خبرهای استان » سیاسی
کد خبر : 17594
دوشنبه - 17 ژوئن 2019 - 04:15

شهرکریمه – قرارگاه ۱۹ دی به دنبال تحقق شأن شهر کریمه اهل‌بیت(ع) است


قرارگاه ۱۹ دی به دنبال تحقق شأن شهر کریمه اهل‌بیت(ع) است

به گزارش شهرکریمه آیت‌الله سیدمحمد سعیدی ظهر امروز در نشست قرارگاه ۱۹ دی استان قم که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به جایگاه والای قم در کلام و روایات معصومین(ع) اظهار کرد: برخی نسبت به این جایگاه بی‌توجه بوده و به شأن این شهر مقدس نگاهی ندارند، این افراد در حقیقت در حال بازی کردن در زمین دشمنی هستند که به دنبال ضربه زدن به شهر کریمه اهل‌بیت(ع) است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قم گفت: افرادی با نیت‌های مشخص می‌خواهند قم را از جایگاه و شأن اصلی آن دور نگه دارند چراکه این قم بر سراسر کشور و جهان تاثیرگذار است.

آیت‌الله سعیدی اضافه کرد: بهم ریختن وضعیت فرهنگی قم کاری ناگهانی نبوده که در کوتاه مدت انجام شود بلکه این وضعیت طی طولانی مدت رقم خورده است به همین علت انتظار داریم کارهای مورد نظر برای سامان‌بخشیدن به وضعیت قم نیز به شیوه ریشه‌ای، حساب‌شده و مطلوب دنبال شود.

امام‌جمعه قم با تاکید بر اینکه برخی به دنبال مخدوش کردن چهره قم هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، متدینین و مراجع تقلید نگران این وضعیت فعلی هستند و بارها این نگرانی را ابراز کرده و مطالباتی داشته‌اند که در راستای توجه به این مطالبات جوانان در راستای تبعیت از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی آمادگی خود را اعلام کرده‌اند.

آیت‌الله سعیدی هدف از تشکیل قرارگاه ۱۹ دی را تحقق شأن و جایگاه اصلی شهر کریمه اهل‌بیت(ع) دانست و افزود: ما به دنبال شناسایی جبهه‌های مختلف در شهر قم هستیم و در این راستا فعالیت‌های مورد نیاز را در میان دستگاه‌ها تقسیم‌بندی می‌کنیم تاثیرگذاری لازم را به دنبال داشته باشیم.

انتهای پیام/ 137

شهرکریمه – آسیب‌زایی کاج گزارش نشده است


آسیب‌زایی کاج گزارش نشده است

به گزارش شهرکریمه پیام جوادیان امروز با اشاره به گونه کاج که در برخی نقاط شهر کاشته می‌شود تصریح کرد: ۳۵ نوع کاج در دنیا شناخته شده که در ایران ۱۵ گونه وجود دارد که شامل کاج تهران، بادامی، سیاه، کاشفی و… است؛ گونه‌ای که در قم کاشته می‌شود کاج تهران یا ال‌دار است که بومی ایران است.

وی با تاکید بر اینکه کاج گونه همیشه سبز بوده و در دامنه وسیعی از خاک‌ها رشد کرده و به آب با EC بالا حتی تا ۷ هزار هم مقاوم بوده است گفت: کمترین آفات و بیماری ها برای کاج است و به خاطر صمغ آن کاربرد دارویی دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: این گونه عمر بالایی دارد و آفت شایع آن هم در شرایط بد زیست‌محیطی ایجاد می‌شود و در درجه حرارت بالا هم مقاوم است و گزارش معتبری در خصوص ایجاد تنش، آلرژی و آسیب‌زایی در محیط زیست گزارش نشده است.

وی اذعان کرد: البته با توجه به این مسائل کاشت گونه کاج در قم محدودتر از گذشته شده و تنوع کاشت گونه‌ها بالا رفته است.

انتهای پیام/ 137

شهرکریمه – برگزاری مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی بدترین اهانت به ملت ایران است


برگزاری مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی بدترین اهانت به ملت ایران است

برگزاری مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی بدترین اهانت به ملت ایران است

به گزارش شهرکریمه حجت‌الاسلام‌ محمود رجبی با اشاره به برگزاری مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی در تهران، اظهار داشت: سهل‌انگاری و ولنگاری فرهنگی که وزارت امور خارجه دارد زمینه را برای برگزاری مراسم‌های ناهنجار در سفارت‌خانه‌های غربی که بدون شک خلاف قوانین کشور و شرع اسلام است، باز گذاشته است.

وی افزود: متأسفانه کار به‌جایی رسیده که سفارتخانه رژیم خبیث انگلستان که سابقه خیانت به ملت ایران را نیز دارد در اقدامی توهین‌آمیز نه‌تنها برای ملکه این کشور جشن می‌گیرد بلکه هزینه آن را از مردم ایران و شرکت‌های ایرانی مطالبه می‌کند که در نوع خود جالب‌توجه و البته شرم‌آور است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رجبی ادامه داد: این‌یک انفعال بسیار زشت از سوی وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مرتبط فرهنگی است که باید این کوتاهی خودشان را جبران کنند.

