مدیرحوزه‌های علمیه گفت: دستگاه‌های استکباری با بهره‌گیری از گروه‌های تبلیغاتی و رسانه‌های خود تلاش می‌کنند تا سدی در برابر نشر معارف الهی باشند، یکی از این موارد آل سعود است. به گزارش شهرکریمه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی(ص) که در مجتمع آموزش […]

  مدیرحوزه‌های علمیه گفت: دستگاه‌های استکباری با بهره‌گیری از گروه‌های تبلیغاتی و رسانه‌های خود تلاش می‌کنند تا سدی در برابر نشر معارف الهی باشند، یکی از این موارد آل سعود است.

به گزارش شهرکریمه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی(ص) که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم برگزار شد تصریح کرد: خداوند متعال را شاکریم که بار دیگر دروازه‌های مدرس‌ها و مراکز علمی را به روی ما، طلاب و علاقمندان به علوم اسلامی در جامعه المصطفی(ص) و واحدهای گوناگونآن در جهان گشود و توفیق یافتیم تا در محضر اساتید زانوی ادب نهاده درس علم و معرف بیاموزیم.

وی در ادامه، مسئولیت پذیری را از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان ذکر کرد و اظهار داشت: در قرآن کریم انسان به عنوان موجود مسئول، شناخته شده و آخرین آیه سوره تکاثر نیز قانون عام قرآنی بوده تاکیدات چندگانه را مورد توجه قرار داده، به حق الیقین و عین الیقین اشاره نموده است.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: مسئولیت به عنوان ویژگی انسانی در همه ادیان و مذاهب مورد توجه قرار گرفته، مسئولیت بدون وظیفه و چشم انداز انسانی و اخلاقی متصور نیست، وقتی می گوییم انسان مسئول است، یعنی انسان کمال متصور است و برای رسیدن به آن کمال وظایفی دارد که باید به سمت رو به رشدحرکت نماید.

آیت الله اعرافی مسئولیت‌مندی و مسئولیت داری را از مهم‌ترین فصل‌های آدمی ذکرد کرد و ابراز داشت: اگر انسان دارای توانایی و حق انتخاب بوده راه خیری برای ایشان فراهم باشد، در این صورت مسئولیت، متصور خواهد بود.

رئیس المصطفی با اشاره به این که مسئولیت به معنای پاسخ گویی در برابر چیزی، الگو و مدل واحدی ندارد و تابع مجموعه ای از پیش شرط‌ها است، افزود: این که راه ما به سمت کمال مطلوب چه نوع راهی است و در برابر چه کسی پاسخگو هستیم، افتراق مکاتب را رقم زده است.

وی یادآور شد: مدل و الگو و نظریه مسئولیت در ادیان و دیدگاه‌های مختلف بسیار متفاوت بوده، عناصر اصلی «کمال مطلوب بشری» راه رفتن به سمت کمال و نیز سئوال کننده، سئوال شونده و موضوع سئوال و… متفاوت است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که اصل مسئولیت مندی بشر از ذات انسانی برخاسته است، خاطرنشان کرد: همه ما مسئولین و این مسئولیت در منطق ادیان الهی و اسلام عزیز مشخصاتی دارد.

وی در ادامه به مشخصه‌ها و مؤلفه‌های اصلی مسئولیت در منطق اسلام اشاره نمود و اظهار داشت: سئوال کننده در مسئولیت بشری فوق همه سئوال کننده‌های بشری است که در عالم وجود دارد. در عالم سئوال کننده مطلقی وجود دارد که بر همه عالم سیطره دارد.

آیت الله اعرافی با اشاره به این که وجدان اخلاقی در بسیاری از مکاتب مهمرترین ساحت بشری است که انسان در برابرآن مسئول است، اظهار داشت: طیفی از سئوال گری در عرصه‌های بیرونی و طیف دیگری از سئوال گری در درون آدمی است که همچون فطرت پاک خطاهای آدمی را گوشزد می‌کند.

وی تأکید کرد: در ادیان الهی به ویژه منطقه قرآن تأکید می‌نماید که علاوه بر پرسشگرهای ذکر شده، پرسشگر مهمی است که هیچ گریزی از آن نیست؛ بشر در هیچج قلمرو رفتاری و انگیزشی از تور خداوند متعال نمی‌تواند بیرون رود.

