خبر ویژه
کد خبر : 32457
چهارشنبه - 15 جولای 2020 - 01:09

شهرکریمه – 10 سال زمان برای احداث نمایشگاه فرش قم به نفع استان نیست


۱۰ سال زمان برای احداث نمایشگاه فرش قم به نفع استان نیست

به گزارش شهرکریمه فرناز رافع امروز در جلسه کارگروه فرش استان قم در تالار امام جواد(ع)استانداری اظهار داشت: در حمایت از بخش خصوصی از هیچ تلاشی نباید فروگذار بود، در این راستا تلاش بخش خصوصی و حضور سرمایه‌گذاران در صنعت فرش قم قابل‌تقدیر است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: نمایشگاه فرش قم نیز یک ظرفیت ارزشمند در توسعه صادرات است و در مورد نمایشگاه، بارها از طرف استان و وزارت پیگیری شده است و به‌طور کامل به مشکلات واقف هستیم.

وی تصریح کرد: سیاست وزارت خانه حمایت از بخش خصوصی است، ما بر این باوریم صندلی بخش خصوص باید در کنار بخش دولتی باشد زیرا هیچ سرمایه‌گذاری بدون همراهی بخش دولتی و خصوصی به نتیجه می‌رسد.

رافع بیان کرد: جامعه فرش اگر باور نکنند که این پروژه بالاخره به ثمره برسد، اعتماد خود را از دست می‌دهند، طول کشیدن احداث نمایشگاه فرش قم به مدت 10 سال، به نفع استان نیست.

وی خاطرنشان کرد: در این پروژه دلمان برای پیمانکار می‌سوزد که هنوز پول نگرفته‌اند اما برای اتمام آن کار می‌کنند تا قضایای نمایشگاه حل شود و به بهره‌برداری برسد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: راه‌اندازی نمایشگاه دائمی فرش قم، ظرفیت مهمی در جهش تولید و صادرات است و اگر لازم باشد برای گرفتن مجوز شخصاً ورود پیدا می‌کنم، در این مدت چندین وزیر آمده و رفته و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: باید تلاش کرد اعتمادبخش خصوصی را از دست ندهیم، از طرفی بخش خصوصی نیز انتظارات خود را در چارچوب قوانین ببینند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: باید در جهت رفع مشکلات و دغدغه‌های صنعت فرش و حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان در کنار هم باشیم، وگرنه در این وضعیت اقتصادی و به‌ویژه با شیوع کرونا، انبوهی از مشکلات فعلی به‌راحتی حل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: معاونت دلسوز و کاردان اقتصادی در قم، منافع بخش خصوصی را مدنظر دارد و تلاش خوبی در همدلی میان دستگاه‌های اجرایی دارد که باید قدردانان بود.

رافع خاطرنشان کرد: سیاست‌ها و برنامه‌هایی در قالب تسهیلات و بیمه در حمایت از تولیدکنندگان فرش تعریف‌شده که در حال پیگیری است و به نتیجه می‌رسد.

انتهای پیام/ 137

شراب سیاست‌ورزی در ساحت دین و مذهببه گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری شهرکریمه، حجت الاسلام اسدالله شکریان دبیر گروه عرفان مجمع عالی حکمت اسلامی در یادداشتی نوشت:

ساحت دین عموماً و مذهب حقه جعفری (ع) خصوصاً سیاست ورز است و اشراب سیاست و اعمال حاکمیت و قدرت امری مسلم و بیرون از تردیدها و تشکیک هاست، سخن در این است که در عصر غیبت و عدم حضور حضرت حجت(عج) نیز این امر می تواند فعلیت داشته باشد یا خیر و اگر فعلیت دارد، محدوده آن چه مقدار است؟ این بحث های نظری در لجنه های علمی باید مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد، لیکن باید توجه داشت که یک تحقیق واقعی، زمانی پاسخگوی حقیقت امر است که متأثر از شرائط تاریخی و اجتماعی نباشد. بسیاری از بزرگانی که در اجرای حاکمیت دینی در عصر غیبت تردید ایجاد می کردند، از زاویه تاریخی و مشکلات اجتماعی و عدم امکان تسلط قلیل بر کثیر چنین نگاه بدبینانه ای را ترویج می نمودند.