وی بابیان این‌که رسانه‌ها و ملت عزیز ایران باید پاسخ این‌گونه گستاخی‌ها را بدهند، تصریح کرد: نخبگان فرهنگی و سیاسی، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید با ورود به این مسئله اجازه تکرار چنین مجالسی را ندهند.

قائم‌مقام موسسه امام خمینی (ره) افزود: این حرکت‌های موذیانه ملت، انقلاب و فرهنگ اسلامی ایران را نشانه گرفته و باید در برابر آن واکنش قاطعی نشان داد.

وی ادامه داد: اگر برخورد انقلابی و قاطعی صورت نگیرد قطعاً این سفارت‌ خانه ها بار دیگر به این‌گونه اقدامات دست خواهند زد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: باید در فضای مجازی مردم به برگزاری این‌گونه مراسم‌ها واکنش نشان دهند و از مسئولان بخواهند با این‌گونه اقدامات برخورد قاطعی صورت بگیرد.

انتهای پیام / 137

ربیعی: تغییر در دستورکار دولت نیست/ من هم وزیر بودم رییس جمهور انتقاداتی را مطرح می‌کرد


به گزارش خبرنگار حوزه دولت شهرکریمه، علی ربیعی سخنگوی دولت در نخستین نشست رسمی با خبرنگاران اظهار داشت: خوشحالم که به خانواده بزرگ اطلاع رسانی برگشتم.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به مسائل کشور می دانم به مسیر دشواری آمدم، اظهار داشت: بیش از هر دوره ای در شرایطی که آمریکا بوجود آورده سخن گفتن با مردم ضروری است.

وی اظهار داشت: همه تلاش خودم را خواهم کرد که صدای گروه های خاموش را بیش از پیش بشنویم و به گوش سیاستمداران برسانیم.

ربیعی ادامه داد:‌ بخش ارتباطات اجتماعی در دولت شکل گرفت، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها، رسانه و تشکل‌های افراد ضعیف جامعه ارتباطاتشان باید ساماندهی شود، تمهیدی خواهد شد که سوالات شما را روزانه جواب دهیم، مطابق آیین نامه روشنگری هم به سوالات جواب خواهند داد و هر چه را که ندانم نیز می‌گویم نمی‌دانم. 

وی تصریح کرد: از همه کسانی که نهاد سخنگویی را پایه گذاری کردند به خصوص آقای نوبخت تشکر می‌کنم.

ربیعی گفت:‌ تقدیر و تشکر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت را از تیم والیبال اعلام می کنم، همچنین به اعضای تیم والیبال نشسته هم تبریک می‌گویم.

سخنگوی دولت همچنین عنوان کرد: رییس جمهور لایحه شفافیت را به مجلس ارسال کرد و یک مطالبه عمومی بوده و انشاالله در مجلس زودتر تصویب شود، من خودم کتاب و پایان نامه در مورد مبارزه با فساد دارم.

وی افزود: یکی از کارهایی که به هم کمک می کنیم جلوگیری از کدر شدن شفافیت است ما بین رسوا سازی و شفافیت تمایز قائل هستیم، ما با دنبال کردن لایحه شفافیت به سلامت کمک خواهیم کرد.

وی گفت: صندوق بیمه حوادث را دولت تصمیم گرفت، همه خانه‌های کشور بیمه می شوند و نصف سهم بیمه را دولت متقبل می شود.

وی در ادامه سخنانش اضافه کرد: آقای اردکانیان با من صحبت کرد که کمیته مشترک ایران و روسیه با یک هیات بزرگ به همراه دو وزیر به میزبانی ایران در دو شهر اصفهان و تهران برگزار می شود.

ربیعی در پاسخ به سوال احتمال تغییر زنگنه در دولت گفت: هیچ تغییری در دستور کار دولت قرار ندارد. آقای زنگنه در سایر موضوعات دولت حرف و نظر دادند و همچین بحثی در دولت نیست، من و زنگنه همیشه ناممان در استیضاح های مجلس مطرح بوده و در این دوره تاریخی نقش زنگنه پر رنگ خواهد بود.

وی ادامه داد: وجود افرادی که بتوانند بازار جهانی و فروش نفت را بشناسند برای ما مهم است.

وی در مورد اقدامات دولت برای رفع مشکل اجاره نشینان گفت: مداخله در بازار مسکن در مورد اجاره سخت است، دولت برنامه‌هایی دارد که اولی طرح ملی مسکن است، تا 400 هزار واحد برای اقشار متوسط را در نظر بگیرد و به 500 هزار واحد مسکن مهر تکمیل خواهد شد، شنیدم مسکن کارگران هم در نظر گرفته شده است.

ربیعی ادامه داد: شورای پول و اعتبار سقف وام انتقال به زوجین را افزایش داده است؛ با این سیاست ها به سمت کنترل قیمت ها خواهیم رفت.

ربیعی مورد قیمت بنزین گفت که قیمت بنزین در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی قوا است اما تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین تا این لحظه نگرفته شده است.

