معاون فرهنگی و تبلیغاتِ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جمهوری اسلامی هیچ‌گاه معطّل امکانات و تجهیزات نمانده و هر زمان هر چیزی را اراده کرده، به آن دستیابی پیدا کرده است.


وظیفه‌ روحانیت، سامان دادن به جنگ شناختی‌ است

به گزارش شهرکریمه از قم، سومین نشست تخصصی “مدیرجوان – امیدانقلاب”، عصر پنجشنبه ۲۷ آبان ماه با حضور طلاب و اساتیدِ طرح جامع شهید بیاضی‌زاده، در سالن امام خمینی (ره) واقع در مرکز فقهیِ ائمه اطهار علیهم‌السلام – قم برگزار شد.

در این نشست، که همزمان با کنگره‌ی ملی ۶۰۹۰ شهید استان قم برگزار شد، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، حوزه‌های علمیه را اصلی‌ترین اثرگذارانِ در “جنگ شناختی” دانست و با اشاره به جایگاه ویژه‌ی روحانیت گفت: روحانیت، همانگونه که در دوران دفاع مقدّس، به عنوان محور اساسی اقدام می‌کرد، امروز نیز با جایگاه ویژه‌ای که دارد، وظیفه دارد تا در جهت سامان دادن به جنگ شناختی، بیش از پیش، وارد میدان شود و به فضل خدا، از این مرحله هم با موفقیت عبور خواهیم کرد.

وی با برشمردن موانع و چالش‌های موجود در کشور، دشمنان را آشناتر از خودمان به قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: متاسفانه به خاطر موانع و مشکلاتی که در کشور وجود داشته، هنر این را نداشته‌ایم که از این قدرت نرم خودمان، درست استفاده کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغاتِ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه میهن اسلامی ما، سه جنگِ سخت، نیمه‌سخت و نرم را پشت سر گذاشته، جنگ کنونی را جنگی ترکیبی دانست و گفت: در جنگ سخت، عملکرد ما به حدّی بود که به بازدارندگی رسیدیم و الآن کسی جرات حمله به ما را ندارد.

وی با اشاره به قدرت، اراده و خودکفایی انقلاب اسلامی افزود: جمهوری اسلامی هیچ‌گاه معطّل امکانات و تجهیزات نمانده، و هر زمان هر چیزی را اراده کرده، به آن دستیابی پیدا کرده است.

سردار شکارچی سپس به تشریح مولفه‌های قدرت ایران اسلامی پرداخت و گفت: رهبری، سرمایه اجتماعی، ایمان و اعتقاد، تشکیل دهنده‌ی اضلاع قدرت نرمِ ایران به شمار می‌روند.

وی در تبیین معنا و مفهوم تبعیت از رهبری افزود: تبعیت یعنی دستورات و تدابیر رهبری نباید زمین بماند و اگر فرامین رهبری اجرا نشود، عملاََ سرمایه‌ی اجتماعی، ریزش پیدا می‌کند و وقتی این دو (یعنی رهبری و سرمایه‌ی اجتماعی) آسیب ببیند، در نتیجه مولفه‌ی سوم یعنی اعتقاد و ایمانِ مردم هم از بین می‌رود.

سخنرانِ سومین نشست تخصصی “مدیرجوان – امیدانقلاب”، هدف اصلی دشمن را “رهبری” ارزیابی کرد و اظهار داشت: امروز تیرهای دشمن، همه مولفه‌ی اصلی، یعنی “رهبری” را نشانه گرفته‌اند؛ زیرا اگر به هدف بخورد، روی ایمان و اراده مردم تاثیر دارد و در نتیجه مردم سُست می‌شوند و سرمایه‌ی اجتماعی نیز از دست رفته است.

سردار شکارچی در پایان، وضع امروزِ جامعه‌ی ما را نتیجه‌ی کارکردهای دشمن دانست و با تاکید بر اینکه ما زیر ساخت‌ها را برای جنگ نرم و شناختی آماده نکردیم، گفت: دشمن در جنگ شناختی، اراده و اعتقاد مسئول را هدف قرار داده تا این سرمایه را او بگیرد.

خاطر نشان می‌شود، سلسله نشست‌های تخصصی “مدیرجوان – امیدانقلاب”، با حضور مدیران ارشد نظام اسلامی و با هدف مواجهه‌ی آنان با استعدادهایِ برترِ حوزوی، هر دو هفته یکبار در قم برگزار می‌شود.

انتهای پیام/منبع