مدیرکل میراث فرهنگی قم از صدور مجوز راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در روستای قاهان قم خبر داد و گفت: بخش خصوصی نیز می‌تواند برای تأمین زیرساخت‌های گردشگری در روستای قاهان اقدام کند.

به گزارش شهر کریمه به نقل از تسنیم، عیسی رضایی، ۱۰ روستای قم را گزینه‌های نقطه هدف گردشگری استان برشمرد و اظهار داشت: با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستاهای وشنوه، انجیله، فردو، بنابر، دستگرد، قاهان، قلعه چم، طینوج و محمدآباد کاج پس از انجام مطالعات گسترده درنهایت به‌عنوان گزینه‌های هدف گردشگری قرار گرفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم بابیان اینکه از میان گزینه‌های مطرح‌شده درنهایت دره قاهان به‌عنوان هدف گردشگری انتخاب شد، افزود: روستای قاهان از توابع بخش خلجستان به لحاظ دارا بودن آب‌وهوای ییلاقی و نیز ظرفیت بالای فرهنگی مردم برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری انتخاب شد.

وی بابیان اینکه تولید و اشتغال در روستای هدف گردشگری موردبررسی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات که باید با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط موردتوجه قرار گیرد معرفی روستای قاهان در سطح ملی و بین‌المللی است.

رضایی یکی از راه‌های معرفی روستای قاهان را برگزاری جشنواره توانمندی ظرفیت‌های روستایی برشمرد و افزود: توسعه صنایع‌دستی این روستا همچون گلیم‌بافی نیز یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای ایجاد اشتغال برای مردم روستا در نظر گرفته‌شده است از همین رو آموزش روستائیان در تولید صنایع‌دستی و باغی موردتوجه قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم، ایجاد مجتمع‌های گردشگری و کارگاه‌های صنایع‌دستی برای معرفی هنر ایرانی در این روستا نیز از موارد مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

وی همچنین از صدور مجوز راه‌اندازی اقامت گاه‌های بوم گردی در روستای قاهان قم خبر داد و گفت: بخش خصوصی نیز می‌تواند برای تأمین زیرساخت‌های گردشگری در روستای قاهان اقدام کند.