حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی پذیرش پیروان مذاهب مختلف را ویژگی جامعه المصطفی دانست و گفت: تمدن نوین تنها با مشارکت مذاهب اسلامی پدید می‌آید.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری شهرکریمه، حجت الاسلام والمسلمین عباسی در دیدار تعدادی از علمای ترکیه که در سازمان مرکزی جامعهالمصطفی در قم برگزار شد، ضمن خیرمقدم به علما و فضلای ترکیه و گرامیداشت هفته بسیج، ابراز داشت: بسیج، از یادگاران امام راحل است و حقیقتاً الگوی بسیار موفقی در عرصه حضور مردم در صحنه‌ها پدید آورد. در صحنه‌های دفاع مقدس، عرصه‌های علمی و سازندگی و اخیراً در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی، این نهاد مبارک درخشیده است و جا دارد این ایام را به همه بسیجیان عزیز تبریک عرض نماییم.

رییس جامعهالمصطفی در ادامه، با اشاره به رویکرد بین‌المللی حوزه‌های علمیه در ادوار مختلف، خاطرنشان کرد: همواره، کانون حوزه‌های علمیه در هر نقطه از جهان که قرار داشته باشد، طلاب علوم دینی برای کسب معارف الهی به آن نقطه کانونی مراجعه می‌کنند. به برکت انقلاب اسلامی و حرکت بزرگ امام خمینی(قدس سره)، اشتیاق فراوانی از سراسر عالم برای حضور در حوزه علمیه قم و آشنایی با معارف اسلامی پدید آمد و درپی آن و به فرمان امام راحل(قدس سره)، مرکزی برای سامان‌دهی طلاب غیرایرانی شکل گرفت که بعدها به امر مقام معظم رهبری، به جامعهالمصطفی‌العالمیه مبدل گشت و این مجموعه علمی و دانشگاهی از ابتدا، مورد توجه مجامع علمی جهان قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، با اشاره به فعالیت‌های گسترده علمی و بین‌المللی جامعهالمصطفی، که عضویت اتحادیه‌های بزرگ علمی و دانشگاهی جهان را داراست، یادآور شد: پذیرش پیروان مذاهب مختلف اسلامی، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد جامعهالمصطفی به شمار می‌آید. این نگاه ارزشمند به امت اسلامی، برگرفته از آموزه‌های انقلاب اسلامی و قرائت امام خمینی از اسلام ناب است.

وی، در ادامه، تصریح کرد: تأسیس تمدن نوین اسلامی، که هدف اصلی گام دوم انقلاب اسلامی عنوان شده است، تنها با مشارکت و همراهی همه مذاهب اسلامی پدید می‌آید و هر عنصری که موجب تفرقه و گسست صفوف مسلمانان گردد، در برابر این نگاه قرار دارد. این نگاه جهانی، انسانی و تمدنی انقلاب اسلامی، برگرفته از مکتب اهل‌بیت است که ما با کمال افتخار پیروی خود را از آن اعلام می‌داریم.

رییس جامعهالمصطفی ‌انقلاب اسلامی را صاحب فکر و گفتمان تمدن‌ساز دانست و گفت: پیام‌های انسانی، الهی و عدالت‌محور انقلاب اسلامی، مورد پذیرش و توجه همه جهانیان قرار دارد و جامعهالمصطفی نیز خود را پرچم‌دار این گفتمان و در خدمت گسترش معارف ناب اسلامی و اهل‌بیتی(علیهم‌السلام) در جهان می‌داند.

وی، با اشاره به گشوده شدن فضای حضور بانوان در مجامع علمی و دانشگاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: امروز نزدیک به چهل درصد از ظرفیت آموزشی جامعهالمصطفی در اختیار خواهران قرار دارد که این نیز یکی از برکات انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ عباسی دانش‌آموختگان جامعهالمصطفی را بزرگ‌ترین سرمایه این مجموعه دانست و یادآور شد: تربیت جامعه‌ای از علمای فاضل، رسالت‌محور و در خدمت ملت‌های مسلمان، دستاورد بزرگ جامعهالمصطفی به شمار می‌آید و این مرکز از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانش‌آموختگان خود در سراسر عالم، تا حد امکان حمایت می‌نماید.

وی، ضمن تقدیر از فعالیت‌های دانش‌آموختگان جامعهالمصطفی در ترکیه، به ویژه راه‌اندازی اتحادیه علمای اهل‌بیتی در ترکیه، ابراز داشت: باید توجه داشت برکتی که از کارهای سازمانی و جمعی به دست می‌آید، در کار فردی وجود ندارد. لازمه فعالیت سازمانی، برخورداری از روحیه کار جمعی، صبوری و گذشت است.

آقای غدیر آکاراس، رئیس اتحادیه علمای اهل‌بیتی ترکیه نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، حضور در جامعهالمصطفی و دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، ابراز داشت: خدمات علمی و آموزشی جامعهالمصطفی در سراسر جهان، به ویژه ترکیه، ارزشمند و شایسته تقدیر است و جا دارد از نمایندگی جامعهالمصطفی در ترکیه و مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت المصطفی، که برای هماهنگی این سفر تلاش زیادی داشتند، تشکر نماییم.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در همه کشورها، به ویژه ترکیه، اثرگذار بوده است و دانش‌آموختگان المصطفی، که پس از انقلاب اسلامی در حوزه علمیه قم تحصیل کردند، امروز در کشورهای خود با تأسیس مؤسسات یا با فعالیت‌های فرهنگی انفرادی، به انجام وظیفه و رسالت خود در زمینه معرفی و نشر معارف ناب اسلامی و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مشغول‌اند.

رییس اتحادیه علمای اهل‌بیتی ترکیه ادامه داد: از نگاه ما، جامعهالمصطفی اتاق تولید فکر و ابزار گسترش معارف الهی است و با تربیت طلاب و دانش‌آموختگان فاضل، معارف را به صورت صحیح و با روش‌های متداول امروزی، به جامعه، به ویژه نسل جوان، منتقل می‌نماید.

آکاراس ضمن تشریح اهداف اصلی اتحادیه علمای اهل‌بیتی ترکیه از جمله: ایجاد ارتباط مناسب میان پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و حاکمیت ترکیه، سامان‌دهی ساختار جامعه پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ترکیه و تأمین نیازهای فعالیت‌های فرهنگی طلاب و فضلای ترکیه، از پشتیبانی و همکاری‌های جامعهالمصطفی از این فعالیت‌ها تقدیر و تشکر نمود.منبع
info@rasanews.ir