سخنگوی دولت در مورد حمله به نفت کش‌ها تصریح کرد: ظریف قبلا به تحرکات مشکوک پاسخ داده بود، ما هیچ نفعی از این اقدام نمی بریم؛ خوشحالم با بررسی هایی که به عمل آمد حتی برخی از کارشناسان امنیتی آمریکا هم این موضوع را از سوی ایران مورد تردید قرار دادند.

وی با بیان اینکه امنیت منطفه به نفع ما است،‌ عنوان کرد: هر اتفاقی در منطقه تاثیری بر قیمت نفت خواهد گذاشت، بسیاری از کشورها با تردید به ادعای آمریکا نگاه کرده اند.

ربیعی در مورد تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی و تشکیل معاونت بازرگانی گفت: ما فعلا منتظر هستیم تا تصمیم مجلس را ببینیم، البته برخی نمایندگان به ما نامه دادند اما ما به عنوان نظر مجلس آن را قبول نداریم؛ ما باید از سفره اصلی مردم مراقبت کنیم، کالاهای اساسی نیاز به تمرکز بیشتر دارد و شخص رییس جمهور به خاطر این تمرکز این نیاز را احساس کرده‌اند، این نظر دولت برای کنترل و توزیع می توانست مهم باشد.

سخنگوی دولت در مورد fatf و درباره امکان حضور رییس جمهور در جلسه مجمع گفت: از خودشان بپرسید ما در چهارشنبه ها در دولت جلسه داریم، تمام دوستان ما در دنیا تاکید می‌کنند که هم بهانه ندهیم و در راستای شفافیت حرکت کنیم، اگر نتوانیم در این زمینه حرکت کنیم زمینه برای قطع همکاری بانکی با دنیا اتفاق می افتد، این لوایح بافی مانده برای ما حیاتی است. البته مجمع و مجلس اختیارات قانونی دارند اما نفع مردم در تصویب این لوایح است.

ربیعی در پاسخ به خبرنگار شهرکریمه مبنی بر اینکه مشخصا آیا انتقادی از سوی رییس جمهور در جلسه هیئت دولت به آقای زنگنه شد است، گفت: تا جایی که من بودم چنین اتفاقی رخ نداده اما وقتی من هم وزیر بودم آقای رییس جمهور انتقاداتی را مطرح می‌کرد.

وی در مورد دستاورد مشخص در حوزه اقتصادی در سفر شینزو آبه به تهران و پاکت زرد دیدار با رهبری گفت: در آن پاکت زرد پیشنهاد نبوده بلکه مطالب بوده است، سفر آبه به ایران دارای اهمیت ذاتی است.

«ژاپن این آمادگی را اعلام کرد که روابط دو جانبه را افزایش دهند، بیشتر برای مسائل دو جانبه و انتقال یک پیام بوده و پاسخ لازم را هم گرفت.هر چه در رادیو و تلویزیون بود بصورت شفاف پخش شد، البته جواب به آبه فقط سخن رهبری نبود بلکه جامعه هم با آن همراه بود».

ربیعی ادامه داد: به نظر من پیام رهبری و اشاره به فتوای ایشان و عدم مذاکره در فشار خوب بود. مساله اینکه بخواهند ایران را کوچک کنند مطرح است و ما با دقت بیشتر باید در این دوره حرکت کنیم و کسانی که می خواهند در مورد سیاست خارجی صحبت کنند اجاره دهند بیشتر مسولین کار کنند.

وی در پاسخ به مساله پرداخت معوقات فرهنگیان گفت: به طور قطع دو هزار میلیارد برای رتبه بندی پیش بینی شده است، پرداخت معوقات در دستور کار دولت است اما معلمان شرایط محدود ما را می دانند، در شش ماهه دوم طرح رتبه بندی انجام می شود.

وی در مورد تخلف دولت در مورد پرداخت حقوق گفت: من فکر نمی‌کنم تخلفی باشد من از تایید دیوان محاسبات خبر ندارم ما به نفع کارگران و حقوق بگیران عمل می‌کنیم.

سخنگوی دولت در خصوص سازوکار اینستکس و گذشت نیمی از زمان شصت روزه ایران به اروپا گفت: خانم اشمیت برای همیت مساله به ایران سفر کردند و به ما گفتند که به زودی سازوکار رو عملیاتی می‌کنند. ما خواستار حرکت در چارچوب برجام هستیم ولی تعهدات طرف مقابل را هم در نظر می‌گیریم. ترکیه، چین و روسیه گفتند به این سازوکار می پیوندند و امیدواریم کشورهای بیشتری به این مجموعه اضافه شوند. 

وی در خاتمه سخنانش بیان کرد: ما شنیدیم حتی اگر یک شرکت به سمت ما بیاید آمریکا آن شرکت را تهدید می‌کند، ولی ما عزم واراده برای حرکت به سمت جلو داریم.

