دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور با آیت‌الله حسینی بوشهری دیدار کرد؛ رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تأثیر تحریم‌های خارجی در روند اقتصادی کشور عنوان کرد:خود تحریمی و سوء مدیریت را مانع بزرگی در سر راه تولید و بهبود وضعیت اقتصادی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با آیت‌الله حسینی بوشهری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در این دیدار با بیان اینکه خود تحریمی عاملی مهم و تأثیر گزار در روند تولید و اقتصاد کشور است، اظهار کرد: تحریم‌های خارجی، در بسیاری از موارد، تولید و اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده است؛ اما برخی از مشکلات و گره‌های اقتصادی، مربوط به داخل است و باید در داخل حل شود و ارتباطی با خارج از کشور ندارد.

 

وی با اشاره به ظرفیت مناطق آزاد در افزایش تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور، گفت: در دنیا رقبای زیادی داریم که همه در تلاش‌اند سرمایه و سرمایه گزاران را به سمت خود جلب کنند. از جمله این رقبا همسایگان ما هستند. باید با در نظر گرفتن مشوق‌های پایدار اقتصادی، سرمایه گزاران را به سرمایه گزاری در کشور تشویق کنیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: اگر بناست در کشور مناطق آزاد داشته باشیم، باید لوازم آن را نیز بپذیریم و به آن ملتزم شویم. اگر تنها به ظاهر بسنده کنیم، پیشرفتی حاصل نخواهد شد و تأثیر و نتیجه لازم را در پی نخواهد داشت.

 

وی با تاکید بر اینکه زمینه نقض قانون نسبت به مناطق آزاد باید مرتفع شود، ابراز کرد: این مناطق باید به گونه‌ای باشند که سرمایه گزاران را جذب کنند. اگر از ظرفیت این مناطق به درستی استفاده نکنیم، فلسفه تأسیس این مناطق بی معنا خواهد شد.

 

امام جمعه قم تصمیم گیری‌های ناگهانی و قوانین ناپایدار را از جمله آسیب‌های کشور عنوان کرد و تاکید کرد: یکی از مشکلات کشور، تعدد مراکز تصمیم گیری نسبت به یک مسئله است؛ تصمیم گیری های ناگهانی و خلق الساعه‌ای، خسارات فراوانی را برای تولید و اقتصاد کشور به دنبال دارد. الفبای اقتصادی یک کشور، قوانین پایدار است. فضای روانی ناشی از اینگونه تصمیمات سرمایه گزاران را دلسرد خواهد کرد.

 

وی خواستار شد: هم‌افزایی و همکاری بیشتر دبیرخانه مناطق آزاد اقتصادی با سایر دستگاه‌ها، به منظور حل مشکلات و جذب هر چه بیشتر سرمایه گزاران در کوتاه ترین زمان انجام شود.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: دبیرخانه مناطق آزاد باید با همکاری با سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها، مشکلات مربوط به این مناطق را مرتفع سازد و با تبیین جایگاه و معضلات این مناطق برای مردم و مسئولین، گره‌های موجود را باز کند.

در ابتدای جلسه دکتر سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور و مشاور رئیس جمهور در امور این مناطق، گزارشی از وضعیت مناطق آزاد اقتصادی، مشکلات و موانع ارائه کرد. وی خاطر نشان کرد: دوگانگی حاکمیتی و فعالیت جزیره‌ای در مناطق آزاد، سرمایه گزاران را دچار مشکلات زیادی کرده است.

 

وی ادامه داد: متأسفانه قوانین مربوط به مناطق آزاد اجرا نمی‌شوند و بعضا صحبت‌هایی نیز بر علیه این مناطق انجام می‌شود که صحیح نیست. مناطق آزاد بر خلاف آنچه گفته می‌شود، سکوی واردات نیستند. تنها ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از مجموع ۵۰ میلیارد دلار واردات کل کشور مربوط به مناطق آزاد است و از این مقدار نیز ۵۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان بوده است.

 

سعید محمد بیان کرد: اگر سایر دستگاه‌ها همراهی کنند، در یک دوره کوتاه می‌توانیم مافات را جبران کنیم. نباید با صحبت‌های بی اساس و نگاه‌های محدود، چهره این مناطق مخدوش شود. مناطق آزاد موتور پیشروی اقتصاد کشورها هستند و در دنیا سابقه خوبی دارند.

 

وی افزود: ۴۵ درصد از صادرات کل کشور از طریق مناطق آزاد انجام می‌شود که نشان از ظرفیت بزرگ این مناطق دارد. در گذشته ۸ منطقه آزاد داشتیم که ۷ منطقه جدید نیز اضافه شد و اکنون تقریباً تمام استان‌های مرزی دارای مناطق آزاد اقتصادی هستند. البته ۳۲ منطقه ویژه اقتصادی نیز داریم که مجموعاً ۲۵۰۰ واحد صنعتی در این مجموعه‌‌ها مشغول به فعالیت هستند.

 

انتهای پیام/