فرهنگی
کد خبر : 21010
شنبه - 5 اکتبر 2019 - 23:12

منابر باید از استحکام و اتقان علمی لازم برخوردار باشندحجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شهرکریمه با بیان این که منبر مهم ترین وسیله تبلیغ دین در طول تاریخ بوده است، اظهار داشت: با توجه به این که منبر از عصر نبوی به عنوان مهم‌ترین ابزار و رسانه برای تبلیغ دین مطرح بوده یک حالت قدسی پیدا کرده است، البته اگر منبر را به منبر رسول الله(ص) برای تبلیغ دین انتصاب دهیم، دارای اهمیت است و به صوت ویژه باید مورد توجه قرار گیرد و راهکاری اندیشیده شود که جایگاه خود را حفظ کند.

وی منبر امروزی را دارای رقیب های جدی دانست و گفت: از یک طرف رادیو و تلویزیون را داریم که با شبکه‌های متعدد و برنامه‌های مختلف اطلاعات فراوانی را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند و درست در ساعتی که منبرها برپا هستند، رادیو و تلویزیون در حال پخش برنامه های جذابی می باشند. از طرف دیگر فضای مجازی و وسایل ارتباطی امروزی به سرعت اطلاعات و مطالب مختلف را منتقل کرده و در تلاش هستند از رقیبان خود سبقت بگیرند. در چنین فضایی منبر باید بتواند جایگاه خود را حفظ کند.

رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر ضرورت جذابیت خاص و ویژه‌ منبرها، تصریح کرد: منبر باید دارای چند ویژگی باشد، نخست آن که باید از استحکام و اتقان علمی برخوردار باشد یعنی اگر مبلّغی مطالب سطحی بیان کند، نمی تواند مخاطبانش را جذب کند.

وی افزود: جامعه امروزی نسبت به گذشته از نظر اطلاعات به اندازه زیادی فاصله گرفته است، به گونه ای که فضای مجازی، منابع اطلاعاتی متعدد، آسان و در دسترس را در اختیار جامعه قرار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین مطهری اظهار داشت: مخاطبی که با این اطلاعات فراوان پای منبر می نشیند، باید مطالب متفاوتی را نسبت به رسانه ها، فضای مجازی و دیگر افراد دریافت کند؛ بنابراین، مطالب سخنرانان باید از استحکام علمی کافی و عمق لازم برخوردار بوده و مستند باشد.

وی گفت: ویژگی دیگر منبر که مهم ‌ترین شاخصه آن هم می ‌تواند باشد، این که مطالب و سخنان مبلغان باید مستند به قرآن و کلام و سیره اهل بیت(ع) و بزرگان دین باشد؛ با توجه به این که قرآن و اهل بیت(ع) به عنوان دو منبع مهم و مورد قبول جامعه بوده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند، کلامی که مستند به این دو منبع گرانب ها باشد، مقبولیت خواهد داشت.

رییس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های منبر، توجه به مسائل روز به ویژه پرسش‌هایی است که یا در ذهن افراد خصوصاً جوانان شکل می‌گیرد یا از طرف عده‌ای با هدف شبهه افکنی مطرح می‌شود.

وی با بیان این که در منبرها باید به موضوع آسیب شبهات توجه شود، گفت: فضای مجازی خواه و ناخواه شبهاتی را در ذهن آحاد جامعه خصوصاً در ایام ماه مبارک رمضان و ماه محرم منتشر می کند که گاهی در این شبهات، استنادهای غلطی هم دیده می شود که برخی افراد نیز آنها را می پذیرند؛ یک مبلغ خوب باید توانایی پاسخ به این پرسش‌ها و شبهات را داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مطهری اظهار داشت: لزوم آشنایی مبلغ با علوم مختلف از جمله ویژگی های یک روحانی است که علاوه بر فقه و اصول باید از کلام، تفسیر و تاریخ هم بهره ‌ای داشته باشد، به ویژه دانش تاریخ که در دفع و رفع شبهات مختلف و پاسخ به پرسش‌هایی که به ویژه در ایام تبلیغی مانند ماه های محرم، صفر و ماه مبارک رمضان بیشتر احساس می‌شود.

وی بر ضرورت تسلط مبلغان بر دانش تاریخ تاکید و خاطرنشان کرد: اگر منبری ها به دانش تاریخ توجه داشته باشند، در منبرهای شان و پاسخ به شبهات تأثیرگذار خواهند بود./822/ج

حضور 1000 خادم افتخاری ایرانی در حرم امام حسین(ع)


به گزارش پایگاه خبری شهرکریمه از قم، سید احسان سرکشیکیان ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قم با اشاره به حضور خادمان ایرانی در حرم امام حسین(ع) در ایام اربعین اظهار کرد: این حرکت با 250 نفر خادم ایرانی شروع شد و در سال گذشته این عدد 500 نفر بود، امسال تعداد خادمان ایرانی به هزار نفر افزایش یافتند، خادمان در بخش‌های مختلف حرم امام حسین(ع) همچون رواق مطهر، کفشداری، گمشدگان و مضیف  مشغول خدمت خواهند شد.