انتهای پیام/

ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده


ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی شهرکریمه، با ادعای درگیری لفظی حسن روحانی و زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت در یکشنبه هفته گذشته گفت: در این نشست روحانی به دلیل ضعف عملکرد زنگنه به وی انتقاد کرده و از اینکه وزارت نفت در شرایط فعلی در زمینه صادرات نفت و گاز تدبیر لازم را ندارد انتقاد شدیدی مطرح کرده است. 

 نماینده مردم نجف‌آباد مدعی شد:شنیده‌ام که جایگزین آقای زنگنه انتخاب شده و وی فردی موفق در هیات دولت محسوب می‌شود. ضمن اینکه جایگزین وزیر نفت فعلی با توجه به عملکرد مثبت‌اش مورد حمایت هم است. 

این عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس همچنین ادعا کرد: جایگزین وزیر فعلی نفت انسانی متحول‌گرا و فردی بسیار موفق در هیات وزیران است و پیشاپیش به رئیس‌جمهور به دلیل انتصاب عالی او در جایگزینی وزیر فعلی نفت تبریک می‌گویم. 

انتهای پیام/

آتش سوزی در قطار مسافربری تهران به اهواز – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهانبه گزارش پایگاه خبری شهرکریمه، محسن اوروجی اظهار داشت: واگن مولد قطار مسافربری تهران به اهواز در ایستگاه زواریان واقع در بخش سلفچگان قم شامگاه یکشنبه دچار حریق شد که پس از این حادثه کمیته بحران استان در راه آهن قم تشکیل و قطار امداد و نجات به محل این حادثه اعزام شد.

وی ادامه داد: با حضور قطار امداد و نجات در منطقه، جداسازی واگن آتش گرفته از بدنه قطار مسافربری در دستور کار قرار گرفت و آتش این واگن توسط قطار امداد و نجات و آتش نشان های بخش سلفچگان و منطقه ویژه اقتصادی صنعتی مستقر در منطقه و با پشتیبانی آتش نشانی قم به طور کامل اطفا شد.

منطقه سلفچگان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی قم قرار دارد.

اوروجی با بیان اینکه دلیل وقوع این حادثه در حال بررسی است، تاکید کرد: در این حادثه هیچگونه آسیبی به مسافران وارد نشده است.

حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد


به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی شهرکریمه، حسین‌ الله‌کرم استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در بزرگراه امام علی (ع) هنگام رانندگی با موتورسیکلت دچار سانحه شد و از ناحیه سر، چشم، دست و پا دچار آسیب دیدگی شدید شد.

 

گفتنی است الله کرم سال گذشته نیز در بزرگراه شهید آوینی دچار سانحه شد.

لازم به ذکر است الله کرم پس از تصادف به بیمارستان منتقل شده است.

انتهای پیام/

یادداشت عباس سلیمی‌نمین درباره نامه 225 نفر: خدمتی به ترامپ؛ خیانتی به وطن- اخبار سیاسی – اخبار شهرکریمه


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگار شهرکریمه، عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران طی یادداشتی به نامه اخیر جمعی از افراد که خود را «فعالان سیاسی» نامگذاری کرده بودند، واکنش نشان داد. متن یادداشت او که در اختیار خبرنگار شهرکریمه قرار گرفته به این شرح است:

«مذاکره تسلیم نیست… تنش‌زدایی، بازی با کارت‌های واقعاً موجود و… در صورت امکان حل‌وفصل آن دسته از اختلافاتی که هزینه کمتری برای دو طرف دارند و در نهایت حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات… زور‌مداری و جنگ‌افروزی دولت ترامپ و متحدان منطقه‌ای‌اش را به‌صراحت محکوم می‌کنیم… معتقدیم سیاست خارجی‌ای که حکومت ایران به‌ویژه در منطقه در پیش گرفته باید به‌صورت ساختاری تغییر کند، همین رویکرد نادرست است که زمینه را برای زیاده‌خواهی قدرت‌های سیاست‌طلب… فراهم آورده است… ما جمعی از فعالان سیاسی و مدنی (از) آغاز جنگی ویرانگر… احساس نگرانی می‌کنیم… بخش زیادی از مردم ایران بارها و از جمله در چند انتخابات گرایش و نظر خویش را برای تنش‌زدایی با جهان و منطقه اعلام کرده‌اند. حکومتگران نمی‌توانند و نباید نظر خویش را… مبنای سیاست خارجی قرار دهند… ما شاهد کارشکنی در روند دیپلماسی توسط برخی اپوزیسیون همگام با دولت آمریکا هستیم…».

 این جملات، فرازهایی از نامه پرتناقض و بدون مخاطب تعدادی «افراد» ناهمگون داخل و خارج از کشور است که خود را فعالان سیاسی خوانده‌اند. از بد حادثه برای این امضاکنندگان،‌ تحولات مهم منطقه در هفته گذشته، مانع دیده‌شدن تحرک آنان شد، اما برای شناخت سطح فهم این مدعیان سیاست‌ورزی، همچنین ملاحظاتی که می‌تواند پایبندی به منافع ملی را تحت‌الشعاع قراردهد بررسی محتوای نامه ضروری است.

