به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگار شهرکریمه؛ شکل گیری فضای مجازی برای انقلاب اسلامی که دارای انگیزه تمدن سازی دارد – علیرغم اینکه دارای تهدیدات فراوان است – یک فرصت طلایی است. این فرصت طلایی در صورتی محقق خواهد شد که اصول و اضلاع حکمرانی بر فضای مجازی به درستی درک شود و برای آن سیاستگذاری […]


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگار شهرکریمه؛ شکل گیری فضای مجازی برای انقلاب اسلامی که دارای انگیزه تمدن سازی دارد – علیرغم اینکه دارای تهدیدات فراوان است – یک فرصت طلایی است. این فرصت طلایی در صورتی محقق خواهد شد که اصول و اضلاع حکمرانی بر فضای مجازی به درستی درک شود و برای آن سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیقی انجام شود. در این یادداشت به تبیین اضلاع الگوی پیشنهادی برای حکمرانی جمهوری اسلامی در فضای مجازی می پردازیم:

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی شهرکریمه بخوانید. (کلیک کنید)

ضلع اول: تکمیل و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

یکی از اضلاع مهم حکمرانی در فضای مجازی تکمیل و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است. براساس طراحی کلان شورای عالی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات از سه لایه زیرساخت، محتوا و خدمات تشکیل شده است. شبکه ملی اطلاعات از مرزهای ملی و دینی ما در فضای مجازی صیانت می کند. ضمن اینکه به سالم سازی فضای مجازی و آسوده خاطرسازی خانواده ها و همچنین به رونق کسب و کار در این عرصه هم کمک جدی خواهد کرد.

ضلع دوم: شکل دهی به اینترنت دوم یا ایجاد شبکه فراملی اطلاعات

ما باید برای مهار قدرت جریان آمریکایی صهیونیستی حاکم بر فضای مجازی، جهان را به سمت شکل گیری اینترنت دوم سوق دهیم. امروز چینی ها، روس ها، و بسیاری از کشورهای دیگر از انگیزه لازم برای ورود به این میدان برخوردارند و جمهوری اسلامی ایران می تواند بر کسب منافع مشترک خود با دیگران و البته با حفظ شبکه ملی اطلاعات در بطن اینترنت دوم یا شبکه فراملی اطلاعات، به سهم خود در ایجاد شکاف بین آمریکایی ها و دیگران نقش آفرین باشد.

ضلع سوم: شکل دهی ائتلاف جهانی برای کاهش اختیارات آمریکایی ها در فضای مجازی

یکی دیگر از اضلاع حاکمیت فضای مجازی، شکل دهی یک ائتلاف جهانی برای کاهش اختیارات آمریکایی ها در فضای مجازی و ایجاد نظام حقوق بین المل برای فضای مجازی است. روشن است که فضای مجازی در شرایط فعلی به شیوه کدخداگری اداره می شود و کدخدا خود را به هیچ کس پاسخگو نمی داند. شاید بدانید که تا الان تلاش های زیادی برای کشاندن مسائل فضای مجازی به سازمان ملل و مجامع وابسته به آن از سوی کشورهای مختلف صورت گرفته اما با مخالفت و کارشکنی آمریکایی ها روبرو شده است. بنابراین ما باید با تأسیس معاونت فضای مجازی در وزارت خارجه و تربیت دیپلمات های زبده و شجاع، به سمت ایجاد یا تقویت ائتلاف هایی که خواهان کاهش اختیارات بی حد و مرز آمریکایی ها در فضای مجازی هستند، حرکت کنیم و در این زمینه از تأثیر دیپلماسی عمومی هم غافل نباشیم.

ضلع چهارم: ایجاد غلبه گفتمانی برای مواجهه معقول و انقلابی با فضای مجازی

هر گونه موفقیت در تحقق الگوی حکمرانی، مستلزم ایجاد فضای ذهنی مناسب به مفهوم باز شدن یک چتر گفتمانی بسیار قوی بر روی این الگو است. این چتر گفتمانی است که بازیگران داخلی و حتی بین المللی همسو با جمهوری اسلامی و فراتر از آن، کل مردم را به صورت خودجوش با سیاست های جمهوری اسلامی همراه خواهد کرد و موانع را به راحتی از سر راه برخواهد داشت. امروزه جمهوری اسلامی فاقد چنین چتر گفتمانی است. ایجاد چتر گفتمانی نه تنها متدلوژی خاص خود را دارد بلکه از لوازمی برخوردار است که یکی از مهمترین آن، وفاق نظری میان مسئولان ارشد کشور است.

ضلع پنجم: راه اندازی شرکت های غیردولتی با رویکرد فراملی

مهمترین ضلع الگوی شش ضلعی، ضلع پنجم محسوب می شود. لازمه بازیگری در میدان و قرار گرفتن در مقام قانونگذاری، ایجاد بسترهای مساعد برای شکل گیری شرکت های بزرگ دانش بنیان از درون فضاهای استارت آپی است. یعنی جمهوری اسلامی باید با ایجاد صندوق مالی قوی و ارائه تسهیلات درشت، زمینه شکل گیری شرکت های دانش بنیان حول طرح های خلاقانه را فراهم کند. هر چند در ابتدا این شرکت ها در محیط های کوچک و محلی شکوفا می شوند اما باید از قابلیت کار فرامحلی برخوردار باشند. البته از آنجا که کشور ما در معرض یک نفوذ سازماندهی شده از بیرون است، جا دارد بستر سازی برای شکل گیری این شرکت ها کاملا محتاطانه باشد.

ضلع ششم: ایجاد بسیج سایبری با رویکرد محتوایی

بسیج سایبری با ارتش سایبری تفاوت دارد. بسیج سایبری، یعنی آموزش و به میدان آوری میلیونی مردم در جهت دفاع محتوایی از مرزهای ملی و دینی. در واقع ما نباید نسبت به حمایت از ارزش های اسلامی و انقلابی در فضای مجازی و خنثی سازی هجمه هایی که به این ارزش ها می شود، سستی به خرج دهیم؛ این در حالی است که در سال های اخیر، یکی از نقاط تمرکز دشمنان ما عملیات روانی علیه افکار عمومی بوده است. در عین حال، وقتی صحبت از بسیج سایبری می کنیم، این بسیج اختصاصی به مردم ایران ندارد و می تواند همفکران ما در اقصی نقاط جهان که مهمترین دغدغه آنها ارزش های الهی است را هم در درون خود جا دهد.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی

انتهای پیام/