رئیس المصطفی(ص) با اشاره به این که سطح محیط و غالب بر بشر به عنوان سئوال گر، خداوند متعال و دستگاه پرسشگر الهی است، تصریح کرد: در این نظام هوشمند الهی ۱۵ دستگاه کنترل گر آدمی بوده، بشر را زیر زره بین‌های گوناگون قرار داده است. یادآور شد: سئوال کننده اصلی و به کار گیرنده اصلی این نظام هوشمند ذات اقدس الهی است.

وی دومین مؤلفه را حیطه مسئولیت دانست و یادآور شد: در منطقه اسلام نیز موضوع و مورد سئوال نیز شمول‌های زیادی دارد. نظامات حقوقی و اخلاقی تنها بخشی از موضوعات را مورد سئوال قرار می‌دهد، در منطق اسلام، همه آنچه که در عالم به ما سپرده شده و ما به گونه ای در ارتباط با او از آگاهی و اختیار برخورداریم، مورد سئوال است.

عضو شورای عالی حوزه در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، خاطر نشان کرد: نعیم همان چیزی است که خداوند متعال نصیب آدمی نموده و سعه مسئولیت بشر همان چیزی است که خداوند متعال به آدمی اعطا نموده است.

وی با اشاره به این که هدف و مطلوب تصویر شده در اخلاق و فقه و منطق دین است، یادآور شد: مسئولیت ما در برابر نعمت‌ها تابعی از اهمیت نعمت و جایگاه شخص است؛ این مهم مسئولیت آدمی را کم و زیاد می‌کند.

آیت الله اعرافی خطاب به طلاب تأکید کرد: ما و شما که به خاستگاه اسلام و معارف اهل بیت (علیهم اسلام) آمده پای در جای پای بزرگان دین و اولیای الهی نهاده‌ایم، مسئولیت ما را افزایش می‌دهد و هیچ چیزی در عالم ارزشی بالاتر از علم الهی و معارف دینی ندارد.

عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: از شما توقع می‌رود که پرچم نورانی معارف اسلام را در همه عالم به احتراز در آورید. این عنصر علمی الهی و عنصر وظیفه جهانی، دو مؤلفه ای است که مسئولیت شما را بیش از دیگران نموده است.

وی با بیان این که همواره باید مسئولیت‌های الهی خود را مرور نماییم، ابراز داشت: شما از میان عالم برگیزده شده‌اید تا با معارف الهی آشنا شوید، مبادا قدر این نعمت الهی را ندانیم، پهنه نقش آفرینی شما همه عالم و فتح میدان‌های جدید در گسترده جهانی است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: عیار شما به عنوان طلبه المصطفی در عصر انقلاب اسلامی و پیچ تاریخی که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید نموده‌اند، ارزش شما را افزایش نموده، باید قدردان عناصر شریف باشیم؛ پروانه‌های عشق و انسان‌های از دنیا گذشته ای که دل به اندیشه الهی سپرده‌اید، باید قدر جایگاه بالای خود را بدانید.

وی با تأکید بر این که دستگاه‌های استکباری در صدد بستن راه‌های تببین معارف ناب الهی در سراسر عالم هستند، اظهار داشت: با بهره گیری از گروه‌های تبلیغاتی و رسانه‌های خود تلاش می‌کنند تا سدی در برابر نشر معارف الهی باشند. یکی از این موار آل سعود است که تلاش می‌کنند تا سدی در برابر نشر معارف ناب الهی ایجاد نموده، آن را محدود نمایند.

آیت الله اعرافی افزود: سپاه دشمن با به کار گیری همه تکنیک‌ها در میدان رزم و آوردگاه فکری و معرفتی حضور فعالانه ای داشته، انسان‌ها و قدرت‌ها را با پول جذب نموده و عده ای را تهدید می‌کند تا موانعی را پیش روی گفتمان الهی ایجاد نمایند.

وی با بیان این که ما مبشّر سعادت بشر و امت اسلامی هستیم، اظهار داشت: خوب درس خواندن از مهم‌ترین پایه‌های این مسئولیت بوده، مرجعیت علمی المصطفی وابسته به نکاتی است که همه بادی مورد توجه قرار دهند. این که فضای المصطفی(ص) حکیمانه، مجتهدانه و دقیق بوده، با گفتمان انقلاب اسلامی معطر باشد، این از مهم‌ترین اصول فعالیتی ما به شمار می‌رود.