اولین نکته‌ای که در این نامه خود‌نمایی می‌کند ترساندن مکرر ملت ایران از خطر جنگ است. تهیه‌کنندگان این متن با مفروض گرفتن موفقیت آمریکا در جنگ تمام‌عیار اقتصادی، درصدد القای نگرانی جدیدی به جامعه برآمده‌اند؛ در حالی که بسیاری از تحلیل‌گران غربی سخن از شکست واشنگتن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به‌میان می‌آورند باید دید چنین رویکردی از چه‌رو اتخاذ شده است.

خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های به‌اصطلاح فلج‌کننده برای واداشتن ایران به دادن امتیازاتی که نشانه تسلیم در برابر سیاست‌های زورمدارانه باشد هرچند پدیده‌ای کم‌نظیر در تاریخ مذاکرات چندجانبه و بین‌المللی بود، اما هرگز این کشور را به اهداف گردن‌کشانه‌اش نزدیک نساخت. مردم ایران اقدامات غیرانسانی همچون تحریم دارو، منع فروش قطعات و هواپیماهای مسافربری و… را تحمل نمودند، اما هرگز نظم جامعه خود را بنا بر خواست بیگانه‌ای نژادپرست بر هم نزدند و زمینه‌های تسلیم را تقویت نکردند؛ زیرا از تجربیات خود غافل نشدند.

نباید فراموش کرد مذاکراتی فشرده و طولانی زیرنظر سازمان ملل و اتحادیه اروپا تعهداتی را متوجه تهران و متقابلاً پایتخت‌های پنج عضو دائمی شورای امنیت، به‌علاوه بن ساخت. دولت دکتر روحانی با شتاب ناشی از اعتماد بیش از اندازه به غرب سرمایه‌داری آن‌چه را متعهد شده بود عملی ساخت تا فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها بر ملت را هرچه سریع‌تر برطرف سازد، اما دولت اوباما از همان ابتدا بنا را بر به‌تعویق انداختن مسئولیت‌هایش در قبال برجام گذاشت تا در نهایت خلف وی رسماً خروج از این توافق را اعلام کرد.

اکنون بعد از یک سال از چنین بدعهدی‌ این حقیقت قابل درک است که اگر فشار بی‌سابقه اقتصادی می‌توانست جامعه ایران را به هم ریزد هرگز نمایش شاخ و شانه کشیدن‌های جنگ‌طلبانه به‌اجرا درنمی‌آمد. سؤالی که در این زمینه امضاکنندگان نامه باید به آن پاسخ گویند این است که چرا در قالب دفاع از منافع ملت، شکست آمریکا در جنگ تمام‌عیار اقتصادی علیه ایران را پیروزی تفسیر کرده و رجزخوانی‌های پوشالی را نگران‌کننده جلوه‌گر ساخته‌اند و یک ملت را دعوت به تسلیم می‌کنند.

دومین نکته قابل تأمل در نامه این‌که از یک سو مسئله مذاکره بدون قید و شرط مطرح می‌شود، اما تنظیم‌کنندگان آن بلافاصله در تناقضی آشکار، به تکرار یکی از شرایط محوری آمریکا مبنی بر ضرورت تغییر موضع منطقه‌ای ایران می‌پردازند: «معتقدیم سیاست خارجی‌ای که حکومت ایران به‌ویژه در منطقه در پیش گرفته باید به‌صورت ساختاری تغییر کند. همین رویکرد نادرست است که زمینه را برای زیاده‌خواهی قدرت‌های سیادت‌طلب جهانی برای تهدید زندگی روزمره اقتصادی مردم ایران و وضعیت مخاطره‌آمیز کنونی و خطر درگیری نظامی فراهم آورده است». (نامه «مذاکره، تسلیم نیست»، 22 خرداد 98)

در این زمینه چند نکته از نظر صاحب‌نظران دور نخواهد ماند:

1 ــ چرا امضاکنندگان نامه به‌جای محکوم کردن خروج آمریکا از برجام که حاصل مذاکره‌ای طولانی بوده و اعلام این که شرط هر نوع مذاکره جدید بازگشت به برجام باشد سعی دارند که هزینه این اقدام تحقیرکننده ملت‌ها را برای آمریکا تقلیل دهند و متوجه ملت مظلوم ایران نمایند؟

2 ــ تنظیم‌کنندگان نامه اگر کمترین علقه‌ای به منافع ملی داشتند ملت ایران را به این امر دعوت می‌کردند که حتی اگر فشار جهانی نتوانست واشنگتن را به برجام بازگرداند می‌بایست همه برگ‌های برنده‌ای که در چارچوب توافق، خرج شد را مجدداً احیا ساخت و سپس مذاکره جدیدی را آغاز کرد، والّا امتیازات داده‌شده در برجام پوچ خواهد شد و برای برخورداری از مزایای تعهدات طرف مقابل می‌بایست امتیازات جدید داد؛ تازه معلوم نیست امتیازات جدید در چرخه بدعهدی قرار نگیرد!

