مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: در سال جاری قرار است اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیون تومان برای ساخت جاده این منطقه تخصیص داده شود. عیسی رضایی، با اشاره به  جاذبه طبیعی گردشگری استان قم، اظهار داشت: این جاذبه طبیعی و گردشگری سال‌ها تنها به استفاده معدنی و برداشت نمک از آن منحصر شده […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: در سال جاری قرار است اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیون تومان برای ساخت جاده این منطقه تخصیص داده شود.

عیسی رضایی، با اشاره به  جاذبه طبیعی گردشگری استان قم، اظهار داشت: این جاذبه طبیعی و گردشگری سال‌ها تنها به استفاده معدنی و برداشت نمک از آن منحصر شده بود اما با  تصمیم صنعت و معدن و میراث فرهنگی قرار است به یک سایت گردشگری تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم افزود: کوه نمک یک جاذبه طبیعی است که در 15 کیلومتری قم در مسیر جاده جعفریه به ساوه و پشت منطقه دام شهر واقع‌شده است  و کارشناسان محیط‌زیست عمر آن را 6 میلیون سال تخمین می‌زنند.

وی با تأکید بر پتانسیل گردشگری بسیار ویژه این جاذبه طبیعی، بیان کرد: پیشنهاد طرح ژئوتوریسم گنبد نمکی به شورای معادن ارسال‌شده است که با تصویب این شورا این منطقه تغییر کاربری داده و به سایت گردشگری تبدیل خواهد شد.

رضایی با اشاره به اینکه برخی این کوه را بزرگ‌ترین کوه نمک متقارن جهان می‌نامند، افزود:  قدمت بالای این گنبد آن را به منطقه زمین‌شناختی ویژه‌ای تبدیل کرده است. مارن قرمز، لایه‌های گچ و نمک مارن که خردشده‌اند سطح این  گنبد را که است تشکیل داده‌اند که 5 تا 18 متر ضخامت دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم تصریح کرد: تپه‌ماهورهایی که در این منطقه به وجود آمده‌اند جاذبه بصری بسیار زیبایی را ایجاد کرده‌اند علاوه بر زیبایی‌های طبیعی به دلیل خاصیت آرامش بخشی نمک می‌تواند مورد استقبال ویژه مردم قرار بگیرد.

وی  با اشاره به نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها به‌منظور استفاده از ظرفیت گردشگری این منطقه ، بیان کرد:در سال جاری قرار است اعتباری بالغ‌بر 700 میلیون تومان برای ساخت جاده این منطقه تخصیص داده شود.

رضایی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران برای اجرای سایت گردشگری در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود:سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌تواند در اطراف این منطقه یک سری تأسیسات گردشگری مانند کمپ طبیعت‌گردی، رستوران و مجتمع تفریحی و امکاناتی به‌منظور بازی‌های کویری ایجاد کند  اما باید نظارت‌ها به‌گونه‌ای باشد که هیچ‌گونه دخل و تصرفی در طبیعت خود کوه صورت نگیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم از برنامه برای ثبت ملی این اثر خبر داد و تأکید کرد: با راه‌اندازی  سایت گردشگری در این منطقه می‌توان سالانه میزبان گردشگران خارجی بسیاری بود که برای بهره‌مندی از خاصیت آرامش بخشی و درمانی نمک و مشاهده میراثی 6 میلیون ساله راهی قم می‌شوند.

منبع: تسنیم