متولیان جدید تأکید دارند به ترویج اندیشه انقلابی و دینی از طریق پرده سینما بپردازند و در این راه رسانه‌های مرتبط با هم متحد شده‌اند؛ طبیعتا این کار شدنی است.

به گزارش پایگاه خبری فرذهنگی شهرکریمه محمود گبرلو روزنامه‌نگار و منتقد سینما در صفحه اینستاگرامی خود از رخ دادن اتفاقات بزرگ و مهم در سینمای ایران خبر داده و نوشته است: فیلمسازان جدید با نگرش جدید در راه‌اند؛ مضامین متفاوت خواهد شد؛ تماشاگر افزایش خواهد یافت؛ سطحی‌سازی متوقف خواهد شد؛ متولیان جدید تأکید دارند به ترویج اندیشه انقلابی و دینی از طریق پرده سینما بپردازند و در این راه با هم متحد شده‌اند؛ طبیعتا این کار شدنی است همچنان که در گذشته این اتفاق افتاد.

هر حرکت انقلابی تحولات و متأسفانه گاه تخریب‌هایی به همراه دارد. ممکن است عده‌ای خانه‌نشین بشوند, کار نکنند، فعالیت‌هاشان کمتر بشود.

حرفشان هر چند درست اما باورپذیر نباشد و چون عملکرد برخی راه‌کار مناسبی برای رونق و شکوفایی ایجاد نکرده -به‌جز در حلقه محدود -ممکن است محکوم به خطا و انحراف بشوند، اما نمی‌توان منکر خلق آثار درخشان سینمایی شد که تا ابد افتخار ایران انقلابی و اسلامی است -چه این گروه می‌آمدند و چه نمی‌آمدند – نکته مهم این است که باید صبر و حوصله کرد تا دو طرف به یک تعادل برسند؛ یک طرف بپذیرد دیگر منتقد و معترض نیست و در کنار شور انقلابی وارد میدان حاکمیت شده است و باید در درون این حلقه حاکمیت همه را عادلانه و منصفانه ببیند، هرچند همفکر نباشند اما یک ایرانی دلسوز و متخصص و به معنای واقعی هنرمندند و بپذیرند جمله “هرکی نمی‌تواند برود” جمله زشت و توهین‌آمیزی بود.گروه دیگر بپذیرند نسل جدید که اکثرا جوان‌اند جهان‌بینی جدید و توانایی لازم را دارند اما قدری عجول و گاه ناکارآمد و گاه عصبانی‌اند چنانچه در گذشته این نسل با همین شور انقلابی و دینی به میدان آورد که برخی‌شان ماندگار شدند مثل توبه نصوح، ایوب پیامبر، زندگی مسیح، طوفان شن، آقای رئیس جمهور، شیدا، دیده‌بان، پرچمدار، بچه‌های آسمان. دلیل آرشیو شدن برخی هم دشمنی‌ها نبود بلکه به‌خاطر نداشتن تخصص در میدان بود.

پس این تحول و دگرگونی شدنی است اما باید با مهارت و تخصص واقعی به میدان آمد. “هنر” یک استعداد خدادادی است که به بعضی اهدا می‌شود. گروه حاکمیتی باید با تفکیک سره از ناسره، عادلانه یک اتحاد ملی بین همه هنرمندان این سرزمین چه انقلابی و چه غیر انقلابی برای پیشرفت و سعادت آرمانگرایانش ایجاد کند. این رمز موفقیت و ماندگاری است .

  • نویسنده : محمود گبرلو