3 ــ چرا باید تنظیم‌کنندگان نامه چنین خلاف‌واقع بزرگی را به جوانان کم‌اطلاع از تاریخ عرضه دارند؟ آیا سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران موجب زیاده‌خواهی قدرت‌های سیادت‌طلب جهانی شده است؟! انگلیس و آمریکا چه‌زمانی اسرائیل را به‌عنوان پایگاه سلطه‌طلبی خود بر منطقه تحمیل کردند؟ در واقع پیدایش انقلاب اسلامی مربوط به زمانی است که این پایگاه صهیونیستی بر بخش اعظم آسیای غربی مسلط شده بود. اسرائیل شاهاک در کتاب «اسرار آشکار» در این زمینه می‌نویسد: «آرزوی گسترش تسلط اسرائیل و نفوذ آن یکی از اصول و مبانی خط‌مشی‌های آن است… محدوده‌های خط‌مشی‌های اسرائیل منطقه‌ای است و هدف آن کل خاورمیانه از مراکش تا پاکستان است… سیاست‌های اسرائیل امروزه در قالب براندازی رژیم ایران (یکی از اهداف اصلی کنونی اسرائیل) ارزیابی می‌شوند… دلیل اصلی دشمنی اسرائیل با ایران… از دید من کاملاً ساده است… رژیمی که خواهان دستیابی به تسلط انحصاری به یک منطقه است نمی‌تواند و نمی‌خواهد یک دولت قوی دیگر را در منطقه مذکور تحمل کند. ایران که بعد از بهمن 1357خ. پیوسته در برابر زورگویی‌های آمریکا ایستادگی کرده است… به‌طور حتم یک دولت قدرتمند در منطقه محسوب می‌شود». (اسرار آشکار، ترجمه ساحله پیوند،‌ انتشارات اندیشه‌ورزان، صص3-22)

آیا انتظار صداقت از کسانی که خود را پایبند به منافع ملی ایران عنوان می‌کنند، حتی صداقتی در حد یک استاد دانشگاه تل‌آویو، زیاده‌خواهی است؟

4 ــ سیاست منطقه‌ای ایران بعد از پیدایش جمهوری اسلامی همواره خنثی‌کننده سیاست‌های غیرانسانی اسرائیل بوده است؛ سیاست اخیر یعنی تلاش برای مسلط کردن داعش بر منطقه و تغییر نقشه غرب آسیا از این طریق ماهیتش بر همگان روشن شد. به‌راستی اگر سیاست منطقه‌ای ایران نبود چه فاجعه‌ای رقم می‌خورد؟ این که آمریکایی‌ها و نژادپرستان حاکم بر فلسطین به‌دنبال تضعیف ایران برای دست برداشتن از سیاست‌های بازدارنده‌اش باشند قابل فهم است، اما چرا عده‌ای به نام ایران و ایرانی، پیگیر چنین خواسته‌ای هستند؟!

5 ــ تنظیم‌کنندگان نامه آیا تفاوت گفت‌وگو و مذاکره را نمی‌دانند که این دو واژه را یکسان تلقی کرده‌اند؟ حتی در شرایط کنونی، مقامات ایرانی بعضاً با شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی آمریکایی گفت‌وگو دارند؛ زیرا گفت‌وگو صرفاً به‌منظور اطلاع از مواضع هم صورت می‌گیرد و هیچ گونه چارچوب خاصی ندارد و تعهدآور نیز نیست، اما مذاکره دارای چارچوب و موضوع مشخص است و با هدف نیل به یک توافق صورت می‌گیرد؛ مقامات همتراز دو یا چند کشور برای نیل به یک نتیجه حول یک مسئله اختلافی گرد هم می‌آیند تا با امتیاز دادن‌ها در یک عرصه و امتیاز گرفتن‌ها در عرصه‌ای دیگر به حل چالش فی‌ما‌‌بین بپردازند، بنابراین بسیار غیرصادقانه خواهد بود اگر بگوییم مذاکره به هیچ وجه تعهدآور نیست و صرفاً به اطلاع از مواضع دو طرف محدود می‌شود؛ به‌ویژه این که بلافاصله موضع مورد چالش را در نامه، یکی از نقاط قوت ایران قرار دهیم.

یکی دیگر از نکات کلیدی نامه یادشده،‌ تلاش برای تأمین خواست آمریکا در این مقطع با کمترین هزینه برای آن کشور است. قطعاً اعزام هیئت‌هایی به تهران برای واداشتن ایران به مذاکره نمی‌تواند ناشی از قدرت و ابتکار عمل باشد؛ این واقعیت اثبات می‌کند که از یک سو آمریکا در جنگ تمام‌عیار اقتصادی در آستانه شکست کامل قرار گرفته و از دیگر سو برای ورود به فاز نظامی بر اساس واقعیت‌های پیشِ‌رو به‌شدت خائف و متزلزل به‌نظر می‌رسد.

