به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛؛ارزیابی ها نشان می دهد عراق ، همسایه غربی ایران به بزرگترین مرکز خرید کالاهای ایرانی مبدل شده است و چین ، شریک استراتژیک ایران بعد از این کشور قرار گرفته است . ۷ ۷ درصد از صادرات غیر نفتی ایران در این […]

مهم‌ترین شرکای تجاری ایران در دنیا کدام کشورها هستند؟به گزارش پایگاه خبری،فرهنگی شهرکریمه به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛؛ارزیابی ها نشان می دهد عراق ، همسایه غربی ایران به بزرگترین مرکز خرید کالاهای ایرانی مبدل شده است و چین ، شریک استراتژیک ایران بعد از این کشور قرار گرفته است .

۷ ۷ درصد از صادرات غیر نفتی ایران در این دوره وقتی که اوائل فروردین تا انتهاء مهر را در بر می گیرد به عراق ذی ربط می گردد . ایران در سال جاری با افزایش قابل ملاحظه صادرات به عراق ، ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار کالا به این کشور به فروش رسیده است. درمیان اقلام صادر گردیده ، مواد غذایی تا کالاهای صنعتی مثل خودرو به چشم می خورد . برآوردها نشان از آن دارد که میزان صادرات کالا به عراق رشدی برابر با ۵۴.۸ ۸ درصد را نشان می دهد . عراق هر چند بزرگترین خریدار کالای ایرانی است اما در لیست صادر کنندگذن کالا به ایران حضور ندارد چون که کالای چندانی برای صادرات به ایران در دسترس این کشور نیست . .. مانع از شکل گیری صنعت و تولید در این کشور شده است.

شریک استراتژیک شرقی

چین، شریک استراتژیک ایران هر چند ۱۰.۴ ۴ درصد بیشتر از دوره همانند سال پیش از ایران کالا خریده است اما میزان صادراتش به ایران گرفتار کاهشی در حدود ۳.۹ ۹ درصد شده است .

طبق این گزارش چین سال کنونی ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از ایران خریداری کرده است . البته میعانات گازی و فرآورده ها پتروشیمی ایران در طبقه کالاهای غیر نفتی قرار می گیرند .

در این دوره زمانی ایران ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کالا از چین خرید که هر چند در مقایسه با صادرات به این کشور ، زیادتر است اما نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد . چین دومین خریدار کالاهای ایرانی در جهان و نخستین فروشنده کالا به ایران در سال جاری بوده است .

افغانستان

در لیست با اهمیت ترین خریداران کالا از ایران افغانستان، این همسایه شرقی رده چهارم را از آن خود نموده است .

میزان صادرات به افغانستان ۲۳.۴ ۴ درصد افزایش داشته و از اوائل فروردین تا انتهاء مهر ماه ایران یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار کالا به این کشور صادر کرده است.

زیادتر بخوانید:تحریم بر علیه ایران مجال طلایی برای اروپا/ آیا دلار از یورو جدا می‌شود؟

هر چند این کشور در لیست عمده ترین خریداران کالا از ایران است اما پهنه بازار آن برای ایران بیشتر از این رقم هاست. به عبارت دیگر ایران توان دارد ، بازار بزرگتری را در این کشور از آن خود کند . فرهنگی ، حضور انبوهی از افغان‌ها در ایران طی سال های طولانی و … همگی سرمایه گذاری برای صادر کردن کالا به این کشور را آسان سازی کرده است به همین علت به نظر می آید لازم است اقداماتی عاجل برای افزایش ضریب نفوذ ایران در افغانستان اندیشیده گردد .

هندوستان

هندوستان ، هر چند یکی از عمده ترین خریداران نفت ایران تلقی می گردد اما در لیست عمده ترین خریداران کالای غیر نفتی ایران نیز قرار دارد . ایران در این دوره زمانی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالا به هندوستان به فروش رسیده است . هند در لیست فروشندگان کالا به ایران رده چهارم را از آن خود نموده است . در این مقطع زمانی میزان واردات ایران از هند یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کالا به ایران به فروش رسیده است .

میزان صادرات به هند در این مقطع زمانی کاهشی ۷.۴ ۴ درصدی و میزان واردات کالا از هند به ایران افزایشی برابر با ۰.۰۷ ۰۷ درصد را شاهد بود .

کره جنوبی

این کشور هر چند رده سوم را در لیست فروشندگان کالا به ایران دارد اما در زمره عمده ترین خریداران کالا از ایران نیست.ارتباطات اقتصادی ایران و کره در سال های موخر افزایشی قابل ملاحظه را تجربه نموده است.

کره جنوبی یکی از عمده ترین خریداران نفت ایران محسوب می گردد . کره در این مقطع زمانی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کالا به ایران به فروش رسیده است . این میزان صادرات به ایران کاهشی بیست درصدی را نسبت به مدت همانند پارسال نشان می دهد .

آلمان، شریک اروپایی

آلمان در لیست عمده ترین صادر کنندگان کالا به ایران قرار دارد . این کشور از اوائل فروردین تا انتهاء مهر ماه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا به ایران به فروش رسیده است . در جریان تحریم موخر آمریکا بر علیه ایران، آلمان در قامت یک شریک استراتژیک ظاهر گردید و تضمینی در حدود یک میلیارد یورو برای گذر از تحریم در نظر گرفت .

به صورت کلی نگاهی به آمار صادرات و واردات نشان می دهد میزان صادرات ایران افزایشی در حدود سیزده درصد و میزان واردات کاهشی در حدود یازده درصد را شاهد بوده است.

مرجع:خبرآنلاین