بندها و زنجیرهایی که قرن ها بر اندیشه خود می یافتند، آرام آرام این باور غلط را به مثابه امر مسلم برای آنها قرار داد که پس باید فقط زندگی کنیم و تقیه وار حیات خود را نظیر اسلاف صالح خود تداوم ببخشیم، چنین نگاهی البته مخالفان سرسختی داشت و مهمترین دلیل مخالفت مخالفان، نوع مواجهه حضرات معصومین نسبت به امر حاکمیت دینی و الهی و روح کلی دین است که هرگز ستم پذیری را نمی پذیرد.

داستان های انبیاء در قرآن شریف و دوگانه حق و باطلی که قرآن ترسیم می کند، اساساً راه را بر سیاست گریزی و انزواطلبی می بندد. زیباترین تصویر حاکمیت، حکومت فقیه جامع الشرائط است و لذا جمهوری اسلامی وفق این نگاه متعالی پا گرفته و رشد نموده است و علت مخالفت دنیای استکبار به رهبری شیطان بزرگ، همین امر است.

حاکمیت دین و معارف و احکام دینی و اجرای حدود الهی در جامعه چیزهای رؤیایی بودند که به حول و قوه الهی تحقق یافت؛ کسانی که دستی بر تاریخ دارند، می توانند چنین موقعیتی را برای بزرگان شیعی ما در تاریخ ترسیم کنند؟! حتی اگر کسانی در تئوری حاکمیت دینی ان قلتی داشته باشند، باز وجدان انسان آزاده و دیندار هرگز حاکمیت انسان های فاسد را بر حکومت یک فقیه ترجیح نمی دهد! قدر این گوهر بی نظیر را بدانیم که نوید بخش حاکمیت مستضعفان بر تارک نشینان زراندوز است./1370/د102/ف

