سیاسی
کد خبر : 20996
پنجشنبه - 8 آگوست 2019 - 14:33

یازدهمین همایش هیئات‌ محوری و برگزیده کشور در قم
یازدهمین همایش هیئات‌ محوری و برگزیده کشور در قم

تجمع دانشجویان در اعتراض به کشتار مسلمانان در کشمیر


به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی شهرکریمه؛ جمعی از دانشجویان در اعتراض به کشتار مسلمانان در کشمیر مقابل سفارت هند در تهران تجمع کردند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌هایی اقدامات دولت هند علیه مسلمانان را محکوم کرده و خواستار توقف این اقدامات شدند.

 

 

دانشجویان با سردادن شعارهایی از مسئولان دیپلماسی و مردم خواستند در قبال کشتار مسلمانان در کشمیر بی تفاوت نباشند.

 

تجمع کنندگان همچنین با سردادن شعارهایی به زبان هندی و انگلیسی هم اعتراض خود را نشان داده و خواستار رسیدگی مجمع بین المللی به وضعیت مسلمانان کشمیر شدند.

 

 

*  درخواست تجمع‌کنندگان برای توقف کشتار مسلمانان کشمیر

دانشجویانی که در اعتراض به کشتار مسلمانان کشمیر در مقابل سفارت هند تجمع کرده بودند، با قرائت بیانیه‌ای به تجمع خود پایان دادند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

عدالت از بزرگترین ارزشهای بشری است که مسلمان و غیرمسلمان نمی شناسد. حتی جریانهای چپ جهان نیز بر این عقیده‌ انسانی تأکید بسیار داشتند.

اکنون حکومت هند در ظلمی آشکار حقوق مردم بی‌دفاع کشمیر را پایمال کرده. بزرگان و رهبران جریانات مختلف آن را یا زندانی یا حبس خانگی کرده. تمام راه‌های ارتباطی را اعم از تلفن و اینترنت قطع کرده. حکومت نظامی برقرار کرده. آیا جز این که این مردمان خواهان حقوق خود هستند و مسلمانند، دلیل دیگری وجود دارد؟!

 

شما در حالی این ظلم را بر این مردم روا داشتید که داعیه‌داران آزادی و حقوق بشر و دموکراسی، یا حامیان شمایند یا در برابر ظلم شما به مسلمانان سکوت کرده‌اند. ورود نظامی شما به این ایالت جز با هدف سرکوب بوده؟ آیا برای حکمرانی به کشمیر، یک میلیون نظامی مسلح در برابر این مردم لازم بود؟ برای کودتا و کنترل کشمیر برای هر ۷ نفر انسان عادی، ۱ سرباز مسلح لازم نیست. مگر کشمیر ارتش و نیروی نظامی داشت که در برابر شما بایستد؟ آیا جز برای ارعاب و ترساندن آنان این کار را کردید؟ 

کشمیر ایرانی است کوچک ، با مردمانی انقلابی. این ایالت آزاد و گرامی، هم زبانان ما و هم فرهنگان ما هستند. ما قائل به جنگی که اربابان شما میخواهند بین شیعه و سنی برافروزند نیستیم و این را در طی این چهار دهه، امام خمینی و رهبر گرامی ما نشان داده‌اند. دل خوش نکنید که ایران شیعه است یا سنی، ما همه مسلمانیم و به این وحدت خود افتخار می کنیم.

 

به رهبران هند سفارش می‌کنیم این رویه را متوقف کنند، چرا که اگر از کار خود باز نایستند زنان و مردان مسلمان مقابل ظلمشان می ایستند و ظالم را نابود می‌کنند. حکومت هند بداند که با ادامه ظلم، مسلمانان در راه دین به مبارزه می ایستند و می آیند تا ریشه کفر را بسوزانند. می جنگند تا فتنه را از عالم رفع کنند.

 

دین ما جنگ‌طلب نیست، ما مایلیم که خود شما دست از ظلم بکشید. شما که خود باید قائل به دموکراسی باشید، همانطور که سازمان ملل تصویب کرده، تعیین سرنوشت این مردمان آزاد را به خودشان واگذار کنید و دخالت نظامی نکنید. اگر که دست از ظلم بردارید و کار مردم کشمیر را به خودشان واگذار کنید، بین ما و شما اختلافی نیست. ما امیدوار به حضور یگانه عدالت‌گستر عالمیم.

