فرماندار قم نسبت به تبلیغات انتخاباتی زودهنگام برخی کاندیدای شورای اسلامی شهر و روستا در فضای مجازی هشدار داد و گفت:با هماهنگی های ایجاد شده با دادستان و هیات نظارت، با کسانی که به صورت زودهنگام در فضای مجازی تبلیغ و یا دیگران را تخریب می کنند، برخوردهای قانونی لازم صورت می گیرد.

به گزارش شهرکریمه رضا سیار عصر دوشنبه در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: متاسفانه در فضای مجازی شاهد تبلیغات زودهنگام تعدادی از داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و یا حامیان آنها هستیم، گاهی نیز با سوء تبلیغات، اقدام به تخریب دیگران می کنند.
وی ادامه داد: در این راستا فضای مجازی به صورت دقیق رصد و اطلاعات لازم را جمع آوری و مستند سازی خواهد شد تا در مورد افرادی که اقدام به تبلیغات زودهنگام و یا در مواردی به تخریب دیگران دست می زنند، مطابق قانون برخورد شود.
فرماندار قم همچنین از شهروندان خواست که نسبت به تبلیغات زودهنگام کاندیداها و یا تخریب دیگران در فضای مجازی حساسیت داشته باشند و در صورت مشاهده موارد تخلف از طریق تماس با فرمانداری و هیات نظارت، اطلاع رسانی کنند.
سیار گفت: شهروندان باید رفتار کسانی که می خواهند مدیریت شهر را برعهده داشته باشند را را زیر نظر داشته باشند و بدانند منطقی ترین و اصلی ترین چیزی که باید توسط این افراد در نظر گرفته شود، رعایت قانون است.

*جزئیات ثبت نام داوطلبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا
فرماندار قم همچنین گفت: در مجموع ۶۸۹ تن برای شهر قم و شهرهای تابع و ۸۹۴ تن نیز برای شوراهای روستاها در بخش های کهک، مرکزی، جعفرآباد، سلفچگان و خلجستان ثبت نام کردند.
سیار افزود: از مجموعه افرادی که برای شهر قم و تابع (۸۹۴تن) ثبت نام کردند ۶۰۲ تن از خود شهر قم نامزد شدند که ۷۷ نفر آنها خانم و۵۲۵نفر را آقایان تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: از نظر سوابق تحصیلی نیز چهار تن تنها سواد خواندن و نوشتن دارند،هفت تن دیپلم، ۱۴ تن فوق دیپلم ، ۳۵۴ تن لیسانس،۲۴۰تن فوق لیسانس و ۲۹تن دکترا و ۴۱ تن نیز تحصیلات حوزوی دارند.
وی گفت: از نظر ترکیب سنی نیز ۸۳ تن زیر ۳۰ سال، ۱۴۵ تن بین ۳۰ تا ۳۵، ۱۲۴تن بین ۳۶ تا ۴۰سال، ۱۳۰ تن بین۴۱ تا ۴۵، ۹۵ تن نیز بین ۴۶ تا ۵۰، ۶۲تن بین۵۱ تا ۵۵سال، ۳۲ تن بین۵۶ تا ۶۰، ۱۶ تن ۶۱ تا ۶۵، یک تن بین ۶۶ تا ۷۰ سال و یک تن دیگر نیز بین ۷۱ تا ۷۵سن دارند.
سیار خاطرنشان کرد: استعلام ها برای صلاحیت این افراد نیز به دستگاه های چهارگانه فرستاده شده که برخی از این دستگاه ها پاسخ کامل را ارائه داده و برخی دیگر تا مهلت ۱۰ روزه قانونی، پاسخ خواهند داد.
وی ادامه داد: کار هیات اجرایی نیز از ۱۷ تا ۲۳ فروردین ماه برای بررسی صلاحیت داوطلبان شهر قم و تابعه آغاز می شود، بعد از آن یک روز فرصت ارسال اسامی به هیات نظارت شهرستان است که آنها نیز باید نظر خود را در مدت یک روز در جهت تایید و یا رد نظر هیات اجرایی اعلام کنند.
سیار گفت: پیش بینی می کنیم ، هیات اجرایی در فرصت قانونی هفت روزه، نظر خود را اعلام و اسامی را به هیات نظارت ارسال کند.
فرماندار قم ادامه داد: چنانچه تصمیم هیات نظارت شهرستان، منجر به رد صلاحیت افرادی شود، آنها در شهرها می توانند به هیات نظارت استان در زمان قانونی، اعتراض کند و نظر هیات نظارت استان رسمی است مگر در شرایط خاص، که افراد می توانند به هیات عالی نظارت در تهران شکایت خود را ارسال کنند.
ثبت نام برای عضویت در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت هم زمان با سراسر کشور در فرمانداری شهرستان قم و ۵ بخشداری تابع آن، ۳۰ اسفند ماه ۹۵ آغاز شد و تا ششم فروردین ماه امسال ادامه داشت.
استان قم دارای یک شهرستان قم و پنج بخش جعفریه، سلفچگان، کهک، مرکزی و خلجستان است.
انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شود.