رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ربا خواری را مورد مذمت قرار داد و گفت: روح اسلام با پدیده‌ای به نام ربا و بالا بودن سود بانکی مغایرت دارد.

به گزارش شهر کریمه به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در جلسه درس اخلاق که در دفتر مقام معظم رهبری در قم برگزار شد، بالا بودن سود بانکی در کشور را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: روح اسلام با پدیده‌ای به نام ربا و بالا بودن سود بانکی مغایرت دارد.

وی افزود: در عقب‌مانده‌ترین کشورهای دنیا نرخ سود بانکی کمتر از این‌ها است، حتی گاهی برخی کشورها سود بانکی منفی دارند، و مبلغی را نیز به بانک‌ها می‌پردازند، این درحالی است در نظام جمهوری اسلامی عملاً نرخ سود بانکی ۳۰ درصد تمام می‌شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ربا خواری را مورد مذمت قرار داد و گفت: عده‌ای معتقد به عدم توانایی برای اداره جامعه با احکام اسلامی بوده و معتقد هستند که به جز پیامبر و ائمه معصومین بقیه مسائل به درد امروز نمی‌خورد.

وی یکی از ریشه‌های ربا را آموزه‌های اقتصادی دانشگاه‌های غربی دانست و تصریح کرد: این مسائل نمونه‌ای از نفوذ فرهنگ غرب و کفر در فرهنگ کشورهای اسلامی است و نباید صداوسیما و روزنامه‌ها به این گونه مسائل دامن بزنند.

آیت الله مصباح یزدی حکومت امام علی(ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت: جای تعجب است که عده‌ای در نظام اسلامی می‌گویند مشروعیت حکومت امام علی(ع) بر مبنای رأی مردم بوده است.

وی به نامه امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر اشاره و خاطرنشان کرد: در اینجا تأکید شده که امام علی(ع) هرگز به خاطر رأی مردم به خلافت نرسیده است.