افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 28 September , 2023×
مراسم گرامیداشت آیت الله مرتضی عاملی در قم برگزار شد – پایگاه خبری شهرکریمه | اخبار ایران و جهان
10 آبان 1398 - 0:45
شناسه : 21391
0

[ad_1] به گزارش خبرنگار شهرکریمه، مراسم گرامیداشتی به مناسبت ارتحال آیت الله سید جعفر مرتضی عاملی از علما و شخصیت‌های برجسته علمی لبنان شامگاه پنج‌شنبه در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد. در این مراسم تعدادی از مراجع عظام تقلید و اساتید حوزه، جمع کثیری از روحانیون، اعضای جامعه مدرسین، نمایندگان مجلس خبرگان، […]

پ
پ

[ad_1]

به گزارش خبرنگار شهرکریمه، مراسم گرامیداشتی به مناسبت ارتحال آیت الله سید جعفر مرتضی عاملی از علما و شخصیت‌های برجسته علمی لبنان شامگاه پنج‌شنبه در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.

در این مراسم تعدادی از مراجع عظام تقلید و اساتید حوزه، جمع کثیری از روحانیون، اعضای جامعه مدرسین، نمایندگان مجلس خبرگان، طلاب لبنانی مقیم قم و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

آیات عظام نوری همدانی، علوی گرگانی، شبیری زنجانی و سبحانی از مراجع تقلید شیعیان و همچنین آیت الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، آیت الله عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در این مراسم حضور داشتند.

آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، حجت الاسلام سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی در ایران، حجت الاسلام محمدیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرتضی حیدری فرماندار قم و تعدادی از مسئولان کشور و قم نیز از جمله شرکت کنندگان در مراسم گرامیداشت آیت الله مرتضی عاملی در قم بودند.

مرحوم آیت الله عاملی پدر معنوی حزب الله لبنان بود

حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی از اساتید حوزه علمیه قم سخنران این مراسم بود که طی سخنانی ضمن گرامیداشت مرحوم آیت الله مرتضی عاملی خدمات علمای شیعه در طول تاریخ را باعث حفظ اسلام و تشیع دانست و گفت: خدمات علمای شیعه در دوران غیبت شامل ۵ بخش می‌شود که برای آن زحمات بسیاری کشیده شده است.

وی با بیان اینکه اولین بخش مربوط به جمع آوری و تدوین احادیث می‌شود، اظهار داشت: دومین خدمت علمای شیعه مربوط به تدوین فقه شیعه و معارف تشیع می‌شود.

حجت الاسلام حسینی قمی ترویج دین اسلام را بخش سوم نام برد و گفت: مقابله با افکار صوفی‌گری و وهابیت و آفت زدایی از دین چهارمین بخش از زحمات علمای شیعه است و پنجمین بخش نیز شامل بیدارگری در برابر استکبار و استعمار می‌شود.

وی با بیان اینکه شیعه طی قرن‌های گذشته از بحران‌ها و آفات بسیاری به سلامت عبور کرده است، گفت: جامعه تشیع با نفوذ استعمارگران مواجه است.

سخنران این مراسم در بخش دیگری از سخنان خود به ابعاد مختلف شخصیت مرحوم آیت الله مرتضی عاملی اشاره کرد و گفت: این عالم ربانی همواره مطالب تاریخی را طبق سند و مدرک تبیین می‌کرد و اجتهاد در نوشتن تاریخ داشت و حتی پس از نابودی آثار ایشان در جنگ ۳۳ روزه لبنان توسط رژیم صهیونیستی ولی باز نوشتن و کتابت را شروع کرد.

وی با بیان اینکه مرحوم عاملی به معنای واقعی کلمه معلم اخلاق بود، گفت: این شخصیت علمی انسانی متواضع بود و به راحتی با مراجعه کنندگان ارتباط برقرار می‌کرد.

حجت الاسلام حسینی قمی از تأیف ۲۵۰ کتاب در ۱۱۵ عنوان توسط آیت الله عاملی خبر داد و گفت: این عالم ربانی عاشق ایران اسلامی، امام خمینی و رهبر انقلاب بود؛ حامی مقاومت و حزب الله لبنان بود و در واقع پدر معنوی حزب الله لبنان محسوب می‌شد.

[ad_2]

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.