به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از ایکنا، حوزه درج کرد: مهرداد اطمینان دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان گفت: بر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله العالی» یکی از سه رکن تمدن سازی، ساخت پایه های اخلاقی جامعه می باشد و از همین رو پرداختن به بحث اخلاق و شاخه های آن […]

به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از ایکنا، حوزه درج کرد: مهرداد اطمینان دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان گفت: بر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله العالی» یکی از سه رکن تمدن سازی، ساخت پایه های اخلاقی جامعه می باشد و از همین رو پرداختن به بحث اخلاق و شاخه های آن به یقین از اغراض زیربنایی انقلاب می باشد.

وی با اشاره به اینکه خانه اخلاق پژوهان جوان یک تشکل مردمی هست که از سال ۱۳۹۳ فعالیت رسمی خود را با مدیریت حجت الاسلام میثم غلامی آغاز کرده هست، گفت: این مجموعه مقدمه ای بر آغاز ساختاری با اهمیت و بزرگ در زمینه مرجع سازی در امر اخلاق خصوصا در ساحت دیدگاهی و حوزوی هست.

دبیرعلمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان با بیان اینکه فعالیت های خانه اخلاق پژوهان تاحالا در سه قالب آموزشی، پژوهشی، ترویج و فضاسازی سازماندهی شده هست اضافه کرد: به مرور زمان شاخه های دیگر نیز بدان افزوده خواهد گردید.

برپایی کارگاه های فلسفه اخلاق

وی به تعریف بعضی برنامه های این مؤسسه پرداخت و تصریح نمود: یکی از اقداماتی که دنبال می گردد کارگاه های فلسفه اخلاق با هدف ترویج اخلاق پژوهی بین طلاب و دانشجوهای هست و تا به حال ۴۰ کارگاه فلسفه اخلاق با مباحث متفاوت و با حضور اساتید معروف حوزه و دانشگاه برگزار شده هست.

اطمینان با بیان اینکه کارگاه های فلسفه اخلاق با مباحث مختلفی چون رابطه میان اخلاق و ادبیات، سنجش اخلاق، معنا صداقت و نهایت و ارزیابی رابطه میان این دو، مکتب تفکیک راه حل هایی برای اخلاقی تر شدن و نظریه تکامل درباره اخلاق، برگزار شده هست دنبال کرد: بیننده اولیه و کلیدی کارگاه‌های فلسفه اخلاق، دانشجوهای گرامی و طلاب حوزه های علمیه می باشند.

مهرداد اطمینان دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان

توجه به بزرگان اخلاق دیدگاهی و آشنایی طلاب و دانشجوهای با آنان

وی با اهتمام بر اینکه یکی از اغراض مجموعه خانه اخلاق پژوهان جوان از برپایی این کارگاه ها ترویج بحث اخلاق پژوهی و علاوه بر این توجه به بزرگان فلسفه و اخلاق دیدگاهی هست تا به این ابزار طلاب و دانشجوهای با اینچنین مباحث و مالک نظران این عرصه زیادتر آشنا گردند گفت: یکی از نشست ها کارگاه فلسفه اخلاق با موضوع  شاخص های کلیدی در اخلاق پژوهی معاصر با حضور آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه برگزار گردید.

این اخلاق پژوه عنوان نمود: در سال تحصیلی جدید نیز این کارگاه های فلسفه اخلاق دنبال می گردد و در ۶ ماه آینده هر ماه دو کارگاه در مجموع ۱۲ کارگاه فلسفه اخلاق برگزار خواهد گردید.

وی اطلاع داد اولین کارگاه فلسفه اخلاق در سال تحصیلی جدید ۱۶ مهر ماه با موضوع مساله شناسی جنسیتی در باب فلسفه  اخلاق برگزار می گردد.

برپایی ۱۰ نشست دین و اخلاق تا انتهاء سال تحصیلی

اطمینان با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه هایی که در این مرکز دنبال می گردد نشست های دین و اخلاق هست توضیح داد: تا به حال ۶ نشست در این رابطه با حضور اساتید بزرگ حوزه و دانشگاه برگزار شده هست و در این نشست ها مباحثی که ذی ربط به حوزه دین واخلاق می گردد مورد ارزیابی قرار می گیرد و تا انتهاء سال نیز ۱۰ نشست دیگر دین و اخلاق را بر پا خواهیم نمود.

برپایی ۱۲جلسه نقد کتاب تا انتهاء سال

وی با بیان اینکه تا به حال چندین نقد کتاب را برگزار کردیم من جمله نقد کتاب «نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی» نوشته حسین اترک و  کتاب «درآمدی به فلسفه عمل» تالیف مهدی ذاکری اضافه کرد: حدود ۱۲ جلسه نقد کتاب دیگر نیز تا انتهاء سال خواهیم داشت که اولین آن ۲۲ مهر ماه با نقد کتاب «فرا اخلاق» می باشد.

دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان با اشاره به اینکه فقه اخلاق، علمی هست که سوال های بنیادین اخلاق را با روش و مرجع فقهی ارزیابی کرده و جواب می دهد اضافه کرد: یکی از مباحث جدید که دنبال می گردد همین مباحث فقه اخلاق هست که هر دوشنبه با حضور حجت الاسلام امیر غنوی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و تفکر اسلامی در خانه اخلاق پژوهان جوان برگزار می گردد.

برپایی کلاس های فلسفه اخلاق با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد

وی اطلاع داد: از آبان ماه ماه سال کنونی نیز کلاس های فلسفه اخلاق دکتر محسن جوادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر گروه فلسفه اخلاق دانشگاه شهر قم که  در زمینه‌های فلسفه اسلامی، فلسفه اخلاق و کلام اسلامی مالک تخصص اند هرهفته در خانه اخلاق پژوهان جوان برگزار خواهد گردید.