لازم به ذکر است این تجمع توسط مجمع عدالتخواه دانشگاه تهران و مجمع حزب الله دانشگاه علم و صنعت برگزار شده است.

انتهای پیام/

شهرکریمه – مدیرکل راهداری: پایانه بار در قم احداث می‌شود


مدیرکل راهداری: پایانه بار در قم احداث می‌شود

به گزارش شهرکریمه ابوالفضل جمالی افزود: پایانه بار استان در شهرک حمل‌ونقل احداث و از این طریق به یکی از مهم‌ترین خواسته های های رانندگان استان پاسخ داده می‌شود.

وی در ادامه افزود: ایجاد امنیت و آمدوشد ایمن و ارزان برای مردم رویکرد اصلی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای است و افزایش ایمنی جاده‌ها به‌صورت مستمر دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه و نصب نیوجرسی برای کاهش تلفات تصادف‌های جاده‌ای در دستور کار اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم است.

جمالی عنوان کرد: اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در ۳۰ کیلومتر از آزادراه قم-تهران نیوجرسی نصب‌کرده و تا پایان شهریورماه سال جاری نیز ۱۵ کیلومتر دیگر مجهز به نیوجرسی می‌شود.

وی اضافه کرد: با برگزاری مناقصه و انتخاب سرمایه‌گذار در تمام مسیر آزادراه قم-تهران نیوجرسی برای افزایش ایمنی این محور نصب خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات کمربندی قم بیان کرد: با توافق با شهرداری و مسئولان استان، اداره کل راهداری قم ۶ کیلومتر نیوجرسی در طول مسیر ۱۲ کیلومتری این محور نصب‌کرده است.

حمالی ادامه داد: شهرداری قم نیز به‌زودی عملیات نصب ۶ کیلومتر نیوجرسی در باقی‌مانده این محور را انجام خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: توزیع آسفالت استاندارد و مناسب در مسیر دسترسی به روستای راهجرد به طول ۸ کیلومتر در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: پاک‌سازی محورهای مواصلاتی استان، شست و شوی تابلوها، گشت زنی شبانه کارکنان راهدارخانه‌ها و کنترل ایمنی ناوگان حمل‌ونقل عمومی به‌صورت مستمر در حال انجام است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم تاکید کرد: برای کاهش آمار تلفات تصادف‌های روستایی، طرح‌ها و دوره‌های آموزشی در راستای فرهنگ‌سازی انجام و کلاه ایمنی به موتورسیکلت‌سوارهای این مناطق اهدا شده است.

وی اضافه کرد: با این اقدام‌های انجام‌شده تا ۳۰ درصد تصادف‌ها و تلفات جاده‌های روستایی قم کاهش پیداکرده است.

وی ادامه داد: همچنین در تمامی مدارس حاشیه راه‌های استان دوره‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی عبور و مرور از خیابان برگزارشده است.

جمالی همچنین اظهار داشت: کنترل پایانه‌های مسافربری و ایجاد سفر امن برای مسافران، شانه سازی جاده‌های روستایی و شهرهای تابع قم از دیگر اقدام‌های انجام‌شده در ماه‌های گذشته است.

وی تاکید کرد: استان قم در کنترل نارضایتی کامیون داران در سال ۹۷موفق عمل کرده و بارنامه‌های صادرشده در قم فقط ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: در دوران اعتصاب رانندگان سال ۹۷، هیچ‌گونه تجمع و اعتصابی در قم اتفاق نیفتاده و روال صدور بارنامه مانند گذشته ادامه یافت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تامین لاستیک ماشین‌آلات سنگین بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و توزیع آن بر عهده اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای است.

وی بیان کرد: هر راننده‌ای که کالاهای مصرفی و اساسی استان را از بنادر کشور به قم حمل کند دو حلقه لاستیک به‌عنوان تشویق هدیه می‌گیرد.

جمالی بیان کرد: در بخش اتوبوس‌های برون‌شهری نیز هیچ‌گونه کمبودی در رابطه با تامین لاستیک وجود نداشته و لاستیک به مقدار نیاز در استان وجود دارد.