وی ادامه داد: زمان خدمت خادمان ایرانی افتخاری حرم امام حسین(ع) از روز 10 صفر تا 21 صفر است و این خادمان هر روز 8 ساعت شیفت دارند، خادمان از شهرهای مختلف ایران هستند و ستاد خادمان افتخاری حرم امام حسین(ع) با عنوان سخاء در شهر قم شکل گرفته است.

دبیر اجرایی ستاد خادمان افتخاری حرم امام حسین (ع) افزود: سه هزار نفر برای خادمی در حرم امام حسین(ع) در دهه نخست سال محرم ثبت نام کردند، شرط ثبت نام داشتن توان جسمی و فیزیکی و تخصص بود، این افراد پس از مصاحبه و گزینش، در خصوص زبان عربی، فرهنگ شناسی، حرم شناسی و آداب خدمت مورد آموزش قرار گرفتند.

سرکشیکیان با اشاره به همایش خادمان افتخاری حرم امام حسین(ع) اظهار کرد: این همایش با پیام آیت‌الله مکارم شیرازی در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام موسی کاظم در روز جمعه 5 مهر برگزار شد.

وی ادامه داد: جلسات مستمری در طول سال برگزار شد تا خادمان ایرانی افتخاری حرم امام حسین(ع) به خوبی خدمت داشته باشند، این خادمان حلقه وصل بین خادمان عراقی و زائران ایرانی هستند.

دبیر اجرایی ستاد خادمان افتخاری حرم امام حسین (ع) افزود: اعزام خادمان افتخاری حرم امام حسین(ع) در روز سه شنبه 16 مهر 1398 با 17 دستگاه از شهر قم خواهد بود، اعزام گروهی دیگر از خادمان نیز از استان خوزستان صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بحث نظارت و ارزیابی بر روی خادمان افتخاری حرم امام حسین(ع) از روز نخست ثبت نام انجام شده است تا بتوانیم کیفیت بخشی برای آینده داشته باشیم، کارها را با نظم پیش می بریم و برای خادمان کارت رسمی عتبه امام حسین(ع) صادر می‌شود و آن‌ها لباس متحد الشکل خواهند داشت.

انتهای پیام/78004/آ40/ر

صعود کوهنوردان وزارت نیرو به قله برف انبار قمکوهنوردان وزارت نیرو با شعار صرفه جویی در مصرف آب به قله 3200 متری برف انبار در روستای فردو قم صعود کردند.

سردار تقی‌زاده: باور ۳۷۳ پرواز هواپیما‌های U-2 در منطقه را متوقف کرد


به گزارش گروه دفاعی شهرکریمه به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دومین همایش ملی مصون سازی زیرساخت ها و صیانت از مردم که در سالن همایش های الغدیر وزارت کشور برگزار شد، اظهارداشت: مجموعه نیروهای مسلح و صنعت دفاعی توانست فعالیت های علمی و صنعتی را در سطح ملی، مدیریت و پیش ببرد و به طور طبیعی و با توجه به تکنولوژی ها و فناوری های سلاح های دشمنان و تهدیدات موجود از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا، فناوری های های مقابله و تکنولوژی های جهشی دفاعی را طراحی و بکار گرفته است.

وی با اشاره به به بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری نظامی آمریکا گفت: اگر ما می خواستیم به سبک اتحاد جماهیر شوروی سابق وارد رقابت تسلیحاتی با آمریکا شویم که البته جماهیر شوروی به دلیل همین رقابت دچار فروپاشی شد، ممکن بود مشکلاتی هم برای ما به وجود می آمد.

سردار تقی زاده با اشاره به دوران حضور خود در ناسا گفت: تعداد زیادی از کارکنان ناسا ایرانی هستند، پس می توان از این ظرفیت ها در داخل کشور استفاده و با توجه به داشته های داخلی و اعتماد به جوانان به توانمندی دفاعی رسید.

وی با اشاره به استراتژی اتخاذ شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با آمریکا گفت: با تدابیر مقام معظم رهبری ما در مقابل دشمن به یک جنگ و دفاع نامتقارن پرداختیم و بر همین اساس فناوری ها و تجهیزاتی که تولید شد ویژه و خاص جمهوری اسلامی ایران است.

