قم- امام جمعه قم گفت: در آغاز قرن جدید ایران اسلامی در مسیر پیشرفت قرار دارد و بر مشکلات پیش رو فائق می‌آید و به سمت تمدن سازی بزرگ حرکت خواهد کرد.



به گزارش خبرنگار شهرکریمه، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد اظهار داشت: یاد و خاطره عالمان و بزرگان دین که اخیراً از دنیا رفتند را گرامی می‌داریم و برای تمامی هموطنانی که سال گذشته از دنیا رفتند آرزوی مغفرت الهی داریم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تقدیر از برگزاری باشکوه مراسم جشن‌های نیمه شعبان اظهار داشت: از تمام کسانی که در برپایی جشن‌های نیمه شعبان تلاش کردند باید تقدیر کرد.

امام‌جمعه قم با اشاره به شعار سال جدید ابراز داشت: تولید دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است و اقتصاد و سایر عرصه‌ها باید بر اساس مبانی علمی باشد که در این راستا در کشور گام‌هایی برداشته شده اما کافی نیست.

خطیب جمعه قم بیان داشت: مراکز رشد، پارک‌های علمی و فناوری و مراکز علمی بسیاری در کشور در حال فعالیت هستند که البته این تعداد کافی نیست و صنعت و فناوری‌های ما باید دانش بنیان باشند و اشتغال نیز با استفاده از این ظرفیت می‌بایست افزایش یابد.

وی افزود: مفهوم کلیدی شعار سال باید تحلیل علمی شود و برنامه ریزی هایی می‌بایست برای آن در دراز مدت داشته باشیم.

آیت الله اعرافی عنوان داشت: حفظ استعدادها و نخبگان در کشور باید مورد توجه قرار گیرد و نباید شرایطی را فراهم کرد که آنها به خارج از کشور بروند هرچند که مهاجرت برای تحصیل علم و پیشرفت مانعی ندارد و امیدواریم نخبگان بتوانند با تلاش‌های خود اقتدار علمی را برای کشور رقم بزنم.

خطیب جمعه قم ابراز داشت: مجلس شورای اسلامی و دولت و همچنین نهادهای مختلف می‌بایست تحلیل درستی از شعار امسال داشته باشند و برنامه ریزی های خوبی برای تحقق این شعار صورت دهند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های خود با اشاره به ورود به قرن جدید اظهار داشت: در قرن گذشته شاهد اتفاقات بسیار زیادی بودیم، هرچند که پیشرفت‌های علمی و فناوری شتاب خوبی داشته است اما بسیاری از کشورها دچار جنگ شدند و خون انسان‌های بسیاری بر زمین ریخته شد.

وی بیان داشت: آمریکا قرن گذشته در یکصد جنگ مشارکت داشته و اشغال و غارتگری از حوادث ناگوار این قرن بود.

آیت الله اعرافی بیان داشت: پیروزی‌های ملت ایران در قرن گذشته کم نبود و بعد از مدت‌ها ملت ایران روی پای خود ایستاد و در دفاع مقدس نیز به پیروزی رسید در حالی که بحرین را در همین قرن از دست دادیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: امروز نیز شاهد پیروزی ملت ایران در منطقه و تاب آوری در برابر تحریم‌ها و پیشرفت‌های شگرف در مسائل مختلف هستیم.

وی عنوان کرد: سرچشمه تمامی این پیروزی‌ها شهر قم است و قم از هر فساد و تباهی باید صیانت شود چرا که قم پرچمدار دینداری و نماد سلامت، پاکی، علم و دانش است که از این امر باید صیانت کرد.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: در آغاز قرن جدید باید مشکلات کشور را شناسایی کرد و سلامت نظام اداری باید حفظ شود و از سویی ارزش‌های الهی در کشور محفوظ بماند.

وی عنوان کرد: دنیا بداند در آغاز قرن جدید ایران اسلامی در مسیر پیشرفت قرار دارد و بر مشکلات پیش رو فائق می‌آید و به سمت تمدن سازی بزرگ حرکت خواهد کرد و هر کجا زورگویی باشد در برابر آن خواهد ایستاد.

خطیب جمعه قم بیان داشت: ملت ایران و نیروهای مسلح مقتدر از کشور حراست خواهند کرد و اگر پایگاه‌های جاسوسی در منطقه علیه ایران فعالیت کنند همانند آنچه در اربیل گذشت آن را ویران خواهند.



منبع