رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر قم اظهار کرد: عدم ارتباط مناسب نهادهای علمی و پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان با صنعت، موجب کاهش اشتغال جوانان، اشتغال نیروهای متخصص به شغل‌های غیرمرتبط و پایین آمدن بهره‌وری شده است.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه، دکتر سید محمد حسین دهناد صبح امروز در سی و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر مقدس قم در خصوص نقش مدیریت شهری برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ ابراز کرد: مدیریت شهری همگام با سایر دستگاه‌ها وظیفه سنگینی در استفاده بیش از بیش از ظرفیت‌های علمی کشور دارد.

 

وی با اشاره به اینکه کشور ایران از نظر شاخص‌های علمی و پژوهشی در جایگاه مناسبی قرار دارد، گفت: عدم ارتباط مناسب نهادهای علمی و پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان با صنعت و کاربردی نشدن شایسته‌ی این علوم و پژوهش‌ها در بخش‌های مختلف کشور، موجب کاهش اشتغال جوانان، اشتغال نیروهای متخصص به شغل‌های غیرمرتبط و غیرتخصصی و پایین آمدن بهره‌وری گردیده است.

 

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر قم اعلان کرد: تحقق شعار امسال و تبدیل آن به راهبرد اصلی دستگاه‌ها مخصوصاً در شرایط کنونی، قطعاً موجب پیشرفت کشور در ابعاد گوناگون خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه حضور مجموعه‌های دانش‌بنیان و علمی پژوهشی می‌تواند به بهبود کارایی عرصه‌های متنوع مدیریت شهری کمک کند، اظهار کرد: دوام زیرساخت‌های حمل و نقلی از جمله روسازی معابر، جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت پسماندهای شهری، صرفه‌جویی در مصرف آب مورد نیاز برای فضاهای سبز شهری، هوشمندسازی و یکپارچه سازی تجهیزات ترافیکی، الکترونیکی کردن و راه‌اندازی سامانه‌های ارائه خدمات شهروندی، طراحی شهری تاب‌آور و اصلاح بافت‌های ناکارآمد و طراحی نرم‌افزار‌های گردشگری از جمله زمینه‌هایی است که مجموعه‌های دانش‌بنیان و علمی پژوهشی می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.

 

دکتر دهناد تصریح کرد: مدیریت شهری باید از راه‌های مختلف به شروع کار و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها کمک کند که در نظر گرفتن تخفیف‌ها و معافیت‌های ویژه در پرداخت عوارض، صدور مجوز فعالیت در کاربری‌های غیره و قائل شدن امتیاز هنگام انتخاب مشاور برای پروژه‌ها می‌تواند مواردی از جمله این راه‌ها باشد.

 

انتهای پیام/

  • نویسنده : مجتبی امیرفرزانه