به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهر قم، ، دوازده قرن قبل حضرت فاطمه معصومه(س) به اشتیاق دیدار برادر بزرگوارش امام رضا(ع) از مدینه راهی دیار توس گردید و هم کنون عاشقانی که توفیق زیارت امام هشتم را در سالروز شهادتش نداشتند برای تسلی خاطر خود راهی دیار کریمه اهل‌بیت(س) […]

به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهر قم، ، دوازده قرن قبل حضرت فاطمه معصومه(س) به اشتیاق دیدار برادر بزرگوارش امام رضا(ع) از مدینه راهی دیار توس گردید و هم کنون عاشقانی که توفیق زیارت امام هشتم را در سالروز شهادتش نداشتند برای تسلی خاطر خود راهی دیار کریمه اهل‌بیت(س) در شهر شهر قم می‌شوند.

رابطه قلبی و عاطفی عجیبی به طور مستمر بین این بردار و خواهر بزرگوار و گرامی وجود داشته که این علقه و محبت به محبان و دوستداران نیز سرایت کرده هست، شهر مقدس شهر قم همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) پذیرای خیل عظیمی از زوار حرم کریمه اهل‌بیت(س) هست.

ظرفیت زوار ورودی به شهر شهر قم هر آن زیادتر و متراکم‌تر می‌شود، هزاران دلداده و محب خاندان عصمت و طهارت(ع) در سالروز شهادت ضامن آهو وارد شهر شهر قم شده و به زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) مشرف شده‌اند.

فضای تمام معابر، خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به حرم مطهر حال و هوای ماتم و سوگواری در سالروز شهادت امام هشتم به خود گرفته هست، دسته‌های عزاداری از سرتاسر شهر قم  هر آن خود را به حرم مطهر می‌رسانند.

صدای نوحه و مرثیه‌سرایی را می‌توان از تمام کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر شنید، ایستگاه‌های صلواتی در طول معابر منتهی به حرم مطهر و خیابان‌های کلیدی شهر مشغول خدمت‌رسانی به عزاداران شهادت امام رضا(ع) در شهر قم می باشند.

زیادی از خانواده‌های قمی با پای پیاده مسیر در این روز با همراه شدن به دسته‌های عزاداری خود را به حرم مطهر رسانده و در کنار آحاد متفاوت و متراکم عزاداران مشغول عزاداری و نوحه‌خوانی می‌شوند.

حرکت باشکوه دسته عزای خادمان کریمه اهل‌بیت(س)

دیروز و همزمان با سالروز رحلت نبی گرامی اسلام(ص) دسته عزای باشکوه نیروهای مسلح استان با جلال و شکوه ویژه‌ای از مسجد مقدس امام حسن عسکری(ع) شروع و به حرم مطهر ختم گردید و امروز نوبت خادمان حرم کریمه اهل‌بیت(س) هست تا این شکوه و جلال به نمایش بگذرانند.

دسته عزای خادمان کریمه اهل‌بیت(س) از مسجد مقدس امام حسن عسکری(ع) شروع و بعد از نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرائی تا حرم مطهر ادامه پیدا می‌کند، مراسم مخصوص عزاداری و نوحه‌خوانی در صحن‌ها و رواق‌های متفاوت حرم مطهر در حال برپایی هست.

اندکی پایین از حرم مطهر در هئیات مذهبی، مساجد و  تکایا نیز مردم شهر مقدس شهر قم و زوار حرم کریمه اهل‌بیت(س) مشغول عزاداری و نوحه‌خوانی در سوگ شهادت امام هشتم می باشند، مسجد مقدس جمکران یکی از محوری‌ترین جایگاه ها شهر قم بوده که امروز شاهد حضور پرشور عزاداران و زوار هست.

آخرین روز از ماه صفر در شهر مقدس شهر قم رنگ و بوی دیگری دارد، اینجا حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) هست و زوار و مجاوران حرم مطهر حضرت معصومه(س) در ماتم شهادت امام رئوف به سوگ نشسته‌اند.