مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم از رایگان بودن قبور آرامستان بهشت معصومه(س) برای گروه‌های هدف زیر پوشش نهادهای حمایتی،‌ خانواده شهدا و... خبر داد.


قبور آرامستان بهشت معصومه(س)‌ برای چه کسانی رایگان است؟

قبور آرامستان بهشت معصومه(س)‌ برای چه کسانی رایگان است؟

به گزارش شهرکریمه سید سیف‌الدین موسوی نیارکی مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم با اشاره به چگونگی دریافت هزینه‌ها در آرامستان بهشت معصومه (س) اظهار کرد: تمامی هزینه‌های کفن‌ و دفن بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر دریافت می‌شود؛ در این راستا همه هزینه‌ها بر اساس برآوردهای سال بعد و میزان هزینه‌کرد در هیئت‌مدیره جمع‌بندی و در بودجه سالانه به شورای اسلامی شهر ارسال و مصوب می‌شود و پس از تائید فرمانداری و ابلاغ به سازمان اجرایی می‌شود.

موسوی نیارکی بابیان اینکه این سازمان فقط بر اساس بودجه مصوب در خصوص دریافت هزینه‌ها اقدام می‌کند، افزود:‌ هزینه‌ها در این بخش در دو قسمت تقسیم می‌شود که بخشی از آن مربوط به خرید وسایل و تجهیزات همچون کفن، کاور حمل جسد و پلاستیک و … است و بخش دیگر مربوط به آیتم‌هایی در حمل اموات توسط آمبولانس، خدمات، شست‌وشو و دفن است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم تصریح کرد: گاهی برای حمل اموات بیش از چهار سرویس آمبولانس تا رسیدن به پزشکی قانونی و آرامستان نیاز است که اختلاف هزینه‌های این بخش عمدتاً به دلیل پیمودن مسافت بیشتر محاسبه می‌شود، هرچند شهرداری برای بسیاری از هزینه‌ها یارانه‌ای را نیز در نظر گرفته است.

وی با اشاره به هزینه‌های قیمت قبور در آرامستان بهشت معصومه (س) عنوان کرد: قیمت قبور در این آرامستان در مقایسه با هزینه‌های قبور داخل شهر به‌شدت اختلاف داشته و بسیار کمتر است.

موسوی نیارکی هزینه‌های دریافتی از متوفیان را موردتوجه قرارداد و گفت:‌ در کنار اینکه بسیاری از قبور رایگان است اما هزینه‌ای هم دریافت می‌شود که صرف هزینه‌های عمرانی و زیرساختی همچون ایجاد مسیرهای دسترسی، نگهداری آرامستان، روشنایی و فضای سبز می‌شود.

وی عنوان کرد: قبور داخل آرامستان بهشت معصومه (س) در قطعات جاری علاوه بر پرسنل و خادمان شهرداری، برای پدر و مادر و همسر شهدا و جانبازان بالای ۲۵ درصد و اهداکنندگان عضو نیز رایگان است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم عنوان کرد: همچنین برای گروه‌هایی نظیر افراد زیر پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، افراد زیرخط فقر و مجهول‌الهویه رایگان است.

وی در مورد رزرو و پیش‌خرید قبر افزود: با افزایش تعداد متوفیان پس از همه‌گیری کرونا، پیش‌فروش قبر ممنوع بوده تا ساماندهی بهتری داشته باشیم، البته پیش‌فروش قبر برای یک نفر از نزدیکان متوفی امکان‌پذیر است.

انتهای پیام/ ۱۰۶منبع