خاندوزی در نشست با اعضای شورای عالی جامعه مدرسین اظهار کرد: تغییر سیاست حمایتی دولت به حمایت از مصرف‌کننده به جای اختصاص پرفساد ارز ترجیحی برای کالاها، مورد اجماع کلی صاحب‌نظران و کارشناسان اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه، سیداحسان خاندوزی عصر جمعه در نشست با اعضای شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تشریح ابعاد مختلف طرح اصلاح یارانه‌ها پرداخت.

 

وی بیان کرد: تغییر سیاست حمایتی دولت به جای اختصاص پرفساد ارز ترجیحی برای کالاها به حمایت از مصرف‌کننده از جهت تحلیل اقتصادی و تأثیرات اجتماعی آن در دراز مدت، مورد اجماع کلی صاحب‌نظران و کارشناسان اقتصادی است.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز کرد: در اسناد سیاست‌گذاری کشور در سال‌های گذشته نیز این اتفاق، مورد تأکید بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: از ۲۴ قلم کالایی که در سال ۱۳۹۷ مشمول ارز وارداتی ارزان بودند ۱۸ قلم آن‌ها مانند برنج، چای، اقلام مرتبط با گوشت قرمز و مانند این‌ها در دوره دولت قبل حذف شد؛ این درحالی بود که حمایت از مصرف‌کننده در کنار حذف این کالاها از سوی دولت قبل وجود نداشت و این امر سبب افزایش چند برابری قیمت آن کالاها بدون وجود برنامه حمایتی شد.

 

سخنگوی اقتصادی دولت حذف ۶ قلم کالای باقی‌مانده مورد حمایت ارز ترجیحی را مرحله کنونی این طرح دانست و تصریح کرد: هدف ما بر حمایت از مصرف‌کننده در کنار حذف این کالاها از لیست حمایت ارز ترجیحی بوده است.

 

خاندوزی اضافه کرد: بنا بر قانون، دولت باید این ۶ قلم باقی‌مانده را در سال گذشته حذف می کرد؛ نهایتاً به دلایل مختلفی این موضوع به امسال موکول شد و از آن ۶ قلم، دو قلم نان و دارو از لیست کنار گذاشته شدند.

 

وی با اشاره به حذف ۴ کالای باقی‌مانده در روزهای اخیر افزود: این کالاها به دلیل مضطر بودن آن‌ها در مرحله آخر از لیست حمایت ارز وارداتی ارزان از سوی دولت حذف شدند؛ و سعی شد تبعات این موضوع با پرداخت مابه‌التفاوت قیمت‌ها به مردم جبران گردد.

 

وزیر اقتصاد و دارایی کشور ادامه داد: جهت کاهش فشار این طرح به ویژه روی اقشار کم درآمد، متوسط و فقیر جامعه، تمهیدات جبرانی همچون پرداخت یارانه چند برابری در نظر گرفته شده است.

 

گفتنی است در این دیدار اعضای شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نظرات و سؤالات خود را در خصوص اصلاح یارانه‌ها مطرح و وزیر اقتصاد پاسخ سؤالات آنان را ارائه کرد.

 

انتهای پیام/