کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، گفت: حرکت شهرداری ها به سمت هوشمند سازی ارائه خدمات مختلف، امری مهم و اجتناب ناپذیر است و در این راستا می بایست برنامه جامع هوشمندسازی خدمات شهری را تدوین کرد.

به گزارش شهرکریمه ماشاالله سعادتمند، کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: بنده در سال ۹۲ وارد مباحث شورایی شدم و در هشت سال گذشته در عالی ترین سطح شورایی استان و کشور؛ یعنی شورای عالی استانها و شورای استان حضور داشته و به قوانین شورا آشنایی و اشراف کامل دارم.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، افزود: لوایح و طرح های مختلف و مورد نیاز حرکت شوراها را در گذشته پیگیری کردیم و امروز نیز موارد مختلفی در دستور کار داریم و تلاش می شود تا زمینه های اجرایی شدن آنها در شهر مقدس قم فراهم شود.

وی ادامه داد: تصور می کنم در صورت ورود به شورای ششم اقداماتی در زمینه تقویت جایگاه شورا در قوانین کشوری و نیز مانع زدایی از حرکت شوراها در سطح استان، شهرستان و حتی بخش ها با همکاری سایر اعضای شورا انجام دهم تا مدیران استان نظرات شورا را در عرصه های مختلف لحاظ و در تصمیم گیری ها از این تجربیات استفاده کنند.

سعادتمند با بیان اینکه یکی از اولویت های مهم آینده شورای اسلامی شهر قم ، موضوع هوشمند سازی ارائه خدمات توسط شهرداری است عنوان کرد: با توجه به مقتضیات زمان، حرکت شهرداری ها به سمت هوشمند سازی ارائه خدمات مختلف، امری مهم و اجتناب ناپذیر است و می بایست برنامه جامع هوشمندسازی شهری را تدوین کرد چرا که این امر موجب گره گشایی از کار مردم خواهد شد.

وی اضافه کرد: شهرداری با ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان، هم از مراجعات غیرضروری مردم به شهرداری ها جلوگیری می کند و در عین حال با تکریم ارباب رجوع، افزایش رضایتمندی مردم حاصل خواهد شد و با کاهش ترددها و مسافرت های شهری، شاهد کاهش آلودگی هوا نیز خواهیم بود.

 

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به مزیت های دیگر هوشمندسازی خدمات ادامه داد: برخی از آسیب ها و مفاسد اداری نیز با ارائه خدمات هوشمند، برطرف خواهد شد و مدیریت هوشمند در واقع شفافیت را برای شهروندان به ارمغان خواهد آورد.

وی گفت: مردم باید در جریان تصمیم گیری های شورای اسلامی شهر و همچنین مدیریت شهری باشند و با وسایل ارتباط جمعی که در اختیار دارند از جمله تلفن های همراه هوشمند، می بایست در جریان کلیه اطلاعات مجموعه مدیریت شهری قرار گیرند.

سعادتمند، در خصوص مشکلات و آسیب های شهری نیز بیان داشت: در عرصه های مختلف در شهر قم مشکلاتی وجود دارد، اما در هر اقدامی که شورا و مدیریت شهری قرار است در شهر انجام دهد؛ نیازمند منابع مالی و اعتبارات است که این منابع درآمدی باید توسط شهرداری تامین شود تا اقداماتی در حوزه های خدمات شهری و عمرانی صورت گیرد.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند محلی برای درآمد پایدار شهرداری باشد که این امر می بایست مورد پیگیری قرار گیرد چرا که مبلغ آن قابل توجه است.

وی افزود: متاسفانه دولت ها در سالهای گذشته به این منابع دست درازی کرده و به بهانه های مختلف بخش هایی از این درآمدپایدار را به حساب دستگاه های مختلف واریز می‌کنند و حق مدیریت شهری داده نمی شود که باید پیگیری هایی لازم در این زمینه صورت گیرد تا این مبالغ به شهرداری ها به نیابت از شهروندان داده شود تا ادائه خدمات شهری افزایش یابد.

سعادتمند عنوان داشت: اقداماتی خوبی در این زمینه در سطح شورای عالی استانها صورت گرفته است و امیدواریم با ارائه طرحی به مجلس شورای اسلامی، این موضوع پیگیری جدی شود تا دولت ها به این مبالغ دست درازی‌نداشته باشند.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، در ادامه با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در شورای دوره ششم  مورد پیگیری قرار‌ خواهد گرفت، تقویت ارتباط شورا و شهروندان است افزود: در این زمینه تجربیات خوبی داشته ایم و امیدواریم با راه اندازی کارگروه های مناطق و شورا یاری ها که در قانون بدان اشاره و در برخی از شهرهای کشور نیز راه اندازی شده، ارتباط بین مردم و اعضای شورا و مدیریت شهری تقویت شود.

سعادتمند تصریح کرد: ۱۶۵‌محله در سطح شهر قم‌ شناسایی شده که هر کدام از این محلات می‌توانند ظرفیت یک شورا یاری را داشته باشند که تحت عنوان کارگروه منطقه زیر نظر شهرداری منطقه فعالیت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: با ارتباط مستمر اعضای شورای شهر با این کارگروه ها در واقع ارتباط بین مردم و شورا تقویت خواهد شد و از سویی دیگر، مشکلات منطقه به اعضای شورا به راحتی و در کمترین زمان ممکن منعکس خواهد شد و اطلاع رسانی ها در زمینه حل مشکلات نیز گسترده تر خواهد بود.

 

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم، همچنین بیان داشت: زمینه حرکت علمی شورا با ایجاد یک مرکزی همانند مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در شورا دنبال خواهد شد که نیازهای اساسی شهر در این مرکز مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در واقع بازوی علمی و مشورتی برای اعضای شورای شهر ایجاد خواهد شد.