حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم، نسبت به روند مهاجرت معکوس در حوزه علمیه قم و تبعات آن هشدار داد و خواستار بازنگری و اصلاح این وضعیت شد. به گزارش شهرکریمه، این مرجع تقلید  به جایگاه پر افتخار و دیرینه حوزه […]

 حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم، نسبت به روند مهاجرت معکوس در حوزه علمیه قم و تبعات آن هشدار داد و خواستار بازنگری و اصلاح این وضعیت شد.

به گزارش شهرکریمه، این مرجع تقلید  به جایگاه پر افتخار و دیرینه حوزه علمیه قم اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه برخی نکوهش می کنند در حوزه علمیه قم افراد نخبه، زبده، فاضل، عالم و مدرس فراوان هستند، اما نقایصی هم دارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: یکی از مشکلات مهاجرت معکوس است، به جای این که از قم به شهرستان ها بروند از شهرستان ها به قم می روند و اخیرا نیز گزارشی در این باره دریافت کردیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر تمرکز زدایی از قم، تصریح کرد: باید زمینه ای فراهم شود تا اگر نقصی در مدارس شهرستان ها وجود دارد آن نواقص مرتفع شود؛ نه این که طلاب را آن هم در پایه های پایین راهی قم کرده و شهرستان ها را از وجود طلاب خالی کنیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اضافه کرد: مهاجرت معکوس چه معنایی دارد، به جای این که قم و حوزه را زبده تر کنیم و افراد را به شهرستان ها بفرستیم و آنجا را تقویت کنیم، روند مهاجرت معکوس ایجاد شود؛ الان در شهرستان ها میزان آسیب پذیری بالا رفته، فرق ضاله و انحرافی فعالیت می کنند؛ در چنین شرایطی نباید شهرستان ها و مناطق از وجود طلاب و روحانیت خالی بماند.

این مرجع تقلید افزود: من نمیدانم چه کسی این را تصویب کرده که از شهرستان ها بردارند بیایند قم، باید در همان شهرستان ها مشغول تحصیل و کارهای فرهنگی و تبلیغی باشند. مهاجرت معکوس غلط است.

وی یادآورشد: نباید همه در قم متمرکز شده و دیگر مناطق خالی شوند و در معرض آسیب ها قرار گیرند. البته باید نسبت به افرادی که از قم مهاجرت می کنند حمایت های لازم نیز صورت گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: من پیغام دادم این کار را اصلاح کنند؛ امیدوارم این حوزه روز به روز بالنده تر شود.

این مرجع تقلید گفت: در هیچ کجای عالم حوزه ای به عظمت حوزه علمیه قم وجود ندارد، البته این نتیجه زحمات بزرگانی بوده که سالیان دراز زحمت کشیده اند، قم از زمان ائمه(ع) مرکز علم و دانش بوده، باید این میراث ارزشمند را همه ما حفظ کنیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایاتی، بدترین افراد را کسانی دانست که مردم از شر آنها در امان نیستند و امید به خیرشان هم ندارند.

وی بیان کرد: از این بدتر کسانی که برای رسیدن به دنیا از دین مایه می گذارند، دروغ می گویند، تهمت می زنند، احتکار می کنند و هر کاری که دلشان خواست انجام می دهند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت امیدواریم خدای متعال حالت تنبه و بیداری بدهد قبل از آن که فرصت از دست برود، بیدار شویم، وضع حال مان را اصلاح و خود را با دستورات معصومین علیهم السلام منطبق کنیم.