوس رتبه دوم کشوری را ازلحاظ تعداد آثار از آن خود کرد و از ۱۲ اثر راه‌یافته به بخش مسابقه، چهار رتبه کشوری نصیب استان شد.

انتهای پیام/111