مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در آیین رونمایی از تمثال هنرمند خطاط شهید محمدباقر ربانی با اشاره به اینکه گاهی این نگاه وجود دارد که هرکه در وادی هنر وارد شود، اعتقاداتش را کنار گذاشته است، افزود: هنرمندان به واسطه لطافت روحشان رابطه‌ای لطیف تر با خدا دارند.

به گزارش شهرکریمه ، امروز با حضور جمعی از هنرمندان و خانواده شهید، آیین رونمایی از تمثال هنرمند خطاط شهید محمدباقر ربانی بر مزار این شهید ارجمند در گلزار شیخان، برگزار شد.
شهید محمد باقر ربانی اولین شهید هنرمند قم است که در رشته خطاطی فعالیت داشته و در سن بیست سالگی در سوسنگرد به فیض شهادت نائل می گردد.

سید موسی حسینی کاشانی، در این مراسم عنوان کرد: به عنوان متولی فرهنگ، هنر و ارشاد قم بر آن شدیم که سال ۹۵ را به گونه ای پایان دهیم که در سال پیش رو از نگاه و معنویت شهدا بهره‌مند باشیم.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد قم، ادامه داد: هنرمندان در همه عرصه ها حضوری جدی داشتند، همینطور در دفاع مقدس نیز حضور پررنگ هنرمندان را شاهد بودیم؛ تعداد فراوان شهدای هنرمند شاهدی بر این مدعاست.

وی با بیان اینکه علی رغم جانفشانی‌های هنرمندان در دوران دفاع مقدس، کمتر به شهدای هنرمند پرداخته شده است، گفت: امیدواریم این محفل که به یاد یکی از هنرمندان شهید برپا شده است، بهانه ای باشد تا نگاه تازه ای به شهدای هنرمند داشته باشیم.

حسینی کاشانی با اشاره به اینکه گاهی این نگاه وجود دارد که هرکه در وادی هنر وارد شود، اعتقاداتش را کنار گذاشته است، افزود: هنرمندان به واسطه لطافت روحشان رابطه‌ای لطیف تر با خدا دارند.

وی در پایان گفت: اگر ایرانی آباد و آزاد داریم به واسطه رشادت ها و جانفشانی شهداست؛ باید در برابر آنان به شکلی شایسته وظیفه خود را عمل کنیم و جلوه شهدا را در زندگی هایمان بیشتر شاهد باشیم.

در ادامه این مراسم برادر شهید ربانی اشاره‌ای به زندگی شهید داشت و عنوان کرد: او خطاط و هنرمند بود اما آنچه باعث افتخار ماست نه خط شهید بلکه مضمون نوشته ها و آثار اوست که نشان می دهد هنرمندی متعهد بود؛ همه آثار ایشان ترجه آیات و روایات و یا اشعار دینی و مذهبی است.

در پایان این مراسم تمثال شهید هنرمند محمد باقر ربانی رونمایی و به مادر شهید اهدا شد.