شهرکریمه – مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم


مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم

به گزارش شهرکریمه رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در ارتباط تصویری با نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، مجلس یازدهم را «مظهر امید و انتظار مردم» خواندند و با استناد به «بنیه قوی و ظرفیت‌های مادی کشور» و «توانایی‌هایی معنوی و ایمانی ملت» تأکید کردند: اطمینان داریم همه مشکلات موجود قابل حل است و مجلس باید با اولویت‌بندی مسائل، پرهیز از حاشیه‌سازی و نیز کار مخلصانه برای مردم در روند حل مشکلات، تأثیر محسوس بگذارد.
ایشان همچنین با ابراز تأسف عمیق از اوج‌گیری مجدد کرونا، همه را به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی فراخواندند و افزودند: مردم با گسترش نهضت تعاون به نیازمندان بار دیگر کشور را از طراوت کمک به قشرهای ضعیف وخانواده‎های نیازمند سرشار کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور درصد قابل قبولی از مردم در انتخابات مجلس را با وجود شرایط سخت اقتصادی و تبلیغات مأیوس‌کننده دشمنان نشان‌دهنده امیدواری و انتظار ملت برای حل مشکلات خواندند و به نمایندگان مجلس توصیه کردند: قدر این موقعیت مهم را بدانید.
ایشان مجلس یازدهم را از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند و افزودند: حضور «جوانان پرانگیزه، پر ایمان، پر توان، تحصیل‌کرده و کارآمد» در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی، و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجلس یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از حساسیت نشان دادن مجلس یازدهم به مسائل انقلاب و سرعت عمل نمایندگان در تشکیل هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها افزودند: مهلت چهار ساله نمایندگی، فرصت خوبی برای ریل‌گذاری حرکت عمومی کشور و تأثیرگذاری فراوان در روند حل مسائل و پیشرفت و آینده ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان مشکلات فراوان اقتصادی کشور را به «بیماری» تشبیه و در عین حال تأکید کردند: به علت بنیه قوی و قدرت دفاعی، کشور بدون تردید توان غلبه بر این بیماری را دارد، همان‌گونه که دشمنان نیز امروز اذعان می‌کنند که با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و فشارهای همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ایرانی خود دست یابند.
ایشان «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها» را از جمله مسائلی خواندند که سختی معیشت را بویژه برای طبقات پایین و متوسط به همراه آورده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح برخی ظرفیت‌های کشور افزودند: ایجاد هزاران شرکت دانش‌بنیان، اجرای صدها طرح زیربنایی، بهره‌برداری مستمر از طرح‌های جدید، پیشرفت‌های حیرت‌انگیز در صنایع نظامی و موفقیت‌های تحسین‌برانگیز در مسائل فضایی نتایج استفاده از بخشی از ظرفیت‌های بسیار قوی وگسترده در کشور است.
رهبر انقلاب ظرفیت‌های معنوی ملت را که در ایمان مذهبی و انقلابی مردم ریشه دارد، مکمل ظرفیت‌های فراوان طبیعی، جغرافیایی و تاریخی برشمردند و افزودند: باید ظرفیت‌های معنوی را به عنوان عاملی بسیار مهم، مورد توجه و استفاده قرار داد.
ایشان «حضور بهنگام و فداکارانه مردم در مقابله با موج اول کرونا»، «خدمات بسیار با ارزش ملت در نهضت کمک مؤمنانه به خانواده‌های ضعیف» و «حضور با شکوه و خیره‌کننده مردم در بدرقه سردار سلیمانی» را نمونه‌هایی از ظرفیت معنوی عمیق ملت ایران دانستند و افزودند: مردم در تجلیل از «مظهر اقتدار ملی و جهادی» ایرانیان یعنی شهید سلیمانی نشان دادند که به مبارزه و مقاومت در مقابل استکبار ایمان دارند و برای قهرمان ملی خود بالاترین ارزش‌ها را قائل هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری حضور تعیین‌کننده مردم در مقابله با غائله‌هایی نظیر حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ افزودند: ملت در مقابله با هر حرکت ضدنظام، دشمن را مأیوس می‌کند و آیا توانایی و ظرفیتی بالاتر از این برای یک کشور قابل تصور است؟
رهبر انقلاب در نوعی جمع‌بندی از این بخش از سخنانشان، بخشی از مشکلات موجود را نیز ناشی از بی‌توجهی و کم‌توجهی مسئولان در طول سال‌های مختلف خواندند و افزودند: اگر تفکر خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی بویژه در جوانان همچنان رو به گسترش باشد و از بنیه قوی کشور استفاده شود و امیدهای واهی به بیرون مرزها و شرطی کردن اقتصاد کشور تضعیف شود، من اطمینان کامل دارم که مشکلات اقتصادی قابل حل است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس توصیه هایی را خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم بیان کردند.
«نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جو زدگی» اولین توصیه حضرت آیت الله خامنه ای به نمایندگان مجلس بود.
توصیه دیگر رهبر انقلاب مربوط به «سوگند نمایندگان» بود که گفتند: سوگندی که نمایندگان در آغاز به کار مجلس ادا می کنند، یک سوگند شرعی است و بر اساس آن باید به صورت جدی پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی باشند.
