به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری شهرکریمه، چاپ چهارم کتاب «تو زودتر بُکش ۱» از مجموعه چهار جلدی تو زودتر بکش نوشته رونین برگمن با ترجمه وحید خضاب، روایتی از روند تشکیل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی و ۶۰ سال ترورهای موساد توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است. رونین برگمن، یکی از […]

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری شهرکریمه، چاپ چهارم کتاب «تو زودتر بُکش ۱» از مجموعه چهار جلدی تو زودتر بکش نوشته رونین برگمن با ترجمه وحید خضاب، روایتی از روند تشکیل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی و ۶۰ سال ترورهای موساد توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است.

رونین برگمن، یکی از سرشناس‌ترین نویسندگان اسرائیلی است که سالیان طولانی در عرصه ژورنالیسم تحقیقی فعالیت داشته است و مقالات و کتب او در سراسر جهان خوانندگان زیادی دارد. برگمن در این کتاب اسنادی را از دستگاه اطلاعاتی اسرائیل فاش کرده که تقریباً همه‌شان فوق‌محرمانه بوده است. او برای به دست آوردن تصویری از عملکرد موساد و فعالیت‌هایش در کشورهای مختلف هزاران سند را که برخی از آن‌ها به‌صورت غیرقانونی در اختیار او قرار گرفته است و تعداد بی‌شماری کتاب و مقاله را بررسی کرده است، همچنین سراغ کارمندان و نیروهای رده‌بالای عملیاتی موساد رفته و مصاحبه‌های اختصاصی با آنان داشته است.

در یکی از بخش‌های این کتاب به نام ایران نیز اشاره شده و گوشه‌هایی از فعالیت خرابکاری موساد در ایران برای ترور چهره‌های مهم علمی کشور فاش شده است. برگمن با ذکر یک خاطره، پرده از رازی برمی‌دارد که تاکنون ناگفته مانده است.
او ماجرای آخرین روز کاری مئیر داگان، رئیس سابق موساد را روایت می‌کند، روزی که با دعوت‌نامه‌ای محرمانه به جلسه‌ای دعوت می‌شود که در آن قرار است خبر عزل داگان از سوی سخنگوی نتانیاهو اطلاع‌رسانی شود.

برگمن درباره این کتاب نوشته است:

«آن روز آخرین روز مسئولیت داگان به‌عنوان رئیس موساد بود؛ نتانیاهو درب خروجی را به داگان نشان داده و او که بزرگ‌ترین آرزوی زندگی‌اش در اختیار گرفتن جایگاه بزرگ‌ترین جاسوس اسرائیلی بود، نمی‌خواست در برابر کار او دست‌بسته بنشیند. بحران شدید بی‌اعتمادی بین این دو نفر به‌خاطر دو موضوع بالا گرفته بود که هر دوی آن موضوعات به سلاح مورد علاقه مئیر داگان، یعنی ترور ارتباط داشت.

۸ سال پیش از آن آریل شارون، داگان را به ریاست موساد منصوب و او را مسئول خرابکاری در برابر سلاح‌های ه-س ت-ه-‌ای ایران کرد که هر دو نفر آن را یک تهدید وجودی برای اسرائیل می‌دانستند. داگان از چند طریق مختلف وارد عمل شد تا این مأموریت را به انجام برساند؛ از نظر او سخت‌ترین راه که البته کارآمدترین راه هم به‌حساب می‌آمد عبارت بود از شناسایی دانشمندان کلیدی هسته‌ای و ایران، تعیین محل آن‌ها و کشتن‌شان.»

ژنرال‌ها ایرانی به نام حسن طهرانی مقدم

موساد ۱۵۶ مورد از این اهداف را دقیقاً مشخص و ۶ نفر از آن‌ها را حذف کرد؛ بیشتر آن‌ها صبح‌هنگام وقتی می‌خواستند به محل کارشان بروند به‌وسیله بمب‌هایی با فیوز کوتاه‌مدت که توسط نیروهای موتورسوار به ماشین‌شان چسبانده شد، ترور شدند، علاوه بر آن‌ها یکی از ژنرال‌های س. پ انقلاب اسلامی هم که مسئول برنامه م. و بود در یکی از مقرهای س. پ به‌همراه ۱۷ نفر از نیروهایش هدف انفجار قرار گرفت.

چاپ چهارم جلد اول از مجموعه چهارجلدی کتاب «تو زودتر بکش»؛ در قطع رقعی و ۴۱۶ صفحه در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.منبع
info@rasanews.ir