رفتن به بالا

اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی قم

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
 • السبت ۸ ذو الحجة ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 10 August
  • سه شنبه 29 ژانویه 2019 - 21:00
  • کد خبر : 13386
  • سیاسی
  • چاپ خبر : شاخص های بهداشتی،درمانی ما قابل قیاس با پیشرفته ترین کشورهای دنیاست
  دکتر ایرانی خواه

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از نظر شاخص های بهداشتی، درمانی قابل قیاس با پیشرفته ترین کشورهای دنیا هستیم

  به گزارش پایگاه خبری شهرکریمه، دکتر ابوالفضل ایرانی خواه در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد گفت در سال های قبل از انقلاب مراکز درمانی که آن روزها مریض خانه نام داشتند آن قدر خدماتشان محدود بود که از ظهر به بعد تعطیل و حضور متخصص در استان قم به صورت محدود قابل تصور بود.

  وی با بیان اینکه ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب در حوزه بهداشت و درمان توانست پیشرفت چشمگیری داشته باشد، تصریح کرد: در سال‌های ۵۶ و ۵۷ کشور ما در جایگاه جهانی از نظر پزشکی و آموزش پزشکی به عنوان یک کشور توسعه نیافته در کنار کشورهایی مانند اتیوپی و پاکستان قرار داشت ولی خوشبختانه امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه سلامت، وضعیت به صورتی است که ما مرجع حضور بسیاری از بیماران از کشورهای مختلف حتی در استان قم هستیم و هیچ بیماری نیازمند مراجعه به کشورهای دیگر نیست.

  وی جراحی پیوند اعضا در ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: این نوع جراحی در جهان بسیار شاخص است و ما این عمل را با موفقیت انجام می‌دهیم و فردی که دچار مرگ مغزی شده و امید به حیات وی وجود ندارد، بسیاری از اعضای آن اعم از قرنیه، کبد، قلب و… به بیمارانی که نیازمند این اعضا هستند پیوند داده می‌شود و با مرگ یک نفر چندین نفر به زندگی برمی‌گردند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: در گذشته از هزار کودکی که زنده از مادر متولد می‌شدند، ۵۰ کودک نمی‌توانستند تولد یک‌سالگی خود را ببینند ولی اکنون از نظر شاخص مرگ مادر و فرزند به رتبه‌های خوبی دست یافتیم و به دنبال این هستیم که در آینده‌ای نزدیک به صدر برسیم. در این راستا باید اذعان کرد که استان قم در سال گذشته یکی از هفت استانی بود که توانست در کاهش میزان مرگ و میر نوزادان برجسته شود.

  وی با اشاره به فعالیت 40 مرکز و پایگاه سلامت در گذشته که اقدام به ارائه واکسیناسیون نوزادان و خدمات اولیه به مادران باردار می کرد، یادآور شد: در حال حاضر تعداد این پایگاه‌ها به 180 مورد رسیده است و خدمات در سطح بالاتری به مردم ارائه می‌شود.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در بخش دیگری از سخنان خود به طلب 200 میلیارد تومانی مراکز درمانی این دانشگاه از بیمه ها اشاره کرد و افزود: 60 درصد این رقم مربوط به تامین اجتماعی است.
  وی یادآور شد: آخرین کارانه پرداخت شده به پزشکان مربوط به شهریور ماه سال گذشته است و امیدواریم که با مساعدت مسؤولان استن از اعتبارات استانی بتوان در این بخش استفاده کرد.

   

  اخبار مرتبط

  نظرات

  Comments are closed.