اطمینان مطرح نمود: یکی از اقداماتی که به همت خانه اخلاق پژوهان جوان انجام گرفت و میتوان آن را به نوبه خود بی مثل قرائت کرد برپایی نشست دو روزه اخلاق برای نوآموزان بوده هست که در اسفند ماه سال گذشته برگزار گردید؛ سال کنونی نیز حد اقل دو دوره نشست فلسفه اخلاق و اخلاق کاربردی را خواهیم داشت.

وی به برپایی کرسی های نظریه پردازی اشاره نمود و گفت: اولین جلسه از این کرسی ها ‌با موضوع«اخلاق در میانه فلسفه و کلام» بود که با حضور محسن جوادی و حجت الاسلام محمدتقی سبحانی برگزار گردید؛ این کرسی ها در سال تحصیلی جدید هم ادامه خواهد داشت و در آذر ماه سال کنونی نیز کرسی نظریه پردازی با موضوع اخلاق اسلامی با حضور دکتر علی شیروانی و دکتر علیرضا آل بویه برگزار می گردد.

دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان تصریح نمود: یکی از کارهای بسیار خوبی که انجام گرفت متن خوانی کتاب «الذریعه الی مکارم الشریعه» با تعلیم استاد محمد حسین حشمت پور در خانه اخلاق پژوهان جوان بود.

وی اضافه کرد: تا به حال سه دیدار نوروزی با اساتید حوزه اخلاق داشتیم که این دیدار ها با حضور طلاب و دانشجوهای علاقمند به مباحث فلسفی و اخلاقی با هدف هم‌افزایی و صمیمیت میان اخلاق پژوهان  برگزار می‌شود.

اطمینان برپایی درس های سنتی اخلاق و ساماندهی اطلاع رسانی درس ها اخلاق حوزه علمیه را از دیگر کارهای خانه اخلاق پژوهان جوان برشمرد.

مهرداد اطمینان دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان

تشکیل حلقه های مطالعاتی با حضور طلاب و دانشجوهای

وی افزود: تقریبا هرهفته یکشنبه ها در خانه اخلاق پژوهان جوان حلقه های مطالعاتی با حضور طلاب و دانشجوهای برگزار می گردد و هر هفته یکی از مباحث فلسفه اخلاق و اخلاق اسلامی در آن مورد آنالیز و ارزیابی قرار می گیرد که خروجی آن تا به حال دو کتاب شده هست.

این محقق حوزه گفت: ما به معرفی کتاب هایی که در حوزه اخلاق تازه منتشر گردیده و کتاب های قوی می باشند اهتمام داریم و تا به حال ۴۰ کتاب در این زمینه را به جامعه اخلاقی و دوستداران کتاب معرفی نمودیم.

وی گفت: در سایت ما به نشانی http://ethicshouse.ir ir کتابخانه مجازی را راه اندازی نمودیم که حدود ۱۲ هزار جلد کتاب های انگلیسی درحوزه مباحثی اخلاقی در آن در اختیار علاقه مندان قرار داده شده هست.

ضرورت مشارکت زیادتر با جایگاه ها علمی و پژوهشی حوزه

وی گفت: در تدارک برپایی جلسه ای دو روزه با مشارکت دانشگاه شهر قم و با حضور مهمان های بیگانه و داخلی با موضوع دین و اخلاق هستیم که امید داریم در اسفند ماه صورت پذیرد.

دبیر علمی مؤسسه خانه اخلاق پژوهان جوان با بیان اینکه دراین مرکز یک جمع صمیمی طلبگی و دانشجویی برقرار هست اضافه کرد: این خانه  از جهت مالی به جایی یا شخصی منسوب نیست و با کمک های مالی علاقه مندان و کمک های معنوی اساتید حوزه اداره می گردد.    

توجه زیادتر به مباحث اخلاق پژوهی در حوزه

    وی بر اهمیت مباحث اخلاق در حوزه و اینکه باید این مباحث زیادتر دنبال گردد تصریح کرد و  ابراز داشت: اگر چه مباحث اخلاق عملی و اخلاق موضعی دنبال می گردد؛ اما باید اخلاق پژوهی و مباحث ناظر به پژوهش اخلاق در حوزه بیشتردنبال گردد و اهمیت داده بشود.

فعالیت های خانه اخلاق پژوهان جوان به نوبه خود بی مثل هست

اطمینان با بیان اینکه مرکزی که به طور مستقل و مردم نهاد به مباحث اخلاق پرداخت کند و آن را دنبال نماید و رسالتش تحقیق،پژوهش و تعلیم مباحث اخلاقی باشد وجود ندارد تصریح نمود: فعالیت خانه اخلاق پژوهان جوان به نوبه خودش بی مثل هست.

وی اضافه کرد: افرادی که در حوزه اخلاق کار می کنند و علاقه به این موضوع دارند، خانه اخلاق پژوهان جوان برایشان چون پاتوقی هست که توان دارند از آن بهره ببرند و از ابزارها آن استفاده نمایند و علاوه بر آن این خانه یک راه رابطه ای برای پیوند اخلاق پژوهان با استادهای اخلاق هست.

این محقق و محقق با اشاره به اینکه با گسترش شبکه های مجازی در این فضا نیز فعالیت داریم و مباحث اخلاقی را با مخاطبین به اشتراک می گذاریم گفته بود: علاوه بر تجهیز و راه اندازی کتابخانه مجازی، کتابخانه فیزیکی را برای سال تحصیلی جدید آماده و راه اندازی خواهیم کرد.

انتهای پیام