پیکر مطهر بعد از تهران به شهر قم رسیده و مهدِ انقلاب در غمِ «قاسم» قیام کرده بود؛ حرم کریمه اهل‌بیت(ع) آماده آخرین زیارت فرمانده شده بود تا وداعی تاریخی در شهر تاریخ‌ساز ایران رقم بخورد.پیکر مطهر بعد از تهران به شهر قم رسیده و مهدِ انقلاب در غمِ «قاسم» قیام کرده بود؛ حرم کریمه اهل‌بیت(ع) آماده آخرین زیارت فرمانده شده بود تا وداعی تاریخی در شهر تاریخ‌ساز ایران رقم بخورد.

متولیان ساعت مراسم قم را ۱۴ اعلام کرده بودند ولی مگر سوگواران در تهران از سردار دل می‌کندند؟ طولانی شدن برنامه تشییع در تهران، تأخیر مراسم قم را به همراه داشت اما این ملت هیچ‌وقت تأخیر ندارد و حتی پیش از ساعت ۱۴ راهی مسیرها شده بودند.

مسیر بلوار پیامبر اعظم (ص) قم و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر حضرت معصومه (س) جای سوزن انداختن نبود؛ شعار می‌دادند، نوحه می‌خواندند، بر سر و سینه می‌زدند و اشک کمترین ابزار برای ادای غمی بود که سوگواران در دل داشتند.

پیکر شهدای مقاومت حوالی ساعت ۱۷ به قم رسید و برای طواف راهی حرم کریمه اهل‌بیت شد، حرم مملو از زائران و مجاورانی بود که برای عرض ارادت آمده بودند؛ آن‌ها که به مراسم تهران نرسیدند قم را برای وداع انتخاب کرده بودند.

اقیانوس عزاداران بعد از پایان زیارت، سردار دل‌ها را در آغوش کشیدند؛ آن روز تاریخی در شهر تاریخ‌ساز قم ماندگار شد؛ بیشتر از ۵ ساعت طول کشید تا خودروی حامل پیکرها مسیر هفت کیلومتری حرم تا مسجد جمکران را طی کند. روایت این روز را در تصاویر ثبت‌شده توسط عکاسان مهر ببینید.منبع