حضرت آیت الله خامنه ای در سومین توصیه، «توجه به مسائل کلیدی و اصلی کشور و پرهیز از دچار شدن به حاشیه‌ها و اولویت دادن به مسائل فرعی» را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: در شرایط کنونی، در موضوع اقتصاد، مسائل اصلی کشور عبارتند از «تولید، اشتغال، مهار تورم، مدیریت نظام پولی و مالی، و عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت».
ایشان در زمینه مسائل اجتماعی هم تأکید کردند: موضوع «مسکن» به عنوان یک مسئله بسیار مهم و کلیدی، مسئله «ازدواج جوانان و راههای تسهیل آن»، مسئله «فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت» و مسئله «مدیریت فضای مجازی در کوتاه مدت و میان مدت» از دیگر مسائل اصلی کشور هستند.
رهبر انقلاب اسلامی توصیه چهارم خود به نمایندگان مجلس یازدهم را به «تعامل و هم افزایی قوا» اختصاص دادند و گفتند: نقشه کلی تعامل قوا، از جانب دستگاه اجرایی و قوه قضاییه به اینگونه است که آنها باید مصوبات مجلس را به صورت دقیق و کامل اجرا کنند و هیچگونه تعللی در این زمینه جایز نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: این تعامل از جانب مجلس نیز باید به اینگونه باشد که در مصوبات، ظرفیت ها و واقعیت های کشور در نظر گرفته شود.
ایشان در موضوع تعامل قوا خطاب به نمایندگان مجلس تأکید کردند: روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حضور وزرا در یک ماه اول آغاز به کار مجلس و ارائه گزارش از شرایط کشور، کار بسیار خوبی بود اما نباید به وزرا توهین و یا تهمتی زده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.
ایشان درباره همکاری مجلس با قوای دیگر گفتند: مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن رادارند و به شدت با مجادله و گریبان گیری و تشنج میان قوا مخالف هستند و همه بدانند فضای منازعه در رئوس دستگاهها برای افکار عمومی زیان بخش و ناراحت کننده است.
رهبر انقلاب اسلامی، اتحاد و انسجام داخلی و یک صدایی در برابر جبهه گسترده دشمن را تکلیف همه مسئولان و قوا برشمردند و افزودند: امروز جبهه دشمن که خبیث ترین و قبیح ترین آن امریکا است، تمام توان سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود را برای به زانو درآوردن ملت قوی ایران به کار گرفته است و در چنین شرایطی حتی با وجود اختلاف سلیقه و نظر در داخل، در مقابل دشمن یاوه‌گو باید دست به دست هم بدهیم و یک سخن گفته شود.
حضرت آیت الله خامنه ای نقش نظارتی مجلس را بسیار مهم و حیاتی دانستند و خاطرنشان کردند: این نقش باید با متانت، خردمندانه و بدون حاشیه ایفا شود.
ایشان همچنین با اشاره به سال آخر دولت گفتند: سال آخر دولتها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به هیچ وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجلس، باید دو قوه فضا را به گونه ای مدیریت کنند که به کار مهم کشور لطمه نخورد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین مرکز پژوهش های مجلس و مرکز نظارت بر رفتار نمایندگان را دو مرکز بسیار مهم برشمردند و بر لزوم استفاده مطلوب از دیدگاههای کارشناسی مرکز پژوهش ها تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان، گسترش مجدد بیماری کرونا و جان‌باختن روزانه تعداد زیادی از مبتلایان را حقیقتاً غم‌انگیز خواندند و با تجلیل چندین باره از خدمات درخشان و فداکاری‌های کادرهای درمانی که بعضی از آنها نیز در راه خدمت به مردم به بیماری مبتلا شدند و یا جان باختند، گفتند: با وجود این خدمات، بعضی افراد حتی کار ساده‌ای مثل ماسک زدن را انجام نمی‌دهند که من واقعاً از آن پرستاری که فداکارانه در حال ارائه خدمت است خجالت می‌کشم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به واقعیت تلخ دور شدن کشور از موفقیت اولیه در مقابله با کرونا، خطاب به همه دستگاه‌ها، گروه‌های خدمت‌رسان و آحاد مردم تأکید کردند: همه نقش خود را به بهترین وجه ایفا کنند تا در کوتاه‌مدت زنجیره سرایت را قطع کنیم و کشور را به ساحل نجات برسانیم.
ایشان مشارکت گسترده مردم در نهضت خدمت مؤمنانه در آستانه ماه رمضان را بسیار با ارزش و گره‌گشا از زندگی قشرهای ضعیف دانستند و افزودند: این نهضت تعاون و احسان باید رشد و توسعه پیدا کند و هر کس به هر شکل که می‌تواند کمک و مراقبت کند که کسی از نیازمندان از قلم نیفتد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان همگان بویژه جوانان را به دعا و توسل عمومی به درگاه خداوند متعال برای دفع بلا فراخواندند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای قالیباف رئیس مجلس در گزارشی از رویکردها، اقدامات و برنامه‌های مجلس، هدف اصلی نمایندگان را حل مسائل مردم و تبدیل مجلس به یک نهاد چابک و انقلابی بیان کرد و گفت: «اصلاح ساختار بودجه ریزی»، «نوسازی نظام مالیاتی»، «حمایت از قشرهای ضعیف»، «رفع موانع جهش تولید» و «تحول در حوزه تجارت خارجی» از جمله‌ محورهای بسته تحولی مجلس یازدهم برای اقتصاد است.
آقای قالیباف «ساماندهی امور نمایندگان و صیانت از آنان»، «شفافیت در فرایندهای قانون‌گذاری» و «توجه ویژه به نظارت در کنار تقنین» را نیز از دیگر برنامه‌های مجلس برشمرد.
رئیس مجلس همچنین با بیان اینکه پرداختن به هرگونه حاشیه‌ای که مجلس را از حل مسائل مردم دور کند خطا است، بر ضرورت همکاری با سایر قوا تأکید کرد.
انتهای پیام / 137