جانشین وزیر دفاع با اشاره به روند شکل گیری صنعت موشکی کشور گفت: روزی که فعالیت در حوزه موشکی را شروع کردیم، پنج نفر بودیم و روی موشک های زمین به زمین کار می کردند اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم که نباید انفعال داشته باشیم و باید با ابتکار پیش برویم و برای ایجاد بازدارندگی موثر بحث تهاجمی را مد نظر قرار دادیم. به همین دلیل تمامی فعالیت خود را جهت ایجاد بازدارندگی فعال متمرکز کردیم.

وی ادامه داد: ما در حوزه موشک زمین به زمین در دو بعد سوخت جامد و مایع تحقیقات بسیار گسترده ای انجام داده و تا برد قابل توجهی به موشک های نقطه زن دست پیدا کرده ایم و همه این دستاوردها بر اساس فناوری و فرمول های خاص خودمان است.

وی افزود: در موشک های دوربرد زمین به زمین نیز از سوخت جامد استفاده می‌کنیم که با استفاده از این فناوری در موشک های ذوالفقار که با آن پایگاه های داعش را در بوکمال و دیرزور مورد اصابت قرار دادیم و بواسطه آن ۷۴ نفر از فرماندهان داعش کشته شدند و همین باعث شد کار داعش تمام شود، استفاده کردیم. البته بنابر تاکیدات مقام معظم رهبری دقت موشک ها را افزایش دادیم و کار های بزرگی علمی و بومی ارزان قیمت در این حوزه انجام شد.

** دستاوردهای زیادی در حوزه موشک‌های کروز داریم که رسانه‌ای نشده است

سردار تقی زاده ادامه داد: در بخش موشک های کروز با برد ۸۰۰ و ۱۲۰۰ کیلومتر را به نام هویزه کامل کردیم؛ البته در این حوزه فعالیت های بسیاری صورت گرفته که رسانه ای نکردیم؛ در بخش دوش پرتاب ها نیز از سنسورهای بومی استفاده کردیم که خیلی از کشورها فاقد چنین سنسورهایی دوگانه ای در  این بخش هستند.

وی همچنین گفت: در موشک های ضد زره با استفاده از لیزر دارای موشک هایی مثل دهلاویه هستیم که کاربرد آن علیه داعش بسیار موثر بود و امروز این موشک جزو دو موشک معروف محسوب می شود.

سردار تقی زاده ادامه داد: در بحث موشک های پدافند هوایی در کنار بردهای کوتاه، چندی پیش باور ۳۷۳ رونمایی شد که داری تکنولوژی بسیار پیشرفته ای است و آمریکایی ها به خوبی می دانند و این فناوری را می شناسند و پهپاد جاسوسی آمریکا با همین تجهیزات بومی ساقط شد.

** بیش از ۲ هزار پروژه تحقیقاتی با اعتبار ۴۴۷ میلیارد تومان در جریان است

وی ادامه داد : بیش از دو هزار پروژه تحقیقاتی بالغ بر ۴۴۷ میلیارد تومان در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در جریان است و حدود ۳۰۰ پروژه دکتری در حال انجام است.

جانشین وزیر دفاع گفت: در حوزه دریا نیز پروژه و کار های بزرگی انجام گرفته و موشک های نقطه زن بسیار دقیق در این حوزه داریم.

وی قدرت دفاعی و بازدارندگی دفاعی را در کنار دیپلماسی بسیار کارآمد دانست و گفت: اگر کشوری ضعیف باشد آمریکایی ها حتما به آن کشورحمله  می کنند، زیرا آنها به مسئله صرفه و منفعت در اقدامات خود توجه دارند و اگر ببیند تهاجم به کشورما مثل عراق و افغانستان  برای آنها صرفه دارد، تهاجم می کند اما ببینند توان دفاع دارد با او وارد جنگ نمی شوند.

** اکثر منافع آمریکا در ۲۲۰ کیلومتری ما قرار دارد

سردار تقی زاده گفت: اکثر منافع آمریکا در ۲۲۰ کیلومتری ما قرار دارند که اگر ضربه بزنند منافع آنها را مورد اصابت قرار می گیرد؛ ۶۰ هزار آمریکایی در ۳۶۰ درجه کشور ما حضور دارند و آنها قطعا این عقلانیت را دارند که اقدامی علیه ما نکنند و می فهمند که تجهیزات و امکاناتی می سازیم و استفاده می کنیم که توانسته هواپیماهای بدون سرنشین آنها را سرنگون کرده و یا پهپاد آنها را بنشانیم.

