به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری شهرکریمه، حضرت آیت الله سبحانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مدیریت در حوزه کار بسیار مهم و سنگینی است و از دور دست به آتش بردن کافی نیست؛ بلکه باید در متن جریان فعالیت‌ها قرار گرفت تا متوجه سنگینی آن شد. وی ابراز داشت: مدیریت […]

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری شهرکریمه، حضرت آیت الله سبحانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مدیریت در حوزه کار بسیار مهم و سنگینی است و از دور دست به آتش بردن کافی نیست؛ بلکه باید در متن جریان فعالیت‌ها قرار گرفت تا متوجه سنگینی آن شد.

وی ابراز داشت: مدیریت در حوزه کار بسیار مشکلی است و نباید اینگونه بیان شود که کار آسانی در حال انجام است؛ البته مدیران محترم هم باید تذکرات و پیشنهادات را گوش کرده و عملیاتی نمایند.

حضرت آیت الله سبحانی در ادامه به بیان پیشنهاداتی پرداخت و خاطرنشان ساخت: طلبه امروز، طلبه پنجاه سال و صد سال قبل نیست؛ طلاب در گذشته از صرف میر شروع کرده تا به درس خارج می رسیدند و تفاوتی میان آنان نبود؛ اما امروز با کثرت بالای طلاب، باید برای آنان برنامه‌ریزی متفاوتی داشت؛ چراکه استعدادها و ظرفیت‌ها متفاوت است و نمی‌توان برای همه این افراد، نسخه واحدی پیچید.

این مرجع تقلید بیان داشت: شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه است تا متناسب با استعدادها و ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی نمایند؛ طلبه ای که استعداد بالایی ندارد، نباید بدون مصرف بماند؛ بلکه حوزه باید متناسب با آن شخص هم برنامه داشته باشد تا بتواند از او استفاده کند.

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشت: استعدادشناسی از ضروریات امروز حوزه است و باید از طلاب و فضلا متناسب با ظرفیت آنان استفاده کرد و بهره برد.

حضرت آیت الله سبحانی در ادامه افزود: مطابق با آمارهایی که می دهند، در حال حاضر، تعداد زیادی مراکز دانشگاهی و نهادهای علمی در قم وجود دارد که غالبا از حوزه تغذیه می کنند و با این وضعیت، استعدادی برای حوزه نمی‌ماند؛ البته فعالیت این مراکز مقدس است؛ ولی باید مستمع خود را از نهادهای غیرحوزوی بگیرند؛ نه اینکه حوزه را تخلیه کنند.

وی خاطرنشان ساخت: مدیریت حوزه نمی تواند سنتی محض باشد؛ از آن طرف هم نمی‌تواند بی توجه به اصالت‌ها باشد؛ بلکه باید تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را در حوزه پیاده کرد؛ داشتن نیروی زیاد با مدیریت‌های امروزی همخوانی ندارد و باید علاجی برای این مسئله داشت.

این استاد برجسته درس خارج حوزه تصریح کرد: تربیت مبلغ از دیگر ضروریات حوزه است که باید برنامه‌ریزی بهتری برای این مسئله داشت؛ البته باید مبلغینی را تربیت کرد که بلیغ بوده و جامعه شناس باشند.

حضرت آیت الله سبحانی اظهار داشت: احیای موقوفات هم از دیگر موضوعاتی است که شورای عالی حوزه باید تلاش بیشتری برای این مسأله داشته باشد تا از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم، بکاهیم؛ البته در کنار این مسئله، باید روح قناعت در طلاب تقویت شود.

شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه استمنبع
info@rasanews.ir