رها شدن نوسازی بافت فرسوده قم – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانیک هزار و ۶۷۰ هکتار بافت فرسوده که ۳۱۵ هکتار آن بافت تاریخی بوده و ۲۰۰۰ هکتار بافت ناکارآمد در ۱۳ منطقه شهر قم ثبت‌شده است. ۷۵ درصد از مردم قم در محدوده بافت فرسوده و تاریخی قم سکونت دارند.

شهرکریمه – نوسانات قیمت دلار معضلی جدی برای تولیدکنندگان است


نوسانات قیمت دلار معضلی جدی برای تولیدکنندگان است

نوسانات قیمت دلار معضلی جدی برای تولیدکنندگان است

به گزارش شهرکریمه در سیزدهمین جلسه هیات رییسه اتاق بازرگانی، خاکی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم نوسانات قیمت دلار در چند ماه اخیر را یک معضل جدی برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان دانست و افزود: امروزه واحدهای تولیدی در حال تلاش برای بقا در مدار تولید هستند و امیدواریم دولت‌مردان این مشکل بزرگ واحدهای صنعتی را هرچه سریع‌تر رفع کنند.

در ادامه خاکی واگذاری سهام‌های دولت به بخش خصوصی را یک امر مطلوب دانست و بیان داشت: اگرچه این اتفاق در حال انجام است اما تسریع در روند آن می‌تواند بخش زیادی از کسری بودجه دولت را رفع کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم، صنعت فرش دستباف قم را یک صنعت مهم و راهبردی برای استان دانست و خواستار بررسی مسائل مربوط به این حوزه به صورت تخصصی در کمیته‌های کارشناسی شد.

وی افزود: پس از جمع‌بندی نظرات در این جلسات موضع واحد بخش خصوصی را در جلسات استانی می‌توان مطرح کرد.

انتهای پیام / 137

۶۳ نفر مشکوک به کرونا به مراکز درمانی قم مراجعه کردند – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش پایگاه خبری شهرکریمه به نقل از علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۳ نفر در اورژانس مراکز درمانی قم با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا پذیرش شدند.

وی با اشاره به ۲۶ مورد بستری جدید در بخش‌ها و تحت نظر اورژانس بیمارستان افزود: ۲۱ نفر از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند، مرخص شدند.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۰۵ نفر بستری مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها بوده که حال ۴۱ نفر آنها وخیم است.

