عضو کمیسیون هسته ای مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه سانتریفیوژها می‌توانستند ۶ تن غنی‌سازی کنند اما با اجرای برجام سقف اورانیوم غنی‌سازی شده فقط ۳۰۰ کیلوگرم مجاز دانسته‌اند که در حقیقت با این کار سانتریفیوژهای ما باید خالی بچرخد و غنی‌سازی نکند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو با شهر کریمه، با اشاره به اینکه با اجرای برجام غنی‌سازی انجام نمی‌شود، اظهار داشت: سانتریفیوژهای آی آر ۸ فقط غنی‌سازی را حفظ می‌کنند.

وی افزود: با اجرای برجام ۱۹ هزار سانتریفیوژ به ۵ هزار و ۶۰ عدد رسیده که همه این ۵ هزار و ۶۰ سانتریفیوژ، نمی‌تواند به صورت مستمر غنی‌سازی انجام دهد.

عضو کمیسیون هسته‌ای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه این سانتریفیوژها آی آر وان هستند و ماشین غنی‌سازی آی آر وان در سال می‌تواند یک کیلو و ۲۰۰ گرم می‌تواند غنی‌سازی کند به همین دلیل سانتریفیوژها می‌توانند ۶ تن غنی‌سازی کنند.

وی بابیان اینکه سقف غنی‌سازی بسیار کم شده است، ابراز کرد: با توجه به اینکه سانتریفیوژها می‌توانستند ۶ تن غنی‌سازی کنند اما با اجرای برجام سقف اورانیوم غنی‌سازی شده فقط ۳۰۰ کیلوگرم مجاز دانسته‌اند که در حقیقت با این کار سانتریفیوژهای ما باید خالی بچرخد و غنی‌سازی نکند.

ذوالنور تصریح کرد: با اجرای برجام ۲ هزار و ۷۰۰ سانتریفیوژ در فردو را به هزار و ۴۴ عدد رساندیم که در حقیقت باید نصف این سانتریفیوژها خاموش و نصف دیگر روشن باشد و به آن نصف دیگر هم که روشن بوده نمی‌توانیم گاز تزریق کنیم بنابراین وقتی رئیس‌جمهوری بیان می‌کند که ما وعده کردیم هم صنعت بچرخد و هم سانتریفیوژها این‌طور نبوده بلکه می‌تواند یک فریب باشد.

وی عنوان کرد: هنگامی‌که سانتریفیوژها خاموش شوند در حقیقت نصف آن‌ها کرش یا از بین می‌رود و اگر آن‌هایی هم که نگهداری می‌کنیم چند سال بمانند دچار فرسایش شده و قابل‌استفاده نمی‌شود به‌نوعی بساط سانتریفیوژها برچیده شده و مجاز به غنی‌سازی آن تعداد محدودی هم که وجود دارد یعنی همان ۳۰۰ کیلوگرم ، نیستیم.