وی با اشاره به نوسازی اتوبوس‌های برون‌شهری گفت: ۸۰ درصد از قیمت اتوبوس برای امر نوسازی توسط اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به‌صورت تسهیلات پرداخت می‌شود.

جمالی خاطرنشان کرد: تا پایان شهریورماه سال جاری تلاش می‌شود تا عوارضی قم-کاشان نیز به‌صورت کامل الکترونیکی شود.

انتهای پیام/ 110

شهرکریمه – ۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند


۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

۲ هزار تَن از بانوان قم تحت پوشش بیمه زنان خانه دار هستند

به گزارش شهرکریمه علی اصغر دادخواه افزود: بیمه زنان خانه دار در قالب بیمه مشاغل آزاد است و متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب تامین اجتماعی، درخواست بیمه زنان خانه دار نمایند.

وی اضافه کرد: زنان خانه دار با حداقل ۱۵ و حداکثر ۴۵ سال سن می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و این بیمه با سه درصد ۱۲، ۱۴ و ۱۸ به متقاضیان ارائه می شود.

وی با بیان اینکه ۱۸ درصد بیمه از کارافتادگی نیز دارد، خاطرنشان کرد: زنان خانه دار در صورت درخواست دفترچه درمان نیز می توانند با پرداخت مبلغی اضافه از خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند.

به گفته دادخواه، همه مزایای بیمه کارگری به غیر از غرامت دستمزد در بیمه زنان خانه دار ارائه می شود و به نسبت تعداد سال های پرداخت حق بیمه، می توانند در سال های بازنشستگی حقوق دریافت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: اگر خانمی تحت تکفل همسرش باشد، پس از فوت همسر می تواند همزمان حقوق خود و همسر خود را دریافت نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تاکنون سه تَن از خبرنگاران استان قم با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شده اند.

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی قم افزود: هر خبرنگار باید به صورت ماهیانه ۲۰ خبر تولیدی داشته باشد تا از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه شود و مشمول بیمه سخت و زیان آور و بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه قرار گیرد.

۷۶۸ هزار و ۲۰۲ تَن معادل ۵۹ درصد جمعیت استان قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد، ۲۳۲ هزار و ۷۲۶ تَن بیمه شده اصلی از جمله ۴۰ هزار بیمه طلاب و روحانیون، ۱۵ هزار کارگران ساختمانی و ۶ هزار بیمه قالیبافان هستند.

در استان قم ۳۸ هزار و ۹۲۰ تَن مستمری دریافت می کنند که با افراد تحت تکفل این جمعیت ۸۸ هزار و ۵۱۲ تَن معادل هفت درصد جمعیت قم می باشد.

بیمه تامین اجتماعی قم دارای چهار شعبه مادر، ۲ شعبه اقماری و پنج کارگزاری است.

انتهای پیام/ 110

رسانه باید شجاعت داشته باشد/ مسئولان صادقانه با مردم صحبت کنند – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار شهرکریمه، عزت الله ضرغامی ظهر پنج‌شنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران استان قم که از سوی سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) در مجتمع غدیر برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار، اظهار داشت: سال‌های قبل توبیخ شدم که چرا خبر جنایات ریگی در کرمان را منتشر کردیم اما من آن زمان با توجه به جریان سازی‌های شبکه‌های معاند وظیفه خود دانستم این خبر را بعد از ۲۴ ساعت منتشر کنم.

وی ابراز داشت: دستگاه‌های امنیتی، نظارتی و حاکمیتی چهارچوب‌هایی را در زمینه خبر اعمال می‌کنند که باید رعایت شود اما خبرنگاران باید دقت کنند که خبر را نمی‌توان گزینشی منتشر کرد و سر و ته آن را زد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه خبرنگاران و اصحاب رسانه باید در خبر اجتهاد سازنده داشته باشند، افزود: خبرنگاران اجتهاد متناسب با ضرورت خبر را درست و صادقانه به جامعه منتقل کنند.

خبرنگار باید غیرت خبرنگاری داشته باشد

وی گفت: خبرنگار باید غیرت خبرنگاری داشته باشد و اگر قرار است خبرنگاری دروغ بگوید باید این کار را کنار بگذارد.

