حجت الاسلام ایزدهی به تبیین مؤلفه های نخبگی در حوزه های علمیه پرداخت و گفت: به اعتقاد بنده حوزه باید نخبگانش را بورسیه کند.

حجت‌‌‌الاسلام سید سجاد ایزدهی، رییس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری شهرکریمه، پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از نخبگان و در تبیین مؤلفه های نخبگی در حوزه های علمیه، گفت: نخبه کسی است که علاوه بر توانمندی هایی که در خودش ایجاد کرده است، توان تأثیرگذاری گسترده در دیگران را نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: البته تأثیرگذاری محدود به یک دامنه خاص نیست، چه بسا ممکن است توان تاثیرگذاری آموزشی، فرهنگی، تبلیغی، پژوهشی و یا پرورش نیروی مدیریتی را داشته باشد؛ مهم این است که فردی بتواند خودش را در زمینه ای متخصص کند و این توانمدی را در قالب گسترده کمی و کیفی به دیگران نیز منتقل سازد؛ به اینچنین فردی نخبه گفته می شود.

رییس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه به هیچ وجه نمره بالا و عالی ملاک نخبگی نیست، ابراز  داشت: حوزه اگر نخبه سوزی نکند، بزرگترین بها را به نخبگان حوزی داده است؛ در همه جای دنیا اگر افرادی به عنوان نخبه شناسایی می شوند، روی آن فرد سرمایه گذاری می کنند به این دلیل که بازدهی بیشتری در جامعه دارند، اما متاسفانه این موضوع را در حوزه مشاهده نمی کنیم.

حجت الاسلام ایزدهی خاطرنشان کرد: اگرچه حمایت های محدود کوچکی از نخبگان در حوزه صورت گرفته است، اما بدلیل محدودیت های منابع و عدم رسیدن به بلوغ فکری در رسیدگی و اهتمام به نخبگان، حمایت جدی از نخبگان حوزوی صورت نمی گیرد، مضافاً بر حمایت از یک نخبه باید برنامه نتیجه محور برای آن نیز در نظر داشت.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: مشوق های بیرونی باعث می شود نخبگان حوزوی به صورت نهال و بدون بلوغ نخبگی به سمت نهادهای علمی دیگر و دستگاه های اداری بروند؛ نخبگی یک پروسه است و حتی شدت و ضعف دارد، به این دلیل باید به آن نگاه بلند مدت داشت، به اعتقاد بنده حوزه علمیه قطعاً باید نخبگانش را بورسیه کند./ت۳۰۲/منبع
info@rasanews.ir