وی در ادامه تصریح کرد: ما امروز جزو کشور های برتر در عرصه فناوری کنترل و شناسایی و انهدام پهپاد هستیم و رادارهای و سیستم های میکروالکترونیک بسیار پیشرفته ای داریم؛ همچنین در بحث ساخت هواپیمای جنگنده نیز توانستیم جنگنده پیشرقته کوثر را تولید کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه ساخت بالگرد و ناوچه و قایق های تند رو هم کارهای بزرگی انجام شده و تحول بزرگی در تکنولوژی های روز داشته ایم؛ البته  قرار نیست ما چیزی بسازیم که آنها دارند بلکه خواست و نیاز خود را تولید می کنیم و دیدید که پهپاد جاسوسی آمریکا چگونه با تجهیزات بومی شناسایی و سرنگون شد.

سردار تفی زاده ادامه داد: در زمان هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی یک هواپیما بسیار پیشرفته p8  آمریکایی نیز در پشت سر آن در حال پرواز بود اما چگونه نتوانستند از این تجهیزات علیه رادارهای ما استفاده کرده و آنها را مختل کنند؛ این نشان می دهد که ما کار خود را با استفاده از تکنولوژی های نامتقارن و بسیا ارزان به خوبی انجام داده ایم.

** به دنبال سلاح برتر اما ارزان‌تر هستیم

وی ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم سلاحی بسازیم که از سلاح آمریکا برتر و البته قیمت آن ارزان تر و متناسب با جغرافیای تهدید باشد؛ البته تمام این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که میانگین سنی دانشمندان وزارت دفاع ۳۳ سال است و آنها آماده کارهای بزرگی هستند.

وی توجه به اصول پدافند غیر عامل در مدیریت شهری را برای کاهش آسیب پذیری بسیار مهم دانست و گفت: عدم رعایت اصول پدافندی در مدیریت شهری می تواند تبعات گسترده ای برای ما داشته باشد. به همین جهت نیاز مند کسب آمادگی های لازم برای افزایش آمادگی جهت کاهش آسیب ها هستیم.

** باور ۳۷۳ پرواز هواپیما‌های U-2 در منطقه را متوقف کرد

سردار تقی زاده در ادامه با اشاره به انتقال ناوگان پنجم آمریکا از بحرین، اظهار داشت: تحرک های آمریکا در منطقه به صورت ساعتی رصد می شود، به عنوان مثال هواپیماهای U-2 آمریکا که از قبرس بلند می‌شدند و بر فراز منطقه روزی دو بار پرواز داشتند با ساخت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ متوجه شدند که این سامانه می تواند آنها را رهگیری و منهدم کند لذا این پروازها را متوقف کردند.

وی ادامه داد: سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر و برد ۲۰۰ کیلومتر می‌تواند پیشرفته‌ترین هواپیماهای آمریکا را شناسایی و منهدم کند.

سردار تقی زاده در ادامه با اشاره به اینکه برای ۱۵ سال آینده راهبرد بسیار بزرگی را برای دفاع از کیان مقدس ایران اسلامی طرح ریزی کردیم، عنوان کرد: امروز بهترین آزمایشگاه ها را در دانشگاه ها داریم البته تا چندی پیش تنها دانشگاه شریف این توانمندی را داشت اما امروز در تمام کشور زیرساخت های علمی و ساختارهای فنی و علمی را آماده کرده ایم.

** وزارت دفاع پروژه‌های بزرگی در حوزه پدافند سایبری انجام داده است

وی ادامه داد: پدافند غیرعامل موثر و بازدارنده است به خصوص در مسائل سایبری؛ البته کارهای بسیار بزرگی تا کنون صورت گرفته است. به عنوان مثال وزارت دفاع پروژه های بزرگی را برای پدافند و جلوگیری از تهاجم دشمن به صورت فضای مجازی انجام داده که فعالیت های سایبری در رزم و سایبر الکترونیک از آن جمله است.

جانشین وزیر دفاع در خصوص استفاده از ربات در جمع آوری و خنثی سازی مین ها هم افزود: در جمع کردن مین ها در ماه حدود ۳ شهید می دادیم اما امروز خوشبختانه با استفاده از تولیدات وزارت دفاع مانند ربات های هوشمند آن اتفاقات دیگر رخ نمی دهد؛ اکنون مین هایی که به مرور زمان حتی تا عمق ۶ متر نیز قرارگرفتند را با استفاده از همین ربات ها کشف و خنثی می‌کنیم.

