کاندیدای دوره ششم شورای اسلامی شهر قم، ادامه تملکات پروژه های شهری و احداث پارکینگ در هسته مرکزی شهر دو اولویت مهم دوره ششم شورای اسلامی قم برشمرد.

به گزارش شهرکریمه حسن طلایی عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر مقدس قم، با اشاره به جایگاه ملی و بین المللی  شهر قم اظهار داشت: قم به دلیل وجود بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت علیهم السلام،  مسجد جمکران، حوزه های علمیه و همچنین وجود ۳۰۰ امامزاده واجب التعظیم و از سویی دیگر محور مواصلاتی بودن ۱۷ استان که سالانه میزبان ۲۰ میلیون زائر و مسافر است؛ از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی عنوان کرد: با توجه به این شرایط و جایگاه ممتاز شهر مقدس قم، موضوع گردشگری مذهبی می بایست به صورت ویژه مورد توجه باشد و در این راستا ضرورت دارد تا شرایط را برای ورود سرمایه گذاران برای احداث واحدهای اقامتی و هتل های بزرگ و چند ستاره و حمایت از آنان فراهم شود.

طلایی ابراز داشت: خوشبختانه در سالهای اخیر اقدامات خوبی در زمینه احداث هتل در قم صورت گرفته و هم اکنون هتل پنج ستارهای با زیربنای ۹ هزار متر مربع در بلوار پیامبر اعظم در حال احداث است که طبق برنامه ریزی انجام شده از سوی پیمانکار قرار است در  طی دو سال آینده به اتمام رسد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم به موضوع گردشگری سلامت نیز اشاره کرد و افزود: قم در این زمینه پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی دارد و با توجه به نزدیکی کشورهای اسلامی همچون عراق، افغانستان، پاکستان و سوریه به کشورمان، شهر قم می تواند هم به عنوان مقصد زیارتی و هم به عنوان مکانی برای پیگیری مسائل درمانی زائران شناخته شود و این امر در نهایت موجب ایجاد درآمدهای پایداری برای شهر می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شورای آینده شهر قم باید مواردی همچون تملکات پروژه های مهم را ادامه داده و به سرانجام برساند افزود: آزاد سازی مسیر فاز پنجم پروژه عماریاسر تا میدان سپاه، پروژه بلوار جمهوری، تملک باقی مانده منازل در پارکینگ شرقی حرم مطهر و تملکات مربوط به میدان شهید مطهری از جمله مواردی است که شورای اسلامی دوره ششم شهر قم باید آن را ادامه دهد.

کاندیدای دوره ششم شورای اسلامی شهر قم گفت: موضوع تعیین تکلیف ۲۵ درصد تجاری منطقه پردیسان از سوی وزارت راه و شهرسازی نیز باید پیگیری شود که متاسفانه دولت و وزارت راه و شهرسازی در این دوره همکاری لازم را با شورای شهر و مدیریت شهری نداشته است .

وی عنوان کرد: یکی از چالش های مهم شهر قم بحث کمبود پارکینگ در سطح شهر و هسته مرکزی است که علارغم تلاش های صورت گرفته در دوره پنجم شورا ، اما این مشکل همچنان باقی است.

عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر مقدس قم،  با تاکید بر اینکه باید نگاه ویژه ای به احیای بافت فرسوده و تاریخی شهر قم داشته باشیم افزود: در این راستا باید مشوق های لازم برای شهروندان و سرمایه گذاران درنظر گرفته شود که اقدامات صورت گرفته در این زمینه مناسب نبوده و باید این برنامه ها افزایش یابد‌.

وی با تاکید بر اینکه توزیع عادلانه منابع مالی در مناطق مختلف شهر اهمیت دارد افرود: ممکن است برخی از مناطق شهری، دارای درآمدهای خوبی باشند و برخی دیگر، از درآمدهای شهری کمتری برخوردار باشند که این نگاه توزیع عادلانه؛ باید در تمامی مناطق شهر حاکم باشد تا شاهد توسعه متوازن شهر باشیم‌.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم ابراز داشت: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر قم در زمینه آسفالت معابر و خیابان ها کار بزرگی صورت گرفت و دویست هزار تن آسفالت در سطح شهر قم انجام شد و از سویی دیگر در راستای احداث تقاطع ها و خیابان ها نیز اقدامات خوبی انجام پذیرفت.

وی ادامه داد: نظارت مستمر و اتمام پروژه های نیمه تمام باید اولویت کاری شورای آینده باشد تا پروژه های تعریف شده بر اساس زمانبندی صورت گرفته به مرحله بهره برداری رسد.

کاندیدای دوره ششم شورای اسلامی شهر قم،  با تاکید بر پیگیری لایحه مدیریت یکپارچه شهری و روستایی ابراز داشت: شورای شهر وظایف و اختیارات محدودی دارد و به نظر می رسد در صورت تصویب این لایحه؛ شوراهای شهر و شهرداری ها، ایزارها، امکانات و قدرت لازم برای مدیریت بهتر شهر را خواهند داشت.

طلایی بیان داشت: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر قم تلاش شده تا برای انتخاب پیمانکاران و چگونگی احداث پروژه ها ابعاد مختلف حقوقی مورد بررسی همه جانبه و دقیق قرار گیرد که همین امر موجب شده که در این دوره هیچ پروژه ای نیمه کاره و رها شده ای نداشته باشیم؛ البته هم اکنون سه پروژه مونوریل، پروژه شهید کاظمی و پروژه سامان سازان به دلایل حقوقی بلاتکلیف است که بخش بسیاری از آن در اختیار شورا نیست.