ضرغامی بیان داشت: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی سؤال کردم چرا در ایامی که به روز کوروش یاد می‌کنند به مردم می‌گویید جاده در دست تعمیر است؛ باید صادقانه و شجاعانه بیان شود این جاده باز است اما ممکن است عده‌ای در این روز خاص به دنبال تنش آفرینی باشند و در این شرایط کنترل شرایط سخت شود و این جاده در طول سال و در روزهای آینده باز خواهد شد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ای که شجاعت نداشته باشد مرده است و رسانه نیست، تأکید کرد: برخی از خبرنگاران بود و نبودشان فرق نمی‌کند و خبرنگار شجاع اگر چیزی را حق تشخیص داد باید در مقابل بقیه بایستد و حرف خود را دنبال کند.

هنوز عده‌ای حاضر نیستند اشتباهات در موضوع برجام را قبول کنند

رئیس سابق رسانه ملی با بیان اینکه امروز بعد از ۶ سال هنوز عده‌ای حاضر نیستند اشتباهات در موضوع برجام را قبول کنند، افزود: این چه حرفی است که می‌گویند برجام سندی است که همه نظام آن را پذیرفته در حالی که رهبری بیانات بسیاری در این زمینه داشته‌اند.

وی گفت: آنان می‌گفتند روز بعد از برجام همه تحریم‌ها برداشته می‌شود و این نکته را صدها بار و صریح گفتند اما آنان باید صادقانه با مردم صحبت کنند و بگویند اعتماد و مذاکره با آمریکا بی‌نتیجه بوده است.

ضرغامی عنوان کرد: کسانی که در برابر تصمیمات نادرست می‌ایستند ارزشمند هستند؛ آن‌ها شجاعت به خرج می‌دهند که در فضاسازی‌ها ایستادگی می‌کنند.

وی افزود: در جایی که باید خبر و یادداشتی را در موضوعی خاصی به موقع منتشر کرد باید اقدام لازم را داشت اما وقتی آن موضوع به فراموشی سپرده شد طرح آن دیگر اثرگذاری نخواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در جریان فتنه ۸۸ به برخی‌ها می‌گفتم شما بیایید در دفاع از اصل نظام و ولایت صحبت کنید تا در رسانه ملی پخش شود اما آن‌ها شرط و شروط می‌گذاشتند و برخی‌ها هم قبول نمی‌کردند بگویند جریان فتنه چه کاری دارد انجام می‌دهد.

رئیس سابق صدا و سیما با بیان اینکه عنوان اصلاح طلبی و اصولگرایی پوست خربزه‌ای بیش نیست، افزود: برخی‌ها سبک زندگی و مواضع آن‌ها به اصولگرایی نمی‌خورد و بسیاری از اصلاح طلبان نیز سال‌ها است نان اسم خود را می‌خورند.

گرفتاری‌های جامعه ناشی از بی‌توجهی در زمینه عمل به قرآن است – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار شهرکریمه، آیت الله العظمی محمد علی علوی گرگانی در دیدار با مدیران شبکه قرآن با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم مراحلی را در زمینه نحوه استفاده از این کتاب آسمانی مشخص کرده است، افزود: مرحله نخست قرائت و مرحله دوم درک و فهم این کتاب آسمانی است.

وی در ادامه بیان کرد: عمل به دستورات خداوند سخت‌ترین مرحله در استفاده از قرآن کریم است.

استاد سطوح عالی حوزه گفت: انسان گاهی ممکن است به قرائت قرآن توجه کند اما در زمینه عمل به آن ضعیف باشد در حالی که عمل به قرآن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه انسان با عمل به دستورات قرآن از پاداش الهی بهره مند می‌شود، افزود: عمل به قرآن کریم از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این کتاب نورانی نیز بر این مسئله تأکید بسیار شده است.

آیت الله علوی گرگانی بیان کرد: اگر در جامعه عمل به دستورات خداوند مورد تأکید قرار گیرد، آن جامعه به درجات بالایی خواهد رسید.

وی گفت: متأسفانه در جامعه ما به عمل توجه کمتری شده است که باید از آن جلوگیری شود.

این مرجع تقلید گرفتاری‌های جامعه را ناشی از بی توجهی به مقام عمل دانست و افزود: عمل به دستورات الهی باید در اولویت قرار گیرد و انسان‌ها باید بدانند که با ایمان به خداوند نگران آخرت خود نخواهند بود.

