مدیرکل بهزیستی قم گفت: سالیانه 300 نفر از کودکان خیابانی جمع آوری و ساماندهی می‌‌شوند و 20 درصد از کودکان طلاق خیابانی هستند. به گزارش شهرکریمه رضا سلیقه عصر امروز در همایش «هم پیمان با هم برای پیشگیری از کودک آزاری» که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، برگزار شد اظهار کرد: این […]

مدیرکل بهزیستی قم گفت: سالیانه 300 نفر از کودکان خیابانی جمع آوری و ساماندهی می‌‌شوند و 20 درصد از کودکان طلاق خیابانی هستند.

به گزارش شهرکریمه رضا سلیقه عصر امروز در همایش «هم پیمان با هم برای پیشگیری از کودک آزاری» که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، برگزار شد اظهار کرد: این نوع کودک‌آزاری از نوع معاینات پزشکی قابل مشاهده است.

وی افزود: بیشترین موردی که به مراکز بهزیستی ارجاع داده می‌شود کودک آزاری جسمی به روش‌های مختلف است که این امر از فرهنگ افراد جامعه تاثیر گرفته است و بر این باور هستند که کودک باید تنبیه شود.

مدیرکل بهزیستی قم آماری از 6 ماه امسال از کودک آزاری ارائه کرد و گفت: 153 تماس با اورژانس اجتماعی برقرار شد که از این تعداد 56 درصد آزار دختران و 44 درصد پسران بوده، همچنین 69 درصد آزار جسمی بوده است.

وی با بیان اینکه کودکان سرمایه‌ها اجتماعی جامعه است که باید در نوع رفتار و تربیت با آنان دقت صورت بگیرد چرا که کودکان بسیار آسیب پذیر هستند و شخصیت خویش را در آینده بروز می‌دهند بیان کرد: تحقیقات نشان داده است والدینی که کودک آزاری می‌کنند خودشان در کودکی در معرض کودک آزاری قرار گرفته بودند و ناخواسته با روش‌های مختلف کودک آزاری می‌کنند.

سلیقه بیان کرد: کودک آزاری اگر پیشگیری نشود برای جامعه نگران‌کننده است از این رو باید برنامه‌ریزی کرد تا شخصیت کودکان در کودکی به صورت صحیحی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری انواع مختلفی دارد اظهار کرد: آزار جسمی در آمارها خود را نشان می‌دهد و با معاینه پزشکی می‌توان آثار آن را بر روی جسم کودکان دید.

مدیرکل بهزیستی قم ادامه داد: بخش دیگر این آزار‌ها از نوع روحی است که بر روی شخصیت و رفتار افراد تاثیر می‌گذارد و این افراد‌ها که برخی گوشه‌گیر و انتقام جو می‌شوند و نمی‌توانند در جامعه تاثیر مثبتی داشته باشند.

وی بیان کرد: مدیران و مسؤولانی که در ارتباط مستقیم با کودکان هستند باید به سختی مورد گزینش قرار بگیرند چرا که نقش مهمی در تربیت کودکان دارد، از این رو گاهی مشاهده شده است در مدارس و یا مراکز آموزشی رفتارهای نامناسبی سر می‌زند که این امر نشانگر شکل گیری شخصیت این شخص در کودکی بوده است.

سلیقه با اشاره به اینکه 50 درصد علت طلاق‌ها به خاطر شکل‌گیری شخصیت در کودکی است افزود: این افراد به خاطر اینکه در کودکی در وضعیت نامناسبی پرورش یافته‌اند که در کوچکترین مشکلات به جای حل آن به سمت طلاق روی می‌آورند.

وی افزود: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید از کودکی روش‌های تربیتی را اصلاح کرد و به آنان آموزش داد تا کودکانی با سلامت جسم و روان تحویل جامعه داده شوند.

مدیرکل بهزیستی قم افزود: سالیانه 300 نفر از کودکان خیابانی جمع آوری و ساماندهی می‌‌شوند و 20 درصد از کودکان طلاق خیابانی هستند.منبع:فارس