به گزارش خبرنگار شهرکریمه، مرتضی حیدری در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که پیش از ظهر پنجشنبه در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به وضعیت محله اسماعیل آباد قم اظهار داشت: اسماعیل آباد در محدوده شهر قائم و شهر قائم در محدوده شهر قم بوده و مسائل […]به گزارش خبرنگار شهرکریمه، مرتضی حیدری در ششمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که پیش از ظهر پنجشنبه در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به وضعیت محله اسماعیل آباد قم اظهار داشت: اسماعیل آباد در محدوده شهر قائم و شهر قائم در محدوده شهر قم بوده و مسائل و مشکلات آن‌ها وابسته به هم است.

وی به وضعیت ساماندهی محله اسماعیل آباد اشاره کرد و افزود: اسماعیل آباد از دو سال گذشته مورد توجه قرار گرفته و دفتر تسهیل گری در نزدیکی این منطقه فعال است.

فرماندار قم با تأکید بر اهمیت بهبود وضعیت این محله حاشیه‌ای تصریح کرد: شهر قم سالیانه ۲۰ میلیون زائر دارد و این منطقه نیز در جلوی چشم مسافران ورودی به قم است و وضعیت آن در شأن شهر قم نیست.

منطقه شهر قائم هفت هزار خانواده ساکن دارد

به گفته حیدری شهر قائم هفت هزار خانواده ساکن دارد و اسماعیل آباد با حدود ۱۱۰ تا ۱۵۰ خانوار ۹۰۲ نفر جمعیت دارد که عمده آن‌ها مردمان متدینی هستند که به دلیل فقر مالی به این منطقه کشیده شده‌اند و نیازمند کمک جمهوری اسلامی هستند.

وی با اشاره به فعالیت دفتر تسهیل گری در این منطقه خاطرنشان کرد: برای جمع‌آوری اطلاعات محله اسماعیل آباد پیش از این قرار بود دفتر تسهیل‌گری اجتماعی اطلاعات خود را با سپاه و روحانی مسجد و بقیه افرادی که به هر دلیلی اطلاعاتی از این منطقه دارند جمع‌آوری کرده و یک دست نماید.

فرماندار قم با تأکید بر اینکه در ساماندهی این منطقه حساب افراد مستمند و مستحقی که پرونده قضایی ندارند از بزهکاران جدا شود افزود: ادارات کمیته امداد و بهزیستی افراد تحت پوشش خود را تفکیک کنند. بنیاد مسکن نیز برای بهبود اسکان این نیازمندان اقدام کند.

وی با بیان اینکه باید هویت بخشی به ساکنان بدون شناسنامه اسماعیل آباد صورت بگیرد، افزود: باید شناسایی صورت بگیرد و اگر خیری برای این کار پیدا شد که زمینی در اختیار قرار دهد می‌توانیم ۶۰ واحد مسکونی ساخته و اسماعیل آباد را از وضعیت فعلی که با آن درگیراست خارج کنیم.

حیدری در رابطه با جابجایی سکنه اسماعیل آباد تأکید کرد: برای تأمین هزینه‌های این جابه جایی دفتر تسهیل‌گری شهر قائم با هماهنگی امام جماعت مسجد علی بن ابیطالب(ع) شهر قائم و معتمدان محلی نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی خیران برای استفاده از ظرفیت آن‌ها در راستای تأمین مسکن بخشی از سکنه نیازمند محله اسماعیل آباد اقدام نمایند.

تعیین تکلیف دو کارخانه چسب و لاستیک

وی با توجه به این که شهر قائم در محدوده شهر قم واقع شده است، تأکید کرد: شهرداری و اداره کل حفاظت محیط زیست استان باید نسبت به تعیین تکلیف دو کارخانه چسب و لاستیک موجود در این منطقه اقدام نمایند.

فرماندار قم افزود: این دو کارخانه باید از محدوده رسمی و شهری قم خارج شوند. طی یک اخطار دو ماهه داده شود باید در محدوده شهرک دیگری به کار خود ادامه دهند تا تولید و اشتغال این افراد با خللی همراه نشود.

وی با تأکید بر ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بدون مجوز نیز گفت: شهرداری نظارت‌های جدی‌تری اعمال کند تا ساخت و سازها بر اساس طرح جامع و تفصیلی شهر این منطقه بهسازی شود و فضاهای مورد نیاز شهری احداث شود.

حیدری ادامه داد: فرماندهی انتظامی شهرستان نیز باید نسبت به افزایش گشت‌های انتظامی در این محله برای برخورد با توزیع کنندگان مواد مخدر و مشروبات الکلی و سایر جرائم اقدام نماید.