رفتن به بالا

اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی قم

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


 • دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۳ شوال ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 17 June
  تلفن همراه

  رئیس مرکز تخصصی تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا کشور گفت: ۴۳ میلیون مشترک اینترنت پرسرعت داشته و ۶۲ میلیون نفر کاربر اینترنت که درواقع ۸۲ درصد مردم را پوشش داده است.

  به گزارش شهرکریمه علی نیک‌نفس امشب در نشست آموزشی سواد فضای مجازی چالش‌ها و آسیب‌های امنیتی و اخلاقی که در سالن همایش‌های غدیر برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند اهمیت فضای مجازی به‌اندازه انقلاب اسلامی است.

  وی با تأکید بر اینکه فضای مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: دغدغه مقام معظم رهبری در حوزه فضای مجازی گویای این است که همه ما باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

  رئیس مرکز تخصصی تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا کشور تصریح کرد: در طول یک دهه گذشته به‌ویژه از ابتدای دولت یازدهم یک‌رشته انفجاری را در فضای سایبری مشاهده کرده‌ایم.

  وی بابیان اینکه در پهنای باند افزایش چشم‌گیری داشته‌ایم، عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۳ تا انتهای سال ۹۴ پهنای باند اینترنت ۵۸ برابر افزایش داشته در واقع بیانگر این بوده که ما در دورافتاده‌ترین روستاها شاهد وجود اینترنت هستیم که متأسفانه متناسب با این موضوع زیرساخت‌های امنیتی تشکیل نشده است.

  نیک‌نفس خاطرنشان کرد: در مباحث فرهنگی به‌شدت خلأ احساس می‌شود که این را در بخش‌های دیگر هم مشاهده می‌شود درواقع وزارت خانه‌های مرتبط ازجمله وزارت ارشاد، وزارت علوم و وزارت آموزش‌وپرورش در این حوزه کم‌کاری کرده‌اند.

  وی با اشاره به اینکه استفاده‌های منفی از فضای مجازی زیاد است، بیان کرد: عدم اطلاع‌رسانی از سوی دستگاه‌هایی که باید آگاهی‌رسانی انجام می‌دادند اما کم‌کاری کرده‌اند ضربه زدن به دین و نظام خواهد شد.

  رئیس مرکز تخصصی تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا کشور تصریح کرد: باید یک درک دقیقی از وضعیتی که دچار آن شده در فضای مجازی شده‌ایم داشته باشیم که خطرات آن گریبان گیر فرزندان و نسل آینده نشود.

  وی بابیان مقایسه استفاده یک‌دقیقه‌ای اینترنت سال ۲۰۱۲ با ۲۰۱۵، عنوان کرد: گوگل در سال ۲۰۱۲ در یک دقیقه به ۷۰۰ هزار نفر پاسخ می‌داده که در سال ۲۰۱۵ این رقم به دو میلیون رسیده است، همچنین در یوتی‌یوپ که سایت اشتراک فیلم بوده در هر یک دقیقه نزدیک به ۲۵ ساعت محتوا آپلود می‌شده که در سال ۲۰۱۵ به ۱۰۰ ساعت محتوا رسیده است.

  نیک‌نفس با اشاره به اینکه  ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت از ۳۲ درصد به ۴۸ درصد رسیده است، بیان کرد: ۴۳ میلیون مشترک اینترنت پرسرعت داشته و ۶۲ میلیون نفر کاربر اینترنت که درواقع ۸۲ درصد مردم را پوشش داده است.

  وی خاطرنشان کرد: در شهرهای تهران، قم و مازندران تعداد اشتراکات اینترنتی بیش از ضریب مردم بوده که درواقع بیش از صددرصد بوده است.

  رئیس مرکز تخصصی تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا کشور بابیان اینکه ارتباط اینترنت در موبایل به ۴ نسل جهش‌یافته است، عنوان کرد: رشد تلفن همراه در سال ۹۴ به ۱۵۰ درصد رسیده است.