زمانی که واشنگتن بی‌پروایی بی‌سابقه‌ای را در استفاده از ادبیات یک گروه تروریست حرفه‌ای مزدور (مجاهدین خلق) به‌نمایش درآورد تا از این طریق ایران را مرعوب سازد، تهران برای اصلاح محاسبات بولتونی یا تام کاتنی (که به‌کمک لابی صهیونیست‌ها، سناتور شده و مبلغ این باور است که حمله به ایران دوضربه‌ای خواهد بود) تصمیم گرفت هزینه‌هایی را به‌صورت بسیار محدود بر واشنگتن تحمیل نماید که در نتیجه آن جایگاه بولتون که نقطه پیوند تروریست‌ها با کاخ سفید بود به‌شدت متزلزل شد تا حدی که موضوع کنار گذاشتن وی بر سر زبان‌ها افتاد. آیا کسانی که خود را فعال سیاسی معرفی می‌کنند در این تغییر سریع رویکردها اقتدار می‌بینند که به القای وحشت از توان خانمان‌برانداز!! نظامی آمریکا همت می‌گمارند و تسلیم شدن ملت ایران را طلب می‌کنند؟!

این فعالان سیاسی(؟!) آیا ناظر توان نظامی آمریکا در ونزوئلا (که به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نیست) نبودند که صرفاً توانست پیروزمندانه سفارت این کشور در واشنگتن را به‌اشغال درآورد؟!

البته باید اذعان داشت امضاکنندگان این نامه یکسان نیستند؛ در این طیف افرادی را می‌توان سراغ گرفت که به همایش‌های ضد بیداری اسلامی و ایرانی با اتومبیل سفیر آمریکا تردد می‌کنند و نیز افرادی که به‌عنوان فعال سیاسی در پی طرح کردن خویشند؛ در هر صورت این همراهی با آقای ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سطح سیاست‌ورزی این حضرات را مشخص می‌کند. به‌راستی این تندروهای افراطی دیروز، امروز برای بازگشت به قدرت سیاسی تا کجا پیش خواهند رفت؟! ترامپ واقعاً اهل مذاکره نیست و هدفش صرفاً پرکردن یک کارنامه یا رزومه انتخاباتی است؛ لذا برای او یک گفت‌وگو در مورد آب‌وهوا نیز کفایت می‌کند و می‌خواهد به ملت آمریکا بگوید “من توانستم ایران را هم مقهور قدرت خویش سازم”.

رئیس جمهور کنونی اگر اهل مذاکره بود هرگز برجام را ترک نمی‌کرد. آن‌چه می‌تواند مذاکره سازنده را رقم زند بازگرداندن آمریکا به برجام و واداشتن این کشور به پایبندی به تعهداتش در چارچوب این توافق بین‌المللی خواهد بود. متأسفانه برخی به‌اصطلاح فعالان سیاسی برای پیوند خوردن با افرادی در خارج کشور که مدت‌هاست از مرزهای منافع ملی عبور کرده‌اند حاضر شده‌اند به‌جای فشارآوردن بر فرد نژادپرست افراطی‌ای چون ترامپ با ارائه داده‌هایی غیرصادقانه، ملت ایران را تسلیم چنین فردی نمایند. این نوع تسلیم نه‌تنها صلح و امنیت به‌بار نخواهد آورد بلکه بر جسارت نژادپرستان خواهد افزود. آن‌چه امروز ترامپ را به وادی واسطه‌تراشی سوق داده بالا رفتن هزینه‌های مواضع ضدایرانی وی بوده است، نه کاهش هزینه‌های اقدامات ضدایرانی چنین عنصر منفوری در جهان.

در آخرین فراز از این مقال باید به این مهم اشاره شود که مسئولان تراز اول جمهوری اسلامی ایران بر اساس تجربیات میدانی متعدد بر ماهیت آمریکا واقف بودند، اما به‌دلیل تمایلاتی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال 92 بروز می‌یافت تن به آزمون دیگری در این زمینه دادند. اگر امروز همصدایی مسئولان را در نفی مذاکره با آقای ترامپ شاهدیم ناشی از همان سیاست احترام به افکار عمومی بوده است، یعنی جریان خوش‌بین به غرب سرمایه‌داری، خود فرصت یافت تا به‌نمایندگی از اکثریت، به‌ویژه قشر جوان، به واقعیت آمریکا نزدیک شود؛ بنابراین همدلی کنونی مقوله‌ای دستوری نیست بلکه ناشی از فراهم شدن فضا برای تجربه‌اندوزی بیشتر بوده است.

انتهای پیام/*

شهرکریمه – 28 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد قم در نظر گرفته شد


۲۸ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد قم در نظر گرفته شد

به گزارش شهرکریمه اکبر میرشکار ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان برگزار شد، با اشاره به پیشگام بودن مردم استان قم در امر انفاق و خیریه اظهار داشت: رضایت مردم با تکیه بر افزایش درآمدهای مردمی روزبه‌روز از کمیته امداد بیشتر شده که این امر سبب شادی و ایجاد انگیزه برای خدمت‌رسانی به مردم می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با بیان اینکه برای پابرجا ماندن نهادهای مختلف، جلب رضایت مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ابراز کرد: مراجعات در سال جدید افزایش‌یافته که خط قرمز کمیته امداد در خصوص مراجعین، بررسی میزان نیازمندی خانواده‌های مراجعه‌کننده بوده است.