انتهای پیام/

یادداشت|رسانه‌ ملی می‌کوشد از کاروان اربعین عقب نماند- اخبار فرهنگی – اخبار شهرکریمه


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگار شهرکریمه، پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما در یادداشتی اختصاصی برای خبرنگار شهرکریمه  به ظرفیت‌های اربعینی که رسانه‌ملی می‌تواند از آن بهره ببرد و سرمنزل‌هایی را که شبکه‌های خارجی صداوسیما در دستور کار خود قرار داده، اشاره کرده است.

وی در یادداشت خود نوشت: “در نسبت بین «اربعین» و «رسانه» ظرافت‌هایی‌است شگفت؛ آنچه بدیهی است که حسین(ع) و اهل‌بیت گرامی‌اش در صحنه عاشورا ، بزرگترین، ماناترین و نافذترین نقش را در جلوگیری از انحراف اسلام اصیل از مسیر خود ایفا کرده‌اند؛ رسانه نیز در نسبتی ویژه به عنوان اثرگذارترین ابزار ارتباطی، قادر است با زمینه‌سازی، ثبت و ضبط و استمراردهی به جریان پردازش و تحلیل جوانب شگرف این رویداد بزرگ ، به امتداد تاریخی و شکوفایی هر چه بیشتر ثمرات قیام حسینی(ع) در منظر بشریت یاری رساند؛ رویداد بزرگی که حالا با برگزاری سالانه راهپیمایی اربعین به یک منسک فراشیعی و حتی فرادینی تبدیل شده است.

اگر ژئوپلتیک شیعه در یک دهه اخیر، یک فراز بی‌همانند و دگرگونی عجیب را تجربه می‌کند، بی‌گمان یک بال قدرتمند و اعجاب آورش «اربعین» و شور و شعور والای این حرکت عظیم و خارق‌العاده مردمی است؛ حرکتی که نه منشأ سیاسی و حکومتی دارد و نه رنگ و لعاب اقتصادی و نه انگیزه‌های مادی معمول در تشکیل توده‌های انسانی.

برای توصیف اربعین و راهپیمایی شکوهمند آن، بهترین تعبیر همان «مغناطیس» است؛ جاذبه‌ای که براده‌های قلب عاشقان حسین(ع) را از جای جای جهان بی‌توجه به ملیت و زنگ و دین و ….. به سوی خود می‌کشد و آنچنان گسترده و پردامنه و سرشار از رنگ و نور و جزئیات است که دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین ابزارهای تصویرنگاری بشری از عهده ثبت آن بر نمی‌آید؛ کما اینکه شیواترین قلم‌ها نیز در این وادی درمانده‌اند.

در واقع این پدیده اربعین و راهپیمایی آن نیست که محتاج رسانه باشد تا بماند و ببالد؛ این رسانه است که نیازمند اربعین است تا با وارد شدن به قلمروی آن، خود را اثبات کند.

روایت اربعین به رسانه آبرو می بخشد و رسانه ملی نیز با تأسی از همین رهیافت، در یک دهه گذشته که تجلی جمعیتی راهپیمایی اربعین چشمگیرتر از هر زمان دیگر بروز و ظهور یافته، تمام توان خود را به کار بسته تا از کاروان اربعین عقب نماند.

در رسانه‌های برون مرزی ایران، این کوشش از ابعاد دیگری نیز در جریان بوده است.

در شرایطی که شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی در صف اول مقابله با «جنگ نرم» قرار دارند، بهره‌برداری از فرصت اربعین به عنوان وسیع‌ترین میدان «فتح نرم» قلب‌ها، پدیده‌ای است موجد فرصت‌های بدیع و بی‌بدیل که از دست دادنشان، خسران ابدی است.

شبکه‌های برون‌مرزی چون العالم، الکوثر، سحر، پرس‌تی‌وی و … حتی آی‌فیلم راهی ندارند جز آن که در بستر راهپیمایی اربعین و جلوه‌های انسانی آن بایسته‌های مأموریتی خویش را در ظرف رسانه محقق ساخته و از ظرفیت این حماسه شگفتی‌آفرین بهره‌برداری کنند؛ چه اگر جز این باشد از مخاطب خود نیز جا می‌مانند.

از جانب دیگر نباید از نقش مهم دیگری که برعهده این رسانه‌هاست، غافل شد.

واقعیت این است که دشمنان ما بیش و پیش از ما به اهمیت اربعین و راهپیمایی پرهیمنه راهپیمایان آن پی برده‌اند. رسانه‌های جریان اصلی غربی تنها راه مقابله با سیل بنیان کن اربعین را که بی‌تردید جایگاه آن در از بین بردن پدیده‌های شومی چون داعش و تروریسم تکفیری برکسی پوشیده نیست، در بی‌اعتنایی و سکوت خبری در برابر پرشمارترین تجمع جهان امروز یافته‌اند.