  وی با اشاره به اینکه دشمن می‌خواهد با تولید کردن تکنولوژی ما را در زمین خود بازی دهد، بیان کرد: در نسل پنج ارتباطات بنا است با یک گیگابایت سرعت بر روی سیم‌کارت یک دی‌وی‌دی با آن عظمت را در یک دقیقه آپلود کنیم که این کار جلوگیری از آسیب را سخت می‌کند.

  نیک‌نفس بابیان اینکه فضای مجازی سبب می‌شود که آسیب‌ها و جرائم اخلاقی در فضای فیزیکی کمتر شود، تصریح کرد: در سال ۹۰ تاکنون جرائم هرساله دو برابر می‌شود که در سال ۹۵ این رقم به روی ۸۰درصد کاهش داده‌شده اما امسال این رقم باز بیشتر می‌شود و مسبب آن شبکه‌های اجتماعی ازجمله تلگرام است.

  وی عنوان کرد: ۱۱ درصد اپلیکیشن‌هایی که وجود دارد و دانلود می‌شوند به اطلاعات حساس دست پیدا می‌کنند، همچنین بیش از ۹۰ درصد فیلترها محتوای بند الف محتوای مبتذل و مستهجن هستند.

  رئیس مرکز تخصصی تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا کشور با اشاره به اینکه در معرض یک جاسوس ملی قرار داریم، تصریح کرد: با وجوداینکه ۴۷ میلیون کاربر در تلگرام و هفت و نیم میلیون کاربر در ایمیل وجود دارد تمام آن چیزی که دشمنان برای تجزیه‌وتحلیل می‌خواهند به دست می‌آورند.

  وی بابیان اینکه جاسوسی به‌صورت سایبری انجام می‌شود، بیان کرد: ۲۵ درصد آلودگی شبکه‌ای دنیا در ایران است که به اطلاعات می‌پردازد و این نشانگر این است که دشمنان اطلاعات داخلی را خارج می‌کنند.

  دشمنان با رسانه زندگی مسلمانان را مدیریت می‌کنند‌

  کارشناس فضای مجازی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه اصلی‌ترین ابزار در استعمار فرا نو  رسانه است،  گفت: دشمنان به‌واسطه رسانه همه زندگی مسلمانان را مدیریت می‌کنند.

  ‌محسن باقری‌ اظهار داشت: دشمنان مغز و هدف مسلمانان را هدف گرفته‌اند و در صورت تسخیر آن‌ها، ما را با مدیریت تبدیل به نیرویی منفعل خواهند کرد.

  وی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین ابزار در استعمار فرا نو رسانه است، افزود: دشمنان به‌واسطه رسانه همه زندگی مسلمانان را مدیریت می‌کنند.

  کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: دشمن آرام‌آرام مسائل و هدف خود را به مسلمانان وارد می‌کند بنابراین می‌تواند با رسانه که ابزار اصلی حال حاضر آنان است به مسلمانان ضربه بزنند.

  وی بابیان اینکه باید رسانه را بشناسیم و باور کنیم، خاطرنشان کرد: رسانه فقط صرف فضای مجازی نبوده و نیست درواقع همه رسانه‌ها به‌نوعی آسیب‌زا و مخرب هستند.

  باقری بیان کرد: جاسوسی اطلاعات و تحلیل شخصیت، القا تفکر و هدایت افکار ازجمله آسیب‌های مهم در فضای مجازی هستند که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

  وی عنوان کرد: گوگل ۵۴۷ محصول دارد که همه سرویس‌های جاسوسی آن به روی کاربران ایرانی باز است اما سرویس‌هایی که جاسوسی نیست از دسترس کاربران ایرانی خارج است که این نشانگر این است که دشمنان درصدد بر هم ریختن افکار مسلمانان هستند.

  کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه باید به نیروی داخلی تکیه کرد، خاطرنشان کرد: اگر نیروی کار ایرانی را باور داشته باشیم قطعاً می‌توانیم در عرصه فضای مجازی موفق عمل کنیم.

  اخبار مرتبط

  نظرات

  Comments are closed.