شهرکریمه – مسکن و خوراک ۶۲ درصد کل هزینه‌های خانوار قمی را تشکیل می‌دهد


مسکن و خوراک ۶۲ درصد کل هزینه‌های خانوار قمی را تشکیل می‌دهد

به گزارش شهرکریمه محمدجواد شاکر آرانی اظهار داشت: تورم یکی از متغیرهای کلان اقتصادی بوده که حساسیت  اجتماعی زیادی داشته و به لحاظ کارکردی نیز بر روی بهره‌وری، تولید ملی و رشد اقتصادی تأثیرگذار است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم مرکز آمار را تنها مرجع اعلام نرخ تورم از سال 97 به بعد عنوان کرد و افزود: این شاخص، تابه‌حال سه بار تغییر سال پایه به دلیل نوسانات داشته و گزارش‌های منتشرشده بر اساس پایه سال 95 است.

وی با اشاره به مراجعه به 55 هزار کارگاه خرده‌فروشی و سنجش قریب به 300 هزار گروه کالایی گفت: در استان قم دو شهر خود شهر قم با هشت منطقه شهری و جعفریه را مبنا قرار داده‌ایم و کالاهای تازه خوری را سه بار در بازه‌های مختلف زمانی موردسنجش قرار داده‌ایم.

شاکر آرانی با بیان اینکه نتیجه این محاسبات سه نوع تورم دوازده‌ماهه، ماهانه و نقطه‌ای را نشان می‌دهد، ادامه داد:تورم ماهانه اگر زیر یک درصد بوده و استمرار هم داشته باشد انتظار می‌رود که تورم دوازده‌ماهه زیر ده درصد بماند اما از سال 97، نرخ تورم بالا رفته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم با بیان آخرین آمار وضعیت تورم استان تا پایان خردادماه ابراز کرد: شاخص استان 201 و نرخ تورم دوازده‌ماهه استان 26.6 درصد بوده است.

وی مطرح کرد: تورم دوازده‌ماهه استان طی سه‌ماهه اخیر به تورم کشور نزدیک شده است، درحالی‌که میانگین تورم دوازده‌ماهه در سال گذشته تا 6 درصد فاصله داشته‌ایم و در حال حاضر فاصله استان با کشور 1.2 درصد است.

شاکر آرانی با بیان جایگاه بیست و دوم استان ازنظرمیانگین نرخ تورم در کشور عنوان کرد: در فرودین 97، جایگاه بیستم در کشور داشتیم و تا پایان 97، به جایگاه سی‌ام می‌رسیم اما در خردادماه 99، به رتبه بیست و سوم دست‌یافته‌ایم.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم نرخ تورم ماهیانه استان را پایین‌تر از نرخ تورم کشوری دانست و یادآور شد: رتبه  نرخ تورم نقطه‌ای استان دوازدهم، نرخ تورم ماهیانه ششم و نرخ تورم  سالیانه بیست و یکم بوده است.

وی با بیان اینکه دو مقوله مسکن و خوراکی قریب به 62 درصد  کل هزینه خانوار قمی را پوشش می‌دهد، تأکید کرد: در قم به دلیل پایین بودن سهم درآمد سهم خوراکی‌ها بیشتر است.

انتهای پیام/ 137

تامین آب مورد نیاز شهرک صنعتی الغدیر از سرشاخه های دز – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار شهرکریمه، مهرداد غضنفری ظهر سه شنبه در پایان بازدید از شهرک الغدیر در گفت و گو با خبرنگاران با انتقاد از تأمین نشدن زیرساخت‌های این شهرک از جمله آب و برق و گاز گفت: کمبود ۷۶ لیتری آب این شهرک قرار است از محل آب تخصیصی سرشاخه‌های دز تأمین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم ضمن اشاره به ضرورت برآورد دقیق از اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و توسعه شهرک الغدیر درباره مشکل گاز این شهرک گفت: شرکت گاز استان با وجود محدودیت‌های مالی حداکثر در نیمه اول امسال گاز مورد نیاز این شهرک را متصل کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شرکت شهرک‌ها نباید کار واگذاری را زمین را معطل تأمین گاز یا برق کند، درباره مشکل برق شهرک الغدیر گفت: قرار بود شرکت توزیع برق استان ۱۰ مگاوات برق مورد نیاز این شهرک را تأمین کند اما شرکت برق معتقد است برای عملیاتی شدن بادی تفاهم نامه‌ای با شرکت شهرک‌ها منعقد شود.

