رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: جامعه المصطفی تحمیل مذهبی و شیعه سازی و سنی سازی را قبول نداشته و تأکید دارد که تمام امت اسلام باید اهل بیت(ع) را به عنوان خاندان نبی معظم اسلام(ص) بشناسند.

 به گزارش شهرکریمه به نقل از روابط عمومی جامعه المصطفی، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار با عبدالوهاب ویدراغو از شیوخ تیجانیه بورکینافسو اظهار کرد: امیدوارم این سفرها خیرات و برکات فراوانی را برای جهان اسلام به دنبال داشته باشد.

وی ضمن تأکید بر جایگاه آفریقا در فعالیت‌های جامعه المصطفی تصریح کرد: با وجود فاصله‌های زیاد جغرافیایی میان ایران و قاره آفریقا، علاقه زیادی میان ایرانیان و ملت‌های این سرزمین وجود دارد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: قاره آفریقا در آینده جهان، نقشی به مراتب بیشتر از امروز خواهد داشت و اسلام در آفریقا روز به روز قوی‌تر و مستحکم‌تر خواهد بود.

مدیر حوزه‌های علمیه به تأثیر مردمان آفریقا در گسترش اسلام ناب در سراسر جهان اشاره و ابراز کرد: قاره آفریقا در راهبردهای فرهنگی ایران و جامعه المصطفی از جایگاهی بسیار مهم برخوردار است.

وی با بیان اینکه جامعه المصطفی در بسیاری از کشورهای آفریقایی، مراکز و موسسات علمی- پژوهشی مختلفی را راه‌اندازی کرده است، خاطرنشان کرد: جامعه المصطفی در فعالیت‌های خود، نگاهی فرا مذهبی داشته، به صورت همزمان از تمام مذاهب اسلامی پذیرش کرده و مبانی دینی را بر اساس مبانی فقهی مخاطبان مذاهب مختلف اسلامی ارائه می‌کند.

اعرافی در ادامه به نمونه‌ای مراکز تقریبی جامعه المصطفی در گستره جهانی اشاره کرد و افزود: دانشگاه اسلامی غنا، تنها نمونه‌ای از مراکز علمی آموزشی جامعه المصطفی است که شیعیان، برادران اهل سنت و حتی غیر مسلمانان در کنار هم در حال تحصیل هستند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: نمایندگی جامعه المصطفی در گرگان، مجموعه ای است که در آن دانش پژوهانی از کشورهای مختلف اسلامی حضور به هم رسانده، در کنار یکدیگر مبانی اسلامی را بر اساس فقه مذاهب خویش فرا می‌گیرند.

وی با تأکید بر اینکه معارف اهل بیت(ع) پاسخگوی تمام نیازهای جهانی است، اظهار کرد: جامعه المصطفی تحمیل مذهبی و شیعه سازی و سنی سازی را قبول نداشته و تأکید دارد که تمام امت اسلام باید اهل بیت(ع) را به عنوان خاندان نبی معظم اسلام(ص) بشناسند.

آیت الله اعرافی توجه به مسائل عرفانی، معنوی و اخلاقی در حوزه‌های مختلف نظری و عملی را مهمترین ظرفیت‌های مراکز شهر مقدس قم عنوان کرد و یادآور شد: در معارف اهل بیت(ع) مسائل عرفانی و معنوی در اوج قرار دارد و همانند آن را در جای دیگری نمی‌توان یافت.  مجموعه دعاها و مناجات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مهمترین ذخایر عرفان و معنویت برای همه بشریت است.

رئیس جامعه المصطفی با تأکید بر اینکه معارف مهم عرفانی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در هیچ جای عالم نمی‌توان یافت، خاطرنشان کرد: دعای کمیل، مناجات خمسه عشر و دعای ابو حمزه ثمالی، زیباترین جلوه‌های راز و نیاز با خداوند و تعالی به سمت پروردگار است.

آیت الله اعرافی با بیان این که عبادت در نگاه اهل بیت(ع)، با تمسک به عشق الهی مهم شمرده می‌شود، تصریح کرد: رویکرد عرفانی اهل بیت عطمت و طهارت(ع) از مهمترین تأکیدات جامعه المصطفی العالمیه به شمار می‌رود.

وی ذخائر و میراث اهل بیت(ع) را متعلق به تمام بشریت دانست و یادآور شد: جامعه المصطفی خود را متولی عرضه اندیشه‌های متعالی اسلامی به تمام جهانیان می‌داند.

مدیر حوزه‌های علمیه ضمن تأکید بر اینکه فکر بشر باید بر تمام فلسفه‌های عقلی استوار باشد، اظهار کرد: هیچ جای جهان نمی‌توان به اندازه شهر مقدس قم، عمق فلسفی و معارف عقلی اندیشه‌های اسلامی را مشاهده کرد.

اعرافی عدالت اجتماعی و اقتصادی در عالم را از مهمترین وظایف بشریت عنوان کرد و گفت: مایه ننگ بشریت است که یک هفتم جامعه جهانی در عصر کنونی در گرسنگی و سوء تغذیه قرار داشته باشد.

رئیس جامعه المصطفی خاطرنشان کرد: جولان انواع تبعیض‌ها، ظلم‌ها و ستم‌ها در دنیای کنونی، باید با اتحاد و همفکری تمام جهانیان خاتمه یافته و به سمت ترسیم جامعه ای متعالی قدم برداریم.

وی افزود: دین مبین اسلام در عین عرفانی، اخلاقی و معنوی بودن، دینی اجتماعی و سیاسی است؛ باید نسبت به مقوله‌های اجتماعی و سیاسی آموزه‌های دینی احساس مسئولیت روز افزون تری داشته باشیم.

رئیس جامعه المصطفی به تحریم‌های ایران در سال‌های اخیر اشاره و اظهار کرد: ایرانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در تحریم قرار دارد، به پیشرفت‌های قابل توجهی در عرصه‌های مختلف تکنولوژیکی دست یافته است.

آیت الله اعرافی در پایان با اشاره به اینکه از قاره آفریقا علما و فضلای ارزشمندی از پیروان مختلف اسلامی تربیت شده است، اظهار کرد: جامعه المصطفی نهادی متعلق به تمام مسلمانان بوده، خود را در کنار مردم آفریقا می‌داند و ضمن تأکید بر وحدت کشورها، همواره بر همکاری و تعامل مذاهب برای مقابله با ظلم و دوری از افراط تصریح دارد.