مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۲۴ هزار تن طالبی از مزارع استان قم برداشت شود. به گزارش شهرکریمه به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، هادی مؤمنی‌نسب اظهار داشت: امسال در منطقه جعفریه 600 هکتار سطح زیر کشت طالبی است که متوسط 35 تا 40 تن برداشت طالبی […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۲۴ هزار تن طالبی از مزارع استان قم برداشت شود.

به گزارش شهرکریمه به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، هادی مؤمنی‌نسب اظهار داشت: امسال در منطقه جعفریه 600 هکتار سطح زیر کشت طالبی است که متوسط 35 تا 40 تن برداشت طالبی در هر هکتار است و بر این اساس پیش بینی می‌کنیم امسال حدود 24 هزار تن طالبی از مزارع استان برداشت شود.

وی اضافه کرد: اقدامات بسیار خوبی در راستای بهینه سازی مصرف آب در مزارع استان صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به اجرای طرح آبیاری با تیپ در این مزارع اشاره کرد که مصرف آب را تا 50 درصد کاهش داده است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای طرح کاهش مصرف سموم (IPM) در مزارع استان بیان داشت: طرح کاهش مصرف سوم در سال جاری در حدود 100 هکتار از مزارع استان اجرا شده و در نظر داریم در سال آینده این میزان را افزایش دهیم.

مؤمنی نسب تصریح کرد: با اجرای طرح کاهش مصرف سموم، 15 مرتبه سم پاشی را به سه بار در طول دوره رسانده‌ایم و برای دفع آفات در باغات و مزارع از روش‌های غیر شیمیایی استفاده کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برداشت طالبی در استان از 20 روز گذشته آغاز شده و تا 10 روز دیگر هم ادامه دارد، بیان داشت: محصول طالبی استان قم به جز استان تهران به استان‌های اراک، قزوین، همدان و تبریز هم صادر می‌شود.