به گزارش خبرنگار شهرکریمه، بیژن سلیمان‌پور در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که پیش از ظهر پنجشنبه در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه تسهیل‌گر نباید کار موازی انجام دهد، اظهار داشت: اقدامات تسهیل‌گری باید به جلب مشارکت و فعالیت مؤثر ساکنان منطقه با دستگاه‌های اجرایی […]به گزارش خبرنگار شهرکریمه، بیژن سلیمان‌پور در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که پیش از ظهر پنجشنبه در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه تسهیل‌گر نباید کار موازی انجام دهد، اظهار داشت: اقدامات تسهیل‌گری باید به جلب مشارکت و فعالیت مؤثر ساکنان منطقه با دستگاه‌های اجرایی منجر شود.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از تسهیل‌گری برای بهبود روند فعالیت دستگاه‌های اجرایی، افزود: تسهیل‌گری در تمام دنیا از نیمه دوم قرن بیستم آغاز شده و در کشور ما نیز تجربه کاملاً جدید است.

معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استانداری قم افزود: دفاتر تسهیل‌گری شهر قائم و محله اسماعیل‌آباد قم فعالیت‌ها و تلاش‌های خود را برای جلب مشارکت مردم برای مدیریت محله متمرکز کرده و سطح همکاری‌ها با مساجد، تشکل‌های مردمی و پایگاه‌های بسیج، کمیته امداد و بهزیستی را ارتقا دهند.

به گفته وی تسهیل‌گری الگو و مدلی است که از کشورهای آسیای جنوب شرقی اخذ و وارد کشور شده با این هدف که با استفاده از ظرفیت تسهیل‌گری در مناطق محروم و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی دنبال راهکار باشیم.

سلیمان‌پور، تسهیل‌گری را ایجاد مهارت و به کارگیری روش‌هایی برای ایجاد حس خوب و همکاری شهروندان نسبت به محیط برشمرد و تأکید کرد: خروجی کار تسهیل‌گری باید به اینجا بینجامد که حس خوب همکاری و تعلق اجتماعی به جامعه‌شان ایجاد کنیم.

حاشیه نشینی مخاطره‌ای جدی برای شهر است

وی با تأکید بر اهمیت جلب مشارکت مردمی، افزود: هویت دهی به شهروندان بسیار ضرورت دارد و باید به سمتی پیش رویم که همکاری شهروندان را جلب نماییم به جامعه تعقل خاطر پیدا کنند.

معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی استانداری قم از ضرورت ایجاد کنترل اجتماعی یاد کرد و گفت: حاشیه نشینی مخاطره‌ای جدی برای شهر است که باید در نسبت به سامان بخشی به این مخاطره اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی در رابطه با تعیین تکلیف محله اسماعیل آباد قم تأکید کرد: باید تا پایان دی‌ماه مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ساکن در این محله‌ها تفکیک شوند و شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان نیز طرح پیشنهادی و کاربردی خود را برای الحاق منطقه اسماعیل‌آباد به منطقه دیگر را ارائه کنند.

سلیمان‌پور در رابطه با حفظ فرصت شغلی کارخانه‌های موجود در محدوده شهری نیز تأکید کرد: ۲ کارخانه در محدوده شهر قائم و محله اسماعیل‌آباد فعال است که این موضوع بسیار اهمیت دارد و باید این واحدها به شهرک‌های اطراف شهر قم منتقل شوند.