مراجع عظام تقلید با صدور پیام‌هایی ضمن تسلیت حادثه دردناک آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، خواستار جبران‌ خسارت‌های وارده و پیشگیری از تکرار اینگونه‌ حوادث در کشور شدند. به گزارش شهرکریمه آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم از وقوع حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان تجاری پلاسکو ابراز […]

مراجع عظام تقلید با صدور پیام‌هایی ضمن تسلیت حادثه دردناک آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، خواستار جبران‌ خسارت‌های وارده و پیشگیری از تکرار اینگونه‌ حوادث در کشور شدند.

به گزارش شهرکریمه آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم از وقوع حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان تجاری پلاسکو ابراز تأسف کرد و ضمن همدردی با بازماندگان قربانیان، این حادثه به آن‌ها تسلیت گفت.

وی ادامه داد: به همه افرادی که در این حادثه به آن‌ها صدمه وارد شد، از جمله بازماندگان شهدا و مجروحین حادثه ساختمان پلاسکو تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند می‌خواهم که مشکلات این افراد را حل کند، این حادثه، یک حادثه دردناک بود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در حادثه ساختمان پلاسکو شماری از آتش نشانان جان برکف جان خود را از دست دادند، عده ای هم در این حادثه مجروح شدند و سرمایه‌های زیادی هم در این میان از بین رفت.

آیت‌الله مکارم شیرازی جبران خسارت حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو را ضروری دانست و افزود: مسؤولان در کنار اینکه با بازماندگان این حادثه همدردی می‌کنند، به فکر جبران خسارت حادثه دیدگان هم باشند.

وی ادامه داد: حادثه ساختمان پلاسکو در نوع خود بی سابقه یا کم سابقه بود، شنیده شده است که کپسول‌های آتش نشانی در این ساختمان خالی بود، این در حالی است که بی احتیاطی به هیچ وجه درست نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: مسؤولان باید تمهیدات مناسبی بیاندیشند تا از وقوع چنین حوادثی در ساختمان‌های مشابه ساختمان پلاسکو جلوگیری کنند، در این راستا باید مکان‌های غیرقابل استفاده تخریب و بافت‌های فرسوده هم بازسازی شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان سخنان خود به همراه حاضران برای شادی روح جان باختگان و شفای عاجل مجروحان حادثه ساختمان پلاسکو، سوره حمد را قرائت کرد.

*حادثه دلخراش پلاسکو بر قلب همگان سنگینی می‌کند

آیت‌الله سیدموسی شبیری زنجانی نیز در پیامی به مناسبت حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو تصریح کرده است: حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو که در آن گروهی از بهترین فرزندان این مرز و بوم جان خویش را از دست دادند بر قلب همگان سنگینی می‌کند.

در ادامه این پیام آمده است: اینجانب این مصیبت دردناک را به محضر  شریف امام عصر عجل الله تعالی فرجه و ملت صبور ایران به ویژه خانواده‌های داغدار و خانواده بزرگ فداکار و جان بر کف آتش نشان تسلیت گفته از درگاه احدیت برای جان باختگان علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل خواستارم.

در پایان این پیام خاطرنشان شده است: مرگ مسیری است که هیچ کس را از پیمودن آن گریزی نیست و خوشا به آنان که با چنین رشادت و شجاعتی این مسیر را پیمودند و چنین سرانجام غبطه انگیزی را برای خود رقم زدند.

از پیامبر خاتم «صلی الله علیه و آله» روایت شده است: «مَن رَدَّ عَن قَومٍ مِنَ المُسلِمینَ عادِیهَ ماءٍ أو نارٍ وَجَبَت لَهُ الجَنَّهُ». (کافی ج2 ص 164، ج5 ص 55) و بر طبق روایتی دیگر از آن حضرت این شخص پاداش شهید دارد.

*اجر شهید نصیب آتش نشانان حادثه پلاسکو خواهد شد

آیت‌الله حسین نوری همدانی هم ضمن تسلیت این حادثه ناگوار در پیامی گفت: حادثه دردناک آتش سوزی یکی از ساختمان‌های تهران و جان باختن عده‌ای از هموطنان موجب تأسف عمیق اینجانب شد.

در ادامه پیام این مرجع تقلید آمده است: بی تردید به پاس خدمات و زحمات و مجاهدت‌های این عزیزان اجر شهید نصیبشان خواهد شد. اینجانب ضمن تسلیت و طلب صبر جمیل برای خانواده داغدار درگذشتگان، آرزوی سلامتی و شفای عاجل مصدومان این حادثه را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

*دلاوری‌های آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو در ذهن ملت باقی ‌می‌ماند

آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی نیز با صدور پیامی با تاکید بر اینکه ضایعه اسفناک حادثه پلاسکو موجب جریحه‌دار شدن قلب ملت شریف ایران و اینجانب و همه دلسوزان شد اظهار کرد: رشادت و دلاوری آتش‌نشانانی که برای نجات جان هموطنان خود دل به آتش زده و در این راه سختی‌ها را تحمل کرده و برخی نیز در راه آن جان خود را از دست داده‌اند، در ذهن ملت ایران باقی خواهد ماند.

در ادامه پیام این مرجع تقلید تصریح شده است: تصور غصه‌ها و دردهایی که خانواده عزیزان آتش‌نشان که جان خود را از دست داده‌اند برای اینجانب ناراحت کننده و سخت است، لکن همه ما باید در راه مشیت الهی تسلیم بوده و به فضل پروردگار امیدوار باشیم.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: امید است که با فضل الهی و تلاش مسوولین محترم کشوری و همیاری همه دست‌اندرکاران شاهد این حوادث ناگوار در آینده نباشیم.

اینجانب با امید به رحمت واسعه الهی تردید ندارم که جان باختگان این حادثه غریق رحمت الهی هستند و به مادران و همسران بازمانده این افراد تسلیت گفته و صبر و اجر جزیل را برای آنان مسئلت می‌کنم.