مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم عنوان کرد: مشارکت همه دستگاه‌ها و به ویژه کسبه در مرمت بازار کهنه ضروری است.

به‌ گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه، علیرضا ارجمندی در جلسه‌ای که با کسبه بازار کهنه درباره مشارکت در مرمت بازار برگزار شد، با اشاره به تفاهم‌نامه سه‌جانبه شهرداری، میراث‌فرهنگی و هیئت امنای بازار اظهار کرد: میراث‌ فرهنگی قم متعهد به مرمت سقف، شهرداری قم متعهد به بهسازی کف بازار و هیئت امنا و کسبه بازار، متعهد به مرمت قسمت‌های داخلی و نمای درهای ورودی مغازه‌ها شده‌اند.

 

وی با قدردانی از مشارکت شهرداری در مرمت این بازار تاریخی شهر گفت: شهرداری قم با اصلاح زیرساخت‌ها و کف‌سازی بازار کهنه به تعهدات خود عمل کرده است.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم اضافه کرد: حدود ۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی برای عملیات مرمت مجموعه تاریخی بازار قم شامل بازار کهنه، نو و تیمچه طبق تعهدات میراث‌فرهنگی در این تفاهم‌نامه اختصاص داده شده است.

 

وی افزود: اقدام‌های مرمتی شامل استحکام بخشی پایه‌ها، سبک‌سازی، عایق‌کاری و مرمت بام، اندود کاهگل و کف‌پوش بام، مرمت پوشش استحفاظی تیمچه بزرگ، ساخت و مرمت درهای چوبی سنتی و نصب درب‌های تیمچه خواهد بود.

 

ارجمندی با تاکید بر اهمیت مشارکت و همراهی کسبه در بازسازی بازار سنتی، مطرح کرد: سامان‌دهی بازار کهنه بیش از هر چیز نیازمند مشارکت کسبه دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی است.

 

وی با اشاره به اهمیت بازار کهنه در هویت بخشی تاریخی به شهر، ابراز کرد: بازار کهنه قم برای سامان‌دهی و تبدیل آن به بازارچه دائمی صنایع‌دستی نیازمند تسهیلات و همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی است.

 

گفتنی است بازار کهنه قم با عمر بیش از حدود ۴۵۰ سال که قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه باز می‌گردد کارگاه‌های صنایع‌دستی ازجمله رنگرزی سنتی، چاقوسازی، خراطی، نجاری، منبت‌کاری و … در آن فعال است. این بازار در اواخر سال ۷۶ به ثبت ملی میراث‌ فرهنگی رسید.

 

انتهای پیام/