آنها نمی‌خواهند راهپیمایی اربعین را ببینند چون از عظمت آن می‌هراسند و به خوبی به این نکته واقف‌اند که اتحاد و انسجام صاحبان اندیشه‌های متفاوت در یک جغرافیای واحد و آن هم در سرزمینی که مفتخر به دربرداشتن حسین(ع) و یارانش است، مقدمه بالیدن پویش پرجاذبه‌ای است که استکبار جهانی را به محاق نابودی می‌برد.

آنها سعی دارند با بی‌توجهی به این رخداد بی‌همانند، فضای خبری جهان را از درآمیختن با شعور و شعار حسینی (ع) و پیام شورانگیز پس ظاهر جوش و خروش راهپیمایی اربعین بازدارند و اینجاست که کار شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون‌مرزی ما آغاز می‌شود. کار کارستانی که در همه این سال‌ها با تمام توان و بالاتر از بضاعت این رسانه‌ها دنبال شده و بارها از سوی مخاطبان مسلمان و غیرمسلمان آنان صحه گذاشته شده است.

این مهم نه تنها در جنبه اطلاع‌رسانی و تولید خبر و محتوای اطلاع‌رسان که در ساخت مستندهای ارزشمند، ترتیب دادن برنامه‌های گفت‌وگومحور و تحلیلی بیدارگر و در لایه‌های مختلف اقتضائات برنامه‌سازی برای سنین، اقشار جنسیتی و …. گوناگون مخاطب، برنامه‌ریزی شده است و از ابزار نمایش، داستان‌گویی، تدارک و آماده‌سازی آثار نمایشی مناسب نیز بی‌بهره نمانده است.

طراحی پیوست دیداری و شنیداری برای اربعین، حالا جزو راهبردهای اصلی رسانه‌های برون مرزی صداوسیماست، تا علم رسانه‌ای فریاد اربعین در میدان جهان همواره برافراشته بماند.”

انتهای پیام/

مراسم سوگواری هیئت هنر و رسانه قم برگزار می‌شود‌

به گزارش شهرکریمه مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در ایام ماه محرم با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه در هیئت هنر و رسانه استان قم برگزار می‌شود.

این مراسم عزاداری از روز چهارشنبه 20 شهریور ماه لغایت جمعه 22 شهریور ماه بعد از نماز مغرب و عشا در بلوار غدیر، کوچه شماره یک، مجتمع آموزشی تربیتی هدایت برپا می‌شود.

سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید بهاءالدین ضیایی و مدیحه ثرایی علی مالکی نژاد، سید احمد شمس و حسن مالکی نژاد از برنامه‌های هیئت هنر و رسانه استان قم است.

گفتنی است شعرخوانی سید محمدجواد شرافت، حجت‌الاسلام محمدمهدی شفیعی، محمد میرزایی و مجید تال نیز از دیگر برنامه‌های هیئت هنر و رسانه در سه شب برگزاری است.

یازدهمین همایش هیئات‌ محوری و برگزیده کشور در قم
یازدهمین همایش هیئات‌ محوری و برگزیده کشور در قم

تجمع دانشجویان در اعتراض به کشتار مسلمانان در کشمیر


به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی شهرکریمه؛ جمعی از دانشجویان در اعتراض به کشتار مسلمانان در کشمیر مقابل سفارت هند در تهران تجمع کردند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌هایی اقدامات دولت هند علیه مسلمانان را محکوم کرده و خواستار توقف این اقدامات شدند.

 

 

دانشجویان با سردادن شعارهایی از مسئولان دیپلماسی و مردم خواستند در قبال کشتار مسلمانان در کشمیر بی تفاوت نباشند.

 

تجمع کنندگان همچنین با سردادن شعارهایی به زبان هندی و انگلیسی هم اعتراض خود را نشان داده و خواستار رسیدگی مجمع بین المللی به وضعیت مسلمانان کشمیر شدند.

 

 

*  درخواست تجمع‌کنندگان برای توقف کشتار مسلمانان کشمیر

دانشجویانی که در اعتراض به کشتار مسلمانان کشمیر در مقابل سفارت هند تجمع کرده بودند، با قرائت بیانیه‌ای به تجمع خود پایان دادند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

عدالت از بزرگترین ارزشهای بشری است که مسلمان و غیرمسلمان نمی شناسد. حتی جریانهای چپ جهان نیز بر این عقیده‌ انسانی تأکید بسیار داشتند.

اکنون حکومت هند در ظلمی آشکار حقوق مردم بی‌دفاع کشمیر را پایمال کرده. بزرگان و رهبران جریانات مختلف آن را یا زندانی یا حبس خانگی کرده. تمام راه‌های ارتباطی را اعم از تلفن و اینترنت قطع کرده. حکومت نظامی برقرار کرده. آیا جز این که این مردمان خواهان حقوق خود هستند و مسلمانند، دلیل دیگری وجود دارد؟!

