شهرکریمه، یادداشت میهمان- احمد بنافی: معاونان سیاسی وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان)، نمایندگانی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه گذشته پس از پایان نشست چندجانبه خود در ریاض با صدور بیانیه‌ای مشترک، ایران را به انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه […]


شهرکریمه، یادداشت میهمان- احمد بنافی: معاونان سیاسی وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان)، نمایندگانی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه گذشته پس از پایان نشست چندجانبه خود در ریاض با صدور بیانیه‌ای مشترک، ایران را به انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه متهم کرده و مدعی شدند که اعضای شورای همکاری خلیج فارس در راستای تنش‌زدایی و ترویج دیپلماسی در منطقه گام برداشته‌اند!

در این خصوص گفتنی‌هایی وجود دارد:

۱- این عادت غرب است که برای منفعت طلبی در حوزه مسائل بین‌المللی و ارتقا توان چانه‌زنی و همچنین پشتیبانی از دیپلماسی، اجماع متحدان خود را ایجاد کرده و آنان را به میدان می‌آورند. لذا این بیانیه به همین منظور بوده و صرفاً اقدامی برای ارتقا توان چانه‌زنی آنان در مذاکرات ۴+۱ با جمهوری اسلامی در ۸ آذر ماه است.

۲- نکته در خور تأمل این است که در این بیانیه بر ضرورت تشدید تلاش‌های دیپلماتیک منطقه‌ای برای تقویت روابط صلح آمیز در منطقه تاکید کرده‌اند و همچنین در آن تصریح شده است که بازگشت به برجام می‌تواند زمینه را برای تلاش‌های دیپلماتیک فراگیر مهیا کند. این بخش از بیانیه ناخودآگاه بخش نامرئی اهداف آمریکائی‌ها را که در پس تلاش‌های دیپلماتیک با متحدان منطقه‌ای و برخی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دنبال می‌کنند را آشکار می‌سازد. جای تردید نمی‌گذارد که آمریکائی‌ها در ازای جلب رضایت آنان، تعریف خود از احیای مجدد برجام را توسعه داده و منوط به مذاکرات تکمیلی بویژه در حوزه منطقه‌ای کرده‌اند.

۳-  این بیانیه در کنار درخواست فرانسه در روز پنجشنبه از شورای حکام سازمان بین المللی انرژی اتمی که خواسته شده در نشست هفته آینده خود ( ۲۴نوامبر/ چهارم آذر ماه) پیام نیرومندی را برای ایران بفرستد و همچنین تحریم ‌های جدید آمریکا بر علیه ۶ فرد و یک نهاد ایرانی به بهانه واهی مداخله در انتخابات۲۰۲۰ آمریکا، نمی‌تواند اتفاقی بوده و هر کدام بخشی از پازل طراحی شده طرف مقابل برای ایجاد فشار روانی علیه ایران و همزمان ارسال پیام تهدید و انعکاس تصویری از وضعیتی است که می‌تواند در صورت شکست مذاکرات و عدم پذیرش درخواست طرف‌های بدعهد، بر ایران مترتب گردد، بوده باشد.

 تقریبا یک موضوع واضح شده است؛ اینکه آمریکائی‌ها احیا برجام را مقدمه گام‌های بعدی خود می‌دانند. برای آنها احیا برجام یک مرحله مقدماتی برای کشاندن ایران به یک محیط بزرگتری است که در آن همه حوزه‌های اساسی در رقابت راهبردی میان طرفین را در بر گیرد. راه علاج قرار نگرفتن در این بازی این است که، تیم دیپلماتیک جمهوری اسلامی مطابق دستور مذاکره عمل کرده و این معرکه‌گیری‌ها آنان را منفعل نکند؛ چراکه این احتمال وجود دارد که روند فشارها به خصوص از حیث سیاسی در آستانه مذاکرات در روزهای آتی بر ایران افزایش یابد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدمنبع