یکی از مراجع تقلید شیعه اظهار کرد: گرانی‌های افسارگسیخته با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت به عنوان معمایی برای مردم شده که لازم است دولتمردان جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشند.‌

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه ، آیت‌الله‌العظمی شیخ ناصر مکارم شیرازی در دیدار با دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، به گلایه‌های شدید مردم از گرانی‌ها اشاره کرد و گفت: امروز داد مردم از گرانی‌ها بلند است و می‌گویند که قیمت‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

 

وی با اشاره به ضرورت اقناع و تبیین برای مردم نسبت به گرانی‌های اخیر عنوان کرد: این گرانی‌های افسارگسیخته با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت به عنوان معمایی برای مردم شده که لازم است دولتمردان جواب قانع کننده ای برای آن داشته باشند.

 

معظم له تصریح کرد: باید نظارت‌ها و بازدیدها در مرزها افزایش یابد که چرا مواد خوراکی و ارزاق مردم به راحتی از کشور خارج می‌شود؟! از دیگر دلایل گرانی‌ها بی‌انصافی برخی از کسبه است که باید تعزیرات حکومتی نسبت به این قضیه ورود پیدا کند.

 

وی به گرانی مسکن و اجاره بها اشاره کرده و افزود: اجاره بهای خانه‌ها غوغا می‌کند که باید برای آن تدبیری اندیشید.

 

این مرجع تقلید اظهار کرد: در صنعت خودروسازی نیز دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که از طرفی جلوی واردات صحیح خودرو را گرفته و از طرف دیگر هر قیمتی خواستند برای خودروها تعیین می کنند و هیچ کس نیز نمی تواند با آنها مقابله کند در حالی که قیمت مشابه خارجی، بسیار پایین‌تر از خودرو ایرانی است. حل این مشکلات وظیفۀ هر سه قوه است و نمی‌توان تنها از یک بخش انتظار داشت.

 

وی در پایان این دیدار، با اشاره به گلایه‌های مردم از اینکه چرا مراجع نسبت به گرانی ها ساکت هستند و صحبت نمی‌کنند، خاطر نشان کرد: ما مکرر تذکر داده و می‌دهیم که مردم از دولت جدید انتظار دارند که نسبت به بهبود اوضاع تلاش کند و گرانی و تورم را مهار نماید، و می‌دانیم که دولت در این زمینه تلاش و کوشش می‌کند و امیدوار است و ما هم به امید جناب رئیس جمهور امیدواریم، اما اگر آثار و نتایج این برنامه‌ها در جامعه و زندگی مردم احساس نشود، می‌تواند سبب بی‌اعتمادی و ناامیدی از دولت گردد.

 

در ابتدای این دیدار نیز دکتر میرکاظمی گزارش مبسوط و جامعی از اقدامات دولت در زمینه‌های اقتصادی ارائه کرد و گفت: برخی از این برنامه‌ها تکلیف قانونی از سالهای گذشته بوده که چاره‌ای از اجرای آن نبوده و آثار مثبت آن در آینده نزدیک برای مردم محسوس خواهد بود.

 

انتهای پیام/