 

شما در حالی این ظلم را بر این مردم روا داشتید که داعیه‌داران آزادی و حقوق بشر و دموکراسی، یا حامیان شمایند یا در برابر ظلم شما به مسلمانان سکوت کرده‌اند. ورود نظامی شما به این ایالت جز با هدف سرکوب بوده؟ آیا برای حکمرانی به کشمیر، یک میلیون نظامی مسلح در برابر این مردم لازم بود؟ برای کودتا و کنترل کشمیر برای هر ۷ نفر انسان عادی، ۱ سرباز مسلح لازم نیست. مگر کشمیر ارتش و نیروی نظامی داشت که در برابر شما بایستد؟ آیا جز برای ارعاب و ترساندن آنان این کار را کردید؟ 

کشمیر ایرانی است کوچک ، با مردمانی انقلابی. این ایالت آزاد و گرامی، هم زبانان ما و هم فرهنگان ما هستند. ما قائل به جنگی که اربابان شما میخواهند بین شیعه و سنی برافروزند نیستیم و این را در طی این چهار دهه، امام خمینی و رهبر گرامی ما نشان داده‌اند. دل خوش نکنید که ایران شیعه است یا سنی، ما همه مسلمانیم و به این وحدت خود افتخار می کنیم.

 

به رهبران هند سفارش می‌کنیم این رویه را متوقف کنند، چرا که اگر از کار خود باز نایستند زنان و مردان مسلمان مقابل ظلمشان می ایستند و ظالم را نابود می‌کنند. حکومت هند بداند که با ادامه ظلم، مسلمانان در راه دین به مبارزه می ایستند و می آیند تا ریشه کفر را بسوزانند. می جنگند تا فتنه را از عالم رفع کنند.

 

دین ما جنگ‌طلب نیست، ما مایلیم که خود شما دست از ظلم بکشید. شما که خود باید قائل به دموکراسی باشید، همانطور که سازمان ملل تصویب کرده، تعیین سرنوشت این مردمان آزاد را به خودشان واگذار کنید و دخالت نظامی نکنید. اگر که دست از ظلم بردارید و کار مردم کشمیر را به خودشان واگذار کنید، بین ما و شما اختلافی نیست. ما امیدوار به حضور یگانه عدالت‌گستر عالمیم.

لازم به ذکر است این تجمع توسط مجمع عدالتخواه دانشگاه تهران و مجمع حزب الله دانشگاه علم و صنعت برگزار شده است.

انتهای پیام/

شهرکریمه – مدیرکل راهداری: پایانه بار در قم احداث می‌شود


مدیرکل راهداری: پایانه بار در قم احداث می‌شود

به گزارش شهرکریمه ابوالفضل جمالی افزود: پایانه بار استان در شهرک حمل‌ونقل احداث و از این طریق به یکی از مهم‌ترین خواسته های های رانندگان استان پاسخ داده می‌شود.

وی در ادامه افزود: ایجاد امنیت و آمدوشد ایمن و ارزان برای مردم رویکرد اصلی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای است و افزایش ایمنی جاده‌ها به‌صورت مستمر دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه و نصب نیوجرسی برای کاهش تلفات تصادف‌های جاده‌ای در دستور کار اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم است.

جمالی عنوان کرد: اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در ۳۰ کیلومتر از آزادراه قم-تهران نیوجرسی نصب‌کرده و تا پایان شهریورماه سال جاری نیز ۱۵ کیلومتر دیگر مجهز به نیوجرسی می‌شود.

وی اضافه کرد: با برگزاری مناقصه و انتخاب سرمایه‌گذار در تمام مسیر آزادراه قم-تهران نیوجرسی برای افزایش ایمنی این محور نصب خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات کمربندی قم بیان کرد: با توافق با شهرداری و مسئولان استان، اداره کل راهداری قم ۶ کیلومتر نیوجرسی در طول مسیر ۱۲ کیلومتری این محور نصب‌کرده است.

حمالی ادامه داد: شهرداری قم نیز به‌زودی عملیات نصب ۶ کیلومتر نیوجرسی در باقی‌مانده این محور را انجام خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: توزیع آسفالت استاندارد و مناسب در مسیر دسترسی به روستای راهجرد به طول ۸ کیلومتر در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: پاک‌سازی محورهای مواصلاتی استان، شست و شوی تابلوها، گشت زنی شبانه کارکنان راهدارخانه‌ها و کنترل ایمنی ناوگان حمل‌ونقل عمومی به‌صورت مستمر در حال انجام است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم تاکید کرد: برای کاهش آمار تلفات تصادف‌های روستایی، طرح‌ها و دوره‌های آموزشی در راستای فرهنگ‌سازی انجام و کلاه ایمنی به موتورسیکلت‌سوارهای این مناطق اهدا شده است.