غضنفری با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی وقتی در جلسه‌ای تعهدی می‌دهند، باید به علم همه جوانب کار باشد، گفت: هر دستگاه اجرایی باید در موعد مقرر به تعهدش عمل کند چراکه بدقولی آنها آثار نامطلوبی برای نظام به بار می‌آورد.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) – قنوات – و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

شهرک صنعتی الغدیر قم در ۵۰ کیلومتری قم و بیش از ۲ هزار هکتار وسعت دارد که که ۱۵۰ هکتار آن عملیاتی شده است،

دستمزدعوامل برگزاری المپیاد استعدادیابی فوتسال قم پرداخت نشده است – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار شهرکریمه، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به هیئت فوتبال قم اعلام کرده است که حق الزحمه عوامل برگزاری المپیاد استعدادهای برتر کشور در رشته فوتسال که به میزبانی قم برگزار شد، پرداخت نشده است.

این مسابقات شهریور ماه سال گذشته در سالن دوهزار نفری شهید جعفر حیدریان قم برگزار شد و فدراسیون فوتبال می‌گوید اداره کل ورزش و جوانان برای این میزبانی مبلغ ۳۳۳ میلیون تومان دریافت کرده است.

فدراسیون نشین ها با گلایه از عدم پرداخت دستمزد عوامل برگزاری این مسابقات شامل ناظران، داوران و استعدادیابان آن هم پس از گذشت ۱۰ ماه، از هیئت فوتبال قم درخواست کرده‌اند موضوع را پیگیری و نتیجه را اعلام کند.

مسئولین سابق هیئت فوتبال قم تائید کرده‌اند هزینه برگزاری این مسابقات را دریافت کرده‌اند، این در حالیست که عوامل برگزاری همچنان پیگیر دریافت مطالبات خود هستند.

پایگاه خبری شهرکریمه تا حصول نتیجه، پیگیر موضوع خواهد بود.

پایگاه های سنجش نوآموزان قمی به ۲۳ مورد افزایش یافت – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانهاجر شعاعی در گفتگو با خبرنگار شهرکریمه با اشاره به اینکه سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان از روز شنبه ۲۱ تیرماه در استان قم آغاز می‌شود، گفت: به منظور کاهش تراکم در پایگاه‌های سنجش با وجود اینکه سال گذشته ۱۰ پایگاه در نظر گرفته شده بود امسال تعداد پایگاه‌ها به ۲۳ مورد افزایش یافت.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان قم با بیان اینکه سال‌های گذشته روزانه ۴۲ مراجعه به پایگاه‌های سنجش داشتیم اما امسال تعداد مراجعات روزانه ۲۰ نفر است، افزود: سال گذشته ساعت کاری فعالیت پایگاه‌های سنجش چهار ساعت بود که امسال به پنج ساعت افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه دو بار در روز پایگاه‌های سنجش ضدعفونی و ضدعفونی می‌شوند، افزود: دست دانش آموزان قبل و بعد از سنجش ضدعفونی شده و وسائل نیز بعد از سنجش هر دانش‌آموز ضدعفونی می‌شود.

شعاعی افزود: برای اینکه تجمع دانش آموزان در پایگاه‌های سنجش وجود نداشته باشد برای هر دانش‌آموز نیم‌ساعت فرصت گذاشته‌شده است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان قم با بیان اینکه پیش بینی سنجش نوآموزان تا ۲۱ شهریورماه شده است، افزود: تاکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر برای حضور در پایگاه‌های سنجش نوبت دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: ۲۸ هزار دانش‌آموز امسال وارد کلاس اول می‌شوند که از این میان سه هزار و ۶۰۰ نفر در پیش دبستانی سنجش شده‌اند و مابقی نیز مورد سنجش قرار خواهند گرفت.