فرمانده سپاه استان قم با اشاره به ضرورت غبارروبی از چهره فرهنگ دفاع مقدس گفت: نباید روحیه ایثار و شهادت در جامعه فروکش کند و تضعیف شود.

به گزارش شهرکریمه به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، غلامرضا احمدی در حاشیه بازدید از مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان قم اظهار کرد: علت و بانی و منشاء ساخت بناها و یادمان‌های مرتبط با حوزه دفاع مقدس در اصل شهدا هستند و از مروجان فرهنگ ایثار و شهادت دست گیری خواهند کرد و ان‌شاءالله خدمات دست اندرکاران مرکز فرهنگی دفاع مقدس موجب باقیات الصالحات خواهد بود.

وی با اشاره به سخن گهربار مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دفاع مقدس هم زمانش و هم مکانش یک قطعه بهشتی است، افزود: ایشان شلمچه را نیز مکانی توصیف فرمودند که خیل عظیمی از ملائک فوج فوج در قتلگاه شهیدان فرود می‌آیند و تبرک می‌جویند در حالی که هبوط ملائک و طواف و تبرک مزاری به جز ائمه طاهرین(ع) سفارش نشده و این، نشان از اهمیت و معنویت زیارتگاهی همچون شلمچه است.

فرمانده سپاه استان قم ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان قم را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: ساخت مراکز فرهنگی برای این است که آیندگان به عظمت کار امام عزیز و شهدای والامقام پی ببرند به ویژه اینکه مرکز فرهنگی دفاع مقدس قم، علاوه بر دفاع مقدس به حوزه انقلاب اسلامی هم اختصاص یافته کار بزرگی است و تکلیف مسؤولان را در این زمینه مضاعف می‌کند.

وی ادامه داد: هر کسی در این مسیر گام بر می‌دارد، در واقع به خودش خدمت می‌کند زیرا شهیدان نیازمند این اقدامات ما نیستند و ان شاءالله اعمال مخلصانه دوستان موجب آشنایی بیشتر مردم با حماسه آفرینی‌ها و خالقان حماسه‌های دوران انقلاب و دفاع مقدس شود.

احمدی مردم قم را از دوران آغاز و رشد نهضت اسلامی و سال‌های انقلاب و دفاع مقدس، همراه و وفادار نظام اسلامی و ولایت فقیه خواند و گفت: قم جزو استان‌های برتر در این زمینه است و باید خداوند منان را به خاطر این نعمت بزرگ ستود.

عضو هیئت امنای مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان قم در ادامه به بحث موزه آرایی اشاره و ابراز کرد: تشکیل گروه‌های اندیشه ورزی که بتوانند از طریق قالب‌های هنری و تجسمی، مخاطبان را به زیباترین و روان ترین وجه به محتوا و حال و هوای موزه و فرهنگ ایثار و شهادت پیوند دهند، از ضروریات چیدمان محتوای آن محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این موضوع که حضرت زینب (س) توانستند با وقایع یک نصف روز عاشورا اسلام را زنده نگهدارند، افزود: طبق فرموده مقام عظمای ولایت، فرهنگ عاشورایی دفاع مقدس نیز می‌تواند نیازهای فرهنگی و معنوی نظام مقدس جمهوری اسلامی را تا سالیان سال و تا دوران ظهور حضرت مهدی (عج) تامین کند.

فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) تاکید کرد: البته این موضوع الزماتی نیز دارد و آن اینکه بتوانیم گنجینه نهان دفاع مقدس را کشف کنیم و غبار فراموشی را از چهره آن بزداییم تا زیبایی‌هایش را به مخاطبان منتقل کنیم.

وی همچنین مطالعه وصیتنامه‌های شهدا را از تاکیدات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: باید ارزش‌هایی همچون تامل در وصیتنامه‌های شهدا و سفر به اردوهای راهیان نور و نیز دستگیری شهدا از زائران مزارشان را به افراد جامعه‌ای که بخش اعظم وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانند، معرفی کنیم.

احمدی فرصت جمع آوری و ثبت خاطرات انقلاب و دفاع مقدس را ناکافی و گذرا دانست و یادآور شد: همه ما در این راستا مسؤولیت داریم زیرا در سال‌های بعد، جمع زیادی از والدین معظم شهدا و صاحبان حماسه‌ها شاید حضور نداشته باشند.

وی تاکید کرد: ساخت یادمان‌های شهدا و مراکز فرهنگی دفاع مقدس در واقع استمرار روحیه ایثار و فداکاری در جامعه است و نباید اجازه دهیم این روحیه در جامعه فروکش کند و تضعیف شود زیرا در آن صورت، دشمن دست از سر ما بر نخواهد داشت.