حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی فقیهی استاد درس خارج فقه معاصر جمعیت در گفت و گو با خبرنگار گروه خانواده و جمعیت خبرگزاری شهرکریمه، با اشاره به اینکه ضعف خداباوری یکی از علل سقط جنین و ترک فرزندآوری است، گفت: یکی از علل پایین بودن رشد جمعیت را ضعف در خداباوری جامعه می دانم، […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی فقیهی استاد درس خارج فقه معاصر جمعیت در گفت و گو با خبرنگار گروه خانواده و جمعیت خبرگزاری شهرکریمه، با اشاره به اینکه ضعف خداباوری یکی از علل سقط جنین و ترک فرزندآوری است، گفت: یکی از علل پایین بودن رشد جمعیت را ضعف در خداباوری جامعه می دانم، خداباوری حتی در جامعه متدینین نیز روبه ضعف رفته است یعنی باور اینکه خدا همه کاره و روزی دهنده است.

وی افزود: اینکه ما بدانیم همه گره ها به دست خدا باز می شود این اساس کار و باید مبلغین و منبری ها مسئله خداباوری را در جامعه تقویت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین فقهی با بیان اینکه گرانی واقعیتی انکار ناپذیر در جامعه ما است، ابراز کرد: اگر ما بخواهیم با دو دوتا چهارتا روزگار را حساب کنیم بله فرزندآوری از جهت اقتصادی به ضرر انسان تمام خواهد شد اما با نگاه غیر مادی و براساس آیات قرآن و سفارش روایات هرچه تعداد فرزند بیشتر رزق و روزی نیز پربرکت تر و بیشتر خواهد شد.

استاد درس خارج فقه معاصر جمعیت ادامه داد: گرانی هست و هیچ شخصی آن را انکار نمی کند اما عمده مشکلات از سطح توقعات و ضعف ایمان ناشی می شود.

وی با اشاره به راهکار رشد باور اعتقادی مردم و میل به فرزندآوری در جامعه تصریح کرد: در این مسئله دو طیف نخبگانی و دولت نقش عمده ای دارند چنانکه نخبگان حوزوی و دانشگاهی با تبیین اهمیت موضوع جوانی جمعیت و ضررهای همه جانبه کاهش جمعیت باید به این ضرورت بپردازند و از سوی دیگر دولت نیز با مشوق های جمعیتی باید موانع فرزندآوری را برطرف کند.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی افزود: مشکلات تک فرزندی را باید به شیوه مختلف و با استفاده از رسانه بایستی برای جامعه تبیین کرد تا رشد تک فرزندی و پیری جمعیت در کشور متوقف شود.منبع
info@rasanews.ir