وی به وظیفه سنگین شبکه قرآن اشاره کرد و تصریح کرد: این شبکه باید علاوه بر قرائت قرآن و درک مفاهیم به آنچه در این کتاب آسمانی نیز آمده است جامع عمل بپوشاند.

سرلشکر باقری و سرلشکر جعفری به محسن رضایی تسلیت گفتند


به گزارش گروه دفاعی امنیتی شهرکریمه به نقل از سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیت الله در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت خواهر محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تسلیت گفتند.

متن پیام سرلشکر باقری خطاب به محسن رضایی بدین شرح است:

با سلام و تحیات؛

درگذشت جانسوز خواهر مکرمه تان بانوی مومنه و صالحه ،حاجیه خانم “بی بی ماه رضایی میرقائد” موجب تاثر و تالم گردید.

به آن مادر ارجمند و پارسا درود می فرستیم که در دامان پر مهر و عطوفت خود ،فرزندانی مجاهد، مومن، ولایی و شیفته خدمت به کشور و جامعه تربیت و در زمره خادمین به قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) قرار داد.

اینجانب ضایعه فقدان آن بانوی پرهیزکار را به جنابعالی و برادر گرانقدر تان آقای دکتر امیدوار رضایی و بیت معزا تسلیت عرض نموده و از درگاه خدای سبحان علو درجات و همنشینی فقیده سعید با حضرت زهرا (س) و صبر و شکیبایی و سکینه قلبی داغدیدگان و بازماندگان معظم را مسئلت می جویم.

بنابر این گزارش، متن پیام سرلشکر جعفری بدین شرح است:

سلام علیکم

خبر درگذشت خواهر مکرمتان موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب ضمن تسلیت و تعزیت، رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم و برای سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

انتهای پیام/

مرحوم آیت الله آصف محسنی از مدافعان اندیشه وحدت اسلامی بود – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش پایگاه خبری شهرکریمه، متن پیام تسلیت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی ارتحال حضرت آیت الله شیخ محمد آصف محسنی(ره) که با امضای آیت الله محمد یزدی منتشر شده بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
(انا لله و انا الیه راجعون)

خبر ارتحال عالم جلیل‌القدر حضرت آیت‌الله شیخ محمدآصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) موجب تأثر و تألم گردید.

این عالم مبارز از مدافعان اندیشه وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی بود و در حیات علمی و سیاسی خود نقش‌آفرینی‌های متعدد و متنوع دینی در افغانستان داشت. تأسیس حوزه های علمیه، دانشگاه، تالیفات ماندگار در رجال، کلام، فقه، حدیث و مجاهدت در ترویج اندیشه‌های ناب اسلامی و همچنین تلاش برای رسمیت بخشیدن به مذهب شیعه در افغانستان، بخشی از اقدامات این عالم برجسته است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم ربانی را به محضر حضرت بقیه‌الله الاعظم (عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، مردم و علمای افغانستان و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید، رحمت و مغفرت الهی و برای باز ماندگان، صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می نماید.

شهرکریمه – معاون وزیر راه: به نوسازی مسکن در برنامه بازآفرینی قم توجه نشده است


معاون وزیر راه: به نوسازی مسکن در برنامه بازآفرینی قم توجه نشده است

به گزارش شهرکریمه سید محمد پژمان در جلسه شورای سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) بر لزوم توجه به اولویت بافت‌های فرسوده برای بازآفرینی شهری در قم و استفاده بهینه از اراضی استانی به‌منظور اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار تاکید کرد.

وی ادامه داد: هیچ‌یک از طرح‌هایی که در قم طراحی‌شده با سیاست‌های محوری رئیس‌جمهوری و دولت برای نوسازی بافت‌ها و خانه‌های مسکونی متناسب نبوده است.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح‌هایی که با منابع موجود، قابلیت تکمیل و بهره‌برداری داشته باشد، گفت: کشور از طرح‌های نیمه‌تمام آسیب جدی متحمل شده، بنابراین ضروری است تعریف طرح‌های جدید متوقف شود و به‌جای آن طرح نوسازی مسکن در دستور کار قرار گیرد.

