آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: فاصله و جدایی میان دولت و ملت برای کشور بسیار زیان‌بار بوده و سعادت، پیشرفت و عدالت جامعه در گرو دوستی، محبت، نقد درست و احترام بین مسئولان و مردم است.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی شهر کریمه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های اولین نماز جمعه سال ۱۴۰۱ قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد، با تاکید بر اینکه دین مقدس اسلام در احترام و اکرام به هم‌نوعان خود سفارشات بسیاری کرده است، گفت: احترام نگه داشتن و حرمت قائل بودن در روابط اجتماعی، مبتنی بر سه فلسفه قدر و منزلت افراد، حقوق دیگران بر گردن انسان‌ها و حفظ و صیانت از انسجام و همبستگی آحاد مردم است.

 

وی فاصله و جدایی میان علماء و صاحبان علم با عموم مردم جامعه را امری خطرناک دانست و عنوان کرد: این فاصله می‌تواند جامعه را دوقطبی و بحران زده کند؛ علما و دانشمندان باید با علم خویش در خدمت مردم و جامعه باشند و مردم نیز متقابلاً احترام آنها را حفظ و صیانت کنند.

 

خطیب جمعه قم تصریح کرد: وجود فاصله بین دولت و ملت، بسیار زیان‌بار است؛ سعادت، پیشرفت و عدالت جامعه در گرو دوستی، محبت، نقد درست و احترام بین مسئولان و مردم است.

 

وی ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، ابراز کرد: آیت‌الله ری‌شهری دانشمند پارسا و پرهیزکاری بود که در منصب‌های سیاسی، قضائی و امنیتی و در جایگاه‌های علمی و حدیثی از خود آثار ماندگاری به جای گذاشت؛ او در اطاعت از امامین انقلاب همیشه پیشگام بود.

 

مدیر حوزه‌های علمیه در خصوص شعار سال ۱۴۰۱ بیان کرد: در میان همه‌ی مفاهیمی که در شعار امسال مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته، تولید و دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ فعالیت مؤسسات دانش بنیان، مراکز علم و فناوری و رشد قابل تقدیر بوده اما کافی نیست. با تکیه بر توان داخلی گام‌های اساسی باید در این زمینه برداشته شود.

 

وی با بیان اینکه باید فناوری‌ها و برنامه‌هایی برای حفظ استعدادهای برتر و نخبگان در کشور پایه‌ریزی شود، افزود: تحصیل در کشورهای دیگر برای انتقال علم و دانش هیچ مانعی ندارد اما دانشمندان، فرهیختگان و جوانان خوش استعداد ما باید در ایران بمانند و این کشور با به اوج اقتدار و عظمت برسانند.

 

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور یادآور شد: انتظاری که از مجلس، دولت، استانداری‌ها و دستگاه‌های اداری می‌رود، این مفاهیم شعار سال جدید را تحلیل دقیق و سریع انجام دهند و برنامه‌ریزی‌های شایسته‌ای را طبق آن تنظیم کنند.

 

وی درباره اتفاقات و چالش‌های قرن گذشته اظهار کرد: جنگ و خونریزی در طول قرن اخیر پیوسته ادامه داشت و مستکبران و زورگویان عالم خونخواری را ادامه دادند؛ در این یکصد سال بیش از صد جنگ در دنیا رقم خورد که در بخش بزرگی از آن کشور آمریکا سهیم و دخیل بود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: در این قرن ارزش‌های عفاف و حجاب، سبک زندگی درست و سالم و بسیاری از ارزش‌های معنوی و الهی فرو ریخت.

 

وی از کامیابی‌های جمهوری اسلامی ایران در قرن چهاردهم گفت و اضافه کرد: انقلاب اسلامی و استمرار آن بزرگترین ودیعه الهی بود که به دست خود ملت ایران رقم خورد؛ پیروزی در دفاع مقدس به برکت خون پاک شهدا، نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی در منطقه و جهان و شکل‌گیری محور و ادبیات مقاومت از جمله موفقیت‌های بزرگ ایران اسلامی بود.

 

خطیب جمعه قم در پایان خاطرنشان کرد: در همه این موفقیت‌ها، «قم» جایگاه مهمی داشت؛ برادران و خواهران همچنان قم را عزیز و مقتنم بشمارید و از هر پلیدی و فساد صیانت کنید چراکه شهر مقدس قم پرچمدار آرمان‌های بزرگ در طول قرن چهاردهم بود؛ قم پرچم علم، معنویت و سلامت است.

 

انتهای پیام/

  • نویسنده : مجتبی امیرفرزانه