مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم گفت: 14 دوره آموزشی پدافند غیرعامل بالغ بر پنج هزار و 100 نفرساعت برای کارمندان دستگاه های اجرایی استان برگزار شد. مهدی متقیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که این دوره ها در نیمه نخست امسال در حوزه تهدیدات زیستی، سایبری و پرتویی […]

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم گفت: 14 دوره آموزشی پدافند غیرعامل بالغ بر پنج هزار و 100 نفرساعت برای کارمندان دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

مهدی متقیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به این که این دوره ها در نیمه نخست امسال در حوزه تهدیدات زیستی، سایبری و پرتویی ترتیب یافت،افزود: درحوزه اصول و مبانی پدافند و تهدیدات زیستی برای کارمندان جهاد کشاورزی و در حوزه اصول و مبانی پدافند و سازه های امن و تهدیدات حوزه آب و فاضلاب برای پرسنل شرکت آبفا آموزش هایی ارائه شد.
وی اضافه کرد: کارمندان دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس 115 نیز در حوزه تهدیدات پرتویی و هسته ای و همچنین روش های مقابله، آموزش های لازم را دریافت کردند.
به گفته وی، دوره های آموزشی نیز در هفته پدافند غیرعامل برای رابطان دستگاه های اجرایی با موضوع تهدیدهای زیستی در قم و اهمیت پدافند غیرعامل برگزار می شود.
متقیان همچنین به برگزاری هفت رزمایش از جمله زیستی، سایبری، دامپزشکی، جهاد کشاورزی و پرتویی در استان اشاره و بیان کرد: قم به عنوان معین استان اصفهان در رزمایش پرتویی که در شهرستان نطنز برگزار شد، با حضور دانشگاه علوم پزشکی، اورژانس 115، نیروی انتظامی و سپاه علی بن ابیطالب(ع) حضور داشت.
وی افزود: همچنین رزمایش قطع برق با حضور شرکت توزیع نیروی برق استان، رزمایش سایبری با حضور شرکت مخابرات و رزمایش آتش نشانی با موضوع ساختمان های بلندمرتبه با مشارکت برخی دستگاه های اجرایی از دیگر رزمایش های برگزار شده است.
وی بیان کرد: برگزاری 31 جلسه شورا و کارگروه پدافند غیرعامل، ارسال پیامک برای شهروندان و مدیران دستگاه های اجرایی و نشست صمیمی با اصحاب رسانه و خبرگزاری ها در راستای فرهنگ سازی حوزه پدافند غیرعامل، دیدار با مراجع عظام تقلید و درخواست رهنمود و تهیه و ضبط برنامه های رادیویی و تلویزیونی با موضوع پدافند از دیگر اقدامات این مرکز در نیمه نخست امسال بوده است.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری قم به برنامه های هفته پدافند غیرعامل اشاره کرد و افزود: 30 مهرماه گذشته رئیس پدافند غیرعامل کشور با حضور در قم با حضرات آیات علوی گرگانی، سبحانی، مومن، یزدی و فاضل لنکرانی دیدار و گفت و گو کرد.
وی اضافه کرد: در این دیدارها مراجع تقلید و علما با اشاره به وجود آیات و روایاتی با موضوع پدافند غیرعامل، بر ضرورت و اهمیت پرداختن به حوزه پدافند غیرعامل و آگاهی مردم و مسئولان در برابر تهدیدات نوین تاکید کردند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اقدامات هفته پدافند غیرعامل با حضور اعضای ستاد بزرگداشت هفته پدافند غیرعامل استان ساماندهی شده و پدافند غیرعامل در حوزه های مختلف شامل پدافند سایبری، پرتویی، زیستی، شیمیایی، کالبدی، اقتصادی، مردم محور، عمومی و آمادگی در سطح استان قم فعال شده است.
متقیان افزود: حفاظت از زیرساخت های حیاتی، استمرار خدمات ضروری، حفاظت از تاسیسات و تجهیزات، پایدارسازی مدیریت عالی کشور، حفاظت سایبری از کشور، تامین نیازهای مردم، تداوم اداره مردم، دفاع بیولوژیک از کشور، هم افزایی دفاع عامل و حفاظت از جان مردم به عنوان کارکردهای پدافند عیرعامل در استان قم ساماندهی شده است.
وی اضافه کرد: مهم ترین برنامه هفته پدافند غیرعامل دستگاه های اجرایی استان فرهنگ سازی در این حوزه از طریق تبیین اهمیت پدافند غیرعامل برای عموم مردم و پرسنل دستگاه های اجرایی از طریق تولید محتوا، پخش تیز، ارسال پیامک و درج شعارهای هفته پدافند در تمامی مکاتبات اداری استان است.
وی ارائه گزارش اقدامات دستگاه های اجرایی در حوزه پدافند غیرعامل در برنامه های رادیویی و تلویزیونی و اجرایی کردن مبحث 21 مقررات ملی ساختمان(پدافند غیرعامل) در جلسه مشترک با هیات مدیره نظام مهندسی و همچنین شرکت فعال در جشنواره سلمان فارسی به عنوان مسئول کمیته روحانیون این جشنواره از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد.
مبحث 21 با عنوان «معیارها و ضوابط فنی پدافند غیرعامل» به صورت پیش نویس از سال 1388 به مباحث 20 گانه مقررات ملی ساختمان اضافه شده است. این مبحث در برگیرنده ضوابط و مقرراتی برای طرح و اجرای ساختمان ها در برابر تهدیدهای انسان ساز مانند جنگ ها به ویژه در تهاجمات هوایی است.
دوم تا هشتم آبان ماه هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است و شعار امسال مصون سازی و پایداری کشور با اقدام و عمل به پدافند غیرعامل است.