وی اضافه کرد: با این اقدام‌های انجام‌شده تا ۳۰ درصد تصادف‌ها و تلفات جاده‌های روستایی قم کاهش پیداکرده است.

وی ادامه داد: همچنین در تمامی مدارس حاشیه راه‌های استان دوره‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی عبور و مرور از خیابان برگزارشده است.

جمالی همچنین اظهار داشت: کنترل پایانه‌های مسافربری و ایجاد سفر امن برای مسافران، شانه سازی جاده‌های روستایی و شهرهای تابع قم از دیگر اقدام‌های انجام‌شده در ماه‌های گذشته است.

وی تاکید کرد: استان قم در کنترل نارضایتی کامیون داران در سال ۹۷موفق عمل کرده و بارنامه‌های صادرشده در قم فقط ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: در دوران اعتصاب رانندگان سال ۹۷، هیچ‌گونه تجمع و اعتصابی در قم اتفاق نیفتاده و روال صدور بارنامه مانند گذشته ادامه یافت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تامین لاستیک ماشین‌آلات سنگین بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و توزیع آن بر عهده اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای است.

وی بیان کرد: هر راننده‌ای که کالاهای مصرفی و اساسی استان را از بنادر کشور به قم حمل کند دو حلقه لاستیک به‌عنوان تشویق هدیه می‌گیرد.

جمالی بیان کرد: در بخش اتوبوس‌های برون‌شهری نیز هیچ‌گونه کمبودی در رابطه با تامین لاستیک وجود نداشته و لاستیک به مقدار نیاز در استان وجود دارد.

وی با اشاره به نوسازی اتوبوس‌های برون‌شهری گفت: ۸۰ درصد از قیمت اتوبوس برای امر نوسازی توسط اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به‌صورت تسهیلات پرداخت می‌شود.

جمالی خاطرنشان کرد: تا پایان شهریورماه سال جاری تلاش می‌شود تا عوارضی قم-کاشان نیز به‌صورت کامل الکترونیکی شود.

انتهای پیام/ 110

شهرکریمه – ۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند


۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

به گزارش شهرکریمه علی اصغر دادخواه افزود: بیمه زنان خانه دار در قالب بیمه مشاغل آزاد است و متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب تامین اجتماعی، درخواست بیمه زنان خانه دار نمایند.

وی اضافه کرد: زنان خانه دار با حداقل ۱۵ و حداکثر ۴۵ سال سن می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و این بیمه با سه درصد ۱۲، ۱۴ و ۱۸ به متقاضیان ارائه می شود.

وی با بیان اینکه ۱۸ درصد بیمه از کارافتادگی نیز دارد، خاطرنشان کرد: زنان خانه دار در صورت درخواست دفترچه درمان نیز می توانند با پرداخت مبلغی اضافه از خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند.

به گفته دادخواه، همه مزایای بیمه کارگری به غیر از غرامت دستمزد در بیمه زنان خانه دار ارائه می شود و به نسبت تعداد سال های پرداخت حق بیمه، می توانند در سال های بازنشستگی حقوق دریافت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: اگر خانمی تحت تکفل همسرش باشد، پس از فوت همسر می تواند همزمان حقوق خود و همسر خود را دریافت نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تاکنون سه تَن از خبرنگاران استان قم با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شده اند.

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی قم افزود: هر خبرنگار باید به صورت ماهیانه ۲۰ خبر تولیدی داشته باشد تا از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه شود و مشمول بیمه سخت و زیان آور و بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه قرار گیرد.

۷۶۸ هزار و ۲۰۲ تَن معادل ۵۹ درصد جمعیت استان قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد، ۲۳۲ هزار و ۷۲۶ تَن بیمه شده اصلی از جمله ۴۰ هزار بیمه طلاب و روحانیون، ۱۵ هزار کارگران ساختمانی و ۶ هزار بیمه قالیبافان هستند.

در استان قم ۳۸ هزار و ۹۲۰ تَن مستمری دریافت می کنند که با افراد تحت تکفل این جمعیت ۸۸ هزار و ۵۱۲ تَن معادل هفت درصد جمعیت قم می باشد.

بیمه تامین اجتماعی قم دارای چهار شعبه مادر، ۲ شعبه اقماری و پنج کارگزاری است.

انتهای پیام/ 110