کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر لزوم تقویت زیرساخت های شهری باید مدنظر شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری باشد گفت: در عین حال مباحث فرهنگی و اجتماعی شهر باید در اولویت کار شورا باشد.

به گزارش شهرکریمه کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر لزوم تقویت زیرساخت های شهری باید مدنظر شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری باشد گفت: در عین حال مباحث فرهنگی و اجتماعی شهر باید در اولویت کار شورا باشد.

نرجس نیازمند، کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت کار شوراهای اسلامی شهر و روستا به خصوص در زمینه مباحث نظارتی اظهار داشت: شوراهای اسلامی شهر و روستا باید پیگیر دغدغه های مردم باشند و در واقع زبان گویایی برای بیان مشکلات مردم داشته و از سویی چشم مسئولین باشند.

وی گفت: برخی از شهرهای کشور به برکت حضور فعال نهاد شورا، به توفیقات خوبی دست یافتند و در اداره شهر بر اساس نیازهای شهروندان طرح ها و ایده های مناسبی داشته اند و با تدوین برنامه های راهبردی، مدیریت شهری را در راستای ارائه خدمات هر چه بهتر به شهروندان هدایت کردند.

این کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه، اعضای شوراها باید اهل عمل باشند و از شعارزدگی پرهیز کنند افزود: یک عضو شورا باید شهامت و شجاعت لازم برای ارائه طرح های مختلف داشته باشد و از سویی دیگر، بدنبال همدلی و وحدت باشند و از هرگونه تفرقه افکنی پرهیز کنند.

نیازمند، همچنین بیان داشت: حفظ ارزش های اسلامی و ملی، منابع غنی فرهنگی و اجتماعی باید اولویت و هدف اصلی مدیریت شهری باشد.

وی با بیان اینکه تقویت و افزایش کیفیت زیرساخت های شهری باید مدنظر شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری باشد افزود: در عین حال مباحث فرهنگی و اجتماعی شهر باید نیز باید در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که اگر به مباحث فرهنگی و اجتماعی و نیز آسیب های موجود توجه نشود، قطعا مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت که رفع هر یک هزینه های بسیاری به همراه دارد.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر لزوم پیوست فرهنگی در همه اقدامات مدیریت شهری  بیان داشت: اگر در حوزه های خدمات شهری و معماری و شهرسازی؛  پیوست و برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی نداشته باشیم در این صورت توفیقات چندانی نخواهیم داشت.

نیازمند تاکید کرد: یک عضو شورای شهر نباید در برابر وظایفی که قانون برای وی تعریف کرده منفعل باشد و در حوزه های مختلف باید اقدامات خوبی را پیگیری کند.

وی با اشاره به مدیریت تخصصی و حرفه ای شهردار قم طی سالهای گذشته بیان داشت: اگر بخواهیم شهر قم را با قبل از دوران مدیریت دکتر سقائیان نژاد مقایسه کنیم، می بینیم که اقدامات شاخصی در حوزه عمرانی و تکمیل پروژه های برزمین مانده صورت گرفته؛ اما علیرغم تلاش های مدیریت شهری در حوزه عمران و آبادانی شهر، در حوزه فرهنگی و اجتماعی فعالیت متناسبی که بتواند نیازهای شهر و شهروندان را بر آورده کند، صورت نگرفته است.

نیازمند، تاکید کرد: به نظر می رسد در دوره ششم فعالیت شورای اسلامی شهر باید بیش از گذشته به حوزه های فرهنگی و اجتماعی توجه شود؛ بویژه اینکه شیوع بیماری کرونا، پویایی بیشتری را در این حوزه ها طلب می کند تا به روحیه خسته شهروندان  شادابی و نشاط بیشتری ببخشد.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی کارهای بسیاری می توان برای شهر و شهروندان انجام داد؛ از بحث ساماندهی کارگران ساختمانی در میادین شهر گرفته تا حوزه حمایت از هنرمندان و زنان سرپرست های خانوار، مشاغل خرد و خانگی و… .

وی گفت: به نظر می رسد در جهت تقویت ارتباط شهروندان با اعضای شورا باید کار گروه هایی در محلات و مناطق شهر تشکیل شود تا مسائل و مشکلات هر منطقه احصا شود و بدست اعضای شورا برسد؛ چرا که ممکن است مسائل بومی در هر منطقه وجود داشته باشد که اعضای شورا از آن بی خبر باشند و شناسایی مشکلات امری مهم بر حل معضلات است.

نیازمند، در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها شعاری است که رهبر معظم انقلاب برای سال ۱۴۰۰ تعیین کردند و در این راستا همه کسانی که در ساختارهای مختلف تصمیم گیری وتصمیم سازی و برنامه ریزی حضور دارند باید این موضوع را در محور اقدامات خود قرار دهند.

کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: مجموعه مدیریت شهری متشکل از شهرداری و شورای شهر نیز از این موضوع مستثنی نیستند و وظیفه و مسئولیت اجتماعی شهرداری ها با توجه به ارتباط مستمر و نزدیکی که با بدنه شهر و جامعه دارد را نمی توان در این زمینه نادیده گرفت.

به اعتقاد نیازمند، اگر چه در قانون به طور مستقیم مسئولیتی متوجه شهرداری ها برای حل مشکلات معیشتی مردم نداشته اما در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا و مشکلات عدیده اقتصادی مردم به سختی معیشت خود را تامین می کنند شهرداری ها نیز می توانند گامی در بهبود این مهم بردارند و سهمی در برداشتن سختی مشکلات اقتصادی از شانه مردم داشته باشند.

وی با تاکید براینکه مهمترین مساله ای که مردم با آن مواجه اند، بحث معیشت است ادامه داد: برای عبور از این بحران باید مطابق دستور رهبر معظم انقلاب در جهت رونق تولید و حمایت از مشاغل خرد گام برداریم که در همین راستا شهرداری می تواند پیشنهادهای بر زمین مانده ای که سالها تنها در قالب طرح باقی مانده اند همچون ایجاد بازارچه های دائمی و فصل صنایع دستی، بازار روزها، بازارچه های دائمی تولیدات روستایی و مشاغل خانگی آنان را عملیاتی کند  تا علاوه بر تامین بخشی از معیشت و هزینه خانوارها، جذابیتی نیز برای افزایش ماندگاری توریست ها، مسافران و زائران در سفر به شهر قم ایجاد کنند.