پژمان با اشاره به وجود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام عمرانی در کشور، افزود: این طرح‌ها نه‌تنها ارزش‌افزوده‌ای برای شهروندان و مردم نداشته بلکه منابع مالی را نیز به هدر داده است بنابراین باید تعریف طرح‌های جدید متوقف شود و به‌جای آن طرح نوسازی مسکن در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه واگذاری زمین حتما باید منجر به ساخت مسکن شود، تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی با خام فروشی زمین موافق نیستیم و اراضی در گام اول باید آماده‌سازی و در گام دوم وارد تولید مسکن شود.

وی با اشاره به قرار دادن اراضی ۴۸ و ۳۲ هکتاری ملی در اختیار استان قم برای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری، گفت: باید در جهت کسب بهترین نتایج و تسریع در روند اجرای طرح‌های بازآفرینی از این اراضی استفاده شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی پس‌ازاین جلسه به‌منظور بازدید از محله دروازه ری شهر قم راهی این محله شد و در دیدار با تعدادی از ساکنان در خصوص جلب مشارکت آن‌ها برای نوسازی واحدهای مسکونی گفت‌وگو کرد.

در استان قم، یک هزار و ۴۳۵ هکتار بافت فرسوده و ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی وجود دارد؛ از مجموع ۱۲ هزار و ۹۳۲ هکتار از اراضی کل شهر، ۳۰ درصد آن معادل چهار هزار و ۱۳۳ هکتار که ۷۱۵ هزار جمعیت دارد، نیازمند بازآفرینی شهری است.

۲ اراضی ۳۲ هکتاری و ۴۸ هکتاری در شهرک پردیسان به‌منظور پشتیبانی از احیای بافت فرسوده و مناطق خارج از طرح شهر قم در نظر گرفته‌شده که اقدام مناسبی برای توسعه در بافت‌های تاریخی و فرسوده شهری است.

پردیسان در منطقه هشتم شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع‌شده است، این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

انتهای پیام/ 110

دولت در تقویت گفتمان علوم انسانی در کشور نقش موثری داردبه گزارش خبرگزاری شهرکریمه، عبدالرسول عبودیت، در حاشیه پنجمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی با تأکید بر ضرورت امتداد اجتماعی فلسفه در سخنانی اظهار کرد: تمدن غرب با پشتوانه فلسفه غربی توانسته است نهادسازی و امتداد اجتماعی داشته باشد؛ بنابراین اگر فلسفه اسلامی نتواند امتداد اجتماعی و نهاد سازی داشته باشد، محصور و محجور خواهد بود.

وی تصریح کرد: جامعه روشنفکر ما با رویکرد تقلیدی نسبت به ارزش های غرب و ضعف در مبانی دینی نمی تواند پاسخگوی نیازهای جامعه اسلامی باشد؛ مگر این که در رویکرد خودش و نگاه به مفاهیم اسلامی، تأمل و بازنگری داشته باشد.

این استاد فلسفه اسلامی تولید علوم انسانی اسلامی را ضروری خواند و یادآور شد: تولید علوم انسانی نیازمند تخصص و فرآیند خاصی است؛ بنابراین برای تولید علم تخصص در فلسفه اسلامی و در فلسفه غرب به صورت توأمان لازم است.

وی با اشاره به نقش دولت در رشد و تقویت گفتمان علوم انسانی اسلامی در کشور، تأکید کرد: دولت در سرعت بخشیدن به نهضت تولید علم، تأثیرگذار است و می تواند این گفتمان را در کشور تقویت کند.

عبودیت به تبیین نسبت دین و علم پرداخت و افزود: برخی از روشنفکرهای غربی نیز در آثار خود بر نسبت دین و علم اذعان کرده و بر نقش جامعه ملحد و ضعف متافیزیک یک جامعه در رویکردهای الحادی تأکید کرده اند.

ویدر پایان به ظرفیت‌ها و فرهنگ ایرانی اسلامی در تولید علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و گفت: بحث تولید علوم انسانی در جامعه اسلامی بر اساس مبانی و نیاز جامعه اسلامی امکان پذیر خواهد بود.

لازم به ذکر است؛ پنجمین دوره تابستانی طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی با حضور بیش از 500 دانشجو از سراسر کشور به همت دانشگاه باقرالعلوم (ع) وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی قم در شهر دماوند در حال برگزاری است.