رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: صلح باید در مواقع ضروری و در جایگاه خود انجام پذیرد اما شخصی که به دنبال برهم ریختن جامعه است باید با او به مقابله پرداخت.

به گزارش شهر کریمه به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در جلسه درس اخلاق خود که در دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد با اشاره به ویژگی‌های حاکم جائر و عادل از دیدگاه امام علی(ع) اظهار داشت: ایشان در نهج‌البلاغه فرموده‌اند رهبر عادل در یک جامعه باید قوانین اشتباه را در جامعه از بین ببرد و چنین شخصی برترین بندگان است.

وی با اشاره به نحوه پذیرش حکومت از جانب امام علی(ع) گفت: بزرگ‌ترین اجماع تاریخ اسلام برای خلافت امام علی(ع) شکل گرفت، آنجایی که مردم برای بیعت با امام به بلاد مسلمین آمدند حتی در میان این جمعیت عده‌ای از مصر آمده بودند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: اگر فردی در حکومت اسلامی به دنبال برپایی فتنه در جامعه به منظور به کفر کشیدن مردم بود، نباید با او مدارا کرد چرا که چنین شخصی اصل اسلام را زیر سؤال برده و چاره‌ای جز قتال با این فرد پس از اتمام حجت نیست.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه مدارا و صلح دارای یک جایگاه مشخص است تصریح کرد: صلح باید در مواقع ضروری و در جایگاه خود انجام پذیرد اما شخصی که به دنبال برهم ریختن جامعه است باید با او به مقابله پرداخت.

وی با اشاره به حوادث سال ۸۸ گفت: در آن زمان افرادی بودند که شعار نه غزه نه لبنان سر می‌دادند و اصل نظام و اسلام را قبول نداشتند این اشخاص قطعاً به‌ فرمان دشمن چنین شعاری سر می‌دادند، باید با این اشخاص برخورد می‌شد چرا که این افراد بدترین انسان‌ها هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی بصیر بودن از سوی حاکم اسلامی اظهار داشت: یک حاکم جامعه اسلامی باید انسانی صبور و آگاه به مواضع حق باشد و این فرد است که به درد حاکم شدن در جامعه اسلامی می‌خورد چرا که می‌تواند در راه حق ایستادگی کند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به خطبه ۱۳۱ نهج‌البلاغه گفت: حضرت علی(ع) هدف از انجام جنگ صفین را احیای احکام تعطیل‌ شده اسلام بیان کرده و این جنگ به منظور کسب غنایم انجام نگرفت.