وی با تأکید بر اینکه از محل اعتبارات مردم که برای نیازمندان در نظر گرفته شده برای تبلیغات جشن نیکوکاری استفاده نمی‌شود، یادآور شد: درآمدهای کمیته امداد استان قم در 80 روز گذشته 94 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشته است.

میرشکار با تأکید بر رشد 7 درصدی صدقات جمع‌آوری‌شده از سطح شهر نسبت به سال گذشته عنوان کرد: از 15 اسفند سال 1397 تا 15 خرداد سال جاری در چندین مقطع از جمله جشن نیکوکاری، از مردم و خیرین استان کمک دریافت شده است.

وی با اشاره به تعداد حامیان که بالغ‌بر 16 هزار و 548 نفر است ادامه داد: میزان کمک‌های مردمی در سال گذشته مبلغ هفت میلیارد و 600 میلیون تومان در 80 روز نخست سال بوده است، درحالی‌که امسال در این مدت کمک‌های مردم به کمیته امداد به مبلغ 14 میلیارد و 800 میلیون تومان افزایش‌یافته است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با اشاره به جمع‌آوری 6 میلیارد تومانی کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری و رشد 65 درصدی مشارکت مردم در این جشن نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: کمک‌های مردم به سیل‌زدگان از طریق کمیته امداد استان قم سه میلیارد و 300 میلیون تومان بود که این نهاد نخستین محموله کمک را به مناطق سیل‌زده گلستان فرستاد.

وی با بیان اینکه در سال جدید دو میلیارد و 700 میلیون تومان صدقات جمع‌آوری‌شده که معادل هفت درصد محسوب می‌شود، عنوان کرد: هزار و 852 یتیم و دو هزار و 812 فرزند محسنین داریم که همه این عزیزان دارای حامی مناسب برای معیشت و تحصیل هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با تأکید بر جذب هزار و 699 حامی در ماه مبارک رمضان در سال جاری، تصریح کرد: یک میلیارد و 300 میلیون تومان کمک‌های حامیان در طرح اکرام ایتام انجام‌شده است؛ همچنین سرانه کمک مردم به ایتام ماهیانه 350 هزار تومان بوده است که کمک به محسنین از مبلغ 75 هزار تومان به 105 هزار تومان افزایش‌یافته است.

وی افزود: 550 میلیون تومان کمک‌های مردم در شب 21 رمضان جذب شد که بخشی از این کمک‌ها مربوط به چهار گزارش از خانواده‌های مستحق است که کمک به این مددجویان در حال انجام شدن است.

میرشکار با اشاره به کمک مراجع عظام تقلید اظهار داشت: آیت‌الله نوری همدانی 100 میلیون تومان، 259 میلیون تومان از طرف آیت‌الله مکارم شیرازی، و 20 میلیون تومان نیز از طرف نماینده آیت‌الله سیستانی به کمیته امداد رسیده است.

وی با تأکید بر تبدیل مبلغ 53 میلیون تومان کفاره ماه رمضان به نان و ماکارونی برای نیازمندان افزود:  16 هزار و 500 بسته معیشتیاز مبلغ 150 هزار تومان تا 350 هزار تومان به‌صورت بن کارت در اختیار مددجویان شهری قرار گرفت که این اتفاق در کشور بی‌سابقه است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با بیان اینکه کارت‌های درمان مددجویان برای حفظشان مددجو به دفترچه‌های بیمه سلامت تبدیل شد عنوان کرد: در عید فطر مبلغ 487 میلیون تومان فطریه و کفاره جمع‌آوری شد که فطریه‌ها را ساعت 16 روز عید فطر به حساب مددجویان واریز کردیم.

وی با اشاره به قرار دادن بسته‌های حاوی کیسه برج و گوشت در اختیار مددجویان روستایی در ماه مبارک رمضان ابراز کرد: اقلامی مانند گوشت، مرغ، ماکارونی و برنج در بین برخی از مددجویان پرجمعیت در سه مرحله توزیع شد.

میرشکار با تأکید بر اینکه در 6 ماه گذشته تعداد هفت هزار و 165 خانواده تحت پوشش قرار گرفته‌اند ادامه داد: در ماه رمضان پنج هزار و 100 پرس غذای گرم به درب منازل مددجویان برده شد و از چهار هزار و 200 نفر از مددجویان هم در رستوران‌ها پذیرایی شد.

وی با بیان اینکه یک میلیارد و 580 میلیون تومان صرف درمان 24 هزار نفر از مددجویان شده است خاطرنشان کرد: به تعداد 962 نفر از مددجویان مبلغ 730 میلیون تومان کمک‌هزینه اجاره مسکن از سقف 100 تا 300 هزار تومان داده‌ شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با اشاره به اینکه طرح‌هایی که برای 10 روستای استان در نظر گرفته بودیم که در حال اجرا بوده و به زودی رونمایی خواهد شد، گفت: مبلغ 28 میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال‌زایی هزار و 415 نفر از مددجویان تخصیص داده‌ شده است.

انتهای پیام/ 137

آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدولترکیب نهایی هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه چهارم پارلمان دهم مشخص شد.