به گزارش پایگاه خبری شهرکریمه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن تبریک ولادت حضرت أباالفضل العباس (علیه السلام) به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «لَا فَقْرَ أَشَدُّ مِنَ الْجَهْلِ وَ لَا مَالَ أَعْوَدُ مِنَ […]

به گزارش پایگاه خبری شهرکریمه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن تبریک ولادت حضرت أباالفضل العباس (علیه السلام) به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «لَا فَقْرَ أَشَدُّ مِنَ الْجَهْلِ وَ لَا مَالَ أَعْوَدُ مِنَ الْعَقْلِ وَ لَا وَحْدَةَ أَوْحَشُ مِنَ الْعُجْبِ و لَا حَسَبَ کَحُسْنِ الْخُلُقِ وَ لَا عِبَادَةَ کَالتَّفَکُّرِ / هیچ فقری سخت‌تر از نادانی، و هیچ اندوخته‌ای سودمندتر از خردمندی و هیچ تنهایی و غربتی هراس انگیزتر از خودبینی نیست، و هیچ فخری چون خوشرفتاری و هیچ عبادتی همانند فکر و اندیشه نیست».

وی اظهار داشت: حدیثی همچون این روایت که ۱۴۰۰ سال قبل در محیط جاهلیت بیان شده است، با در نظر گرفتن شرایط زمان و مکان آن روز، بیانگر معجزه بودن این احادیث است.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه تمام مشکلات دنیا مرتبط با سردمداران بی عقل است، ابراز داشت: موضع گیری که رئیس جمهور آمریکا درباره سپاه انجام داد، غیرمنتظره نبود؛ ضربه‌ای که آنان در سوریه، عراق، جنگ تحمیلی هشت ساله و … از سپاه خورده‌اند، سبب شده است که چنین موضعی گرفته و به اصطلاح انتقام بگیرند؛ در حالی که کار بی عقلی انجام دادند.

وی اظهار داشت: اینها احتمالاً علاوه بر امور اعتباریه، امور تکوینیه را هم در اختیار خود می‌دانند و فکر می‌کنند اگر بگویند الان شب است، شب می‌شود یا بگویند سپاه تروریست است، تروریست می‌شود؛ این نهایت بی عقلی است که انسان فکر کند همه چیز در اختیار اوست و می‌تواند واقعیت‌ها را با یک خط و امضا عوض کند.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه محبوبیت سپاه با این امضاها از بین نمی‌رود، تصریح کرد: مردم مشاهده کرده‌اند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در مشکلاتی همچون زلزله و سیل، در جنگ تحمیلی، در عراق و سوریه و … چه اقدامات خوبی انجام داده است.

وی بیان داشت: سپاه پاسداران منطقه را از سلطه آمریکا و اسرائیل حفظ کرده است و امروز نیز ملاحظه می‌کنید که در مسئله سیل به صورت جانانه در کنار ارتش، هلال احمر و کمیته امداد جانفشانی می‌کند؛ این نهاد نظامی، تمام امکانات خود را برای نجات مردم آورده و واقعاً نسبت به این سیلاب عظیم، مشکلات جانی کمی داشته‌ایم؛ البته کشته شدن یک نفر هم زیاد است؛ اما این تلفات جانی کم محقق نمی‌شد؛ مگر به واسطه تدبیری که سپاهیان و سایرین انجام داده‌اند.

این مرجع تقلید با اشاره به کارهای جنون آمیز رئیس جمهور آمریکا، اظهار داشت: محبوبیت سپاه با این کارها کم نمی‌شود؛ بلکه احساس می‌کنیم این محبوبیت در حال زیادشدن هم هست.

وی ابراز داشت: وای به حال دنیایی که اینگونه افراد بخواهند بر آن حکومت بکنند؛ بعد بگوییم دنیای متمدنی داریم؛ آیا در دنیای متوحش و جنگل چنین کارهایی انجام می‌شد؟ تصور می‌کنیم که حتی در جنگل هم چنین کارهایی انجام نمی‌شود.